Ψάρεμα σε γλυκά νερά

ωραιος!ο γουλιανος και ο κυπρινος εχουνε πολλα κοκκαλα?

Για τον γουλιανο δεν ξερω.
Κυπρινος πανω απο 2μιση-3 κιλα αξιζει. Δεν θα σε ενοχλησουν καθολου τα κοκαλα.
Κατω απο 1,5 κιλο ριξ' τον παλι μεσα. Ειναι κριμα, αν σκεφτεις το μεγεθος που μπορει να φτασει.
 
πρόσεχε πίσω είναι ο μπαμπάς τού..... χαχαχαχα. το χειμώνα εγώ θα κυνηγάω μπεκατσες και εσύ θα πιάνεις γουλιανους.

ξέρεις εσύ...
Μεχρι τις 20 ελπίζω να πιάσω και τον μπαμπα του, και τη μαμα του, και καμια θεία του αν εχει.

Το χειμώνα η μόνη επαφή που έχω με τα ποταμια και τις λίμνες ειναι οι πάπιες, τους γουλιανους τους αφήνω να παχύνουν για την άνοιξη :p :p
 
Ακριβώς στον Πηνειό!!
Πιάστηκε με τη μέθοδο spinning με ένα ψεύτικο ψαράκι 15cm
Μπράβο πολυ ωραίος...!
Δεν έχω ιδέα απο ψαρεμα σε γλυκά νερά...
Εχω ακουσει όμως ότι βαράει κ στο κουταλάκι, και ότι πολυ καλα δολώματα για το ψάρεμα του είναι οι βδέλλες, τα κόκκινα σκουλήκια κ το εντομο κρεμμυδολογος ή κρεμμυδοφαγος..
 
Last edited:
Μπράβο πολυ ωραίος...!
Δεν έχω ιδέα απο ψαρεμα σε γλυκά νερά...
Εχω ακουσει όμως ότι βαράει κ στο κουταλάκι, και ότι πολυ καλα δολώματα για το ψάρεμα του είναι οι βδέλλες, τα κόκκινα σκουλήκια κ το εντομο κρεμμυδολογος ή κρεμμυδοφαγος..
Έτσι ναι τρώει τα πάντα...
 
Σαν να ψαρευεις σε ενυδρειο ειναι ρε παιδια. Ψάρια έτοιμα να φάνε και σενα. Είναι από αυτά που βλέπουν οι φλουύφληδες που απαγορεύουν τη χρήση ζωντανού δολώμαος. Για μενα ειναι τελείως αδιάφορο
 
Σαν να ψαρευεις σε ενυδρειο ειναι ρε παιδια. Ψάρια έτοιμα να φάνε και σενα. Είναι από αυτά που βλέπουν οι φλουύφληδες που απαγορεύουν τη χρήση ζωντανού δολώμαος. Για μενα ειναι τελείως αδιάφορο
Με τον τρόπο που το κάνει ο τύπος πιστεύω αξίζει. Να τα πιάνει και να τα αφήνει δηλαδή, έτσι και αλλιώς δεν είναι ψάρια που τα προτιμούν για βρώση συνήθως. Πάντως το μέρος δεν ξέρω που είναι αλλά αν δεν είναι εύκολο να φτάσεις ίσως για αυτό να φαίνεται τόσο εύκολο. Άσε που εμείς απλά βλέπουμε στα βίντεο μερικές ρίψεις. Αν αυτό ήταν το αποτέλεσμα ενός ψαρέματα 7-8 ωρών δεν το λες και ψάρεμα σε ενυδρείο.
 
Στο εξωτερικό στις λίμνες κ στα ποταμια κυριαρχεί πολυ η νοοτροπία του catch and release όπως αυτός στο βίντεο που το κάνει σε κάθε ψάρι...μια φωτο η ενα βιντεο για ανάμνηση κ αντε στο καλό....
Επισης στους ίδιους τοπους πολλοι χρησημοποιουν αγκιστρια η σαλαγκιες χωρις αρπαδια (barbless) για να μην τραυματιζουν το ψάρι κατά την απελευθέρωση κ για να του δίνουν περισσότερες ευκαιρίες διαφυγής...
 
Last edited:
Εγώ απολαμβάνω τα βίντεο αυτού του τυπακου. Φαίνεται να το ευχαριστιέται πολυ. Επίσης ψαρεύει απο μικρά ρυάκια μέχρι λίμνες και μεγάλα ποτάμια. Η διαπίστωση είναι ότι στο Αμέρικα ακόμη και οι γουρνες έχουν ψαρια!

 
Σε μας οι γουρνες θα έχουν σχηματιστεί με δυναμίτη, μετά θα περάσει ο τύπος με την χλωρίνη, και ότι μείνει πάει από ηλεκτρική εκκένωση δυστυχώς!!!
Δυστυχώς , έχεις απόλυτο δικιο. Εκεί που η πλειοψηφία τηρεί τον νόμο και σέβεται το θήραμα , υπάρχει και πληθώρα από αυτο.
 
Εντός ΗΠΑ γιατί εκτός είναι αλλού παππά ευαγγέλιο...
Τα δικά τους όμως μια χαρά όμως τα προσέχουν και πέφτει τσεκούρι αν τους πιάσουν να κάνουν λαμογιά. Το 2004 είχε πάει συμφοιτητής μου Καλυμνιος στο πατέρα του που έμενε στην Αμερική από Ατλαντικο μερια. Πήγαιναν με το σκάφος για ψάρεμα και μου λέει πιάναμε κάτι σαν τσιπουρες , 50-60 κομμάτια , και από αυτα στο ψυγείο έμπαινε ότι ήταν από ένα μήκος και πανω ως να φτάσεις και το αριθμητικό οριο. Του ειπε ο πατέρας του ότι αν σε τσιμπήσουν με ψάρια που δεν περνάνε στο μέγεθος η εχεις υπερβεί το όριο , έπεφτε πρόστιμο τσουχτερο. Εδώ από τα 60 αυτά ψάρια πόσα θα επεστεφαν στο νερό???
 
Back
Top