Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Σατανά. Θέλεις να σιγήσουν τα πολυβόλα μπας και επανέλθουν οι τιμές.shake hands. Χαχαχαχα πέρα από την πλάκα κάποιος μου είπε ότι η Αυστρία ανακοίνωσε καθολικό λοκ ντάουν. Έχω σταματήσει να βλέπω τηλεόραση τους βαρέθηκα πια οπότε δεν μαθαίνω και τα νέα περί κορώνα. Δε μαμιεται Περικλή; Θα ξεκινήσουμε ποδηλαταδες μπας και βγάλουμε καμία σελφι με τον πρωθυπουργό μας.
 
Καλημέρα σας, έχω μια απορία και θα ήθελα αν ξέρεις κάποιος να με βοηθήσει, έχω πάρει μια κούτα 20αρα φυσίγγια με μπαρούτι g3000, από τον Σεπτέμβρη έως και τώρα ή με ζέστη, ή με υγρασία και μέχρι 7 βαθμούς, όπου το σηκώσω θάνατος, αλλά πολύ αίμα,και γουρούνια να έσφαζαν λιγότερο θα είχε!!!!!!! Αλλά δεν χαρίζει όμως, ούτε ζωντανά ούτε τίποτα, γιατί;;;;;
Και εγώ στις Φάσσες έριξα με 7άρια με αυτήν την πυρίτιδα και όπως το λες, ξερές και με αίμα!.
 
Κώστα το πει κ το πιστευω απόλυτα ότι είναι λάθος παντοτε να συγχέουμε το βάρος των σκαγιων με το λάκτισμα...
....Ναι μεν αλλά...........

Εγώ πχ με το baikal μπορώ να ρίξω με άνεση τα rottweil waindmannsheil 36γρ , όταν την ίδια στιγμή τα nsi sipe 32γρ θα κάνουν το όπλο να θέλει να..φυγει απο τα χέρια μου.......

34αρια με ανεκτή ανάκρουση είχα βρει τα bp f2, rc2, rottweil Δορκας(τα σημερινά r12 δεν ξερω) κ.α.....

Και το τέλειο κοντάκι να έχεις Κώστα δεν γίνεται να νικήσεις τους νόμους της φυσικής..
Ενα ελαφρυ δικαννο,ένα μπεκατσοντουφεκο, ένα μονοκαννο, δεν υπαρχει περιπτωση να δεχθεί "ζωηρά" φυσίγγια(και δεν μιλάω για semi και Magnum) κ να μην αποδώσει το ανάλογο λακτισμα στον κατοχο του...


Μην ξεχνάμε ότι οι διαφοροι τροποι μείωσης της ανάκρουση οπως ειναι τα διάφορα ποιοτικα ελαστικά πελματα που υπάρχουν στο εμπόριο,
και οι διαφορές πατεντες που έχουν βγάλει κάποια εργοστάσια κατασκευής όπλων(πχ Beretta-benelli κλπ) δεν αφορουν μόνο αυτους που δεν έχουν φτιάξει κοντάκι στα μέτρα τους......
Beretta perennia sv10 Kick off, δεν καταλαβαίνεις τίποτα με ότι γραμμάρια και να ρίξεις!.
 
Κ
Σωστά αν δεν έχεις σωστή επωμιση δεν μπορείς να φτιάξεις σωστό κοντάκι. Και φυσικά όσο ποιο βαρύ είναι το όπλο τόσο ποιο λίγο κλωτσαει.
Κ 5 κιλά να είναι το όπλο αν το κοντακι δεν παταει σωστά στο σωμα του χειριστή, στο μπαμ φευγουν οι φρονιμιτες, σε όλα τα όπλα κ σε ολες τις εταιρίες, όσοι λένε διαφορα κάνουν ένα τεράστιο λάθος, δεν κουμπώνουν στο κοντακι γιατί αν κουμπωσουν κ πατήσουν σκανδάλη θα τους μείνει αξέχαστο
 
