Φυσίγγια μικρών διαμετρημάτων

Πηγες κανενα εκαπιδευτικο στις περδικες;
Θα μπορεσεις να πας να το χαρεις
Υπαρχει κανα σκυλακι;
Ασε τα φουσεκια και βγες να χαρεια τα βουνα σου :) .love.
Ακόμα Χρύσανθε έχω λιώσει κιολας το πρώτο ζευγάρι αρβύλα , άμα εχεις καλούς φίλους (φίλους όμως με την σημασία της λέξης όχι να σου κολλάνε από συμφέρον ) Εχεις τα πάντα ετσι και γώ με το που πάτησα πόδι στα Αγία χώματα , μην νομίζεις δεν ξέχασα ποτέ ποιος είμαι και τι μαρεσει με αυτά γαλουχήθηκα με αυτά θα ψοφήσω ετσι πάει . Κάθε τι παίζει τον ρόλο του οι σκυλαδες βέβαια βάζουν το σκύλο πάνω από όλα ετσι και γώ , αλλά μαρεσει να την ψάχνω και στα φυσιγγια και γενικά ότι αφορά το κυνηγι .
 
@ΣΤΕΛΙΟΣ εδώ είσαι.......

B&P extra rossa low noise 18γρ( υποηχητικο)

Καλυκας fiocchi 63,5 mm-καψουλι κοκκινο-πυριτιδα η εταιρία λεει την f2, πρασινωπο χρώμα κ βάρος 0,26γρ-το βυσμα ας πουμε οτι ειναι μια....μισοταπα αλλά με "κούφιο" το πανω κ κάτω κ μέρος κ έχει συνολικό υψος 16,35mm-Σκαγια 17,84γρ, ν8 διαμέτρου 2,30mm-κλεισιμο στα 57,30mm-αστεροειδες έξι πτυχων.....

IMG_20220209_162004.jpgIMG_20220209_162325.jpgIMG_20220209_162401.jpg
 
το βυσμα ας πουμε οτι ειναι μια....μισοταπα αλλά με "κούφιο" το πανω κ κάτω κ μέρος κ έχει συνολικό υψος 16,35mm
Gualandi Mini-bior (MB 36/M WAD Micro mm 17 for 18 g lead shots* (65 mm case)) ;)
Τι λένε ; Τα έριξες καθόλου ;; Μικρή ταχύτητα ρε γμτ, 240 μ/δ λέει ...
Να ήταν τουλάχιστον 300 - 310 μ/δ ... Πάλι υποηχητικό θα ήταν !!!
 
Μπράβο αυτός ειναι,δεν τον έχω πετυχει άλλη φορά......
Τι λένε ; Τα έριξες καθόλου ;
Μου φάνηκε σαν να ήταν ο ήχος κάτι ανάμεσα από φλομπερ κ cal. 36,αλλα εριξα μόνο μια τουφεκιά κ ετσι δεν έβγαλα ακριβές συμπέρασμα...

Μικρή ταχύτητα ρε γμτ, 240 μ/δ λέει ...
Να ήταν τουλάχιστον 300 - 310 μ/δ ... Πάλι υποηχητικό θα ήταν !!!
Φυσίγγια "ειδικής" χρήσης για ένα κυνήγι που οι βολές δεν ξεπερνάνε τα 20m σε στασιμα τσιχλοκοτσυφα...
"Per la caccia al capanno" oπως λέει κ το κουτί...
Ίσως κ για αυτο δεν τους ένοιαξε στο να αυξήσουν τις ταχυτητες.....
 
Σήμερα έριξα σε ένα σύντομο περπατητο του τασκωφ cal20 25gr 8αρια το καινούργιο κιτρινος καλυκας ρελιαστο με χαρτάκι.

Με την μπερετα που έχω βάλει εξωτερικά τσοκ σήμερα με το 3.

Σε 5 πουλιά έριξα πήρα τα 4 με 5 τουφεκιες όλα τα πουλιά τεζα .

Μου φάνηκε πολύ γρήγορο αλλά όχι πολύ συγκεντροτικο . Άρα κατάλληλο για περπατητο η κλειστά καρτερια.

