Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Αριστο μου....εαν εχουν ΣΩΣΤΟ νουμερο σκαγιων μεσα....μια χαρα ειναι η τιμη τους.....ο ''καρκινος'' του
φυσιγγιου ειναι τα σκαγια ''αχταρμας''......δλδ να εχει το φυσιγγιο διαφορετικα σε νουμερο σκαγια μεσα.
Σφαξε ενα....και μετρα την διαμετρο των σκαγιων....σε πολλα εχω βρει να το ''λεει'' Ν8 ...και εχει μεσα μεχρι
και Ν10.....καθε διαμετρος σκαγιου εχει διαφορετικη ενεργεια φιλε με οτι αυτο συνεπαγεται.....
Ε καλά για αυτό και μπλέξαμε με την ιδιογομωση
 
Αριστο μου....εαν εχουν ΣΩΣΤΟ νουμερο σκαγιων μεσα....μια χαρα ειναι η τιμη τους.....ο ''καρκινος'' του
φυσιγγιου ειναι τα σκαγια ''αχταρμας''......δλδ να εχει το φυσιγγιο διαφορετικα σε νουμερο σκαγια μεσα.
Σφαξε ενα....και μετρα την διαμετρο των σκαγιων....σε πολλα εχω βρει να το ''λεει'' Ν8 ...και εχει μεσα μεχρι
και Ν10.....καθε διαμετρος σκαγιου εχει διαφορετικη ενεργεια φιλε με οτι αυτο συνεπαγεται.....
Λογικα αφού ο μαυρουλης εξάγει τα καλά και γεμίζει και πουλάει εντος Ελλάδος τα τρίτα σε ποιότητα.
 
Λογικα αφού ο μαυρουλης εξάγει τα καλά και γεμίζει και πουλάει εντος Ελλάδος τα τρίτα σε ποιότητα.

Δεν ξερω ποιος ευθυνεται.....σημασια εχει οτι αυτο που πληρωνεις....να ειναι αυτο που ζητας....αυτο
που συμβαινει σε ορισμενους κατασκευαστες φυσιγγιων ειναι επιεικως απαραδεκτο.....
 
Κακά τα ψέματα αλλά τα φυσίγγια της τσίχλας είναι και ακριβά, εμείς εδώ στην Ηλεία έχουμε βιοτεχνίες που τα 32αρια τους τα έχουν 5,30€-6,00€. Πιστεύω ότι αν θα είχε όλη η Ελλάδα αυτές τις τιμές,θα δούλευαν περισσότερο τα 32αρια και όχι 24 και 28 γραμμάρια. Βέβαια μπορεί και να υπάρχουν δεν ξέρω τις τιμές των βιοτεχνών σε κάθε περιοχή.
Απο πάντα υπήρχε αυτο το θέμα...
Αλλά εφόσον έστελναν κ στέλνουν οι βιοτεχνίες φυσίγγια (και) σε ιδιωτες πανελλαδικα τότε δεν υπάρχει προβλημα...
Τα μεταφορικά είναι λίγα κ συνήθως η παραγγελια γίνεται μεταξυ φίλων οπότε κ μοιράζονται τα έξοδα....
Το μόνο ρισκο που υπάρχει είναι όταν δεν έχουν δοκιμαστει ξανά κ περνουμε μια ποσοτητα "γουρουνι στο σακί".....

Στην χώρα μας η χρήση των 24 κ 28γρ ξεκίνησε να εφαρμόζεται κ στο κυνήγι
από σκοπευτες-κυνηγους που έβλεπαν τι κάνουν αυτά τα φυσιγγια στα δισκακια κ σε ποιες αποστάσεις κ προπάντων γνώριζαν οτι τα πολλα γραμμάρια δεν κάνουν παντα την διαφορά.......
Δεν νομίζω να τα αγόρασε κανεις μόνο κ μόνο γιατί είναι φθηνά αν προηγουμενος δεν έχει καταφέρει να αποβάλλει κάποιες σκέψεις.......
Μπορεί να αποκτουν κ νέους "φίλους" αλλά σε καμία περιπτωση δεν έχουν κυριαρχήσει απέναντι στα "κλασσικά" τσιχλοφυσιγγα...
Εξάλλου νομίζω πως είναι ελάχιστοι οι κυνηγοί εκείνοι που κυνηγούν τσίχλα απο τον Οκτώβρη μέχρι τον Φλεβάρη μονο με αυτά τα φυσιγγια.........
 
