Ωδικά Πτηνά!

Μια πολύ παλιά φωτογραφία με τον παπαγάλο μου που όταν τον άφηνα του άρεσε πέρα απο την πλάτη μου να κάθεται στο ράμφος της βαλσαμωμένης μου μπεκάτσας .

b0bb2497-06fa-467c-b585-f1eb79d6bd21.jpg
 
Μητσο ποσα χρονια ζουν?

Τα Lovebirds ζουν από 10 έως 15 χρόνια Αντώνη. Αυτό το είχα στα χέρια μου απ όταν γεννήθηκε. Το κρίμα είναι ότι τον έχασα νωρίς γιατί έπαθε μόλυνση από τραύμα στο φτερό και ψόφησε παρότι κάναμε ότι μπορούσαμε.Είχαμε πιάσει στην δουλειά μια θηλυκιά και αργότερα έναν αρσενικό και ζευγάρωναν.Ήταν το κάτι άλλο.
 
Δημήτρη τι μου θύμησες φίλε. Ο έρωτάς μου είναι τα καναρίνια. Από παιδάκι 7 χρονών ασχολούμουν μ΄ αυτά. Κάνοντας οικογένεια τα παράτησα αλλά πάντα υπάρχει η σκέψη στην άκρη του μυαλού μου να ασχοληθώ ξανά. Το μικρόβιο δεν φεύγει...
Βρήκα και εγώ κάποιες παλιές φωτό από 2 συνεχόμενες γέννες από το καλύτερο ζευγάρι που είχα ποτέ. Άριστος αρσενικός σε κελάηδημα (δεν έχω ξανακούσει καλύτερο) αλλά και ως σύντροφος και πατέρας και άριστη θηλυκιά σε όλες τις υποχρεώσεις:
DSC00387.JPG

DSC00016.JPG

Εδώ στο επάνω κλαδί η θηλυκιά που δεν φαίνεται ολόκληρη και στο κάτω ο αρσενικός:
DSC00391-1.jpg
DSC00508.JPG DSC00528.JPG
 
Ωραίος! .shake hands. .cool. .cool. .cool.

Ποιό πολύ ο πατέρας μου έχει τρέλα Χρήστο..Σπίτι μου έχουμε τουλάχιστον 200 πουλιά..3 κλούβες μεγάλες χτιστές..Μια για τα άγρια(καρδερίνες,φλώρια,σκαρθιά,λούγαρα,σπίνοι κ.α) μια για τα ωδικά(καναρίνια) και μια αποκλειστικά για καρδερινοκάναρα..Ασχολείται και βγάζει κάθε χρόνο γύρω στα 100 πουλιά καινούργια (καναρίνια και καρδερινοκάναρα)..Και αν θέλει βγάζει και παραπάνω..Απλά όλα θέλουν φροντίδα και αγάπη..Είχα και έναν κότσυφα απο φωλιά που είχα βρεί εγω..είχε ζήσει 14 χρόνια αφού κανά 2 φτερά στην ουρά του ήταν άσπρα..Τραγούδαγε στον πατέρα μου σε απόσταση ούτε μισό μέτρου..
 
Ποιό πολύ ο πατέρας μου έχει τρέλα Χρήστο..Σπίτι μου έχουμε τουλάχιστον 200 πουλιά..3 κλούβες μεγάλες χτιστές..Μια για τα άγρια(καρδερίνες,φλώρια,σκαρθιά,λούγαρα,σπίνοι κ.α) μια για τα ωδικά(καναρίνια) και μια αποκλειστικά για καρδερινοκάναρα..Ασχολείται και βγάζει κάθε χρόνο γύρω στα 100 πουλιά καινούργια (καναρίνια και καρδερινοκάναρα)..Και αν θέλει βγάζει και παραπάνω..Απλά όλα θέλουν φροντίδα και αγάπη..Είχα και έναν κότσυφα απο φωλιά που είχα βρεί εγω..είχε ζήσει 14 χρόνια αφού κανά 2 φτερά στην ουρά του ήταν άσπρα..Τραγούδαγε στον πατέρα μου σε απόσταση ούτε μισό μέτρου..

Χίλια like ρε φίλε! Παράδεισος!!! Καρδερινοκάναρο ο βασιλιάς όλων!!!
 
Χίλια like ρε φίλε! Παράδεισος!!! Καρδερινοκάναρο ο βασιλιάς όλων!!!

