Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
- B&P NIKE, καταπληκτικο σε ηπιους καιρους με χαμηλη σχετικη υγρασια
- LAMBRO EUROMIX, το καλυτερο ελληνικο τσιχλοφυσιγγο απο αυτα που εχω δοκιμασει. Αποδιδει και στην αυξημενη υγρασια με παρα πολυ καλα αποτελεσματα.
- NAVARO, 30 γρ. Παρα πολυ καλο σε ζεστο καιρο
- B&P F2 classic. Tο απολυτο φυσιγγι δυσκολων καιρικων συνθηκων. Αποδιδει τελεια και στην απολυτη ομιχλη, δεν αποδισει σε στεγνο καιρο.
 
κυνηγούσα με Tordo 32gr, τα πορτοκαλί..... 8άρια κ 9άρια....αρκετά ευχαριστημένος μέχρι που ο κύριος που άνοιξε το θέμα, εφέτος μου πρότεινε τα EuroMix.......
είμαι πολύ ευχαριστημένος, και με τα δύο όπλα που τα έχω χρησιμοποιήσει.....:):):)
 
καλημερα..μετα απο διαφορες γνωμες που ακουσα δοκιμασα στα μπασιματα λαμπρο σπορτινκ 28 γρ.με εξαιρετικα αποτελεσματα...πολυ ευχαριστημενος θα συνεχισω αφου κ ητιμη ειναι πολυ καλη 5.2ε καλκατζακος...αν κανει πολυ κρυο θα ριξω καν 32 αρι
 
Iδιογομωση και μονο, ΜΒ32 στα 32 γρ. Κατα καιρους εχω δοκιμασει και φυσιγγια 30γρ, και 28, και 24 ακομα. Αν εισαι σωστος και το καρτερι σε βολευει, ακομα και εκεινα των 24γρ αποδιδουν μια χαρα. Λογικα θελει λιγο εμπιστοσυνη στις "δυναμεις" σου, ενα φυσιγγι 24γρ, αλλα αν εισαι σε καλη μερα, δεν υστερουν και πολυ.
 
Στο περπατητο εχω καταβολευτει με τα Euromix σε 8/9, μια χαρα αποδοση βαση τιμης και αποδιδουν με οποιεσδηποτε καιρικες συνθηκες παραπνω απο αξιοπρεπως...
Στα μπασιματα σκοπευτικα 28αρια κ σφχιτα τσοκ σε νουμερα 7,5 κ 8...
 
Πολύ καλές εντυπώσεις μου άφησαν τα MB classic στα 32γρ όπως και τα NSI Tordo επίσης στα 32.
Προμηθεύτηκα πρόσφατα και τις 2 μάρκες από τον Παπακωνσταντίνου στη Χαλκίδα με τιμή 115€/κούτα (20 κουτιά = 5.75€/κουτί).
Στα απογευματινά δουλεύω τα Tordo No10 καθώς τα πουλιά στα καρτέρια που επιλέγω περνάνε πολύ χαμηλά (max 15m) και γρήγορα.
 
έχω βολευτεί τα τελευταία χρόνια (10+) κάποια φυσίγγια γεμισμένα στις μηχανές του Ναυπλιώτη με psb 31γρ στα 5 ευρώ
αν θυμάμαι καλά είναι όμοιο με το ok της nobel sport,Τα γεμίζει το μαγαζί που ψωνίζω στην Ν.Μάκρη
φέτος δούλεψα στα μπασίματα euromix και lambro sporting με άριστα αποτελέσματα
 
Ιδιογόμωση! Φέτος λόγω αλλαγής μηχανής γεμίσματος και μέχρι να την φέρουμε στα πρότυπα που θέλουμε αγόρασα μερικά κουτιά. Τα Euromix 8/9 μου άφησαν πολύ καλή εντύπωση μέχρι που σε ένα φυσίγγι δεν κάηκε όλη του η πυρίτιδα και μου μπήκε στο μάτι. Από τότε δεν το έχω ξαναβάλει στο όπλο μου και θα τελειώσει το κουτί ο αδερφός μου. Από εκεί και πέρα πήρα και τα ΟΚ τα οποία έχω έρωτα από τότε που βγήκαν πριν από 15 χρόνια!
 
Euromix παντός καιρού...
Για περπατητό και με σχετικά όχι πιεσμένο καιρό από υγρασία σκοπευτικά 28 γρ RM και Οscar σε 8 , 8 1/2 και 7 1/2 Ν.
 
Oscar gold μαύρο (32g) tordo cheddite (32g) στο περπατητο τις ζεστές μέρες euromix 9-10
Ουσιαστικά το lampro tordo με το euromix δεν ειναι αδέλφια;;;;το ενα 31g το άλλο 32g αλλα η ιδια συνταγή ;;;
 
Oscar gold μαύρο (32g) tordo cheddite (32g) στο περπατητο τις ζεστές μέρες euromix 9-10
Ουσιαστικά το lampro tordo με το euromix δεν ειναι αδέλφια;;;;το ενα 31g το άλλο 32g αλλα η ιδια συνταγή ;;;
στα μπασίματα που χρησιμοποίησα και τα 2 ήταν πολύ καλά και δεν είδα διαφορές
oscar λες αυτά που γεμίζονται στο παλιό Πυρένη;; :)
 
Επειδη την εποχη που ξεκινησα να κυνηγαω τσιχλα ηταν η νοοτροπια αλλη (1973) ,εριχνα 34γρ.Με την παροδο των χρονων εχω κολλησει στα 32γρ.Εχοντας παροτρυνση απο Altair και Panoutso εριξα με αριστα αποτελεσματα 31γρ. ξεπερνωντας το ψυχολογικο του ενος γραμμαριου.Τωρα ψηνομαι λογω Beret και Tsap με τα 28γρ. Αντε να δουμε που θα καταληξω.very funny.
 
Θεωρώ ότι με φυσίγγια 30-32 γρ. έχεις τα καλύτερα αποτελέσματα! Ότι βολευτεί βέβαια ο καθένας...
 
  • Like
Reactions: mzt
στα μπασίματα που χρησιμοποίησα και τα 2 ήταν πολύ καλά και δεν είδα διαφορές
oscar λες αυτά που γεμίζονται στο παλιό Πυρένη;; :)
Ναι εγω πυρενη δεν εχω προλάβει αλλα έλεγαν οτι ειχε πολυ καλα φυσιγγια ! Εδω στο μαρουσι πλέον δεν έχουμε και άλλο μαγαζι με φυσιγγια !
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top