Εγώ τα έχω ρίξει τα 32 ειναι όντως πολύ αξιόλογα ακομη και σε χαμηλές θερμοκρασίες τα 28άρια θα πάρω κάποιο στιγμής να ρίξω τα 30άρια δε με ικανοποιησαν οπως θέλω .
Ούτε εγώ τα βρήκα τα 30άρια ρε γαμωτο. Οι άλλοι ρίχνουν μόνο αυτα. Όσο για τα 28αρια ελπίζω να σε αφήσουν να τα ρίξεις και να δεις.
 
Απο πάντα υπήρχε αυτο το θέμα...
Αλλά εφόσον έστελναν κ στέλνουν οι βιοτεχνίες φυσίγγια (και) σε ιδιωτες πανελλαδικα τότε δεν υπάρχει προβλημα...
Τα μεταφορικά είναι λίγα κ συνήθως η παραγγελια γίνεται μεταξυ φίλων οπότε κ μοιράζονται τα έξοδα....
Το μόνο ρισκο που υπάρχει είναι όταν δεν έχουν δοκιμαστει ξανά κ περνουμε μια ποσοτητα "γουρουνι στο σακί".....

Στην χώρα μας η χρήση των 24 κ 28γρ ξεκίνησε να εφαρμόζεται κ στο κυνήγι
από σκοπευτες-κυνηγους που έβλεπαν τι κάνουν αυτά τα φυσιγγια στα δισκακια κ σε ποιες αποστάσεις κ προπάντων γνώριζαν οτι τα πολλα γραμμάρια δεν κάνουν παντα την διαφορά.......
Δεν νομίζω να τα αγόρασε κανεις μόνο κ μόνο γιατί είναι φθηνά αν προηγουμενος δεν έχει καταφέρει να αποβάλλει κάποιες σκέψεις.......
Μπορεί να αποκτουν κ νέους "φίλους" αλλά σε καμία περιπτωση δεν έχουν κυριαρχήσει απέναντι στα "κλασσικά" τσιχλοφυσιγγα...
Εξάλλου νομίζω πως είναι ελάχιστοι οι κυνηγοί εκείνοι που κυνηγούν τσίχλα απο τον Οκτώβρη μέχρι τον Φλεβάρη μονο με αυτά τα φυσιγγια.........
Δεν είναι θέμα τιμής η χρήση των 28 γραμμαριων. Λιγότερη ανακρουση και μεγαλύτερες συγκεντρώσεις και συνήθως σταθερή ποιοτητα. Από μπασιματα μέχρι βαθύ χειμώνα (δεν λέω για -10 φυσικα) μια χαρά μπορείς να τα κυνηγησεις. Αλλά συμφωνώ ότι τα 30-32 γραμμάρια κυριαρχούν ακομη.
 
Από μπασιματα μέχρι βαθύ χειμώνα (δεν λέω για -10 φυσικα) μια χαρά μπορείς να τα κυνηγησεις.
Δεν το λέω για αυτό....
Το λέω από την άποψη ότι λίγοι είναι αυτοί που κατάφεραν να τα χρησιμοποιουν στην τσίχλα έχοντας τα σαν μια μόνιμη επιλογή....

Πχ Εγώ εχω ριξει παλαιοτερα 28γρ κ ειδα τι κάνουν..περσι τελευταίες μέρες εριξα 24γρ κ εντυπωσιάστηκα ακόμα πιο πολυ....

Όμως (και παρόλα αυτα) δεν νομίζω ποτε να καταφέρω να επικεντρωθώ αποκλειστικα κ μόνο σε αυτά τα φυσιγγια...

Γιατί παντα θα σκέφτομαι ναι καλά φυσιγγια είναι όμως άλλο 30 κ άλλο 32γρ..

Και μην νομίζεις πως έχει να κάνει μόνο με με το πλήθος σκαγιων(που ουτως σι αλλως είναι υπεραρκετά....)
Όσο με το ψυχολογικό κομμάτι............
 
