Ψυχολογία στο κυνήγι

Καλησπερα σε ολο το team,εχει συμβει πολλες φορες σε εμενα αλλα και σε γνωστους να μην μπορουν να σταυρωσουν τουφεκια και να σπαταλαν 1-2 κουτια χωρις αποτελεσμα.
Προσφατα πηγα στο κυνηγι και εριξα 50-60 φυσιγγια διχως αποτελεσμα ενω αλλες φορες εχω ως συνηθως πανω απο 60% επιτυχια
Εχει συμβει σε εσας κατι παρομοιο και αν ναι πως το αντιμετωπιζεται?
(Εγω το παθαινω συνηθως οταν υπαρχει συνωστιμος κοσμου,οταν εχω νευρα κτλ)
 
η κακή ψυχολογία, σε κάνει να μην μπορείς να υπολογίσεις τίποτε από τις απαραίτητες παραμέτρους, σε μια τουφεκιά προς το θήραμα....
κάνεις κακή εκτίμηση σε αποστάσεις, προσκοπεύσεις, συνήθως δεν έχεις υπομονή για τίποτε και η τουφεκιά πάει τελικά..στον βρόντο
μου έχει συμβεί πολλάκις....
 
Πολυ ωραιο θεμα.
Η ψυχολογια, ναι, παιζει ρολο και πολυ σημαντικο μαλιστα. Καθηγητες σκοποβολης συνιστουν μετα απο πολλες αστοχιες να φαμε μια καραμελα η να αναψουμε ενα σιγαρετο. Δεν ειναι καθολου τυχαιο.
Η σκοπευση θελει ηρεμια(οσο μπορει να γινει αυτο). Δηλαδη ηρεμες κινήσεις και εστιαση στον στοχο.
Οσες φορες ξεκθνησω με 4 5 αστοχιες δεν προκειται να παρω πουλια μετεπειτα. Ξενερωνω και χαλιεται η ολη κατασταση

Ψυχραιμια λοιπον, ηρεμία , ανεβασμα του σκοπευτικου ΕΓΩ μας και πάμε πάλι
 
Σταματας για λιγο, ηρεμεις, και προχωρας.
Δεν εχει τροπο αντιμετωπισης, πρεπει να εισαι ψυχραιμος, και να εχεις την εμπειρια απο παρομοιες καταστασεις. Αν ομως κυνηγας μια ζωη το καλο περασμα της φασας, σου τυχει μια φορα και εισαι αστοχος, πες μου μετα πως θα μεινεις ψυχραιμος.
 
παρα πωλη ενδιαφερων θεμααααα,,καταρχας χωρις ψιχολογια δεν μπωρουμε να κανουμε τιποταααα,,ουτε οδηγηση ,δουλια κυνηγι κτλλλλ,,επανω στο κυνηγι τωρα μου εχη τυχη αρκαιτες φωρες να ξεκιναω ακεφως και να βρισκω πουλια και να μην καρπωνομαι τιποτα και στο τελος να μου φτενε και τα ρουχαμουυυυ,,σημασια εχη ωμος να το καταλαβαινης αυτο και να το διωρθωνης εανννννν μπωρης εκηνη την στιγμη,,βασικα επανω στα ejtrim spor οταν ξεκινας το βασικοτερο ειναι η ψιχολογιααααα, ,,,τελικα αμα δεν αισθανεσαι οκ οκ μην ξεκινας να κανης τιποτααααα αστο για αλη στιγμη,,,πιστευω επανω στο θεμα που ανηξε ο φιλοσμας να κανουμε μια κουβεντα ωραιαααα.my man.
 
Σταματας για λιγο, ηρεμεις, και προχωρας.
Δεν εχει τροπο αντιμετωπισης, πρεπει να εισαι ψυχραιμος, και να εχεις την εμπειρια απο παρομοιες καταστασεις. Αν ομως κυνηγας μια ζωη το καλο περασμα της φασας, σου τυχει μια φορα και εισαι αστοχος, πες μου μετα πως θα μεινεις ψυχραιμος.
ΚΑΛΟ.......Ο.sarcastic.Εκει φωναξε τον ΣΤΕΛΙΟ ξερει αυτος.very funny..very funny.
 
