Φυσίγγια για αγριόχηνες

Status
Not open for further replies.
Παλικάρια μην κοιτάτε στο εξωτερικό που τις τουφεκανε πάνω από τα κεφάλια τους....εδώ πέρα κάνουμε πόσα μέτρα ερπην για να τις πλησιάσουμε στην καλύτερη στα 60-70 μέτρα με συνήθες τα 100-100+ οπότε εκεί θέλει βόλια και να σας πω ότι άμα την πάρει το βόλι ούτε θα κουνηθεί.....όλα αυτά τα γράφω γιατί τα έχω ζήσει πολλές φορές από 5-6 χρόνων με επερνε ο πατέρας μου μαζί του και η χήνες είναι πιο πολλές από τις πάπιες που έχουμε καρπωθεί....
 
Παιδιά το θεωρώ άτοπο να λέμε ότι στα 40-45 μέτρα σημαδεύω τη χήνα στο κεφάλι...και άντε δεν λέω μπορεί κάποιος να κατέχει αυτή τη σκοπευτική δεινότητα δοκίμασε κάποιος σε αυτή την απόσταση με πραγματικές διαστάσεις κεφαλιού λαιμού χήνας με νο1-2-3 να δει αν θα μπούνε σκάγια στο κεφάλι...???τις λίγες φορές που δοκίμασα σε τραυματισμένες απετυχα πλήρως με νο2 ...αντιθέτως με νο5-6 παίρνανε σκάγια σίγουρα ..και δεν το λέω αυτό γιατί θεωρώ το νο5-6 ιδανικό για το κυνήγι αυτό αλλά γιατί ο αριθμός των σκαγιων είναι μικρός και η συγκέντρωση στα 45-50 είναι τέτοια που το τζόκερ μοιάζει πιο πιθανό από σκαγι σε λαιμό κεφαλι...
 
Last edited:
Παιδιά το θεωρώ άτοπο να λέμε ότι στα 40-45 μέτρα σημαδεύω τη χήνα στο κεφάλι...και άντε δεν λέω μπορεί κάποιος να κατέχει αυτή τη σκοπευτική δεινότητα δοκίμασε κάποιος σε αυτή την απόσταση με πραγματικές διαστάσεις κεφαλιού λαιμού χήνας με νο1-2-3 να δει αν θα μπούνε σκάγια στο κεφάλι...???τις λίγες φορές που δοκίμασα σε τραυματισμένες απετυχα πλήρως με νο2 ...αντιθέτως με νο5-6 παίρνανε σκάγια σίγουρα ..και δεν το λέω αυτό γιατί θεωρώ το νο5-6 ιδανικό για το κυνήγι αυτό αλλά γιατί ο αριθμός των σκαγιων είναι μικρός και η συγκέντρωση στα 45-50 είναι τέτοια που το τζόκερ μοιάζει πιο πιθανό....
Θα συμφωνήσω και να σου πω ότι πριν 3 χρόνια ο πατέρας του κολλητού μου με έναν φίλο του πήρανε 8 πουλιά σε κοπάδι στα 40 μέτρα με φυσίγγι B&P Magnum 5 αρι .......εγώ όπως τα έχω δει νομίζω νούμερο 3-4 για χήνα είναι το ιδανικό για αυτά τα μέτρα από εκεί πάνω λαμβάνουν δράση τα βόλια
 
Παλικάρια μην κοιτάτε στο εξωτερικό που τις τουφεκανε πάνω από τα κεφάλια τους....εδώ πέρα κάνουμε πόσα μέτρα ερπην για να τις πλησιάσουμε στην καλύτερη στα 60-70 μέτρα με συνήθες τα 100-100+ οπότε εκεί θέλει βόλια και να σας πω ότι άμα την πάρει το βόλι ούτε θα κουνηθεί.....όλα αυτά τα γράφω γιατί τα έχω ζήσει πολλές φορές από 5-6 χρόνων με επερνε ο πατέρας μου μαζί του και η χήνες είναι πιο πολλές από τις πάπιες που έχουμε καρπωθεί....
Γιατί δεν ρίχνεις το 100 metri???στα 70 μέτρα με νούμερο 4 τενεκες φέτας έγινε σουρωτηρι κ απ' τις 2 πλευρές ,όλα τα σκάγια διαμπερή...στο κέντρο δε ...μια τρυπαρα κοντά στα 10 εκατοστά...ταχύτητα ???φωτός ανάκρουση?αεροβόλου....αν πήγαινα...η αν μου ερχόταν χήνες...πρώτη επιλογή κ τελευταία αυτό θα ήταν!!
 