Κ
Κ 5 κιλά να είναι το όπλο αν το κοντακι δεν παταει σωστά στο σωμα του χειριστή, στο μπαμ φευγουν οι φρονιμιτες, σε όλα τα όπλα κ σε ολες τις εταιρίες, όσοι λένε διαφορα κάνουν ένα τεράστιο λάθος, δεν κουμπώνουν στο κοντακι γιατί αν κουμπωσουν κ πατήσουν σκανδάλη θα τους μείνει αξέχαστο

Συμφωνώ απόλυτα
 
Καλημέρα σας, έχω μια απορία και θα ήθελα αν ξέρεις κάποιος να με βοηθήσει, έχω πάρει μια κούτα 20αρα φυσίγγια με μπαρούτι g3000, από τον Σεπτέμβρη έως και τώρα ή με ζέστη, ή με υγρασία και μέχρι 7 βαθμούς, όπου το σηκώσω θάνατος, αλλά πολύ αίμα,και γουρούνια να έσφαζαν λιγότερο θα είχε!!!!!!! Αλλά δεν χαρίζει όμως, ούτε ζωντανά ούτε τίποτα, γιατί;;;;;
Σήμερα εριχνα νο9 με g3000.Μεσαίες και κοντες αποστασεις σκασιματα πραγματικα.Τα πουλια πεντακαθαρα.Δοκιμασα στο ταμπλο στις αποστασεις που ηθελα και στο θηραμα απεδειξαν το αποτέλεσμα. Αυριο παραγγέλνω 2κουτες.Ελεγξε την ποιοτητα των σκαγιων στο φυσίγγιο που εριχνες διοτι η g3000 αν και φθηνοτερη της mb32 αποδιδει πολυ θετικα και στις εναλλαγές του καιρου μεσα στην ημερα.Αυτα απο τις προσωπικες παρατηρησεις.
 
Καλημερα Παναγιωτη!!!
ΑΚΟΥ φιλε.....8 ωρε;ς δουλεια....8 ωρες υπνο.....8 ωρες για σενα και την οικογενεια....ετσι παει....
Λοιπον απο το 8ωρο της οικογενειας 2 ωρες για σενα.....Πιασε την ρελιαστρα του παπου και ξεκινα...
Ιδιαιτερη γνωση δεν χρειαζεται.....τωρα με το ιντερνετ τα εχεις ολα διπλα σου....
Παρε μια πυριτιδα....καλυκες - σκαγια ...και ξεκινα....αποφαση θελει......και να θυμασαι την ''τυχη'' μας
εμεις την φτιαχνουμε φιλαρα μου!!!! ;)
Νικο σε ευχαριστω ειναι ακριβώς οπως τα λες το 80 και το 81 γεμιζα και εγω προσωπικα για ενα Benardeli Roma αλλα μετα επεσα στις καραμπινες τα θηραματα κολαση και ριχναμε πολλα φυσιγγια και το σταματησα.Το εχω το θεμα αλλα σημερα που σας διαβαζω ειναι πολλα που εχουν προστεθει απο την εποχη εκεινη.Δεν σου κρύβω οτι τοχω στο πισω μερος του μυαλου μου παντως και αν το ξεκινησω να εισαι σιγουρος θα χρειαστώ μια καθοδηση απο ολους τους συναδελφους.
Μεχρι τοτε ομως παμε γερα εχουμε γλεντια φετος.
 
Νικο σε ευχαριστω ειναι ακριβώς οπως τα λες το 80 και το 81 γεμιζα και εγω προσωπικα για ενα Benardeli Roma αλλα μετα επεσα στις καραμπινες τα θηραματα κολαση και ριχναμε πολλα φυσιγγια και το σταματησα
Kαπου εκεί ήταν που σιγά-σιγα τα δικαννα ξεκίνησαν να χάνουν έδαφος......
Κρίμα όμως να αφήσεις τέτοιο πλαγιοκαννο.....

