Φυσίγγια μικρών διαμετρημάτων

Έκοψα ένα πελαγκρι φ2 Λονγκ Ρέιντζ 6αρι για να μετρήσω το 6 αλλά για να μην πάει χαμένο το βάζω και εδώ
View attachment 9484

Πυρίτιδα φαντάζομαι φ2 (ζυγαριά δεν έχω)

Σκάγια νίκελ τρομερής ποιότητας και σκληρά αλλά είχε μέσα μερικά εμφανώς μικροτερα μάλλον 8αρια αν κάνεις ζουμ φαίνεται
Βύσμα και καψουλι να μας πουν οι αρμόδιοι ;)

Φυσιγγάρα!!
Έχω κάνει έναν απίστευτο ντουμπλέ με αυτό το φυσίγγι σε νούμερο 4 με ένα ζευγάρι πράσινα που σηκώθηκαν από μια γκιόλα στον κάμπο και έπεσαν στουπιά και σε ιδιαίτερα καλή απόσταση!
 
Κόβει πολύ μακριά πραγματικα

Μια γερακοτσιχλα με το 7αρι την βλέπαμε σπουργίτι με το Lm δεν ήξερε τι την βρήκε ο ένας από την παρέα δεν είχε καταλάβει ότι είχα το 20 εκείνη την μέρα δεν πίστευε στα μάτια του (ούτε και εγώ .very funny. )
 
Έκοψα ένα πελαγκρι φ2 Λονγκ Ρέιντζ 6αρι για να μετρήσω το 6 αλλά για να μην πάει χαμένο το βάζω και εδώ
View attachment 9484

Πυρίτιδα φαντάζομαι φ2 (ζυγαριά δεν έχω)

Σκάγια νίκελ τρομερής ποιότητας και σκληρά αλλά είχε μέσα μερικά εμφανώς μικροτερα μάλλον 8αρια αν κάνεις ζουμ φαίνεται
Βύσμα και καψουλι να μας πουν οι αρμόδιοι ;)
Νομίζω 686 και ζ2 μ.
Έτσι είναι. Καψούλι 686 (Nobelsport) και Ζ2Μ και πυρίτιδα F2x36 ... είχαν και τα 16αρια F2 classic που είχα πάρει εγώ κάποτε ... Δεν θυμάμαι αν το έχω ξαναβάλει στο φόρουμ ...
IMG_20191029_202616.jpg IMG_20191029_203328.jpg IMG_20191029_203928.jpg
 
Χρωστάω σχόλιο για τα rm ape και τα alodole πως τα λένε.


Τα ape που είναι με συγκεντρωτηρα και σαιπ . απλά φανταστικά φυσίγγια για τα λεφτά τους και σε 8αρι που βγαίνει πήρα και 4-5 αγριοπερίστερα έχουν πολύ δυναμη και καλή συγκέντρωση κατάλληλα θα έλεγα για μεσαία θηράματα όχι μόνο τσίχλα. Με 6.5 ευρώ είναι το καλύτερο σε αναλογία ποιότητας τιμής μαζί με τα τασκοφ που έχω δοκιμάσει. Δοκιμασμένο με το μπενελι και το Μπερέτα δίκανο.

Τα αλοντολε σε 9αρι με μισοταπο δεν με ξετρελανε με την μπενελι και lm είχα αρκετά ζωντανά δεν ένιωθα ασφαλής να ρίξω μακριά. Εχω ακόμα 3 κουτιά οπότε του χρόνου θα τους δώσω μια ευκαιρία με το δίκανο .

Πάρα πολύ καλό και το πελαγκρι κλασικ στα 26 γραμμάρια σε 7 και 9 που δοκίμασα βέβαια η τιμή του δεν ενδείκνυται για τσίχλα.
 
Χρωστάω σχόλιο για τα rm ape και τα alodole πως τα λένε.


Τα ape που είναι με συγκεντρωτηρα και σαιπ . απλά φανταστικά φυσίγγια για τα λεφτά τους και σε 8αρι που βγαίνει πήρα και 4-5 αγριοπερίστερα έχουν πολύ δυναμη και καλή συγκέντρωση κατάλληλα θα έλεγα για μεσαία θηράματα όχι μόνο τσίχλα. Με 6.5 ευρώ είναι το καλύτερο σε αναλογία ποιότητας τιμής μαζί με τα τασκοφ που έχω δοκιμάσει. Δοκιμασμένο με το μπενελι και το Μπερέτα δίκανο.