Το καθαρο μυαλο ειναι το παν,οταν πηγαινεις κυνηγι πας κυνηγι αμα πας και εισαι με το ανχος να γυρισω πριν αργησω για κατι,δουλεια αλλα πραγματα στο μυαλο αστο...αμα χασεια και κανα δυο βολικα η χασεις καμια φερμαριστη σε ζωνουν τα φιδια....sarcastic..sarcastic.
Οπως ειπε και οσακηςπριν σε ολα παιζει ρολο η καλη ψυχολογια,υπαρχουν ομως καιφορες που παω με βαρια καρδια και στην πορεια ευχαριστιεμαι κυνηγι.shake hands.
 
Καλησπερα σε ολο το team,εχει συμβει πολλες φορες σε εμενα αλλα και σε γνωστους να μην μπορουν να σταυρωσουν τουφεκια και να σπαταλαν 1-2 κουτια χωρις αποτελεσμα.
Προσφατα πηγα στο κυνηγι και εριξα 50-60 φυσιγγια διχως αποτελεσμα ενω αλλες φορες εχω ως συνηθως πανω απο 60% επιτυχια
Εχει συμβει σε εσας κατι παρομοιο και αν ναι πως το αντιμετωπιζεται?
Νίκο είμαι σίγουρος ότι στο παραπάνω ερώτημά σου απαντάς εσύ ο ίδιος παρακάτω:
(Εγω το παθαινω συνηθως οταν υπαρχει συνωστιμος κοσμου,οταν εχω νευρα κτλ)
Είναι θέμα ψυχολογίας. Το παθαίνω κι εγώ όταν έχω κι άλλα άτομα γύρω μου ιδίως άγνωστα και ακόμη πιο πολύ όταν είναι "ενοχλητικά". Δρα αρνητικά σε όλη τη διαδικασία του κυνηγιού μου...
 
Η ψυχολογία , η διάθεση μας δηλαδή , παίζει τεράστιο ρόλο στα πάντα.
Οτιδήποτε και αν κάνουμε με αρνητική διάθεση είναι σίγουρο οτι θα το κάνουμε λάθος.
Οταν μας εχει κυριεύσει η ηττοπάθεια μετα από δυο τρεις αποτυχημένες βολές , δεν υπάρχει καμία περίπτωση να συνεχίσουμε με επιτυχίες .
Η μοναδική λύση ειναι ο έλεγχος όλων αυτών των συναισθημάτων που μας οδηγούν στην αποτυχία και οπωσδήποτε δεν πρέπει να αφήσουμε τον εκνευρισμό να κάνει τα πράγματα χειρότερα.
Αν δεν καταφέρουμε να ηρεμήσουμε και να το ελέγξουμε , ειναι καλύτερα να το παρατήσουμε ..........την επόμενη μέρα θα είναι καλύτερα τα πράγματα.:)
 
