εισαγωγή φυσιγγίων από Ιταλία

τις επόμενες μέρες πρόκειται να βρεθώ Ιταλία ( Βενετία ) για 3-4 μέρες και επειδή έχω βάλει στο μάτι τα cheddite mach 3,σκέφτομαι αν και πώς μπορώ να φέρω μερικές κούτες Ελλάδα

η επιστροφή θα γίνει με καράβι για Πάτρα με δικό μου ΙΧ

κάποιος που να έχει κάνει παρόμοια αγορά,να μου πει τί θα χρειαστώ,εφόσον είναι εφικτό να γίνει κάτι τέτοιο ή απλά με απόδειξη αγοράς από το ιταλικό κατάστημα είμαι καλυμμένος ;
 
τις επόμενες μέρες πρόκειται να βρεθώ Ιταλία ( Βενετία ) για 3-4 μέρες και επειδή έχω βάλει στο μάτι τα cheddite mach 3,σκέφτομαι αν και πώς μπορώ να φέρω μερικές κούτες Ελλάδα

η επιστροφή θα γίνει με καράβι για Πάτρα με δικό μου ΙΧ

κάποιος που να έχει κάνει παρόμοια αγορά,να μου πει τί θα χρειαστώ,εφόσον είναι εφικτό να γίνει κάτι τέτοιο ή απλά με απόδειξη αγοράς από το ιταλικό κατάστημα είμαι καλυμμένος ;
Δεν νομίζω ότι επίσημα επιτρέπεται να τα βάλεις με το αμαξι μέσα στο καράβι. Αν πέσεις σε έλεγχο με σκυλιά σε βλέπω στο μπαλαουρο στο λιμάνι.
 
Δεν νομίζω ότι επίσημα επιτρέπεται να τα βάλεις με το αμαξι μέσα στο καράβι. Αν πέσεις σε έλεγχο με σκυλιά σε βλέπω στο μπαλαουρο στο λιμάνι.
Ε καλά, αν το πάμε έτσι και για Ωρωπό -Ερέτρια το ίδιο ισχύει. :)
Σοβαρά τώρα, δεν νομίζω για κάτι που πωλείται ελεύθερα στην λιανική να υπάρχει πρόβλημα, εκτός και αν υπάρχει νόμος που απαγορεύει την πώληση σε τουρίστες. Την άλλη φορά που θα πάω σε κυνηγομάγαζο θα ζητήσω φυσίγγια στα Αγγλικά για να δω :D.
 
Ε καλά, αν το πάμε έτσι και για Ωρωπό -Ερέτρια το ίδιο ισχύει. :)
Σοβαρά τώρα, δεν νομίζω για κάτι που πωλείται ελεύθερα στην λιανική να υπάρχει πρόβλημα, εκτός και αν υπάρχει νόμος που απαγορεύει την πώληση σε τουρίστες. Την άλλη φορά που θα πάω σε κυνηγομάγαζο θα ζητήσω φυσίγγια στα Αγγλικά για να δω :D.
Και ποιος σου είπε ότι αν πέσεις στο κατάλληλο πρόσωπο δεν θα πας μπαλαουρο στο λιμενικο του Ωρωπου; Το να έχεις κιβώτια φυσιγγια στο καράβι θεωρείται μεταφορά ευφλεκτων και εκρηκτικων ουσιών και απαγορεύεται,ακόμα χειρότερα σε διεθνή ταξίδια.
Κάποτε οι κυνηγοί εμπαιναν στο λεωφορείο και πήγαιναν για κυνήγι με τα φυσιγγια στην μέση και το οπλο πάρα πόδας. Για τραβα και τώρα να δούμε που θα καταλήξεις!
 
δε νομιζω να σου πουλησουν, πρεπει να εχεις ιταλικη αδεια κυνηγιου .... δεν ειναι κωλοχανειο σαν την Ελλαδα
 
Πάρε μαζί σου για καλό και για κακό την άδεια κατοχής όπλου (ίσως να χρειαστείς να βγάλεις και ευρωπαϊκή) και την άδεια θήρας. Στη Βουλγαρία που είχα πάει πριν από χρόνια, δεν μου πούλησε κανείς φυσίγγια γιατί μου ζητούσαν να τους δώσω το "book" που μάλλον εννοούσαν την άδεια κατοχής όπλου και φυσικά δεν το είχα μαζί μου.
Όσο για τη μεταφορά τους, αλήθεια πως έρχονται οι Ιταλοί κυνηγοί εδώ; Αγοράζουν από Ελλάδα τα φυσίγγια τους; .xm.
 
