Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Αυτό δείχνει αν εσείς ήσασταν επάνω στα πουλιά ότι αδυνατούσε το φυσίγγι να ανταπεξέλθει στις καιρικές συνθήκες μη σου φένεται περίεργο και μην θεοποιεις κανένα φυσίγγι για όλα έρχεται η κατάλληλη στιγμή που δεν τραβάνε από αυτές τις στιγμές σε σώζει μόνο η ιδιογομωση .Και θα πω και κάτι σαν συμβουλή ποτέ μην πηγαινεται για κυνήγι με ένα είδος φυσίγγι καλό είναι να υπάρχουν δύο κουτάκια μέσα στο αμάξι από ένα άλλης εταιρίας και δυνατότερο αυτό ισχύει και στην ιδιογομωση ένα φυσίγγι για όλα δεν υπάρχει και ούτε θα υπάρξει ποτέ .
+ 1 Δις !!!
 
Κατανοητό! Αυτό ήθελα να μάθω, είναι αν η mb32 οντως δεν κάνει για νοτιά. Κάποιος από εδώ θα γνωρίζει..
Κώστα τα φυσίγγια δεν έχουν μετεωρολογικό σταθμό πάνω τους.
Κοίτα τι μπορεί να έχει συμβεί και δεν είναι εξαντλητική η λίστα.

1. Φυσίγγια σε προσφορά γεμισμένα στο Σουδάν
2. Αέρας που εκτρέπει την τουφεκιά
3. Λάθος επιλογή τσοκ για την απόσταση
4. Εκνευρισμός μετά από 2-3 αποτυχίες
5. Διαφορετική ταχύτητα πουλιών από αυτή που έχεις συνηθίσει λόγω νοτιά ...
6. Προβληματική παρτίδα
7. Αλλαγή υλικών
Και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς.

Αν ένα φυσίγγι αποδίδει σε μια κάνη (συγκέντρωση, διάτρηση), το μόνο που μπορεί να το επηρεάσει είναι η μεταβολή στην θερμοκρασία του.
Αν δηλαδή το δοκίμασες με 5 βαθμούς και δεν "αποδίδει" στους +40, μπορεί να συμβεί.
Αν το δοκίμασες στους +40 και δεν σου "αποδίδει" στους -5 και αυτό είναι λογικό και μπορεί να συμβεί.
Αν ήσουν ευχαριστημένος μια ημέρα και μετά από μια εβδομάδα με την ίδια περίπου θερμοκρασία και το ίδιο φυσίγγι με νοτιά δεν είσαι, δεν φταίει ο νοτιάς αλλά κάτι άλλο.

Ο ισχυρός άνεμος για το μόνο που φταίει είναι γιατί εκτρέπει την τουφεκιά και την εκτρέπει μερικές φορές περισσότερο από ότι φαντάζεσαι όταν οι τουφεκιές είναι σχετικά μακρινές.
Αυτό πιστεύω ...
 
36gr και 15€ το κουτί στις τσίχλες; Εκτός και βγάζει "ψιλά" που δεν το ξέρω. Αλλά με teckna δεν νομίζω.
Ένας πήρε 3 κουτιά Κόνδορα 4αρια μπροστά μου λέγοντας οτι δεν πέφτουμε με τίποτα οι ρουφιάνες οι τσίχλες,το βράδυ ήρθε μάνα του και πήρε όλο το ράφι με τα ντεπον.
 
Ένας πήρε 3 κουτιά Κόνδορα 4αρια μπροστά μου λέγοντας οτι δεν πέφτουμε με τίποτα οι ρουφιάνες οι τσίχλες,το βράδυ ήρθε μάνα του και πήρε όλο το ράφι με τα ντεπον.
Αύριο θα έρθει για ακουστικά βαρηκοΐας ...

Τα ρίχνουν ακόμα αυτά ;
Κάνουν τον ίδιο θόρυβο όπως παλιά ;
Το μονόβολο μπροστά τους είναι νανούρισμα για νεογνά.
Έτσι θυμάμαι τουλάχιστον.
 
Αύριο θα έρθει για ακουστικά βαρηκοΐας ...

Τα ρίχνουν ακόμα αυτά ;
Κάνουν τον ίδιο θόρυβο όπως παλιά ;
Το μονόβολο μπροστά τους είναι νανούρισμα για νεογνά.
Έτσι θυμάμαι τουλάχιστον.
Πάνε 15 χρόνια και από το σκηνικό αυτό.Το έχει γυρίσει στο ψάρεμα με κυάλια τώρα.
 
Κώστα τα φυσίγγια δεν έχουν μετεωρολογικό σταθμό πάνω τους.
Κοίτα τι μπορεί να έχει συμβεί και δεν είναι εξαντλητική η λίστα.

1. Φυσίγγια σε προσφορά γεμισμένα στο Σουδάν
2. Αέρας που εκτρέπει την τουφεκιά
3. Λάθος επιλογή τσοκ για την απόσταση
4. Εκνευρισμός μετά από 2-3 αποτυχίες
5. Διαφορετική ταχύτητα πουλιών από αυτή που έχεις συνηθίσει λόγω νοτιά ...
6. Προβληματική παρτίδα
7. Αλλαγή υλικών
Και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς.