Το βασικοτερο ολων ειναι η διαγνωση.Να αντιληφθουμε το "γιατι".Για να γιατρεψουμε κατι,πρεπει πρωτα να το διαγνωσουμε.Παντα,υπαρχει αιτια.Σιγουρα,δεν ειναι το "κακο ματι"της γειτονισας.Εκτος κι πιστευουμε κατι τετοιο.
Ολα τα θηραματα παιρνονται κι ολα χανονται!Ακομη και τα "αχαστα"!
Υπαρχουν λογοι για την αποτυχια.
Η γιατρεια ειναι....μεσα μας,στον εαυτο μας.Εγραψα πιο πανω για δυναμη ψυχης.Θελει "αντερα"για να αφησεις το τουφεκι κατω και να κανεις τσιγαρο(αν καπνιζεις),την ωρα που υπαρχει "κυκλοφορια".Η απλα να αδειασεις το μυαλο σου και να αφησεις πισω την αποτυχια.ΠΡΕΠΕΙ,να πεισεις τον εαυτο σου πως ξεκινας τωρα.Το αφηνεις πισω και συνεχιζεις!Το ποσο ευκολα κι αν θα το καταφερεις εξαρταται απο εμας τους ιδιους.Απο τον χαρακτηρα και την ΕΜΠΕΙΡΙΑ μας σε αναλογες καταστασεις.Ολα,οσα γραφηκαν παραπανω,απο ολα τα παιδια ειναι σωστα!
Δε συμφωνω στο να φυγουμε απο τον κυνηγοτοπο!Μενουμε,ηρεμουμε και συνεχιζουμε.Μπορει να εξελιχθει σε Βατερλω.....
ΠΡΕΠΕΙ,να μαθουμε απο το Βατερλω.
Μετα που θα το σκεφτουμε(οποσδηποτε)σε ηρεμια,θα κανουμε ταμειο....
Θα ψαξουμε το "γιατι",θα ανατρεξουμε στις "φασεις"και θα ψαξουμε το φαρμακο.Να κανουμε σωστα,αυτα που καναμε και μας χαριζαν επιτυχιες!
Αφου το καταφερναμε,μπορουμε να το ξανακανουμε.Αυτο ειναι δεδομενο!
Αν,προσπαθησουμε να αλλαξουμε ριζικα πραγματα,εκεινη τη στιγμη,θα μπουμε σε ...ανωμαλα ρηματα και φαυλο κυκλο!
Αφηνουμε την αμφιβολια να ριζωσει μεσα μας και να μας πηγαινει απο λαθος σε λαθος.Φαυλος κυκλος που μας αποτελειωνει!
Για να μην το ξαναπαθουμε,πρεπει οπωσδηποτε να γιατρεψουμε την αιτια-ες της αποτυχιας.
Το κυνηγι δεν ειναι πρωταθλητισμος!
Οταν μας τρωει το αγχος για την αποκτηση περισσοτερων θηραματων απο τους γυρω η την παρεα μας,ειμαστε ευαλωτοι και υποψηφιοι για...νιλες.:(
Αν πηδηξουμε το ποταμακι μια φορα,θα μαθουμε!Θα το ξαναπηδηξουμε!:)
Ευκολοτερα η δυσκολοτερα, αναλογως του χαρακτηρα και της ιδιοσυγκρασιας μας....
Αν σκεφτουμε διαγνωσουμε και θεραπευσουμε,θα ξερουμε πως η επιτυχια ειναι αποτελεσμα ικανοτητας και οχι τυχης....
Εμεις πετυχαινουμε,εμεις αποτυγχανουμε!Οχι το "κακο ματι".sarcastic.
 
