ακόνισμα μαχαίρια

Παληκαρια, μιά ερώτηση: πού ξέρετε ποιά είναι η κλίση ακονίσματος για τα μαχαίρια σας; Ρωτάτε όταν τα αγοράζετε; Την μετράτε; πώς;
Όχι δε ρωτάμε κανένα. Ιδέα δεν έχουν οι πωλητές. Ούτε γράφει ποτέ η συσκευασία του μαχαιριού. Και αυτό γιατί η γωνία δεν είναι κάτι σταθερό. Το εργοστάσιο το βγάζει το μαχαίρι με μία γωνία και μετά από χρήση, ο ιδιοκτήτης/ακονιστής μπορεί να του δώσει άλλη γωνία.

Εμπειρικά τα μαχαίρια κουζίνας έχουν συνήθως γωνία 18 μοιρών (15 - 18 μοίρες).
Οι σουγιάδες συνήθως 20 μοιρών (17 - 25 μοίρες).
Τα δικά μας κυνηγητικά μαχαίρια έχουν συνήθως 30 μοίρες γωνία (25 - 35 μοίρες)

Ο ακονιστής ξαπλώνει το μαχαίρι στην πέτρα έτσι ώστε να ακουμπάει σωστά η κόψη ανάλογα με το πόσες μοίρες είναι, και κάνει όλες τις κινήσεις διατηρώντας σταθερή με το χέρι του αυτή τη γωνία. Αυτό θέλει πολλά χρόνια εμπειρίας για να το κάνεις σωστά.
 
Όχι δε ρωτάμε κανένα. Ιδέα δεν έχουν οι πωλητές. Ούτε γράφει ποτέ η συσκευασία του μαχαιριού. Και αυτό γιατί η γωνία δεν είναι κάτι σταθερό. Το εργοστάσιο το βγάζει το μαχαίρι με μία γωνία και μετά από χρήση, ο ιδιοκτήτης/ακονιστής μπορεί να του δώσει άλλη γωνία.

Εμπειρικά τα μαχαίρια κουζίνας έχουν συνήθως γωνία 18 μοιρών (15 - 18 μοίρες).
Οι σουγιάδες συνήθως 20 μοιρών (17 - 25 μοίρες).
Τα δικά μας κυνηγητικά μαχαίρια έχουν συνήθως 30 μοίρες γωνία (25 - 35 μοίρες)

Ο ακονιστής ξαπλώνει το μαχαίρι στην πέτρα έτσι ώστε να ακουμπάει σωστά η κόψη ανάλογα με το πόσες μοίρες είναι, και κάνει όλες τις κινήσεις διατηρώντας σταθερή με το χέρι του αυτή τη γωνία. Αυτό θέλει πολλά χρόνια εμπειρίας για να το κάνεις σωστά.
Και πολα μπινεληκια που ακομα τα ρηχνο σηνεχεια
 
...
Ο ακονιστής ξαπλώνει το μαχαίρι στην πέτρα έτσι ώστε να ακουμπάει σωστά η κόψη ανάλογα με το πόσες μοίρες είναι, και κάνει όλες τις κινήσεις διατηρώντας σταθερή με το χέρι του αυτή τη γωνία. Αυτό θέλει πολλά χρόνια εμπειρίας για να το κάνεις σωστά.
Αυτό το σωστά και το πόσες μοίρες είναι που δεν καταλαβαίνω. Πού τις βρίσκω τις μοίρες της κόψης του μαχαιριού; χρησιμοποιώ γωνιόμετρο ή το αετήσιο μάτι μου;
ή βγάζω απόφαση: στα τέτοια μου οι μοίρες της κοπίδας που το τρόχισε ο κατασκευαστής, εγώ θα το τροχίζω στις Χ° - γιατί έτσι γουστάρω;
 
Αυτό το σωστά και το πόσες μοίρες είναι που δεν καταλαβαίνω. Πού τις βρίσκω τις μοίρες της κόψης του μαχαιριού; χρησιμοποιώ γωνιόμετρο ή το αετήσιο μάτι μου;
ή βγάζω απόφαση: στα τέτοια μου οι μοίρες της κοπίδας που το τρόχισε ο κατασκευαστής, εγώ θα το τροχίζω στις Χ° - γιατί έτσι γουστάρω;
Εξαρτάται τί θέλεις να κάνεις αγαπητέ Θεόδωρε.
Από τις ερωτήσεις σου συμπεραίνω ότι δεν έχεις ακονιστική εμπειρία και δεν μπορείς να ακονίσεις ένα μαχαίρι σε πέτρες. Ελάχιστοι μπορούνε εξάλλου, είναι πολύ δύσκολο.