Συμφωνώ απόλυτα..Δεν υπάρχει ούτε σαν ομορφιά ούτε σαν κελάηδημα ούτε σαν συμπεριφορά..Γιαυτό και οι τιμές τους ξεκινούν απο 50€ και φτάνουν και τα 500€..Μια χρονιά είχε βγάλει ένα καρδερινοκάναρο απο Καρδερίνα Σιβηρίας (τις μεγάλες αν ξέρεις) και καναρίνι μαλινουά..Είχε βγεί ενα πουλί σε μέγεθος πιο μικρό απο κοκκινότσιχλα..με τρελά χρώματα..Τέσπα σταματάω γιατι είμαστε .off topic.
 
Εγώ δεν έχω ιδέα από το θέμα. Ποια η διαφορά των ωδικών πτηνών με τα άγρια που λέει παραπάνω ο Γεράσιμος?
 
Και τα άγρια και τα εκτροφής, τραγουδούν......
Τα εκτροφής είναι ανθρώπινη ανάμειξη διαφορετικών αλλά σχετικών, ειδών με σκοπό τη βελτίωση της ποιότητας του κελαιδήσματος
 
Είχα ένα καναρινί πριν δυο χρόνια, τον έλεγα Μήτσο.
Τον είχα στο σπίτι του παππού , ήταν ωραίο καναρίνι, τα έλεγε ωραία.
Ένα βράδυ ο παππούς ξέχασε να βάλει το κλουβάκι μέσα. Για να μην με στενοχωρήσει μου είπε ότι το καναρίνι ήταν άρρωστο και πέθανε. Μετά όταν πήγα στο χωριό και είδα πιτσιλιές από αίμα κατάλαβα… Κάποιο αρπακτικό του επιτέθηκε.
 
Είχα ένα καναρινί πριν δυο χρόνια, τον έλεγα Μήτσο.
Τον είχα στο σπίτι του παππού , ήταν ωραίο καναρίνι, τα έλεγε ωραία.
Ένα βράδυ ο παππούς ξέχασε να βάλει το κλουβάκι μέσα. Για να μην με στενοχωρήσει μου είπε ότι το καναρίνι ήταν άρρωστο και πέθανε. Μετά όταν πήγα στο χωριό και είδα πιτσιλιές από αίμα κατάλαβα… Κάποιο αρπακτικό του επιτέθηκε.

Δυστυχώς Κώστα πολλά πουλιά έφυγαν έτσι...
 
Κάθε πουλί έχει και το κελάηδημα του..Κάθε ένα είναι ξεχωριστό και κάθε ένα είναι μοναδικό..Ο πατέρας μου που μετά το ψάρεμα είναι το κύριο χόμπυ του..Έχει κατεβάσει μέχρι και φωνές απο το youtube τα περνάει σε stick και ειδικά στα καρδερινοκάναρα που βγάζει απο μικρά τους βάζει να ακούνε διάφορες μελωδίες ώστε να μπορούν να αφομοιωθούν πάνω σε αυτές..Το αποτέλεσμα είναι κάτι παραπάνω απο φανταστικό γιατί βγάζουν απίστευτα κελαηδήσματα..Είναι μια "επιστήμη" όλο αυτό ειδικά με τα ζευγαρώματα που δοκιμάζεις να δεις αν κανει το ζευγάρι μαζί..τα βάζεις σε ένα κλουβί παρατηρείς αν "αρέσει" ο ένας στον άλλον..Ειδικά στα καρδερινοκάναρα που είναι μίξη αρσενικής καρδερίνας με θηλυκής κανάρας μόλις βάλεις την καρδερίνα μέσα αρχίζει και κορδώνεται, καθαρίζεται,κελαηδεί και προσπαθεί να την "ρίξει"..Είναι απίστευτο όλο το θέαμα ειδικά όταν έχεις και μικρά και τα παρακολουθείς μέρα με την μέρα πως μεγαλώνουν..πως τα ταίζουν οι γονείς..Μερικές φορές έχω πετύχει και αρσενικό να ταίζει αλλά και αρσενικο να κάθεται στα αυγά..Με λίγα λόγια μια μικρή οικογένεια..Άλλη όμορφη στιγμή είναι οταν έχουν ξεπεταχτει τα μικρά που τα βγάζεις για πρώτη φορά στην ζωή τους στον έξω κόσμο..Πρέπει να δείτε πως παρατηρούν τον αέρα,τα δέντρα τα πάντα..Αυτά απο μένα οτι άλλο εδώ είμαστε να τα συζητάμε... ;)
 
Back
Top