Last edited:
Δεν το λέω για αυτό....
Το λέω από την άποψη ότι λίγοι είναι αυτοί που κατάφεραν να τα χρησιμοποιουν στην τσίχλα έχοντας τα σαν μια μόνιμη επιλογή....
Δεν έχεις και αδικο. Οι άλλοι της παρέας μου ενώ μια χαρά τους έκατσαν τα 28άρια και σε ευστοχία και σε καταβολές δεν τα ξαναπηραν.
 
Οι άλλοι της παρέας μου ενώ μια χαρά τους έκατσαν τα 28άρια και σε ευστοχία και σε καταβολές δεν τα ξαναπηραν.
Μάλλον ειναι αυτό που έγραψα κ παραπανω για τον εαυτό μου.................
Και εδώ όμως είναι το παραξενο(κ δεν συμβαίνει μόνο στο κυνήγι)..
Να βλέπεις κάποιες επιλογές που έχεις κάνει να σου πηγενουν καλά κ παρολα αυτά να τις απορρίπτεις γιατί έχεις μάθει σε κάτι άλλο που του έχεις περισσοτερη εμπιστοσύνη..
 
Είναι, δεν χωράνε λόγια τα φυσίγγια τού, όσοι τα δουλεύουν, λένε τα καλύτερα

Αριστο τιποτα δεν ειναι τυχαιο φιλε.....και εγω εχω ακουσει καλα λογια για τα φυσιγγια του
Ρουμελιωτη.....η λαμογια και η ψευτια.....τον πρωτο χρονο χαιρεται....δεν μπορει ολοι οι φιλοι και οι
συναδελφοι να κανουν λαθος......Βεβαια....χωρις να αμφισβητω τα οσα λενε...δικη μου αποψη θα
εχω....οταν πεσουν στα χερια να ριξω....να δοκιμασω....και να σφαξω να δω τι ''εντοσθια'' εχουν.
Εμαι πολυ επιφυλακτικος....οσον αφορα την ποιοτητα των φυσιγγιων....ο λαος μας λεει...οποιος καει με
χυλο.....φυσαει και το γιαουτρι. Σαφως και υπαρχουν και καλα φυσεκια.....αλλα κυκλοφορουν και κατι
ΕΠΩΝΥΜΕΣ φολες.....ο θεος να σε φυλαει....οχι απο θεμα ασφαλειας .....αλλα απο θεμα απατης....
ή για να το πω ''κομψα''.....λογω λαθους.....

ΥΓ. Θα γραψω στις παρουσιασεις φυσιγγιων.....τα ''κατορθωματα'' των Γερμανων..... ;)
 
Αριστο τιποτα δεν ειναι τυχαιο φιλε.....και εγω εχω ακουσει καλα λογια για τα φυσιγγια του
Ρουμελιωτη.....η λαμογια και η ψευτια.....τον πρωτο χρονο χαιρεται....δεν μπορει ολοι οι φιλοι και οι
συναδελφοι να κανουν λαθος......Βεβαια....χωρις να αμφισβητω τα οσα λενε...δικη μου αποψη θα
εχω....οταν πεσουν στα χερια να ριξω....να δοκιμασω....και να σφαξω να δω τι ''εντοσθια'' εχουν.
Εμαι πολυ επιφυλακτικος....οσον αφορα την ποιοτητα των φυσιγγιων....ο λαος μας λεει...οποιος καει με
χυλο.....φυσαει και το γιαουτρι. Σαφως και υπαρχουν και καλα φυσεκια.....αλλα κυκλοφορουν και κατι
ΕΠΩΝΥΜΕΣ φολες.....ο θεος να σε φυλαει....οχι απο θεμα ασφαλειας .....αλλα απο θεμα απατης....
ή για να το πω ''κομψα''.....λογω λαθους.....