Άρα, αγοράζεις ένα σύστημα ακονίσματος μαχαιριού. Αν είναι ένα σύστημα σαν αυτό που σκέφτεται να αγοράσει ο Βασίλης @gvp9000 τότε σε ενδιαφέρουν οι μοίρες για να δεις πως θα ρυθμίσεις το σύστημα φαντάζομαι. Αφού βάλεις το μαχαίρι στη δαγκάνα αφήνεις την κινητή πέτρα να εφάπτεται πάνω στην κόψη αλλάζοντας τις μοίρες και βλέποντας σε ποιες μοίρες εφάπτεται, ξαπλώνει δηλαδή η πέτρα στην κόψη, με τον καλύτερο τρόπο. Πάνω κάτω ξέρεις που θα είναι αυτές οι μοίρες ανάλογα τί μαχαίρι έχεις. Σε παραπάνω ποστ γράφω τις μοίρες των μαχαιριών πάνω-κάτω. Για ένα κυνηγητικό μαχαίρι οι μοίρες συνήθως είναι 30. Μπορεί να είναι από 25 έως 35. Ξαπλώνεις την πέτρα στην κόψη σε αυτό το φάσμα μοιρών, αλλάζεις τις μοίρες βλέποντας που εφάπτεται πιο τέλεια, και αποφασίζεις σε ποιες μοίρες να κλειδώσεις το σύστημα και να ακονίσεις.

It ain't rocket science που λένε. Ούτε γωνιόμετρα θέλει, ούτε μοιρογνωμόνια. Αυτά είναι νευρώσεις. Όρεξη να χαρείς τη διαδικασία, πίστη και επιμονή μέχρι να το μάθεις. Και να μην περιμένεις με την πρώτη να το κάνεις τέλεια.

Κάθε κυνηγός πρέπει να είναι σε θέση να ακονίζει τα μαχαίρια του. Τo να έχει κάποιος μαχαίρια που δεν κόβουν είναι ο ορισμός του looser.
 
Αυτό το σωστά και το πόσες μοίρες είναι που δεν καταλαβαίνω. Πού τις βρίσκω τις μοίρες της κόψης του μαχαιριού; χρησιμοποιώ γωνιόμετρο ή το αετήσιο μάτι μου;
ή βγάζω απόφαση: στα τέτοια μου οι μοίρες της κοπίδας που το τρόχισε ο κατασκευαστής, εγώ θα το τροχίζω στις Χ° - γιατί έτσι γουστάρω;
Θοδωρή οι μοίρες βρίσκονται αν βάλεις μαρκαδόρο στην κόψη και με κάποιο σύστημα σαν αυτό που θέλω να πάρω τραβήξεις 2-3 ακονίσματα και δεις αν ο μαρκαδόρος εξαφανιστεί σε όλη την επιφάνεια της κόψης. (Δες βίντεο)
Μην νομίζεις ότι οι μοίρες των συστημάτων ακονίσματος είναι ακριβείς επίσης.
Βέβαια το να βρεις τις μοίρες δεν λέει κάτι γιατί αν θες μπορείς να τις αλλάξεις.
Αν θες μαχαίρι για γδάρσιμο 17-20 μοίρες είναι καλά νομίζω.
Αν χτυπάς κόκκαλα 20-25+.
Όσο μικρότερη γωνία τόσο καλύτερα σχίζει αλλά δεν είναι για ταλαιπωρία ...
Αυτά έχω καταλάβει εγώ.
Το σημαντικότερο είναι να κρατάς σταθερή την γωνία παρά η απόλυτη τιμή της ...
Αν κάνω λάθος με διορθώνετε ...


 
Εξαρτάται τί θέλεις να κάνεις αγαπητέ Θεόδωρε.
Από τις ερωτήσεις σου συμπεραίνω ότι δεν έχεις ακονιστική εμπειρία και δεν μπορείς να ακονίσεις ένα μαχαίρι σε πέτρες. Ελάχιστοι μπορούνε εξάλλου, είναι πολύ δύσκολο.

