Ψήφισμα για την πρόταση της ΚΣΕ

Συμφωνείτε με την πρόταση της ΚΣΕ για την αλλαγή της νομοθεσίας περί ΑΚΚΟ;

  • Συμφωνώ απόλυτα

    Votes: 4 3,8%
  • Συμφωνώ μερικώς

    Votes: 2 1,9%
  • Ούτε συμφωνώ, ούτε διαφωνώ

    Votes: 3 2,9%
  • Διαφωνώ μερικώς

    Votes: 8 7,7%
  • Διαφωνώ απόλυτα

    Votes: 87 83,7%

  • Total voters
    104
  • Poll closed .
Εδω ίσως θα έπρεπε να το συνδυάσει ο νομοθέτης όπως είπα και πιο πάνω , και να έχουμε άδεια κυνηγίου με ένα πόσο χαμηλό ανά χρόνο ή τριετία και από εκεί και πέρα ανάλογα το είδος που θες να θηρεύσεις να πληρώνεις το ανάλογο πόσο. πχ υδρόβια 60 ευρω το χρόνο , αγριογουρουνο 75 ευρω το χρόνο και ούτω καθεξής.
Εχω την εντυπωση οτι δεν εχει γινει αντιληπτος ο λογος που παρθηκε αυτη η αποφαση.Ολα αυτα που αναφερεις ειναι ωραια και σωστα οταν εχεις να κανεις με υγειη μυαλα που σκεπτονται και πασχιζουν για το καλο του συνολου των κυνηγων!!!Δυστηχως οπως αποδεικνυετε οτι δεν ειναι ετσι,αυτοι σκεφτονται τροπους για να αυξησουν τα εσοδα τους!!!
 
Κανεις λαθος δεν ειναι καθολου δουλειες του ποδαριου.....ειναι ενας πολυ μελετημενος τροπος για να αυξησουν εις βαρος μας τα εσοδα τους!!!!
Μήπως να το πάω λίγο πιο κάτω και να πω έλεγχος / περιορισμός οπλοκατοχής δια της πλάγιας οδού ? λέω εγώ τώρα ....
 
Εδώ που τα λέμε όμως παίδες φταίμε και εμείς για την κατάντια αυτή. Γιατί οι ίδιοι αδιαφορούμε κ το μόνο που κάνουμε είναι απλά να πληρώνουμε την άδεια!!!!! Πόσοι από εμάς συμμετέχουν στις συνελεύσεις των συλλόγων??? Πόσοι από εμάς τους κοντραραμε με προτάσεις ???? Λογικά κανείς ή στην καλύτερη ελάχιστοι !!!! Όλοι έχουμε απλά μια δικαιολογια.....και τον κάθε Αραμπατζή να μας διαφεντεύει την περιουσία μας ( το τι θα πληρώσουμε και αν θα δώσουμε τα όπλα μας ή όχι).
Εν έτη 2020 με όλα αυτά τα "καλά" που προσφέρει η τεχνολογία , όπως οι συναλλαγές με το κράτος μεσώ ίντερνετ κτλ , οι σύλλογοι είναι ένας θεσμός αναχρονιστικος ?
 
Μήπως να το πάω λίγο πιο κάτω και να πω έλεγχος / περιορισμός οπλοκατοχής δια της πλάγιας οδού ? λέω εγώ τώρα ....
Θα συμφωνουσα μαζι σου αν αυτο ηταν ενα νομοσχεδιο που εφερνε προς συζητηση καποιος αλλος φορεας,αλλα η ΚΣΕ τι ωφελος θα ειχε απο τον περιορισμο της οπλοκατοχης??
 
Θα συμφωνουσα μαζι σου αν αυτο ηταν ενα νομοσχεδιο που εφερνε προς συζητηση καποιος αλλος φορεας,αλλα η ΚΣΕ τι ωφελος θα ειχε απο τον περιορισμο της οπλοκατοχης??
Αν το πάρω ως συνωμοσία ( μιας και είναι της εποχής λόγο κορονοιου .sarcastic. ) θα πω πως είναι όλοι στο κόλπο .... Άλλα όπως είπα νωρίτερα οι Άνθρωποι Δεν Θέλουν .
 