Το βασικοτερο ολων ειναι η διαγνωση.Να αντιληφθουμε το "γιατι".Για να γιατρεψουμε κατι,πρεπει πρωτα να το διαγνωσουμε.Παντα,υπαρχει αιτια.Σιγουρα,δεν ειναι το "κακο ματι"της γειτονισας.Εκτος κι πιστευουμε κατι τετοιο.
Ολα τα θηραματα παιρνονται κι ολα χανονται!Ακομη και τα "αχαστα"!
Υπαρχουν λογοι για την αποτυχια.
Η γιατρεια ειναι....μεσα μας,στον εαυτο μας.Εγραψα πιο πανω για δυναμη ψυχης.Θελει "αντερα"για να αφησεις το τουφεκι κατω και να κανεις τσιγαρο(αν καπνιζεις),την ωρα που υπαρχει "κυκλοφορια".Η απλα να αδειασεις το μυαλο σου και να αφησεις πισω την αποτυχια.ΠΡΕΠΕΙ,να πεισεις τον εαυτο σου πως ξεκινας τωρα.Το αφηνεις πισω και συνεχιζεις!Το ποσο ευκολα κι αν θα το καταφερεις εξαρταται απο εμας τους ιδιους.Απο τον χαρακτηρα και την ΕΜΠΕΙΡΙΑ μας σε αναλογες καταστασεις.Ολα,οσα γραφηκαν παραπανω,απο ολα τα παιδια ειναι σωστα!
Δε συμφωνω στο να φυγουμε απο τον κυνηγοτοπο!Μενουμε,ηρεμουμε και συνεχιζουμε.Μπορει να εξελιχθει σε Βατερλω.....
ΠΡΕΠΕΙ,να μαθουμε απο το Βατερλω.
Μετα που θα το σκεφτουμε(οποσδηποτε)σε ηρεμια,θα κανουμε ταμειο....
Θα ψαξουμε το "γιατι",θα ανατρεξουμε στις "φασεις"και θα ψαξουμε το φαρμακο.Να κανουμε σωστα,αυτα που καναμε και μας χαριζαν επιτυχιες!
Αφου το καταφερναμε,μπορουμε να το ξανακανουμε.Αυτο ειναι δεδομενο!
Αν,προσπαθησουμε να αλλαξουμε ριζικα πραγματα,εκεινη τη στιγμη,θα μπουμε σε ...ανωμαλα ρηματα και φαυλο κυκλο!
Αφηνουμε την αμφιβολια να ριζωσει μεσα μας και να μας πηγαινει απο λαθος σε λαθος.Φαυλος κυκλος που μας αποτελειωνει!
Για να μην το ξαναπαθουμε,πρεπει οπωσδηποτε να γιατρεψουμε την αιτια-ες της αποτυχιας.
Το κυνηγι δεν ειναι πρωταθλητισμος!
Οταν μας τρωει το αγχος για την αποκτηση περισσοτερων θηραματων απο τους γυρω η την παρεα μας,ειμαστε ευαλωτοι και υποψηφιοι για...νιλες.:(
Αν πηδηξουμε το ποταμακι μια φορα,θα μαθουμε!Θα το ξαναπηδηξουμε!:)
Ευκολοτερα η δυσκολοτερα, αναλογως του χαρακτηρα και της ιδιοσυγκρασιας μας....
Αν σκεφτουμε διαγνωσουμε και θεραπευσουμε,θα ξερουμε πως η επιτυχια ειναι αποτελεσμα ικανοτητας και οχι τυχης....
Εμεις πετυχαινουμε,εμεις αποτυγχανουμε!Οχι το "κακο ματι".sarcastic.
.shake hands.
 
Το βασικοτερο ολων ειναι η διαγνωση.Να αντιληφθουμε το "γιατι".Για να γιατρεψουμε κατι,πρεπει πρωτα να το διαγνωσουμε.Παντα,υπαρχει αιτια.Σιγουρα,δεν ειναι το "κακο ματι"της γειτονισας.Εκτος κι πιστευουμε κατι τετοιο.
Ολα τα θηραματα παιρνονται κι ολα χανονται!Ακομη και τα "αχαστα"!
Υπαρχουν λογοι για την αποτυχια.
Η γιατρεια ειναι....μεσα μας,στον εαυτο μας.Εγραψα πιο πανω για δυναμη ψυχης.Θελει "αντερα"για να αφησεις το τουφεκι κατω και να κανεις τσιγαρο(αν καπνιζεις),την ωρα που υπαρχει "κυκλοφορια".Η απλα να αδειασεις το μυαλο σου και να αφησεις πισω την αποτυχια.ΠΡΕΠΕΙ,να πεισεις τον εαυτο σου πως ξεκινας τωρα.Το αφηνεις πισω και συνεχιζεις!Το ποσο ευκολα κι αν θα το καταφερεις εξαρταται απο εμας τους ιδιους.Απο τον χαρακτηρα και την ΕΜΠΕΙΡΙΑ μας σε αναλογες καταστασεις.Ολα,οσα γραφηκαν παραπανω,απο ολα τα παιδια ειναι σωστα!
Δε συμφωνω στο να φυγουμε απο τον κυνηγοτοπο!Μενουμε,ηρεμουμε και συνεχιζουμε.Μπορει να εξελιχθει σε Βατερλω.....
ΠΡΕΠΕΙ,να μαθουμε απο το Βατερλω.
Μετα που θα το σκεφτουμε(οποσδηποτε)σε ηρεμια,θα κανουμε ταμειο....
Θα ψαξουμε το "γιατι",θα ανατρεξουμε στις "φασεις"και θα ψαξουμε το φαρμακο.Να κανουμε σωστα,αυτα που καναμε και μας χαριζαν επιτυχιες!
Αφου το καταφερναμε,μπορουμε να το ξανακανουμε.Αυτο ειναι δεδομενο!
Αν,προσπαθησουμε να αλλαξουμε ριζικα πραγματα,εκεινη τη στιγμη,θα μπουμε σε ...ανωμαλα ρηματα και φαυλο κυκλο!
Αφηνουμε την αμφιβολια να ριζωσει μεσα μας και να μας πηγαινει απο λαθος σε λαθος.Φαυλος κυκλος που μας αποτελειωνει!
Για να μην το ξαναπαθουμε,πρεπει οπωσδηποτε να γιατρεψουμε την αιτια-ες της αποτυχιας.
Το κυνηγι δεν ειναι πρωταθλητισμος!
Οταν μας τρωει το αγχος για την αποκτηση περισσοτερων θηραματων απο τους γυρω η την παρεα μας,ειμαστε ευαλωτοι και υποψηφιοι για...νιλες.:(
Αν πηδηξουμε το ποταμακι μια φορα,θα μαθουμε!Θα το ξαναπηδηξουμε!:)
Ευκολοτερα η δυσκολοτερα, αναλογως του χαρακτηρα και της ιδιοσυγκρασιας μας....
Αν σκεφτουμε διαγνωσουμε και θεραπευσουμε,θα ξερουμε πως η επιτυχια ειναι αποτελεσμα ικανοτητας και οχι τυχης....
Εμεις πετυχαινουμε,εμεις αποτυγχανουμε!Οχι το "κακο ματι".sarcastic.
Tα ειπες ολα ρε κουμπαρε Γιαννη.Το εκλεισες το κεφαλαιο ψυχολογια.Τωρα τι θα γραφουμε εδω?.sarcastic.
 