ΥΓ. Θα γραψω στις παρουσιασεις φυσιγγιων.....τα ''κατορθωματα'' των Γερμανων..... ;)
Αναμένουμε ;)
 
Αριστο τιποτα δεν ειναι τυχαιο φιλε.....και εγω εχω ακουσει καλα λογια για τα φυσιγγια του
Ρουμελιωτη.....η λαμογια και η ψευτια.....τον πρωτο χρονο χαιρεται....δεν μπορει ολοι οι φιλοι και οι
συναδελφοι να κανουν λαθος......Βεβαια....χωρις να αμφισβητω τα οσα λενε...δικη μου αποψη θα
εχω....οταν πεσουν στα χερια να ριξω....να δοκιμασω....και να σφαξω να δω τι ''εντοσθια'' εχουν.
Εμαι πολυ επιφυλακτικος....οσον αφορα την ποιοτητα των φυσιγγιων....ο λαος μας λεει...οποιος καει με
χυλο.....φυσαει και το γιαουτρι. Σαφως και υπαρχουν και καλα φυσεκια.....αλλα κυκλοφορουν και κατι
ΕΠΩΝΥΜΕΣ φολες.....ο θεος να σε φυλαει....οχι απο θεμα ασφαλειας .....αλλα απο θεμα απατης....
ή για να το πω ''κομψα''.....λογω λαθους.....

ΥΓ. Θα γραψω στις παρουσιασεις φυσιγγιων.....τα ''κατορθωματα'' των Γερμανων..... ;)
2017 τον εντόπισα και έχουμε 2020. Αυτά τα χρόνια τα διπλανά καρτερια με ρωτάνε ρε φιλε τι ρίχνεις???? Τα πουλιά χτυπάνε τοίχο και όταν το βλέπεις στον διπλανό σου είναι εντυπωσιακό. Αυτό τα λέει όλα.
 
Τυχαία δειγματοληψία ... Για να μην σας μπλέξω με μαθηματικά θα σας πω πόσα φυσίγγια πρέπει να επιλέξετε τυχαία και να σφάξετε ώστε να είστε 99% σίγουροι ότι όλα είναι οκ :)
Πες μας φίλε να έχουμε και εμείς μία εικόνα
 
Τυχαία δειγματοληψία ... Για να μην σας μπλέξω με μαθηματικά θα σας πω πόσα φυσίγγια πρέπει να επιλέξετε τυχαία και να σφάξετε ώστε να είστε 99% σίγουροι ότι όλα είναι οκ :)

Βασίλη εννοείς από το ίδιο κουτί ή από διαφορετικά;
(φαντάζομαι η διακύμανση θα είναι μικρότερη σε φυσίγγια του ίδιου κουτιού σε σχέση με την διακύμανση που έχουν φυσίγγια από διαφορετικά κουτιά ή ακόμα περισσότερο διαφορετικές παρτίδες . Μικρότερη διακύμανση λιγότερα δείγματα )
Σε περιμένουμε με "αγωνία" :)
 
2017 τον εντόπισα και έχουμε 2020. Αυτά τα χρόνια τα διπλανά καρτερια με ρωτάνε ρε φιλε τι ρίχνεις???? Τα πουλιά χτυπάνε τοίχο και όταν το βλέπεις στον διπλανό σου είναι εντυπωσιακό. Αυτό τα λέει όλα.
Δεν αντιλεγω.....μαζι σου και εγω.....με την εννοια , οτι προτιμω τους ΕΛΛΗΝΕΣ κατασκευαστες
φυσιγγιων απο τους Ξενους ...
 
Last edited:
Τυχαία δειγματοληψία ... Για να μην σας μπλέξω με μαθηματικά θα σας πω πόσα φυσίγγια πρέπει να επιλέξετε τυχαία και να σφάξετε ώστε να είστε 99% σίγουροι ότι όλα είναι οκ :)

Οταν σφαζεις δυο φυσιγγια και ειναι ΙΔΙΑ...νομιζω δεν υπαρχει λογος να σφαξεις περισσοτερα....το
εχω δει το ''εργο''.....σε πολλες συσκευασιες....και δεν λεω....για διακυμανσεις πυριτιδος...και σκαγιων..
μιλαω για το γεγονος....αλλο να γραφει η συσκευασια....και αλλο νουμερο σκαγιων να εχουν τα
φυσιγγια μεσα.

ΥΓ. Σορρυ για το topic.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top