Γιατί δεν ρίχνεις το 100 metri???στα 70 μέτρα με νούμερο 4 τενεκες φέτας έγινε σουρωτηρι κ απ' τις 2 πλευρές ,όλα τα σκάγια διαμπερή...στο κέντρο δε ...μια τρυπαρα κοντά στα 10 εκατοστά...ταχύτητα ???φωτός ανάκρουση?αεροβόλου....αν πήγαινα...η αν μου ερχόταν χήνες...πρώτη επιλογή κ τελευταία αυτό θα ήταν!!
Το σκέφτηκαμε φίλε μου απλά μέχρι τα 95 μέτρα περίπου πάνε σαν μολύβι εμάς οι τουφεκιές μας δεν είναι στάνταρ πάνω από 100 για να το βάλω και αν το βάλω και τελικά της ρίξω στα 70-80 τι θα πάρω τίποτα απολύτως γι'αυτό βόλια που κρατάνε μέτρα και έχουν και δύναμη.... Στις περιοχές δράμα Σέρρες Καβάλα όλοι με βόλια της κυνηγάμε
 
Το σκέφτηκαμε φίλε μου απλά μέχρι τα 95 μέτρα περίπου πάνε σαν μολύβι εμάς οι τουφεκιές μας δεν είναι στάνταρ πάνω από 100 για να το βάλω και αν το βάλω και τελικά της ρίξω στα 70-80 τι θα πάρω τίποτα απολύτως γι'αυτό βόλια που κρατάνε μέτρα και έχουν και δύναμη.... Στις περιοχές δράμα Σέρρες Καβάλα όλοι με βόλια της κυνηγάμε
Σε μένα...δοκιμασμένα ...ανοίγει από τα 60....3 άστρα τσοκ
 
Σε μένα...δοκιμασμένα ...ανοίγει από τα 60....3 άστρα τσοκ
Σε εμάς δεν άνοιγε πήγαινε μολύβι....... προσωπικά παλικάρια όπως έγραψα δεν ξέρω κανέναν μα κανέναν που να πήρε εδώ στην περιοχή χήνα με 2-3-4-5 αρι στις αποστάσεις που σας αναφέρω οποίος το τολμήσει απλά θα βαρεθει να τις κυνηγάει μετά....
 
Κάπου είχα δει? διαβάσει? δεν θυμάμαι, ότι στην Αγγλία νομίζω εδώ και χρόνια αυτοί που ξέρουν συμβουλεύουν τους κυνηγούς να ντουφεκανε στις χήνες με 7αρια και να σημαδεύουν μόνο κεφάλι, σαν να ντουφεκουσαν μια τσίχλα πχ.
Με αυτόν τον τρόπο ελαχιστοποιούν τις πιθανότητες άσκοπων τραυματισμών και πουλιών που τελικά πεθαίνουν χιλιόμετρα μακριά...
Στις κοντινές αποστάσεις των 20-25 μέτρων, τα 7αρια έχουν ικανή ενέργεια για λαιμό και κεφάλι μιας χήνας.
 
Όλοι εδώ ρίχνουμε στα κεφάλια σε καθιστά κοπάδια μόνο που η αποστάσεις είναι αναγκαστικά μεγάλες γι'αυτό βάζουμε βόλια......ναι έχουμε βάλει και 9 βολα και έχουμε καρπωθεί χήνες σε αποστάσεις μεγάλες.......
Δεν το έγραψα για πλάκα, παρότι το χαμόγελο οδηγεί τη σκέψη εκεί. Αν η βολή γίνει στα 80-100 μέτρα, τότε μόνο με 9βολο ελπίζεις σε τυχερή βολή, διότι πιο ψιλά θα επιφέρουν τραυματισμό μόνο
 
Το νου σας με τα βόλια... δεν είναι στραγάλια παιδιά... εδώ κοιτάμε να τα κόψουμε τελειως μπας και γλιτώσει κανας χριστιανός και εσείς τα ρίχνετε και στα πτηνά;;! Πέφτει η χήνα και με 2 και με 3 και με ασσο (το καλύτερο σκαγι).. εάν πάλι νομίζεις ότι δεν θα την πάρεις και σκέφτεσαι να βάλεις δράμια αστη να πάει στην ευχή... δε θα σωθούμε με μια χήνα.... :rolleyes:
Αυτό είναι το σπουδαιότερο όταν κάποιος επιλέγει δράμια, αν γνωρίζει πως στα 150+ μέτρα δύναται να επιφέρει θάνατο ανθρώπου. Αν ελέγχει μια τουφεκιά που θα έχει διασπορά ίσως και 20+ μέτρων στα 100 μέτρα, τότε ας ρίξει. Αλλιώς κινδυνεύουν πολλοί ...
 
