καπέλο-jockey-σκουφός

Πως τα φορατε ρε παιδια αυτα και μπορειτε να κυνηγησετε;
Ειτε με ζεστη ειτε με κρυο
Δεν σας ενοχλει στην επομιση;
Δεν έχουν δοκιμαστεί αλλά δεν πιανουν χωρο και δεν θα είναι για συνέχεια, όπως τα γάντια.
 
Πως τα φορατε ρε παιδια αυτα και μπορειτε να κυνηγησετε;
Ειτε με ζεστη ειτε με κρυο
Δεν σας ενοχλει στην επομιση;
Δε πάμε όλοι για κυνήγι στα 300μέτρα υψόμετρο... Εγώ φοράω και 2 και 3 τέτοια καπέλα αν κάνει κρύο δεν αντέχεις να είσαι μέσα στα έλατα ακίνητος για ώρα, για να μη πω για 2 φουτερ και 2 μπουφαν μαζί έχει ενα καλό βέβαια και με super magnum να ριχνεις δεν νιώθεις ανάκρουση καλά απο επωμιση όπως κάτσει δε το συζητώ.
 
Δε πάμε όλοι για κυνήγι στα 300μέτρα υψόμετρο... Εγώ φοράω και 2 και 3 τέτοια καπέλα αν κάνει κρύο δεν αντέχεις να είσαι μέσα στα έλατα ακίνητος για ώρα, για να μη πω για 2 φουτερ και 2 μπουφαν μαζί έχει ενα καλό βέβαια και με super magnum να ριχνεις δεν νιώθεις ανάκρουση καλά απο επωμιση όπως κάτσει δε το συζητώ.
Έτσι ακριβώς. Όταν είσαι ακίνητος το κρύο θα μπει στο μεδούλι σου. Αν πηγαίνεις και σε ψηλά βουνά με πολύ χαμηλή θερμοκρασία είναι θάνατος. Στην ακινησία ούτε τα εσωθερμικά δε δουλεύουν. Χρειάζεσαι χοντρά μάλλινα ή πούπουλα ή φλις για να ζεσταθεί το παγωμένο κοκαλάκι σου. Και πάνω από όλα αντιανεμικό μπουφάν. Γιατί αν ο αέρας περνάει μέσα σου, ότι θερμοκρασία υπάρχει έξω θα πάει στο μεδούλι σου.
 
@Thalis @Benelli l.h.

Μα καλά που κυνηγάτε και τα βάζετε αυτά τα σκουφιά ;;;
Το ξαναλέω, δε χρειάζεται να έχει -20.
Και -5 να έχει, αν είσαι ακίνητος, αξημέρωτα -χωρίς ήλιο δηλαδή, και έχει αέρα που σου βάζει το κρύο στο κόκαλο, θα ξεπαγιάσεις!

Εγώ πλέον, αν εκεί που θα πάω έχει κάτω από 0 βαθμούς, θα πάω με ρωσική ουσάνκα. Ιδίως αν πάω για καρτέρι.
 
Το ξαναλέω, δε χρειάζεται να έχει -20.
Και -5 να έχει, αν είσαι ακίνητος, αξημέρωτα -χωρίς ήλιο δηλαδή, και έχει αέρα που σου βάζει το κρύο στο κόκαλο, θα ξεπαγιάσεις!

Εγώ πλέον, αν εκεί που θα πάω έχει κάτω από 0 βαθμούς, θα πάω με ρωσική ουσάνκα. Ιδίως αν πάω για καρτέρι.
Θέλει σωστά ρούχα , τεχνικά θα τολμήσω να πω , για να ανταπεξέλθεις στο κρύο .
 
Θέλει σωστά ρούχα , τεχνικά θα τολμήσω να πω , για να ανταπεξέλθεις στο κρύο .
Τα κατάλληλα τεχνικά ρούχα υπάρχουν δεν ντύνομαι σαν κρεμμύδι,το γούνινο καπέλο το πήρα για τις πρωινές ώρες που ο παγωμένος αέρας σου ξυρίζει τα αυτιά , μαζεύει τα πλαϊνά όταν δεν χρειάζονται .Θα δούμε πόσο βολεύει .
 
Τα κατάλληλα τεχνικά ρούχα υπάρχουν δεν ντύνομαι σαν κρεμμύδι,το γούνινο καπέλο το πήρα για τις πρωινές ώρες που ο παγωμένος αέρας σου ξυρίζει τα αυτιά , μαζεύει τα πλαϊνά όταν δεν χρειάζονται .Θα δούμε πόσο βολεύει .
Κάποιο λινκ από αυτά που πήρες, όταν έχεις χρόνο!
Το καπέλο με τη μασκούλα.
 
Θέλει σωστά ρούχα , τεχνικά θα τολμήσω να πω , για να ανταπεξέλθεις στο κρύο .
Κυνηγαω στα 800-1300υψομετρο όλα τα κυνηγετικά που εχω αγοράσει ειναι στη κυριολεξία ανεπαρκή, όταν λέτε τεχνικά ρούχα αναφερεστε στα ορειβατικά ? Διοτι αυτά κοστίζουν όσο ένα νεφρό και είναι όλα σε κάτι φανταχτερά χρώματα να σε βλέπει το θήραμα από το απέναντι βουνό. Μια μπαλακλάβα πήγα να δω σε ορειβατικά και κόστιζε 80ευρω!
 
Κάποιο λινκ από αυτά που πήρες, όταν έχεις χρόνο!
Το καπέλο με τη μασκούλα.
Λινκ και τέτοια δεν ξέρω να βάζω .από το temu τα πήρα δωρεάν μεταφορικά βάλε κυνηγετικά καπέλα η είδη,η ρούχα και βγάζει διάφορα ο αδερφός μου τα παρήγγειλε και πλήρωσε με πειπαλ.
 
Κυνηγαω στα 800-1300υψομετρο όλα τα κυνηγετικά που εχω αγοράσει ειναι στη κυριολεξία ανεπαρκή, όταν λέτε τεχνικά ρούχα αναφερεστε στα ορειβατικά ? Διοτι αυτά κοστίζουν όσο ένα νεφρό και είναι όλα σε κάτι φανταχτερά χρώματα να σε βλέπει το θήραμα από το απέναντι βουνό. Μια μπαλακλάβα πήγα να δω σε ορειβατικά και κόστιζε 80ευρω!
Υπάρχουν για παράδειγμα ισοθερμικά με διαφορετικό ύφασμα σε καθε ζωνη του σώματος , οπως και κάλτσες αντίστοιχες. Υπάρχουν επισης άρβυλα με διαφορετική μόνωση ( απο καθολου εως παρα πολύ) ... αυτό εννοώ με τον όρο τεχνικά . Το θέμα κόστους δεν πρέπει να ειναι το ζητούμενο και γιατί το λεω αυτό , πριν δυο περιπου μήνες πηγα ενα απογευματινό κυνήγι/καρτέρι , το πηρα λιγακι αψηφηστα και δεν εβαλα τα σωστά ρούχα ... την ωρα που νύχτωσε και ξεκίνησα να μαζεύω τα πράγματα για να βγω απο το δάσος ήρθε ξαφνικά η τάση για υποθερμία.. ενας θεός ξέρει πως βγήκα απο εκεί μέσα ! μισή ώρα αργότερα ενω οδηγούσα στην επιστροφή μεσα στο αυτοκίνητο με καλοριφερ κτλ και ακόμη έτρεμα...
 
Last edited:
Back
Top