Εν έτη 2020 με όλα αυτά τα "καλά" που προσφέρει η τεχνολογία , όπως οι συναλλαγές με το κράτος μεσώ ίντερνετ κτλ , οι σύλλογοι είναι ένας θεσμός αναχρονιστικος ?
Και ομως ειναι αναγκαια η παρουσια τους και κατεπεκταση και του φορεα που μας εκπροσωπει<ΚΣΕ> στις εκαστοτε ΡΥΘΜΙΣΤΙΚΕΣ,που αν δεν εχουμε δυναμικη παρουσια με επιστημονικες μελετες για την θηραματοπανιδα,θα καταληξουμε να κυνηγαμε κανενα μηνα το χρονο!!!!Αλλα να υποστηριζει τα συμφεροντα μας ,και οχι να τα αντιμαχεται!!! σκεπτομενος μονο το ταμειο και τη διαχειρηση χρηματος ...με οτι αυτο συνεπαγετε!!!!Γιαυτο οταν και εμεις ψηφιζουμε στους κατα τοπους συλογους μας,πρεπει να ειμαστε πιο προσεκτικοι!!!!
 
Εν έτη 2020 με όλα αυτά τα "καλά" που προσφέρει η τεχνολογία , όπως οι συναλλαγές με το κράτος μεσώ ίντερνετ κτλ , οι σύλλογοι είναι ένας θεσμός αναχρονιστικος ?
Αν με ρωτάς.....με τον τρόπο που λειτουργούν ναι είναι!!!!! Ο σύλλογος θα μπορούσε να υπάρχει για άλλους λόγους κ όχι να Μ βγάζει την άδεια την οποία θα μπορούσα να βγάλω απ' το taxis πχ. Ο ρόλος τους αυτήν την στιγμή είναι καθαρά εισπρακτικός και το μεγαλύτερο ποσοστό αυτών δεν έχει προσφέρει τίποτα ουσιαστικό στο κυνήγι!!!! Με αποκορύφωμα την ΚΣΕ και την ΚΟΣΕ. που θα μας κάνει κ υποδειξεις ποτέ κ πως θα βγάλουμε άδεια. Που βάζω στοίχημα κάνεις απ' αυτούς δεν είναι κυνηγός ενεργός.
 
Εδω υπαρχει ακομα η επιτροπη αποξυρανσης της Κοπαιδας τι λετε?Αφηστε τους κυνηγετικους συλλογους
να κανουν την δουλεια τους.Δεν πρεπει να δουλευουν οι συγγενης και οι γκομενες βαζοντας σφραγιδες?
Ας μην ξερουν τι τους γινεται,δεν πρεπει να υπαρχει καποιος να ακουει και να μην σηκωνει τηλεφωνα?
Θα τα διαλυσουμε ολα δηλαδη?Ελεος ρε παιδες!!
 
Και ομως ειναι αναγκαια η παρουσια τους και κατεπεκταση και του φορεα που μας εκπροσωπει<ΚΣΕ> στις εκαστοτε ΡΥΘΜΙΣΤΙΚΕΣ,που αν δεν εχουμε δυναμικη παρουσια με επιστημονικες μελετες για την θηραματοπανιδα,θα καταληξουμε να κυνηγαμε κανενα μηνα το χρονο!!!!Αλλα να υποστηριζει τα συμφεροντα μας ,και οχι να τα αντιμαχεται!!! σκεπτομενος μονο το ταμειο και τη διαχειρηση χρηματος ...με οτι αυτο συνεπαγετε!!!!Γιαυτο οταν και εμεις ψηφιζουμε στους κατα τοπους συλογους μας,πρεπει να ειμαστε πιο προσεκτικοι!!!!
Η διαχείριση και όλα τα υπόλοιπα είναι θέμα υπουργείου , οι σύλλογοι είναι ο μεσάζοντας απο το χωράφι στο τραπέζι μας ! ( να μην το πω αλλιώς ...ντ......ης )
 
Η διαχείριση και όλα τα υπόλοιπα είναι θέμα υπουργείου , οι σύλλογοι είναι ο μεσάζοντας απο το χωράφι στο τραπέζι μας ! ( να μην το πω αλλιώς ...ντ......ης )
Ηδιαχειρηση του χρηματος που εισπρατει η ομοσπονδια απο τις αδειες κυνηγιου δεν ειναι στην αρμοδιοτητα του υπουργειου Γιωργο,αλλα στη δικη της ....εκτος και εαν εννοεις κατι αλλο που δεν εχω καταλαβει....
 
