Φυσίγγια για τσίχλες

Στα κοτσύφια δοκίμασα τα εξης φυσίγγια: 206 formula 33 nsi, cheddite tordo 32 και rc 32. Για τα δικά μου γούστα το καλύτερο το cheddite. Μαλακό με ακαριαία σκοτώματα. Τα άλλα δύο έτσι κι έτσι...
Formula στην τσίχλα φίλε ; έχεις δοκιμάσει ένα 28 γρ sporting φυσιγγι ; ας γράψω ένα ιταλικό , το Nobel sport Due 8 1/2 στο κοκκινο κουτί, κάνε μια δοκιμή κ πες μας

Περιοχή
Αγιος Δημητριος
Όνομα
Τάσος
Formula στην τσίχλα φίλε ; έχεις δοκιμάσει ένα 28 γρ sporting φυσιγγι ; ας γράψω ένα ιταλικό , το Nobel sport Due 8 1/2 στο κοκκινο κουτί, κάνε μια δοκιμή κ πες μας
Πρώτη φορά τα έριξα στα κοτσύφια καθώς το μαγαζί που πήγα στην επαρχία δεν είχε φυσίγγι κάτω απο 32... Εχω ρίξει 2 28 αρια και δε μου αρεσαν. Να το δοκιμάσω το due δεν είναι ασχημη ιδεα. Με το κρύο θα δουλέψουν όμως; Μιλάμε για πρωινό με -3 και πιο κάτω βαθμούς.Παρεμπιπτόντως η nsi στο formula 33 εχει σκίτσο την τσίχλα στο κουτί! Πάντως δε μου άρεσαν ούτως ή άλλως.

Last edited:
Πρώτη φορά τα έριξα στα κοτσύφια καθώς το μαγαζί που πήγα στην επαρχία δεν είχε φυσίγγι κάτω απο 32... Εχω ρίξει 2 28 αρια και δε μου αρεσαν. Να το δοκιμάσω το due δεν είναι ασχημη ιδεα. Με το κρύο θα δουλέψουν όμως; Μιλάμε για πρωινό με -3 και πιο κάτω βαθμούς.
Στο κρυο να θυμασαι το εξής, γραφτο κάπου να μην το ξεχνάς, στο κρυο βάζουμε την διπλή προσκοπευση

Περιοχή
ΚΑΜΑΤΕΡΟ-ΚΟΤΥΛΙΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Σήμερα επιστρέφοντας από το τσιχλοκυνηγι
πέτυχα τον Μπάρμπα μου και μου λέει
πέρνα από το σπίτι να σου δώσω μερικά φυσέκια εγώ δεν τα ρίχνω ;)

IMG_20220107_135739.jpg

IMG_20220107_135910.jpg

Το τελευταίο γράφει ΖΈΤΑ άγνωστη μάρκα
IMG_20220107_140232.jpg

πέρνα από το σπίτι να σου δώσω μερικά φυσέκια εγώ δεν τα ρίχνω
Μπάρμπας παλιος κυνηγός κ να μην έχει παλια φυσιγγια γίνεται? Δεν γίνεται.....

ΖΕΤ, Ελληνικής κατασκευής " Bελγικη αγορά" (Aθήνα), γέμιζε σε κάλυκες fiocchi.....

Last edited:
Όνομα
Αλεξανδρος
Σήμερα επιστρέφοντας από το τσιχλοκυνηγι
πέρνα από το σπίτι να σου δώσω μερικά φυσέκια εγώ δεν τα ρίχνω ;)

View attachment 39355

View attachment 39357

View attachment 39358
Ε οχι κι αγνωστη...η Ζετα Μακρυπουλια τα εβγαζε... :)

Περιοχή
Αγιος Δημητριος
Όνομα
Τάσος
Βρέθηκα σήμερα στον Καλκαντζάκο και πηρα για δοκιμή στις τσίχλες 2 κουτιά imperial 32 κι έπειτα απο την προτροπή του @Dimitris benelli κι 1 nsi due europa 28 8 1/2. Μακάρι να πάει καλά το 28 αρι. Ποιός δεν θέλει χαμηλή ανάκρουση-κρότο αν έχει ίδια απόδοση με τα υπόλοιπα;

Ψ
Βρέθηκα σήμερα στον Καλκαντζάκο και πηρα για δοκιμή στις τσίχλες 2 κουτιά imperial 32 κι έπειτα απο την προτροπή του @Dimitris benelli κι 1 nsi due europa 28 8 1/2. Μακάρι να πάει καλά το 28 αρι. Ποιός δεν θέλει χαμηλή ανάκρουση-κρότο αν έχει ίδια απόδοση με τα υπόλοιπα;
Ψαξε να βρεις την προσκοπευση που θέλει, μόλις βρεις την εικόνα θα τα πουμε , βάλε πιο μπροστά σε κρυο , το ιμπεριαλ ακόμα πιο μπροστα

