Ψάρεμα πέστροφας σε ορεινά ποτάμια.

Ανοίγω αυτό το θέμα καθώς το θεωρώ ενδιαφέρον και πιστεύω ότι μέσα από αυτήν εδώ την κυνηγοπαρεα θα βρεθούν αρκετοι οι οποίοι θα ασχολούνται με αυτό το χόμπυ και θα έχουν πολλά πράγματα "δώσουν".
Προσωπικά ασχολούμαι με το ψάρεμα από πολύ μικρή ηλικία μια και η καταγωγη μου είναι από νησί και προερχομενος από ψαρευτικη οικογενεια ήταν λίγο δύσκολο να μην κλειρονομισω αυτήν την "αρρώστια''.
Ασχολουμουν με το ψάρεμα στην θαλασσα όμως αποκλειστικα.
Όταν ήμουν στο νησί πηγεναμε κατά κύριο λογο για παραγάδια,κάθετες και συρτή με την βάρκα μας.Εδω στην Αθήνα αναγκαστικά ασχολουμουν με την παράκτια αλιεία και συγκεκριμένα με το casting το οποίο στην πορεία εγινε surf casting.
Πλέον όμως μετα από κάποια ερεθίσματα από ένα φίλο από το χωριο, μου μπήκε η ιδέα να ασχοληθώ με το ψάρεμα της πέστροφας σε ποταμι.Αυτός είναι ο λόγος που ανοίγω και αυτό εδώ το τοπικ.
Πληροφοριες για εξοπλισμό,τεχνικές,μυστικά και πάσης φύσεως πληροφοριες και συμβουλές είναι καλοδεχούμενες!
 
Το σκ ανοίγει η σεζόν για την βασίλισσα των παγωμένων νερών, της πεστροφας. Σεβασμο στο στολίδι των ορεινών ποταμών μας.
Δημήτρη μπορείς να μου πεις για το ψάρεμα της και κυρίως για την νομοθεσία? Θα ήθελα να δοκιμάσω μια φορά να ψαρέψω...
 
Δημήτρη μπορείς να μου πεις για το ψάρεμα της και κυρίως για την νομοθεσία? Θα ήθελα να δοκιμάσω μια φορά να ψαρέψω...
Βασίλη το ψάρεμα της πεστροφας είναι η αρχή κ η βάση ολων σχεδόν των τεχνικών, είναι ίσως το ομορφότερο ψάρεμα ή μάλλον κυνήγι, αφού αυτή είναι η πραγματική ορολογία.Μπορεις να την κυνηγήσεις με spinning, μύγες (fly fishing) και με διαφορά δολώματα στον αφρό στα μεσονερα ή πιο χαμηλα ανάλογα την εποχή. Η μεγάλες άγριες (fario) είναι το αποκορύφωμα και εκεί η τύχη σπάνια βοηθάει, εκεί παίζει ρόλο η τέχνη του κυνηγού που άλλωστε είναι πολύ λίγοι πανελλαδικά που μπορούν κ πιάνουν ψάρια άνω των τριων τεσσάρων κιλών με συνέπεια κάθε χρόνο. Η νομοθεσία απαγορεύει το ψάρεμα απο 1 Νοεμβρίου μέχρι και 15 Φεβρουαρίου (περίοδος αναπαραγωγής), όπως επίσης ψάρια κάτω των 20 εκατοστών . Σύνολο αλιευματων μέχρι 2 κιλα ή 3 ψάρια ανεξαρτήτου βάρους. Δυστυχώς υπάρχει μεγάλη πίεση, δυχτια κ άλλες παράνομες τεχνικές που ως γνωστόν απαγορευονται στα ποταμια εχουν γίνει μόδα. Τα περισσότερα απο τα ψάρια που αλιευει ένας σωστός κυνηγός πεστροφας επιστρέφουν στο νερο ευλαβικά.
 
Βασίλη το ψάρεμα της πεστροφας είναι η αρχή κ η βάση ολων σχεδόν των τεχνικών, είναι ίσως το ομορφότερο ψάρεμα ή μάλλον κυνήγι, αφού αυτή είναι η πραγματική ορολογία.Μπορεις να την κυνηγήσεις με spinning, μύγες (fly fishing) και με διαφορά δολώματα στον αφρό στα μεσονερα ή πιο χαμηλα ανάλογα την εποχή. Η μεγάλες άγριες (fario) είναι το αποκορύφωμα και εκεί η τύχη σπάνια βοηθάει, εκεί παίζει ρόλο η τέχνη του κυνηγού που άλλωστε είναι πολύ λίγοι πανελλαδικά που μπορούν κ πιάνουν ψάρια άνω των τριων τεσσάρων κιλών με συνέπεια κάθε χρόνο. Η νομοθεσία απαγορεύει το ψάρεμα απο 1 Νοεμβρίου μέχρι και 15 Φεβρουαρίου (περίοδος αναπαραγωγής), όπως επίσης ψάρια κάτω των 20 εκατοστών . Σύνολο αλιευματων μέχρι 2 κιλα ή 3 ψάρια ανεξαρτήτου βάρους. Δυστυχώς υπάρχει μεγάλη πίεση, δυχτια κ άλλες παράνομες τεχνικές που ως γνωστόν απαγορευονται στα ποταμια εχουν γίνει μόδα. Τα περισσότερα απο τα ψάρια που αλιευει ένας σωστός κυνηγός πεστροφας επιστρέφουν στο νερο ευλαβικά.
Μακάρι να εφαρμοζόταν οσα αναφέρει η νομοθεσία Δημήτρη.
Είναι πικραμένη ιστορία η πέστροφα στη χώρα μας .Πεζόβολα ,διχτυα , φακοί ,καμάκια,φάρμακα,μεχρι και εκτροπές ποταμών έχουν γίνει.Αισχος !
Και απο την άλλη μας μαράνανε οι φορείς διαχείρισης και η οικολογία του κώλου .
 
