κόψιμο κάννης

Εγώ γιατί βλέπω "μπογιατισμένο" το τσοκ ?
Νομίζω ότι κάτι έχουν κάνει εξωτερικά και δεν είναι το ατόφιο μέταλλο ... μπορεί να κάνω λάθος
Βασίλη τα τσοκ αυτά δεν είναι σαν της remi ούτε σαν τα after market δηλαδή απο ατόφιο ανοξείδωτο ατσάλι. Είναι φτηνό μέταλλο επινικελωμενο. Είτε από τα αέρια είτε από λαδι+αέρια βάφεται το τσοκ. Το έχω πάθει σε ένα μομπιλ μαμά όταν δεν ήξερα. Από τότε άρχισα να βάζω antiseize γρασσο και λύθηκαν όλα τα θέματα, ούτε αέρια ξαναπερασαν ούτε ξαναλασκαρε τσοκ.
 
υ
Σε ευχαριστώ πολύ.Λοιπον κυνηγάω σε πουρναρι κούφιο που περπατάς μέσα και το ύψος του είναι 2 μέτρα το πολύ.Αν πω να καθήσω λίγο πιο πίσω για να ανοίξει η τουφεκιά χαμηλώνει το (ταβάνι) ας πούμε οπότε είναι αναγκασμένος να πάω πίσω η απέναντι από τον σκύλο και όταν σηκώνεται η μπεκατσα με το άλμα που δίνει πριν ανοίξει τα φτερά έχει σχεδόν κρυφτώ στο φύλλωμα του πουρναριου.Ειμαι καλός Σκοπευτής και δεν το λέω να παινευτω καθαρά αντικειμενικά αλλά αυτό το πράγμα είναι γάμησέ τα...Γι αυτο και ψαχνομαι πολυ γιατι μερικες φορες λυπαμαι τα σκυλια που κουραζονται τοσο πολυ χωρις αποτελεσμα.Οι αποστάσεις που τουφεκαω είναι από 3-μέτρα μέχρι Μαξ 8 μέτρα.Ποιο φυσίγγι μισοταπο είναι αυτο που σου δίνει 1.10 στα 15 μέτρα εγώ με τις δοκιμές που έχω κάνει με ντιρεκτ στα 10 μέτρα μου ανοίγει 40 εκατοστά.
Φίλε μου δεν είναι το φυσιγγι από μόνο του που δίνει αυτό το άνοιγμα. Το φυσίγγι αυτό είναι ένα απλό μισοταπο ενός καταστήματος το οποίο έχει κλείσει..... αντίστοιχο είναι το μισοταπο του Κύργια το οποίο είναι νομίζω 32 γραμμάρια....τη διασπορά αυτή τη δίνει ο συνδυασμός....τσοκ διασποράς, αυλός 18,4 και φυσίγγια. Βέβαια αντίστοιχο άνοιγμα 0,9 -1 μέτρο έχω δει και με μάλλινο 34 γραμμάρια nsi super felt. Φέτος ο συγκυνηγος μου πήρε ένα τσοκ διασποράς για το fabarm elos που έχει. Με αυλό 18,7,τσοκ διασποράς και 10αρι lambro feltro είχε άνοιγμα στα 15 μέτρα 1 μέτρο.....γι αυτό σου πρότεινα το τσοκ διασποράς. Γλυτώνεις από τα κατάλοιπα των φυσιγγίων διασποράς (ελικοειδή,αποκεντρωτικο κτλ) και μπορείς να κάνεις δοκιμές.... Μόλις βρεις αυτό που θέλεις και εφόσον είσαι καλός σκοπευτής όπως λες, πάρε όσα περισσότερα μπορείς από τα φυσίγγια που σου ταιριάζουν...... πριν αλλάξει η συνταγή. Εύχομαι να βρεις αυτό που θέλεις και να έχεις πολλές επιτυχίες.
 
Last edited:
Τα καταλοιπα της καυσης (αερια) θα περασουν ακομη και βιδωμενο να ειναι το τσοκ(οσο σφιχτη και να ειναι η συναρμογη γιατι ειναι αερια...) για αυτο και τα τσοκ που χρησιμοποιουμε πιο συχνα απο την εξω μερια ειναι διαβρωμενα...
View attachment 61463View attachment 61464View attachment 61465
Μεγαλη προσοχη γιατι εχει φυγει η επιμεταλλωση απο τα σπειρωματα των τσοκ , καλο ειναι τα σπειρωματα και γενικα ο χωρος τού τσόκ που ειναι στήν κάννη να ειναι μόνιμα γρασαρισμένος
 
Αφου κυνηγι δεν εχει ασχολουμαστε με μ@λ@κιες...
θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω μαζι σου ο εξοπλισμος μας εχει εναν σκασμο λεφτα τα οποια σιγουρα δεν τα εχουμε βρει στο ποταμι Περα απο αυτο το οπλο δεν ειναι απλο πραγμα εαν γινει πατατα υπαρχει κινδυνος τοσο για την υγεια της τσεπης μας ,αλλα πολυ περισσσοτερο για την σωματικη υγεια μας
 