Αν ένα φυσίγγι αποδίδει σε μια κάνη (συγκέντρωση, διάτρηση), το μόνο που μπορεί να το επηρεάσει είναι η μεταβολή στην θερμοκρασία του.
Αν δηλαδή το δοκίμασες με 5 βαθμούς και δεν "αποδίδει" στους +40, μπορεί να συμβεί.
Αν το δοκίμασες στους +40 και δεν σου "αποδίδει" στους -5 και αυτό είναι λογικό και μπορεί να συμβεί.
Αν ήσουν ευχαριστημένος μια ημέρα και μετά από μια εβδομάδα με την ίδια περίπου θερμοκρασία και το ίδιο φυσίγγι με νοτιά δεν είσαι, δεν φταίει ο νοτιάς αλλά κάτι άλλο.

Ο ισχυρός άνεμος για το μόνο που φταίει είναι γιατί εκτρέπει την τουφεκιά και την εκτρέπει μερικές φορές περισσότερο από ότι φαντάζεσαι όταν οι τουφεκιές είναι σχετικά μακρινές.
Αυτό πιστεύω ...
Ευχαριστώ όλη την παρέα για τις απαντήσεις σας. Έχουμε ρίξει πολλά απ αυτά τα φυσίγγια μέσα στα χρόνια και πρώτη φορά συνέβη αυτό, γιαυτό και η απορία μου. Θα ξαναρίξω και θα επανέλθω! Πάντως όταν τουφεκας τσίχλα στα 15 μέτρα πάνω απ το κεφάλι σου και είναι ζωντανή με 3 σκάγια στο στήθος, ε παλαβωνεις!
 
Ευχαριστώ όλη την παρέα για τις απαντήσεις σας. Έχουμε ρίξει πολλά απ αυτά τα φυσίγγια μέσα στα χρόνια και πρώτη φορά συνέβη αυτό, γιαυτό και η απορία μου. Θα ξαναρίξω και θα επανέλθω! Πάντως όταν τουφεκας τσίχλα στα 15 μέτρα πάνω απ το κεφάλι σου και είναι ζωντανή με 3 σκάγια στο στήθος, ε παλαβωνεις!
15 μέτρα ;;;;;;; 3 σκάγια ;;;;;;
Τουλάχιστον το πέρασαν το τομάρι της ;;;;;;

Με τροποποιημένο ρεβόλβερ σε 12άρι ρίχνεις ;;;;
Άστες να φύγουν πιο μακρυά ... Τσοκ ;

ps
Λέμε και κανένα αστείο... Μην παρεξηγηθείς ...
 
15 μέτρα ;;;;;;; 3 σκάγια ;;;;;;
Τουλάχιστον το πέρασαν το τομάρι της ;;;;;;

Με τροποποιημένο ρεβόλβερ σε 12άρι ρίχνεις ;;;;
Άστες να φύγουν πιο μακρυά ... Τσοκ ;

ps
Λέμε και κανένα αστείο... Μην παρεξηγηθείς ...
3 άστρα. Και επειδή είναι σε φάση μαδιματος τώρα, θα σου πω για το μοναδικό κοτσυφι που πήρα, ότι έχει 4-5 σκάγια σε τουφεκια 15 μέτρα και δεν το έχουν τρυπήσει. Μακάρι να έτυχε γτ δεν ασχολούμαι με φυσίγγια, παίρνω 2 μάρκες, πάνε καλά κ τέλος. Σήμερα πάντως νόμιζα ότι έριχνα αλάτι ψιλό χαχα
 
Και επειδή είναι σε φάση μαδιματος τώρα, θα σου πω για το μοναδικό κοτσυφι που πήρα, ότι έχει 4-5 σκάγια σε τουφεκια 15 μέτρα και δεν το έχουν τρυπήσει.

Μπράβο σου πολυ καλα κανεις που μαδάς τα θηράματα κ ελέγχεις τα χτυπήματα...
Και πίστεψε με ότι ακόμα δεν έχεις δει τίποτα........

ΥΓ Εχω δει παρα πολλα κουλά σε μεγαλυτερα θηράματα...Αλλα σκαγι στα 15μ να μην τρυπάει ουτε το φλομπερακι....
 
Αύριο θα έρθει για ακουστικά βαρηκοΐας ...

Τα ρίχνουν ακόμα αυτά ;
Κάνουν τον ίδιο θόρυβο όπως παλιά ;
Το μονόβολο μπροστά τους είναι νανούρισμα για νεογνά.
Έτσι θυμάμαι τουλάχιστον.
Δεν είναι ποια έτσι είναι πιο μαλακά τώρα.
 