Ανταλαντη πριν 10 περιπου χρονια. Πολεμος απο νυχτα μπαιναν τα πουλια. Εχω απο τοτε να δω τετοια κατασταση. 44 φυσιγγια σε πουλια ολων τον αποστααεων και φορας και ουτε ενα ξεπουπουλιασμα λες και εριχνα ασφαιρα. Αφηνω την 304 στη ελια παιρνω το καφεσακι μου και τα camelακια μου και αραζω. Ερχεται ενας φιλος απ την παρεα μου να απορταρει μια τσιχλα και μου λεει τι κανεις εδω ρε λαλακα γιβεται πολεμος και εσυ αραζεις; εκανα τρι τσιγαρακια και λεω στον ευατο μιυ παμε απ την αρχη. 23 φυσιγγια 19 τσιχλακια. Αυτα.
 
Αν μπορώ να πώ κάτι απο προσωπικη εμπειρία είναι ότι και η αστοχία είναι μέσα στο παιχνίδι για να μας κανει να εκτιμάμαι τις εύστοχες βολές.Εχω χάσει πουλιά στα 15 μέτρα και όλα μου φταίγαν.Ολοι μας χάνουμε.
Ηρεμία, αράζουμε λίγο όπως προαναφέρθηκε και ξαναδοκιμάζουμε.
Και ένα tip.
Μπορεί να μπιχλιμπίδια(στόχαστρα,τσόκ κτλ) να είναι ανούσια(;) κόλπα του marketing, αλλα καμιά φορά μας αναβαθμίζουν την αυτοπεποιθηση μας. Ας καουμε και κανένα δωράκι στον ευατό μας ρε μόρτες..
 
Tα ειπες ολα ρε κουμπαρε Γιαννη.Το εκλεισες το κεφαλαιο ψυχολογια.Τωρα τι θα γραφουμε εδω?.sarcastic.
Δεν κλεινουν ετσι τα θεματα συνονοματε!
Καθεις εξ ημων ειναι ενας εκαστος!
Παντα θα υπαρχουν αποριες και εξηγησεις...η αποπειρες εξηγησεων...:)
Καταθετω κατι προσωπικο:
απο τοτε που ασχοληθηκα να φερω τα κοντακια μου,πανω μου...εκοψα τη βλαστημια!!!;)
Τα αποτελεσματα μου ειναι,παντα,απο καλα και πανω!
Για τα δεδομενα και τις ικανοτητες μου....
 
Back
Top