Τα αλοντολε σε 9αρι με μισοταπο δεν με ξετρελανε με την μπενελι και lm είχα αρκετά ζωντανά δεν ένιωθα ασφαλής να ρίξω μακριά. Εχω ακόμα 3 κουτιά οπότε του χρόνου θα τους δώσω μια ευκαιρία με το δίκανο .

Πάρα πολύ καλό και το πελαγκρι κλασικ στα 26 γραμμάρια σε 7 και 9 που δοκίμασα βέβαια η τιμή του δεν ενδείκνυται για τσίχλα.
Εγώ φίλε Νίκο φέτος δοκίμασα τα μισόταπα. Τα RM. Εμένα μου έκαναν πάρα πολύ αυτά τα φυσίγγια σε όλους τους καιρούς. Αλλά επειδή φέτος έκανα μόνο καρτέρι είχα το τριάρι τσοκ και ήταν πολύ καλό και κοντά και μακριά. Πάντως αφού λες και το ape τοσο καλό θα πάρω με τη νέα σαιζόν να το δοκιμάσω.
 
Εγώ φίλε Νίκο φέτος δοκίμασα τα μισόταπα. Τα RM. Εμένα μου έκαναν πάρα πολύ αυτά τα φυσίγγια σε όλους τους καιρούς. Αλλά επειδή φέτος έκανα μόνο καρτέρι είχα το τριάρι τσοκ και ήταν πολύ καλό και κοντά και μακριά. Πάντως αφού λες και το ape τοσο καλό θα πάρω με τη νέα σαιζόν να το δοκιμάσω.
Ίσως και εγώ πρέπει να σφίξω τσοκ για πάει καλύτερα το αλοντολε
 
Συνεχίζω εδώ για να μην χαλάμε τα θέματα.. 28-29 ρίχνω συνέχεια δεν με ενοχλούν ειδικά με την Μπερέτα κούτες ολόκληρες.. το Λάμπρο 28 δεεεεεν
Μάλλον αυτό που είπε ο Στέλιος λάθος επιλογή πυριτιδας, 28γρ έχω ρίξει λίγα fiocchi golden pheasant δεν είδα διάφορα με τα 24 η 26 γρ που ριχνω συνήθως.
 
Μιας και δυστηχως έκλεισε ο Fantom, ψάχνομαι για διασπορας στο 16αρι. Εχω βέβαια ακόμα 1.5 κουτάκι του Fantom και ψάχνοντας βρήκα ότι και η bashieri βγάζει διασπορας. Να σημειώσω όταν λέω διασπορας ότι κοιτάω μόνο για συγκεντρωτηραα χωρίς πτερύγια. Το θέμα είναι αν εισάγονται...
Screenshot_20200724-183946.jpg
f2_short_range_dispersante_ca16-4.jpgf2_short_range_dispersante_ca16-3.jpg
Με χαλάει λίγο τα 31γρ, φορτωμένο το βλέπω για 16αρι.
Να σημειώσω ότι υπάρχει βέβαια αυτή τη στιγμή στην αγορά το crosilion της Mary arm αλλά είναι στη φιλοσοφία του υπερ-διασποράς με αποκεντρωτηρα, για μένα προσωπικά δεν είναι ζητούμενο η υπερ-διασπορα αλλά η όμορφη κατανομή.
 
Last edited:
Μιας και δυστηχως έκλεισε ο Fantom, ψάχνομαι για διασπορας στο 16αρι. Εχω βέβαια ακόμα 1.5 κουτάκι του Fantom και ψάχνοντας βρήκα ότι και η bashieri βγάζει διασπορας. Να σημειώσω όταν λέω διασπορας ότι κοιτάω μόνο για συγκεντρωτηραα χωρίς πτερύγια. Το θέμα είναι αν εισάγονται...
View attachment 14705
View attachment 14706View attachment 14707
Με χαλάει λίγο τα 31γρ, φορτωμένο το βλέπω για 16αρι.
Να σημειώσω ότι υπάρχει βέβαια αυτή τη στιγμή στην αγορά το crosilion της Mary arm αλλά είναι στη φιλοσοφία του υπερ-διασποράς με ανάποδο συγκεντρωτηρα, για μένα προσωπικά δεν είναι ζητούμενο η υπερ-διασπορα αλλά η όμορφη κατανομή.
https://www.kalkantzakos.com/Product/6070/f2-short-range,-fusiggia-cal.16-b-p
 
Back
Top