Μακάρι να εφαρμοζόταν οσα αναφέρει η νομοθεσία Δημήτρη.
Είναι πικραμένη ιστορία η πέστροφα στη χώρα μας .Πεζόβολα ,διχτυα , φακοί ,καμάκια,φάρμακα,μεχρι και εκτροπές ποταμών έχουν γίνει.Αισχος !
Και απο την άλλη μας μαράνανε οι φορείς διαχείρισης και η οικολογία του κώλου .
Δυστυχώς..
 
Μοιάζει με πολύ ενδιαφέρον ψάρεμα. Πέστροφα ψαρεψα μονο μια φορά με εγγλέζικο σε ποταμολιμνη. Περιμένουμε εμπειρίες και πληροφορίες από τους γνωστες να μας μυησουν και έμας σε αυτό το ψάρεμα.
 
View attachment 11528
Ένα όμορφο άγριο αρσενικό ψάρι, τρόπαιο 70 cm που παραδόθηκε πολύ δύσκολα...
Σε ποτάμι; Όντως τρόπαιο. Είσαι πολύ τυχερός που μπορείς και βρίσκεις τέτοια ψάρια σε ποτάμι. Συνήθως τέτοιου μεγέθους ψάρια υπάρχουν σε λίμνες (τεχνητές ή στις Πρέσπες).
 
View attachment 11528
Ένα όμορφο άγριο αρσενικό ψάρι, τρόπαιο 70 cm που παραδόθηκε πολύ δύσκολα...
Καλησπέρα

Συγχαρητηρια

Πρώτη φορά βλέπω τέτοιο ωραίο ψάρι αλιευμενο σε ελληνικά νερά
Τέτοιο ψάρι δεν είχα την τύχη να βγάλω ούτε όταν ήμουν στην Αμερική
Παρά τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουμε υπάρχουν και αυτά να ξεχνιόμαστε και να ονειρευόμαστε
Μας έφτιαξες την μέρα

Σε Ευχαριστώ
 
View attachment 11528
Ένα όμορφο άγριο αρσενικό ψάρι, τρόπαιο 70 cm που παραδόθηκε πολύ δύσκολα...
τι λες τωρα ρε φιλε! Δεν εχω ξαναδει τετοιο ψαρι απο ποταμι. Χιλια μπραβο!
Εδω πιανουμε καμια 700αρα κ βγαζουμε φωτογραφιες...
 
View attachment 11528
Ένα όμορφο άγριο αρσενικό ψάρι, τρόπαιο 70 cm που παραδόθηκε πολύ δύσκολα...
Πρώτη φορά βλέπω ψάρι με ομαδοποιημένες τις κοκκινες βουλές.
Υ.Γ. τι κτήνος είναι αυτοοοοοο????εύγε....
 
View attachment 14586Να κάνουμε μία ανανέωση του ποστ.Ένα απο τα τελευταία ανοιξιάτικα ψαρέματα μαζί με το ζευγάρι.
Μπράβο ρε φιλε!
Πάλι καλα που βρισκετε τέτοια ψάρια , έστω και σπανιότερα.
Εγω προχθες ειχα ανεβει ψηλα. Γυρω στα 100μ ειδα κατι ψάρια ικανοποιητικού μεγέθους αλλα δεν εριξα γιατι βιαζομουν να παω για τσαι.
Αρκετα ψηλότερα και γύρω στις 8 το απογευμα έριξα μονο για 10 λεπτά .Με το πρώτο πέταγμα πηρα μια . Ακολούθησαν δυο μικρότερες που τις άφησα Εκει ετσι κι αλλιώς δεν εχει μεγάλα κομμάτια.
Θα την άφηνα κι αυτη ,αλλα την πηρα απλα για να δει ο μικρος πως είναι η αγρια.
Δυστυχώς πάει το πεζόβολο σύννεφο.

 
Back
Top