Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Όταν τους είχα ρωτήσει κάποτε γιατί δεν την αναφέρουν, μου είχαν πει ότι δεν παίζει ουσιαστικό ρόλο και πρέπει να κοιτάμε τη σωστή σκόπευση και όχι τις ταχύτητες. Λογικά από τότε θα ζητούσαν πολλοί περισσότερη πληροφορία σχετικά με τις ταχύτητες και άλλαξαν πολιτική.
Κ γω ειχα μιλησει για τις ταχυτητες πριν καμια 3ετια κ μου ειχαν πει οτι δεν φαινεται απο τις αρχικες ενα φυσιγγι αν ειναι γρηγορο και οτι αν τις αναγραφουν θα μπερδευτει ο κοσμος κλπ.....κλπ.! Μαλλον το marketing παρασυρει.....
 
Last edited:
Εγω εριξα μισο κουτι φέτος και ηταν πολύ μαλακά,περισσότερο απο το συνηθες.Περυσινό κουτι...
Φέτος δεν τα έριξα να σού πω την αλήθεια , μακάρι να το έφτιαξαν λίγο άμα έχει βάλει τελικά Άκουιλα αλλά είναι πολύ ακριβά και τρώνε ένα μεγάλο άκυρο από μένα.
 
Φέτος δεν τα έριξα να σού πω την αλήθεια , μακάρι να το έφτιαξαν λίγο άμα έχει βάλει τελικά Άκουιλα αλλά είναι πολύ ακριβά και τρώνε ένα μεγάλο άκυρο από μένα.
Αυτα που εριξα εγω δεν ηταν aquila, csb ήταν...
 
Έχετε να μουπροτείνετε κάποιο φυσίγγιο για υγρασία;

Με τί νούμερο σκάγια τουφεκας την τσίχλα ?

Μιας και η τιμή θα παίζει ρόλο αφαίρεσε 1 νούμερο από αυτό που θα πεις και ξαναδοκίμασε ... :)

Πλέον δεν κυνηγάω συχνά τσίχλα .. αλλά όποτε πάω με τον μικρό ρίχνω τo παρακάτω με Remington 1187 και πέρσυ με την M2 σε νούμερο 8.
Αν δεν βρω jordan ρίχνω ότι βρω σε 28-32gr

λήψης.jpg
 
Αλήθεια τα jordan κόκκινα με τι είναι γεμισμένα ?
Τι λένε οι ειδικοί ?
Εγώ τα θεωρώ πολύ καλά ... σε σχέση με ότι άλλο έχω δοκιμάσει.
Καιρός αίθριος (Βοιωτία).
Ακουιλα γεμιζε , 1.60 χ 32 , κ φυσικα ειδικος δεν ειμαι
 
Θα ήθελα να κάνω και άλλη μία ερώτηση για το αν έχετε δοκιμάσει τα prime 32 του δουβρη
Γεράσιμε, προσωπικά όχι ... ρίξε κανα δυο σε χαρτόνι να δεις πως πάνε και πέσε 1 νούμερο όπως ανέφερα πιο πριν και βλέπεις ...
Δεν είναι επιστήμη να βρεις ένα καλό φυσίγγι για το όπλο σου και ειδικά για τσίχλες.
Σου είπα με τι τουφεκάω εγώ και είμαι ευχαριστημένος, αλλά το ίδιο φυσίγγι εσένα μπορεί να μην σου αρέσει.
πχ ο Ηλίας πρότεινε το sipe της nsi αλλά εμένα δεν μου άρεσε ... πολλά τραυματισμένα πουλιά που δεν πέφτουν.
Δεν σημαίνει ότι το sipe της nsi δεν είναι καλό ... είναι μερικές φορές συνδυασμός ημέρας, κάνης, φυσιγγίου, διάθεσης, αυτοπεποίθησης κτλ

Αν είσαι σίγουρος ότι τουφεκάς σωστά με 5-10 τουφεκιές καταλαβαίνεις αν είναι καλό το φυσίγγι ή όχι.

Αν πάλι δεν είσαι σίγουρος ... χαρτόνι.
Ψάξε
1. για καλή κατανομή χωρίς μεγάλα και πολλά κενά στα μέτρα που συνήθως τουφεκάς (όχι απαραίτητα για το φυσίγγι με την μεγαλύτερη συγκέντρωση)
2. αν πάλι δεν έχεις αποτέλεσμα δοκίμασε 1 νούμερο μεγαλύτερα σκάγια.
3. αν και πάλι δεν καλύπτεσαι άλλαξε φυσίγγι και ξανά δοκιμή.

Δοκίμασε και κάτι σε RC όχι ότι τα ξέρω αλλά από ότι έχω ακούσει από το παιδιά εδώ μέσα είναι σταθερά από χρονιά σε χρονιά.

Προσοχή σε κάτι προφανές αλλά καμιά φορά πρέπει να το ξαναλέμε. ... αν τουφεκάς συνήθως στα 20-25m βάλε κατάλληλο τσoκ και όχι μόνιμα full βιδωμένο στην κάνη.
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top