Ηδιαχειρηση του χρηματος που εισπρατει η ομοσπονδια απο τις αδειες κυνηγιου δεν ειναι στην αρμοδιοτητα του υπουργειου Γιωργο,αλλα στη δικη της ....εκτος και εαν εννοεις κατι αλλο που δεν εχω καταλαβει....
Εννοώ να καταργηθούν οι σύλλογοι , να πάρει σοβαρά το θέμα το υπουργείο , να κάνει ερευνά , να καρπώνεται απευθείας τα χρήματα καινά κοιτάξει πως μεσώ των φόρων από το κυνήγι θα επιστρέψει χρήματα πίσω στην ερευνά !
 
Ηδιαχειρηση του χρηματος που εισπρατει η ομοσπονδια απο τις αδειες κυνηγιου δεν ειναι στην αρμοδιοτητα του υπουργειου Γιωργο,αλλα στη δικη της ....εκτος και εαν εννοεις κατι αλλο που δεν εχω καταλαβει....
Μονό για να εισπράττουν είναι ! έχουν δώσει πότε ερωτηματολογιο μετά το πέρας της σεζόν για να συμπληρώσεις στοιχειά από το κυνήγι που έκανες ?
 
Εννοώ να καταργηθούν οι σύλλογοι , να πάρει σοβαρά το θέμα το υπουργείο , να κάνει ερευνά , να καρπώνεται απευθείας τα χρήματα καινά κοιτάξει πως μεσώ των φόρων από το κυνήγι θα επιστρέψει χρήματα πίσω στην ερευνά !
Αυτα θα τα κανει το κρατος ;
Λυπάμαι αλλά με όσα εχω δει μέχρι σήμερα απο πλευρας κρατους σε θέματα διαχείρισης δεν μπορώ να το πιστέψω οτι θα γινει αυτό .
 
Μονό για να εισπράττουν είναι ! έχουν δώσει πότε ερωτηματολογιο μετά το πέρας της σεζόν για να συμπληρώσεις στοιχειά από το κυνήγι που έκανες ?
Εδώ συμφωνώ!! Άντε και τα εισπράτουν.......
Εννοώ να καταργηθούν οι σύλλογοι , να πάρει σοβαρά το θέμα το υπουργείο , να κάνει ερευνά , να καρπώνεται απευθείας τα χρήματα
Αν καταργηθούν οι σύλλογοι ποιός θα ελέγχει τους κυνηγότοπους για τις παρανομείες ;;;
 
Αυτα θα τα κανει το κρατος ;
Λυπάμαι αλλά με όσα εχω δει μέχρι σήμερα απο πλευρας κρατους σε θέματα διαχείρισης δεν μπορώ να το πιστέψω οτι θα γινει αυτό .
Δεν Θέλουνε και έχουν και από πίσω και τους Ντ....ηδες τακίμια και η ζωή είναι ωραία και αν σου αρέσει εσένα και έμενα ....
 
Εννοώ να καταργηθούν οι σύλλογοι , να πάρει σοβαρά το θέμα το υπουργείο , να κάνει ερευνά , να καρπώνεται απευθείας τα χρήματα καινά κοιτάξει πως μεσώ των φόρων από το κυνήγι θα επιστρέψει χρήματα πίσω στην ερευνά !
ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟΣ αλλα δυστυχως Γιωργο μου εδω ειναι ΕΛΛΑΔΑ....θελουμε ετη φωτος για να φτασουμε σε αυτο που αναφερεις!!!!
 
ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟΣ αλλα δυστυχως Γιωργο μου εδω ειναι ΕΛΛΑΔΑ....θελουμε ετη φωτος για να φτασουμε σε αυτο που αναφερεις!!!!
Σπύρο όπως είπα πριν επειδή ειδα/βιωσα και το ένα και το άλλο για αυτό τα λέω , και πίστεψε με δεν είναι δύσκολο , είναι πολύ απλό αρκεί να εχει βούληση ένας υπουργός , εαν βρεθεί.... και να πει τα αλλάζω όλα και να μην μασήσει σε παρατρεχαμενους και ντ....δες !
 
Back
Top