Περιοχή
Αγιος Δημητριος
Όνομα
Τάσος
Ψ
Ψαξε να βρεις την προσκοπευση που θέλει, μόλις βρεις την εικόνα θα τα πουμε , βάλε πιο μπροστά σε κρυο , το ιμπεριαλ ακόμα πιο μπροστα
Θα αφιερώσω ένα κυνήγι μόνο μ'αυτά και να μην μου πάνε θα τελειώσω μ 'αυτά, νομίζω θα το βρώ... Αν έχει κανα πουλάκι...

Kostas ContraDosi

Moderator
Περιοχή
Αμαλιάδα Ν.Ηλείας
Όνομα
Kώστας
Μη σου φανει περιεργο κανα διαμπερες τραυμα στα 30m M.O στην τσιχλα....το Europa κενταει...

Όνομα
Kostis
Μπράβο σου φίλε, βλέπω Α1 Λάμπρο ε;; είναι καλά;;πες μας την γνώμη σου
Ειναι αυτο που θελω. Κοφτη τουφεκια , πολυ γρηγορη , με ασημαντη ανακρουση. και να μου δινει δυναμη σε ν9 και να ειναι συγκεντρωτικο στο 3* που χρησιμοποιω σχεδον παντα. Το δοκιμασα στα περασματα πρωτη φορα φετος και δεν εχανα κοντα -μακρυα με ν9.
Οταν λεω "πολυ γρηγορη" δεν εννοω την αρχικη ταχυτητα, αλλα το χρονο απο το πατημα της σκανδαλης μεχρι να φτασουν τα σκαγια στο στομιο της κανης. Εγω τετοια φυσιγγια γουσταρω , ας μας πουν οι ιδιογομωτες τι παιζει (ειναι γρηγορο το καψουλι , η Α1 ή ο συνδυασμος τους. Το συγκεκριμμενο εχει και καλη ταχυτητα V1, ετσι συνολικα το νοιωθεις πολυ ακαριαιο στο στοχο.
Το πρωι ειχε -1 C και το φοβηθηκα , ξεκινησα με μερικα A1 sp 34 n9, αλλα γρηγορα εβαλα το 32 και ολα καλα, Στις 10.00 ειχε 11C

Περιοχή
Εύβοια
Όνομα
Χρήστος
Ειναι αυτο που θελω. Κοφτη τουφεκια , πολυ γρηγορη , με ασημαντη ανακρουση. και να μου δινει δυναμη σε ν9 και να ειναι συγκεντρωτικο στο 3* που χρησιμοποιω σχεδον παντα. Το δοκιμασα στα περασματα πρωτη φορα φετος και δεν εχανα κοντα -μακρυα με ν9.
Οταν λεω "πολυ γρηγορη" δεν εννοω την αρχικη ταχυτητα, αλλα το χρονο απο το πατημα της σκανδαλης μεχρι να φτασουν τα σκαγια στο στομιο της κανης. Εγω τετοια φυσιγγια γουσταρω , ας μας πουν οι ιδιογομωτες τι παιζει (ειναι γρηγορο το καψουλι , η Α1 ή ο συνδυασμος τους. Το συγκεκριμμενο εχει και καλη ταχυτητα V1, ετσι συνολικα το νοιωθεις πολυ ακαριαιο στο στοχο.
Το πρωι ειχε -1 C και το φοβηθηκα , ξεκινησα με μερικα A1 sp 34 n9, αλλα γρηγορα εβαλα το 32 και ολα καλα, Στις 10.00 ειχε 11C
Και το σούπερ τόρντο είναι καλό!

Όνομα
kostas
Και το Α1 32 και το super tordo μου έκαναν καλή εντύπωση φέτος. Το Α1 το δοκίμασα και με κακοκαιρία και ήταν άψογο( βέβαια σε νούμερο 7 και φουλ τσοκ). Δεν δοκίμασα το super tordo με ζεστό καιρό γιατί τις ζεστές μέρες έριχνα Hit 8 & A1. Το έχει δοκιμάσει κανείς με σχετική ζεστή να μας πει εντύπωση;

Περιοχή
Αγιος Δημητριος
Όνομα
Τάσος
Το Α1 32 το δοκίμασα αρκετά το φθινόπωρο στα μπασίματα και μαζί με το cheddite tordo είναι μάλλον αυτά που θα δουλέυω με το δίκαννο αντί του lambro classic που καταργήθηκε. Το super tordo είναι δυνατό; Για δίκαννο εννοώ, για πείτε ρε παιδιά εσείς που το δοκιμάσατε.