Όσο για τη μεταφορά τους, αλήθεια πως έρχονται οι Ιταλοί κυνηγοί εδώ; Αγοράζουν από Ελλάδα τα φυσίγγια τους; .xm.
Στη ζουλα τα φέρνουν, παράνομα μέσα στα αυτοκίνητα.
Οι εταιρείες κάνουν τα στραβά ματια. Μέχρι να γίνει καμμια στραβή.
Ο νόμος προβλέπει και τη συσκευασία και την επιτρεπομενη ποσότητα.
Βλέπε τη μεταφορά με το αεροπλάνο.Για τα καράβια δεν ξέρω.
Εγώ στο καράβι πηγαίνοντας Κυκλάδες παραδινω όπλο και κούτα με φυσίγγια στον υπαρχο, τα κλειδώνει σε αποθήκη στο γκαράζ και μου τα δίνει φθάνοντας. Ετσι έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
 
μα φυσικα κ τα αγοραζουν απο εδω!! ή ο Ελληνας "παγανιερης" αντι για αυτους!!! ποιος να ζητησει αδεια κυνηγιου στην Ελλαδα? Στη Ρουμανια επισης αν δεν εισαι ντοπιος με αδεια ΔΕΝ σου δινουν.
 
μα φυσικα κ τα αγοραζουν απο εδω!! ή ο Ελληνας "παγανιερης" αντι για αυτους!!! ποιος να ζητησει αδεια κυνηγιου στην Ελλαδα? Στη Ρουμανια επισης αν δεν εισαι ντοπιος με αδεια ΔΕΝ σου δινουν.
Αυτούς που συνάντησα στην Παραμυθια πρόπερσι είχαν ιταλικα φυσιγγια που δεν τα γνώριζα. Είχαν έρθει με δικά τους τροχοσπιτα.
 
Γιατι τοτε δεν συννενοεισαι με την ακτοπλοικη, οτι θα φερεις μερικες κουτες φυσιγγια; Τα παραδιδεις στην αποθηκη, τα παιρνεις μετα και ολα καλα. Θα δεις και τι ισχυει
 
τις επόμενες μέρες πρόκειται να βρεθώ Ιταλία ( Βενετία ) για 3-4 μέρες και επειδή έχω βάλει στο μάτι τα cheddite mach 3,σκέφτομαι αν και πώς μπορώ να φέρω μερικές κούτες Ελλάδα

η επιστροφή θα γίνει με καράβι για Πάτρα με δικό μου ΙΧ

κάποιος που να έχει κάνει παρόμοια αγορά,να μου πει τί θα χρειαστώ,εφόσον είναι εφικτό να γίνει κάτι τέτοιο ή απλά με απόδειξη αγοράς από το ιταλικό κατάστημα είμαι καλυμμένος ;

Εχει αρκετα κυνηγετικα μαγαζια το Mestre λιγο εξω απο τη Βενετια. Τους στελνεις mail η τους παιρνεις τηλεφωνο πριν και συννενοησαι. Το θεωρω δυσκολο να εχουν το cheddite mach 3 στη συλλογη τους, Βορεια Ιταλια και ειδικα αυτη η περιοχη δουλευει πολυ με αλλους προμηθευτες. Ισως μπορεσουν να στα παραγγειλουν.
 
Παύλο γείτονα μου καλέ μου φίλε θεωρώ δύσκολο να αγοράσεις(όχι να φέρεις)φυσίγγια στην Ιταλία
φίλος φοιτητής και εργαζόμενος εκεί ήθελε να φέρει 2 κουτιά remington για λαγό στον πατέρα του
κατάφερε με γνωριμία αστυνομικού να βγάλει άδεια για την αγορά τους και τ αγόρασε
όταν έφτασε στο λιμάνι αναχώρησης περνώντας τον τυπικό έλεγχο του είπαν.....είστε ο κος Βαγγέλης Π. και έχεται 2 κουτιά φυσίγγια;; μπορούμε να τα δούμε για να τα μετρήσουμε;;;;
μετρήθηκαν ένα ένα κι έφυγε
τα ζούλα και λούφα ξέχασε τα γιατί υπάρχει περίπτωση να σε δώσουν οι ίδιοι ;)
ότι μου είχε πεί γράφω και ξέρεις πως σου μιλάω μιας και γνωριζόμαστε αρκετά :)
 
Παύλο γείτονα μου καλέ μου φίλε θεωρώ δύσκολο να αγοράσεις(όχι να φέρεις)φυσίγγια στην Ιταλία
φίλος φοιτητής και εργαζόμενος εκεί ήθελε να φέρει 2 κουτιά remington για λαγό στον πατέρα του
κατάφερε με γνωριμία αστυνομικού να βγάλει άδεια για την αγορά τους και τ αγόρασε
όταν έφτασε στο λιμάνι αναχώρησης περνώντας τον τυπικό έλεγχο του είπαν.....είστε ο κος Βαγγέλης Π. και έχεται 2 κουτιά φυσίγγια;; μπορούμε να τα δούμε για να τα μετρήσουμε;;;;
μετρήθηκαν ένα ένα κι έφυγε
τα ζούλα και λούφα ξέχασε τα γιατί υπάρχει περίπτωση να σε δώσουν οι ίδιοι ;)
ότι μου είχε πεί γράφω και ξέρεις πως σου μιλάω μιας και γνωριζόμαστε αρκετά :)

Βρε τον Βαγγέλα Π. .shake hands. ;)
 
Είχαμε συνομιλία μέσω e-mail προχθές. Έχει πολύ τρέξιμο ....
βρήκε το γιό μου πριν λίγες ημέρεςς και του είπε ότι έχει τρεχάλες....ανοίγει ο καιρός και θα φανεί από Μαραθώνα :)
 
Back
Top