Αλλιώς λίγο σφυξιμο στο τσοκ
 
Σε ένα περπατητο βρήκα ένα Navaro 20 κάτω και είπα να το ανοίξω λιγάκι πρόχειρα να δούμε τα σωθικά του. Δυστυχώς παχυμετρο και ζυγαριά ακριβείας δεν έχω για περισσότερες λεπτομέρειες.
Κάλυκας fiocchi, καψύλι κόκκινο υποθέτω το 615, συγκεντρωτηρας Gualandi Superg και μπαρούτι κάποια από τις psb.
IMG_20220218_182921.jpg

IMG_20220218_183751.jpg
IMG_20220218_183912.jpgIMG_20220218_184148.jpg
 

Attachments

  • IMG_20220218_182932.jpg
    IMG_20220218_182932.jpg
    224,7 KB · Προβολές: 5
Χαχαχα !!! Εδώ έπεσες έξω !!! Σιγά μη χαλάσω την πανάκριβη SP3 για πάρτη τους .yel. Κάτι έχω σκεφτεί και γι' αυτούς ... μισοριξιές 8-9 γρ. υποηχητικά με καμιά csb5 ή csb6, έτσι κι αλλιώς στα 10-15 μέτρα δεν θέλουν κάτι περισσότερο, αλλά θα το δω από τη νέα σεζόν ...;)
Ο λόγος που τα πήρα είναι ο εξής: Ως γνωστόν το Winchester 9410 που έχω, δεν είναι μάγκνουμ, παίρνει μόνο φυσίγγια 2,5 ιντσών (63,5 mm). Η κλασική γόμωση για αυτά στην Αμερική είναι 1/2 oz. (14 gr) με υπερπροοδευτικές πυρίτιδες μικρού όγκου. Απεναντίας εδώ τα κοντά 36αρια είναι 10-11 γρ. με συνήθεις πυρίτιδες 12αριού, και σε κάλυκες με πολύ κοντό μέταλλο, που είναι προβληματικοί, ιδίως σε επαναληπτικά και αυτογεμή όπλα.
Σκέφτηκα λοιπόν να πάρω magnum φυσίγγια, που έχουν και καλύτερο κάλυκα και την κατάλληλη πυρίτιδα, και να τα μεταποιήσω καταλλήλως ... ;)
Αυτό δοκίμασα σήμερα το απόγευμα πίνοντας το φραπέ μου ... Κόβω τον κάλυκα στα 63,5 χιλ. και παίρνω τα υλικά. Ζυγίζω και ξαναβάζω 1 γρ. πυρίτιδα (η Nobelsport δίνει για την SP3 1,10 x 14 kai 1,25 x 19) και 14 γρ. σκάγια. Για βύσμα έβαλα Gualandi Mini-container 27 mm, που είχα πάρει παλιά από Siarm. Χαρτονάκι και ρέλιασμα στα 60 χιλ.
Αντι για καλυκοκόφτη, χρησιμοποίησα σαν οδηγό το μεταλλικό τμήμα ενός καλυμπραδόρου (που είχα πάρει επίσης από Siarm) τυλίγοντας τον κάλυκα με ένα χαρτάκι για να σφηνώνει και να κρατιέται σταθερά στο σωστό μήκος.
IMG_20181009_183747.jpg

