Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Βρε παιδιά, τα 28άρια του Κενταύρου σε τι νουμεράκια γεμίζονται...; Σε 10ράκια γεμίζονται άραγε...;
Είναι στάνταρ τα νουμεράκια για τα 28άρια του, ή τα γεμίζει σύμφωνα και με τις απαιτήσεις σε νούμερα του πελάτου...;
Νικόλα 9ρια έχει σίγουρα εκτός από το κλασσικό του sporting... Παλιά του είχαν προτείνει μέλη του φόρουμ να βγάλει και 9,5, η και 10 αλλά δεν είχε πειστεί...
 
Όσο για το 30αρι του Ρουμελιώτη είχα πάρει αλλά δε τα βρήκαμε 32αρι είχα ρίξει πριν μια 4ετια καμία 40αρια κουτιά καλό ήταν και μάλιστα έχω ρίξει σε ξημέρωμα το έχω αναφέρει πάλι με -11 βαθμούς με τη μπερναντελι και μεχρι τα 20 μέτρα σκότωνε μετά αέρα κοπανιστο αλλά εκείνη τη θερμοκρασία και πάλι καλά ήταν ένα πολύ ωραίο φυσίγγι .Και από ότι ακούω συνεχίζει να είναι.Το στενάχωρο για μένα είναι που όσο περνάει ο καιρός σταματάνε να φτιάχνουν φυσίγγια των 30/32 /33γρ με g3000 που προσωπικά την θεωρώ πολύ ανώτερη από τις αντίστοιχες ισπανικές.
Υπάρχουν βιοτεχνίες που φτιάχνουν με g3000, συγκεκριμένα εδώ Νομός Ηλείας, τριμμης πύργος, φτιάχνει τα (κομάντος 32) και Πολύ καλά φυσίγγια,και σε λογικές τιμές.δεν έχω κάτι να κερδίσω, απλά μου αρέσει να λέω για κάτι από τον τόπο μου αν υπάρχει και το ξέρω, χρόνια πολλά και καλή χρονιά με υγεία...IMG_20210917_223922.jpg
 
Υπάρχουν βιοτεχνίες που φτιάχνουν με g3000, συγκεκριμένα εδώ Νομός Ηλείας, τριμμης πύργος, φτιάχνει τα (κομάντος 32) και Πολύ καλά φυσίγγια,και σε λογικές τιμές.δεν έχω κάτι να κερδίσω, απλά μου αρέσει να λέω για κάτι από τον τόπο μου αν υπάρχει και το ξέρω, χρόνια πολλά και καλή χρονιά με υγεία...View attachment 38880
Φιλαράκι αν αυτά είναι τα κίτρινα 7€ που έχουν δεν την λες και λογική τιμή ειδικά για τσίχλα που ρίχνουμε αρκετά φυσίγγια
 
Νικόλα τα κίτρινα θυμάμαι 1-2 κούτες που είχα ρίξει είναι τα standard , μπορεί να τα άλλαξε και αυτα σε κάλυκα βέβαια

ο Γιώργος βγάζει ωραία φυσιγγια !
Τα κίτρινα είναι τα στάνταρ 31γρ, πολύ σωστά,και τα έχει ακόμα και είναι ακόμα κίτρινα
 
Στα κοτσύφια δοκίμασα τα εξης φυσίγγια: 206 formula 33 nsi, cheddite tordo 32 και rc 32. Για τα δικά μου γούστα το καλύτερο το cheddite. Μαλακό με ακαριαία σκοτώματα. Τα άλλα δύο έτσι κι έτσι...
Formula στην τσίχλα φίλε ; έχεις δοκιμάσει ένα 28 γρ sporting φυσιγγι ; ας γράψω ένα ιταλικό , το Nobel sport Due 8 1/2 στο κοκκινο κουτί, κάνε μια δοκιμή κ πες μας
 
Formula στην τσίχλα φίλε ; έχεις δοκιμάσει ένα 28 γρ sporting φυσιγγι ; ας γράψω ένα ιταλικό , το Nobel sport Due 8 1/2 στο κοκκινο κουτί, κάνε μια δοκιμή κ πες μας
Πρώτη φορά τα έριξα στα κοτσύφια καθώς το μαγαζί που πήγα στην επαρχία δεν είχε φυσίγγι κάτω απο 32... Εχω ρίξει 2 28 αρια και δε μου αρεσαν. Να το δοκιμάσω το due δεν είναι ασχημη ιδεα. Με το κρύο θα δουλέψουν όμως; Μιλάμε για πρωινό με -3 και πιο κάτω βαθμούς.Παρεμπιπτόντως η nsi στο formula 33 εχει σκίτσο την τσίχλα στο κουτί! Πάντως δε μου άρεσαν ούτως ή άλλως.
 
Last edited:
Πρώτη φορά τα έριξα στα κοτσύφια καθώς το μαγαζί που πήγα στην επαρχία δεν είχε φυσίγγι κάτω απο 32... Εχω ρίξει 2 28 αρια και δε μου αρεσαν. Να το δοκιμάσω το due δεν είναι ασχημη ιδεα. Με το κρύο θα δουλέψουν όμως; Μιλάμε για πρωινό με -3 και πιο κάτω βαθμούς.
Στο κρυο να θυμασαι το εξής, γραφτο κάπου να μην το ξεχνάς, στο κρυο βάζουμε την διπλή προσκοπευση
 
πέτυχα τον Μπάρμπα μου και μου λέει
πέρνα από το σπίτι να σου δώσω μερικά φυσέκια εγώ δεν τα ρίχνω
Μπάρμπας παλιος κυνηγός κ να μην έχει παλια φυσιγγια γίνεται? Δεν γίνεται.....

Το τελευταίο γράφει ΖΈΤΑ άγνωστη μάρκα
ΖΕΤ, Ελληνικής κατασκευής " Bελγικη αγορά" (Aθήνα), γέμιζε σε κάλυκες fiocchi.....
 
Last edited:
Σήμερα επιστρέφοντας από το τσιχλοκυνηγι
πέτυχα τον Μπάρμπα μου και μου λέει
πέρνα από το σπίτι να σου δώσω μερικά φυσέκια εγώ δεν τα ρίχνω ;)



View attachment 39355

View attachment 39357

Το τελευταίο γράφει ΖΈΤΑ άγνωστη μάρκα
View attachment 39358
Ε οχι κι αγνωστη...η Ζετα Μακρυπουλια τα εβγαζε... :)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top