Last edited:
Το τσοκ σου είτε στραβοπαταει εκ κατασκευής είτε λασκάρει μετά μερικές τουφεκιες. Έτσι περνάνε τα αέρια μεσα.
Προφανώς έχεις την συνήθεια να μην βάζεις γρασσο και είναι δικαίωμα σου.
Αν σου περισσεύουν όμως 15 ευρώ πάρε το antiseize γρασσο της Permatex και βάλε σε όλο το τσοκ και μέσα στην κάννη, σφιξε με το κλειδί και εχει λυθεί το πρόβλημα σου.
Η αληθεια ειναι οτι γρασσο δεν βαζω σχεδον ποτε ...το τσοκ δεν στραβοπαταει σε ολα μου τα οπλα με εσωτερικα τσοκ συμβαινει το ιδιο ακομη και μετα απο καθε ντουφεκια να σφιγγεις το τσοκ αερια θα περασουν πολυ απλα γιατι ειναι αερια και η συναρμογη του τσοκ με την καννη δεν ειναι αεροστεγης...τωρα το γρασσο κανει ακριβως αυτη τη δουλεια γεμιζει αυτο το κενο της συναρμογης και δεν επιτρεπει στα αερια να περασουν...ευχαριστω πολυ παντως για τη συμβουλη αν το βρω εδω σε κανα μαγαζι θα το δοκιμασω και βλεπουμε...
 
θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω μαζι σου ο εξοπλισμος μας εχει εναν σκασμο λεφτα τα οποια σιγουρα δεν τα εχουμε βρει στο ποταμι Περα απο αυτο το οπλο δεν ειναι απλο πραγμα εαν γινει πατατα υπαρχει κινδυνος τοσο για την υγεια της τσεπης μας ,αλλα πολυ περισσσοτερο για την σωματικη υγεια μας
χιουμορ κανω Βαγγελη μην το παρεξηγεις...
 
Σε ευχαριστώ πολύ.Λοιπον κυνηγάω σε πουρναρι κούφιο που περπατάς μέσα και το ύψος του είναι 2 μέτρα το πολύ.Αν πω να καθήσω λίγο πιο πίσω για να ανοίξει η τουφεκιά χαμηλώνει το (ταβάνι) ας πούμε οπότε είναι αναγκασμένος να πάω πίσω η απέναντι από τον σκύλο και όταν σηκώνεται η μπεκατσα με το άλμα που δίνει πριν ανοίξει τα φτερά έχει σχεδόν κρυφτώ στο φύλλωμα του πουρναριου.Ειμαι καλός Σκοπευτής και δεν το λέω να παινευτω καθαρά αντικειμενικά αλλά αυτό το πράγμα είναι γάμησέ τα...Γι αυτο και ψαχνομαι πολυ γιατι μερικες φορες λυπαμαι τα σκυλια που κουραζονται τοσο πολυ χωρις αποτελεσμα.Οι αποστάσεις που τουφεκαω είναι από 3-μέτρα μέχρι Μαξ 8 μέτρα.Ποιο φυσίγγι μισοταπο είναι αυτο που σου δίνει 1.10 στα 15 μέτρα εγώ με τις δοκιμές που έχω κάνει με ντιρεκτ στα 10 μέτρα μου ανοίγει 40 εκατοστά.
φίλε Λάμπρο πάρε ένα τσοκάκι διασποράς με αυλακώσεις- ραβδώσεις και κάνε δοκιμές με διάφορα φυσίγγια διασποράς και τάπες
ίδιο θέμα είχα κάποτε κι εγώ (πουρνάρι "κούφιο">"βολές εξ επαφής")
ΚΑΛΗ λύση δεν βρήκα! μόνο λύση ανάγκης
(την λύση δεν την γραφω δημόσια - αν θέλεις πμ - μην αρχίσουμε να πλακωνόμαστε ) .very funny.
 
υ
Φίλε μου δεν είναι το φυσιγγι από μόνο του που δίνει αυτό το άνοιγμα. Το φυσίγγι αυτό είναι ένα απλό μισοταπο ενός καταστήματος το οποίο έχει κλείσει..... αντίστοιχο είναι το μισοταπο του Κύργια το οποίο είναι νομίζω 32 γραμμάρια....τη διασπορά αυτή τη δίνει ο συνδυασμός....τσοκ διασποράς, αυλός 18,4 και φυσίγγια. Βέβαια αντίστοιχο άνοιγμα 0,9 -1 μέτρο έχω δει και με μάλλινο 34 γραμμάρια nsi super felt. Φέτος ο συγκυνηγος μου πήρε ένα τσοκ διασποράς για το fabarm elos που έχει. Με αυλό 18,7,τσοκ διασποράς και 10αρι lambro feltro είχε άνοιγμα στα 15 μέτρα 1 μέτρο.....γι αυτό σου πρότεινα το τσοκ διασποράς. Γλυτώνεις από τα κατάλοιπα των φυσιγγίων διασποράς (ελικοειδή,αποκεντρωτικο κτλ) και μπορείς να κάνεις δοκιμές.... Μόλις βρεις αυτό που θέλεις και εφόσον είσαι καλός σκοπευτής όπως λες, πάρε όσα περισσότερα μπορείς από τα φυσίγγια που σου ταιριάζουν...... πριν αλλάξει η συνταγή. Εύχομαι να βρεις αυτό που θέλεις και να έχεις πολλές επιτυχίες.
Thanks
 
Back
Top