IMG_20181009_183913.jpg

IMG_20181009_191528.jpg

Το Mini-bior που είχε το αρχικό μάγκνουμ φυσίγγι, δεν ταίριαζε στον κοντό κάλυκα των 63,5 χιλ. γιατί δεν άφηνε αρκετό χώρο για τα 14 γρ. σκάγια και το κλείσιμο-ρέλιασμα (προφανώς λόγω του ύψους του αμορτισέρ). Ενώ το Mini-container του ήρθε ακριβώς όπως πρέπει !!!
Κάποιο άλλο απόγευμα θα φτιάξω και τα υπόλοιπα. Σκέφτομαι να κάνω και παραλλαγές με μάλλινη τάπα. Έχω κάμποσες μάλλινες ταπούλες (επίσης από Siarm), λέω να κόψω και τις φούστες από τα mini-bior να τις βάζω σαν couvette ... δεν ξέρω αν βρω και σγρόμπια 11 χιλ. να κόψω και φελλούς (έχω φύλλα των 2 και 3 χιλ.) ... ;)
Ανάλογα με τα αποτελέσματα όταν τα δοκιμάσω, σκέφτομαι να πάρω το καραμπινάκι φέτος σε κανένα απογευματινό στις τσίχλες ... έτσι κι αλλιώς, οι περισσότερες περνάνε αργά το βράδυ και πολύ χαμηλά κ κοντά ...
Καλησπέρα, επειδή θέλω να πάρω ένα lever action , έχω βρει ένα 9410 Winchester, ένα rossi rio grande ,και ένα marlin. Θέλω να σε ρωτήσω: το win δέχεται 70χιλ. Φυσίγγια ή μόνο 65χιλ.;; Γιατί τα άλλα δύο γράφουν ότι παίρνουν μέχρι 70χιλ φυσίγγια
 
Καλησπέρα, επειδή θέλω να πάρω ένα lever action , έχω βρει ένα 9410 Winchester, ένα rossi rio grande ,και ένα marlin. Θέλω να σε ρωτήσω: το win δέχεται 70χιλ. Φυσίγγια ή μόνο 65χιλ.;; Γιατί τα άλλα δύο γράφουν ότι παίρνουν μέχρι 70χιλ φυσίγγια
Καλησπέρα. Κανένα από τα 3 δεν δέχεται φυσίγγια 70 χιλ. !!! Μην βασίζεσαι σε αυτά που γράφουν κάποια ελληνικά μαγαζιά.
Όλα έχουν θαλάμη 2 1/2 ίντσες (63,5 χιλ.) και όχι 2 3/4 (70 χιλ). Οπότε ακόμη και τα φυσίγγια με κάλυκα 65 χιλ. είναι οριακά για αυτά τα οπλάκια. Όχι από θέμα ασφάλειας, αφού ο μηχανισμός και το πάχος της κάννης ήταν σχεδιασμένος για ραβδωτά διαμετρήματα και αντέχει πιέσεις πάνω από 3000 bar. Αλλά από θέμα τροφοδοσίας από την αποθήκη στη θαλάμη.
Συγκεκριμένα, τουλάχιστον στο winchester που έχω και το ξέρω καλά, αν το έτοιμο φυσίγγι (κλεισμένο) είναι πάνω από 60 χιλ. κάνει εμπλοκή. Δηλαδή όταν πας να τροφοδοτήσεις τη θαλάμη με το μοχλό, βρίσκει το χείλος του φυσιγγίου λοξά στα χείλη της θαλάμης και μπλοκάρει, δεν μπαίνει και δεν κλείνει το κλείστρο. Αν το βάλεις απευθείας με το χέρι στη θαλάμη είναι ΟΚ ... αλλά δεν θέλεις ένα τέτοιο όπλο να το δουλεύεις σαν μονόκαννο !!!
Γι' αυτό θέλει προσοχή. Φυσίγγια μόνο με κάλυκα 63,5 χιλ. ή κλεισμένα σε τελικό ύψος κάτω από 60 χιλ. (στα 58-59 χιλ. είναι καλύτερα).
Είχα πάρει κάποτε κάποια Δορκάς 3Α με κάλυκα 65 χιλ. Cheddite, ρελιασμένα στα 61 - 61,5 χιλ. και ήταν όλα άχρηστα !!! Αναγκάστηκα να τα κόψω και να τα ξαναγεμίσω !!!
Τα ιδανικά φυσίγγια για αυτά τα οπλάκια είναι τα αμερικάνικα (Win. - Rem. - Fed.), είναι όμως πανάκριβα και δεν συμφέρουν !!!. Αλλά και τα ελληνικά & ευρωπαϊκά, όσα είναι με κάλυκα Fiocchi ή Nobelsport, είναι συνήθως εντάξει, και δεν δημιουργούν πρόβλημα.
 
Back
Top