Ψαρεύοντας...

.RESPECT. Γιώργο, τι ψάρια είναι στην δεύτερη φώτο; Τον κυπρίνο τον ξέρω :)
Πως φαίνονται έτσι; Τα έχεις γδάρει; .xm.
 
.RESPECT. Γιώργο, τι ψάρια είναι στην δεύτερη φώτο; Τον κυπρίνο τον ξέρω :)
Πως φαίνονται έτσι; Τα έχεις γδάρει; .xm.

Είναι ένα είδος πέστροφας που μοιάζει πολύ με Σολομό.
Δεν έχει ονομασία ακόμα, θα μπορούσαμε να το πούμε "Σολομοπέστροφα" .Εχει πολλά τέτοια στον Μόρνο
 
Είναι ένα είδος πέστροφας που μοιάζει πολύ με Σολομό.
Δεν έχει ονομασία ακόμα, θα μπορούσαμε να το πούμε "Σολομοπέστροφα" .Εχει πολλά τέτοια στον Μόρνο

.what. Άκου πράματα ... .xm.
Ενδιαφέρον και από γεύση λένε τίποτα; Πως τα τρώτε, ψητά ή ροδέλες τηγάνι; .eat.
 
Εγώ ψαρεύω όταν είμαι στην Ηπειρο σε λίμνες αλλά περισσότεροι στα πολύ όμορφα ποτάμια της. Το κακό είναι ότι οι πεινασμένοι όχι από φαγητό ,αλλά από αναγνώριση και αυτοπροβολή νεοέλληνες , έχουν στην κυριολεξία καταστρέψει ότι ζει σε αυτά. Οι μικροτσούτσουνοι και μικρόμυαλοι που αναζητούν τη δόξα μέσα από νούμερα έχουν ανακαλύψει τα τελευταία χρόνια τα πεζόβολα ,τα δίχτυα ,τα φάρμακα που ρίχνουν στα ποτάμια ,ακόμη και καμάκια και ότι άλλο μπορεί να φανταστείς κανείς.Τους δυναμίτες τους αφήνω γιατί είναι παλιά ιστορία.
Ποτάμια με φανταστική ροή ,με παγωμένα νερά και σε υψόμετρο που φτάνει τα 1500μ θα έπρεπε να είναι γεμάτα από πέστροφες όπως παλιά.
Η απουσία του κράτους αλλά πιο πολύ η νοοτροπία του κάνω ότι γουστάρω και του ωχαδερφισμού έχει οδηγήσει σε πλήρη καταστροφή.
 
DsoAQYl.jpg
 
ΩΩΩΩ !!! Ρε Γιώργο στο θεό σου ,τι είναι αυτά πουχεις εμπρός σου ;;;.sarcastic..sarcastic.
Μπράβο ρε Γιώργο.
Γιώργο μήπως ψαρεύεις στη λίμνη Πολυφύτου ;
 
Last edited:
Στην κάτω φώτο τα ψάρια είναι πεστροφες ιριδες. Το μεγαλύτερο που εχω πιάσει πέρναγε τα δύο κιλά.
Γιώργο στο Μορνο ψαρεύεις;
Ναι στον Μόρνο.
Ήταν μια πολύ καλή μέρα , τα ψάρια τσίμπαγαν ασταμάτητα.
Ένα ψάρι που δεν καταφέραμε να βγάλουμε μας έσπασε ένα καλάμι.
 
Ναι στον Μόρνο.
Ήταν μια πολύ καλή μέρα , τα ψάρια τσίμπαγαν ασταμάτητα.
Ένα ψάρι που δεν καταφέραμε να βγάλουμε μας έσπασε ένα καλάμι.
Όταν ήμουν για δύο χρόνια στο Λιδωρικι δεν υπήρχαν τέτοια ψάρια στην περιοχή.
Ούτε στη λίμνη ούτε στα ποτάμια.(1986-7).
Με το ζόρι επερνα καμμια μικρή καφέ πεστροφα αλλά ήταν πεντανοστιμες.
Οι ιριδες πρέπει να έχουν ξεφύγει από ιχθυοκαλλιεργια γιατί δεν είναι ντόπια ψάρια
αλλά φερμενα από Αμερική.Ζουν και στη λίμνη μεγαλώνοντας αρκετά.
Καλά ψαρεματα Γιώργο.
 
Back
Top