Οι περισσότερες βολές στις χήνες (εν πτήση) είναι άστοχες για τους λόγους που εξήγησα πιο πάνω. Άλλες φορές το κλατάγιασμα των φτερών σε όσες πετούν ψηλά, το θεωρούμε πως έπεσαν πάνω τα σκάγια και δεν έπαθαν τίποτε. Η πραγματικότητα όμως σκληρή: Λάθος εκτίμηση απόστασης, λάθος προσκόπευση, βολές 1-2 και παραπάνω μέτρα πίσω από τις χήνες. ΙΣΧΥΕΙ λοιπόν ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΧΗΝΕΣ: ----> Καλύτερα να αστοχήσουμε μπροστά τους !!!
 
Οι περισσότερες βολές στις χήνες (εν πτήση) είναι άστοχες για τους λόγους που εξήγησα πιο πάνω. Άλλες φορές το κλατάγιασμα των φτερών σε όσες πετούν ψηλά, το θεωρούμε πως έπεσαν πάνω τα σκάγια και δεν έπαθαν τίποτε. Η πραγματικότητα όμως σκληρή: Λάθος εκτίμηση απόστασης, λάθος προσκόπευση, βολές 1-2 και παραπάνω μέτρα πίσω από τις χήνες. ΙΣΧΥΕΙ λοιπόν ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΧΗΝΕΣ: ----> Καλύτερα να αστοχήσουμε μπροστά τους !!!

Oι προσκοπευσεις στις μακρινες χηνες ειναι της ταξης 12 με 20 μετρα. Εκει ειναι ολο το θεμα στη βολη αυτου του πουλιου. Ακομη και στα 70 μετρα ο ασσος ατσαλι μπορει να καταβαλει πουλι με σκαγιο καταστηθα και μαλιστα ακαριαια. Εχω ανεβασει αρκετες βολες σε χηνες σε αυτο το φορουμ και με τη σοτκαμ φαινεται καθαρα ποσο πολυ προσκοπευση θελει το πουλι
 
Oι προσκοπευσεις στις μακρινες χηνες ειναι της ταξης 12 με 20 μετρα.
μου κανε εντύπωση αυτό για την προσκόπευση και γιαυτό "σταμάτησα" το βίντεό σου
7386

η εκτίμηση μου στην συγκεκριμένη βολή είναι ότι εχεις προσκοπευση 8-10 μετρα. θυμάσαι σε τι απόσταση ήταν ο στόχος?
Πάντως εαν πετούσε μόνο του εγώ τετοια προσκόπευση δύσκολα θα έβαζα και φυσικά μετά θα έλεγα ότι ήταν αρσενικό.. :p
 
Δεν χρειάζεται πιο χοντρό σκάγιο από νούμερο 1. Όταν το 4αρι σκοτώνει στα 60 μέτρα τον πράσινο, δεν μπορεί ο άσσος να σκοτώσει την χήνα στα 70-80;
Δεν υπάρχει περίπτωση :)
Επίσης όσοι ρίχνεται στραγάλια να θυμάστε πως ότι ανεβαίνει, κατεβαίνει και κράνη δεν φοράμε. ...
 
Στην Λετονια αποφευγουν ρητα ντουφεκιες πανω απο 50 μετρα με λειοκανο στις χηνες.
Υπαρχουν και τα 223 που στην βοσκη δινουν αποτελεσματα στα 300 μετρα.
Προσωπικα τις κυνηγαω εκει αλλα και εδω με 3/0.
 
μου κανε εντύπωση αυτό για την προσκόπευση και γιαυτό "σταμάτησα" το βίντεό σου
View attachment 7386

η εκτίμηση μου στην συγκεκριμένη βολή είναι ότι εχεις προσκοπευση 8-10 μετρα. θυμάσαι σε τι απόσταση ήταν ο στόχος?
Πάντως εαν πετούσε μόνο του εγώ τετοια προσκόπευση δύσκολα θα έβαζα και φυσικά μετά θα έλεγα ότι ήταν αρσενικό.. :p
Σταμάτησε την εικόνα σε μεγάλη Οθόνη και μέτρησε προσκοπευση σε χιλιοστά. Μετά μέτρα το μήκος του πουλιού σε χιλιοστά. Κοίταξε σε αναλογία ποσά πουλιά έβαλα μπροστά και πολλαπλασίασε τα με το μήκος της barnacle που είναι 60 με 65 εκ. Στον υπολογισμό μου μου είχαν βγει γύρω στα 15 μ αν θυμάμαι καλά. Η απόσταση των πουλιών σύμφωνα με τη σοτκαμ είναι 90 με 100 γιαρδες, 80 με 90 μετρα
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top