Ψαρόνια

Περιοχή
Αττική
Καλησπέρα κύριοι,έχετε παρατηρήσει πως όταν τα ψαρονια πηγαίνουν από βορρά προς νότο έχουμε ξηρασία ενώ όταν γίνεται το αντίθετο αναμένεται βροχή ή είναι η ιδέα μου;
όχι δεν το έχω προσέξει ποτέ
Γιάννη πολλή καλή παρατήρηση.......την κρατάω ;)

Περιοχή
Αλεξανδρουπολη
Όνομα
Σταύρος
Μια τριαρα ειναι οτι πρεπει καθως πολλα πεφτουν τραυματισμενα και ειναι οτι πρεπει για τα αρπακτικα που τα ακολουθουν , ειδικα οταν οι καιρικες συνθηκες ειναι κακες και λιμοκτονουν

Περιοχή
ΚΑΜΑΤΕΡΟ-ΚΟΤΥΛΙΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Περιοχή
Αμαλιάδα Ν.Ηλείας
Όνομα
Kώστας
Τα ψαρόνια δν τρώνε ψοφήμια παιδιά....
(τη να πούμε δηλαδή για τα κοτόπουλα)....;;

Τα ψαρόνια αξίζουν να τα φας από μέσα Δεκεμβρίου και έπειτα....Το Φλεβάρη ιδικά είναι πένα....Δν τα τρώω πλέον αλλά παλιότερα πριν 10 χρόνια πολλές φορές τα στρίμοχνε ο γέρο Μίμης και βαρούσε κανένα....
Πηλάφι τα κάναμε συνήθως....Το ψαρόνι θέλει κατσαρόλα να μαλακώσει....Στο κάρβουνο ΔΕΝ.

Περιοχή
Εύβοια
Όνομα
Βασίλης
Τα ψαρόνια δν τρώνε ψοφήμια παιδιά....
(τη να πούμε δηλαδή για τα κοτόπουλα)....;;

Τα ψαρόνια αξίζουν να τα φας από μέσα Δεκεμβρίου και έπειτα....Το Φλεβάρη ιδικά είναι πένα....Δν τα τρώω πλέον αλλά παλιότερα πριν 10 χρόνια πολλές φορές τα στρίμοχνε ο γέρο Μίμης και βαρούσε κανένα....
Πηλάφι τα κάναμε συνήθως....Το ψαρόνι θέλει κατσαρόλα να μαλακώσει....Στο κάρβουνο ΔΕΝ.
Κωστή μια φορά ημουν σε μια ταβερνα, ο ιδιοκτητης κυνηγος. μας βγαζει μια πιατελα με τσιχλοκοτσυφια και μια με ψαρονια στη σχαρα. ρε φιλε ήταν εξίσου καλά και μας φανηκε πολυ περιεργο. πιθανως να τα ειχε μαλακωσει προηγουμενως με μουλιασμα σε νερο με σοδα???? δεν ξερω, παντως ειναι η μονη φορα που θυμαμαι να τρωω ψαρονια και να μ αρεσουν. δεν τα εχω δοκιμασει εγω ο ιδιος καρβουνο ομως, μονο μαγειρευτα.