Άρα, αγοράζεις ένα σύστημα ακονίσματος μαχαιριού. Αν είναι ένα σύστημα σαν αυτό που σκέφτεται να αγοράσει ο Βασίλης @gvp9000 τότε σε ενδιαφέρουν οι μοίρες για να δεις πως θα ρυθμίσεις το σύστημα φαντάζομαι. Αφού βάλεις το μαχαίρι στη δαγκάνα αφήνεις την κινητή πέτρα να εφάπτεται πάνω στην κόψη αλλάζοντας τις μοίρες και βλέποντας σε ποιες μοίρες εφάπτεται, ξαπλώνει δηλαδή η πέτρα στην κόψη, με τον καλύτερο τρόπο. Πάνω κάτω ξέρεις που θα είναι αυτές οι μοίρες ανάλογα τί μαχαίρι έχεις. Σε παραπάνω ποστ γράφω τις μοίρες των μαχαιριών πάνω-κάτω. Για ένα κυνηγητικό μαχαίρι οι μοίρες συνήθως είναι 30. Μπορεί να είναι από 25 έως 35. Ξαπλώνεις την πέτρα στην κόψη σε αυτό το φάσμα μοιρών, αλλάζεις τις μοίρες βλέποντας που εφάπτεται πιο τέλεια, και αποφασίζεις σε ποιες μοίρες να κλειδώσεις το σύστημα και να ακονίσεις.

It ain't rocket science που λένε. Ούτε γωνιόμετρα θέλει, ούτε μοιρογνωμόνια. Αυτά είναι νευρώσεις. Όρεξη να χαρείς τη διαδικασία, πίστη και επιμονή μέχρι να το μάθεις. Και να μην περιμένεις με την πρώτη να το κάνεις τέλεια.

Κάθε κυνηγός πρέπει να είναι σε θέση να ακονίζει τα μαχαίρια του. Τo να έχει κάποιος μαχαίρια που δεν κόβουν είναι ο ορισμός του looser.
Θοδωρή οι μοίρες βρίσκονται αν βάλεις μαρκαδόρο στην κόψη και με κάποιο σύστημα σαν αυτό που θέλω να πάρω τραβήξεις 2-3 ακονίσματα και δεις αν ο μαρκαδόρος εξαφανιστεί σε όλη την επιφάνεια της κόψης. (Δες βίντεο)
Μην νομίζεις ότι οι μοίρες των συστημάτων ακονίσματος είναι ακριβείς επίσης.
Βέβαια το να βρεις τις μοίρες δεν λέει κάτι γιατί αν θες μπορείς να τις αλλάξεις.
Αν θες μαχαίρι για γδάρσιμο 17-20 μοίρες είναι καλά νομίζω.
Αν χτυπάς κόκκαλα 20-25+.
Όσο μικρότερη γωνία τόσο καλύτερα σχίζει αλλά δεν είναι για ταλαιπωρία ...
Αυτά έχω καταλάβει εγώ.
Το σημαντικότερο είναι να κρατάς σταθερή την γωνία παρά η απόλυτη τιμή της ...
Αν κάνω λάθος με διορθώνετε ...


Γηράσκως αεί διδασκόμενος, ευχαριστώ και τους δυό σας!
 
Μεγειά τη νερόπετρα Βασίλη!
Έχεις εμπειρία με ακόνισμα ή τώρα ξεκινάς;
Το έφτιαξα ξουράφι :)
Είδα κάτι βίντεο στο YT αλλά το ακόνισα με δικό μου τρόπο που με βόλευε.
Γωνία όσο μπορούσα σταθερή.
Το Α4 το σχίζει σαν βούτυρο πάντως.

Έχεις καμιά συμβουλή ή κανένα καλό βίντεο ?
Ναι Θαλή πρώτη φορά με νερόπετρα, παλιά είχα λαδάκονο.

Έχω δει αρκετά βίντεο αλλά αυτόν τον τύπο τον έχουν όλοι σε εκτίμηση

 
Το έφτιαξα ξουράφι :)
Μπράβο Βασίλη. Αφού πιάνουν τα χέρια σου καλά έκανες και πήρες πέτρα. Και επίσης πήρες τα σωστά grit, στα 1000 θα φτιάχνεις την κόψη, στα 3000 θα τη λειαίνεις. Τώρα θα χρησιμοποιείς και θα χαίρεσαι τα μαχαίρια σου χωρίς φόβο μη χάσεις την κόψη και μετά δεν κόβουν. Θα τα έχεις πάντα ακονισμένα.
 