Άλλαξε φυσίγγι να ηρεμήσεις..
Έτσι ακριβώς.. Για αυτό κ στο εμπόριο γίνεται ο κακός χαμός από αυτα.......
Και μόνο Remington να υπηρχαν σίγουρα αρκετοί θα ήταν οι δυσαρεστημένοι.....
 
Νικο σε ευχαριστω ειναι ακριβώς οπως τα λες το 80 και το 81 γεμιζα και εγω προσωπικα για ενα Benardeli Roma αλλα μετα επεσα στις καραμπινες τα θηραματα κολαση και ριχναμε πολλα φυσιγγια και το σταματησα.Το εχω το θεμα αλλα σημερα που σας διαβαζω ειναι πολλα που εχουν προστεθει απο την εποχη εκεινη.Δεν σου κρύβω οτι τοχω στο πισω μερος του μυαλου μου παντως και αν το ξεκινησω να εισαι σιγουρος θα χρειαστώ μια καθοδηση απο ολους τους συναδελφους.
Μεχρι τοτε ομως παμε γερα εχουμε γλεντια φετος.

Δεν εχουν αλλαξει πολλα πραγματα Παναγιωτη!!!!
Απλα τωρα μαθαμε....και δινουμε σημασια στην λεπτομερεια φιλε!!!
Δλδ . πριν το γεμισμα....κοβουμε καλυκες στο ιδιο υψος....και μετα τους δινουμε την πρωτη ''βραση''...
να φυγει ο στατικος ηλεκτρισμος....
Εκει κανει την διαφορά η ιδιογομωση.... ;)


εικόνα_Viber_2021-11-20_16-30-34-394.jpgεικόνα_Viber_2021-11-20_16-30-53-307.jpg

Μακαρι να εχουμε γλεντια.....''ετοιμοπολεμος'' ειμαι.... :)
 
Δεν εχουν αλλαξει πολλα πραγματα Παναγιωτη!!!!
Απλα τωρα μαθαμε....και δινουμε σημασια στην λεπτομερεια φιλε!!!
Δλδ . πριν το γεμισμα....κοβουμε καλυκες στο ιδιο υψος....και μετα τους δινουμε την πρωτη ''βραση''...
να φυγει ο στατικος ηλεκτρισμος....
Εκει κανει την διαφορά η ιδιογομωση.... ;)


View attachment 36275View attachment 36276

Μακαρι να εχουμε γλεντια.....''ετοιμοπολεμος'' ειμαι.... :)
Νικολα μεχρι σημερα στα χρονια που εφθασα δεν ειδα ποτέ μου τιποτα απλο.Παντα με οτι επιανα και πιανω στα χερια μου το αντιμετωπιζω με προσοχη και σεβασμο.Επειδη ψαχνω παντα την λεπτομερεια που θα κανει την διαφορα.Οπως και να εχει οταν ερθει η στιγμη εκεινη θα τα βαλουμε ολα στη σειρα τους.Σε ευχαριστω και παλι.
 
Όχι ρε φίλε
Με το τσιγγέλι στα βγάζουμε!
Σ' έβγαλε Ι5 ο τρελογιατρός;
m0546.gif
 
Δεν εχουν αλλαξει πολλα πραγματα Παναγιωτη!!!! Απλα τωρα μαθαμε....και δινουμε σημασια στην λεπτομερεια φιλε!!! Δλδ . πριν το γεμισμα....κοβουμε καλυκες στο ιδιο υψος....και μετα τους δινουμε την πρωτη ''βραση''... να φυγει ο στατικος ηλεκτρισμος.... Εκει κανει την διαφορά η ιδιογομωση.... ;) View attachment 36275View attachment 36276 Μακαρι να εχουμε γλεντια.....''ετοιμοπολεμος'' ειμαι.... :)
Κυρ Νίκο,
Όταν πέσει η κατσαρίδα από το χερούλι της κατσαρόλας σημαίνει ότι έχει φύγει ο στατικός ηλεκτρισμός;
m0551.gif
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top