Εχω παρει αρκετα ακονιστηρια.
1. Το lansky με τους οδηγους
2. https://www.kalkantzakos.com/Product/7596/mk2,-ilektrikos-akonistis-work-sharp
3. https://www.kalkantzakos.com/Product/4251/epistrapezio-sustima-akonismatos-gss,-work-sharp
Αποφυγετε το ηλεκτρικα work sharp. Κανουν κοψη convex που ειναι μεν καλη αλλα τρωνε πολυ μεταλλο. Ασε που στο πεδιο δεν μπορεις να το κανεις με ενα απλο ακονιστηρι.
Το καλυτερο μακραν ειναι αυτο:
https://www.kalkantzakos.com/Product/1163/akonistis-upaithrou-2.2.1.,-work-sharp Ευκολο και πολυ μικρο το εχεις παντα μαζι. Εχω ακονισει απο σουγια μεχρι καμπαρ.
Στο ακονισμα πολυ σημαντικο που μεταμορφωνει την κοψη ειναι το αναποδο περασμα σε δερμα που γυαλιζει την κοψη και διωχνει τα γρεζια.
 
Εχω παρει αρκετα ακονιστηρια.
1. Το lansky με τους οδηγους
2. https://www.kalkantzakos.com/Product/7596/mk2,-ilektrikos-akonistis-work-sharp
3. https://www.kalkantzakos.com/Product/4251/epistrapezio-sustima-akonismatos-gss,-work-sharp
Αποφυγετε το ηλεκτρικα work sharp. Κανουν κοψη convex που ειναι μεν καλη αλλα τρωνε πολυ μεταλλο. Ασε που στο πεδιο δεν μπορεις να το κανεις με ενα απλο ακονιστηρι.
Το καλυτερο μακραν ειναι αυτο:
https://www.kalkantzakos.com/Product/1163/akonistis-upaithrou-2.2.1.,-work-sharp Ευκολο και πολυ μικρο το εχεις παντα μαζι. Εχω ακονισει απο σουγια μεχρι καμπαρ.
Στο ακονισμα πολυ σημαντικο που μεταμορφωνει την κοψη ειναι το αναποδο περασμα σε δερμα που γυαλιζει την κοψη και διωχνει τα γρεζια.
Το μόνο αρνητικό είναι ότι χρειάζεται ρεύμα το ηλεκτρικό ακονιστήρι ( δεν έχεις την ευχέρεια για χρήση στο δάσος ) …. Βέβαια δεν πας με ένα μόνο μαχαίρι να καθαρίσεις το θήραμα .8DE41FF3-9222-4999-AC01-0543062FD241.jpeg
 
Το μόνο αρνητικό είναι ότι χρειάζεται ρεύμα το ηλεκτρικό ακονιστήρι ( δεν έχεις την ευχέρεια για χρήση στο δάσος ) …. Βέβαια δεν πας με ένα μόνο μαχαίρι να καθαρίσεις το θήραμα .View attachment 42186
Τέσσερα μαχαίρια βγήκαν οφ μέχρι να το κάνουμε καλά …. Δούλεψε υπερωρία το work sharp μετά …
 
Αγόρασα τελικά πέτρα Γιώργο.
Δεν αντέχω τα ανταλλακτικά. :)
Άμα θες κ ξύρισμα...πάρε σαπούνι... χρυσοχόων κ περνά το σε μια δερμάτινη ζώνη‼️Οταν μετά θα περνάς την κόψη κάθετα στο νύχι(χωρίς πίεση) δεν θα αφήνει καθόλου γραμμή...
 
Μετά από όλα αυτά ...

πήρα αυτό και ησύχασα
View attachment 42121
Αυτην εχω και εγω Βασιλη και τα κανει ξυραφια.Μια στις τοσες αναλογα με την χρηση και κανα δυο περασματα στον μασγαλα πριν τα δουλεψω.(Μασγαλας ειναι το λειο μασατι χωρις δοντια)
 
Back
Top