3 άστρα. Και επειδή είναι σε φάση μαδιματος τώρα, θα σου πω για το μοναδικό κοτσυφι που πήρα, ότι έχει 4-5 σκάγια σε τουφεκια 15 μέτρα και δεν το έχουν τρυπήσει. Μακάρι να έτυχε γτ δεν ασχολούμαι με φυσίγγια, παίρνω 2 μάρκες, πάνε καλά κ τέλος. Σήμερα πάντως νόμιζα ότι έριχνα αλάτι ψιλό χαχα
Προσωπικά και εμένα αυτά τα φυσίγγια δεν μου αρέσουν και ειδικά με καλό καιρό, έπρεπε να κλείσεις το τσοκαρισμα για να έχεις αποτελέσματα και ας έκανες περπατητό.
 
Προσωπικά και εμένα αυτά τα φυσίγγια δεν μου αρέσουν και ειδικά με καλό καιρό, έπρεπε να κλείσεις το τσοκαρισμα για να έχεις αποτελέσματα και ας έκανες περπατητό.
Εχω να ρίξω τα συγκεκριμένα μια 15ετια γεμάτη κ δεν ξερω...
Αλλά......Εδώ ρε φίλε μιλάμε για κάτι απίστευτο..... Ας κυνηγουσε κ στην Σιβηρία.....
Περιμένω να μας πει εντυπώσεις κ για τις άλλες τσίχλες που καθάρισε....
 
Φίλε Γιάννη θυμάμαι που είχαμε ξανακανει κ παλαιοτερα αυτή την συζήτηση...

Η maionchi είχε φροντίσει (και) στα τσιχλοφυσιγγα της, sipe, s4, tordo, ok να χρησιμοποποιει την πατεντα της δλδ τον συγκεντρωτηρα αποσπωμενου πατου γνωστό σε πολλους κ ως antigelo..
Οταν ανέλαβε..δραση η nsi αφαίρεσε τον εν λόγω κ έδωσε την σκυτάλη στον gt, κ έτσι πορευεται μέχρι σήμερα...

θεωρώ ότι αυτο ήταν το πρωτο κ βασικότερο "πειραγμα" που εκανε....
από τα πολλα "πειραγματα" που ακολουθησαν στην πορεια...........
Ναι όντως τα είχαμε πει! Αλλά μου άναψες τα αίματα με την φωτογραφία!!!! Που να το ξέραμε ότι θα αλλάξει και αυτό το φυσιγγακι να είχαμε κάνει 2-3 κουτιτσες στοκ!!!
 
Εχω να ρίξω τα συγκεκριμένα μια 15ετια γεμάτη κ δεν ξερω...
Αλλά......Εδώ ρε φίλε μιλάμε για κάτι απίστευτο..... Ας κυνηγουσε κ στην Σιβηρία.....
Περιμένω να μας πει εντυπώσεις κ για τις άλλες τσίχλες που καθάρισε....
Απ τις 20 συνολικά τσίχλεςπου πήραμε 2 ατομα, ελάχιστες ήταν τρυπημενες. Κάποιες απ αυτές όμως, ίσως τουφεκιστηκαν μακριά. Το κοτσυφι που ήταν μοναδικό, θυμάμαι που κ πως το πήρα. Είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει αυτό, έχουμε ρίξει πολλά απ αυτά τα φυσίγγια.
 
Απ τις 20 συνολικά τσίχλεςπου πήραμε 2 ατομα, ελάχιστες ήταν τρυπημενες. Κάποιες απ αυτές όμως, ίσως τουφεκιστηκαν μακριά. Το κοτσυφι που ήταν μοναδικό, θυμάμαι που κ πως το πήρα. Είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει αυτό, έχουμε ρίξει πολλά απ αυτά τα φυσίγγια.
Η...."καλημερα" από το....κοτσυφι φάνηκε......

Μήπως είχε μέσα καμια ισπανική πυριτιδα η b&p για να μας κάνει πλάκα?
(..Πλάκα κάνω μάγκες κ ελπίζω να μην παρεξηγηθω από τους φίλους της mb32..)


Δυο άτομα, δυο διαφορετικά όπλα(οχι ότι φταίει αυτό..), ίδια μερα, με ένα δοκιμασμένο φυσιγγι αλλά όχι σε αυτον τον καιρό..

Τυχαίο δεν το λες..

Και από την άλλη μεριά έχουμε κ οπαδους αυτου του φυσιγγιου που μας λένε τα καλυτερα για σχεδόν με κάθε καιρό....

Όποτε κ αν κάτσουμε να το σκεφτουμε όλα είναι....φυσιολογικα...
Αυτό συμβαίνει με τα φυσιγγια........:rolleyes:
 
Τα δεκαπέντε μέτρα είναι υπερβολικά κοντινή απόσταση.
Τα 3* σε αυτήν την απόσταση ζήτημα να έχουμε άνοιγμα 40 πόντους. Αν το πουλί μπει κέντρο γίνεται σκόνη.
Πολύ απλά τόσο κοντά με τόσο στενό συνδυασμό τα έπαιρνες με την περιφέρεια που κατά κανόνα είναι και πιο αραιά τα σκάγια και πιο αδύναμα.
Αν έβαζες πιο ανοιχτό τσοκ θα είχες πολλά περισσότερα πουλιά στο χέρι.
Εγώ αυτό πιστεύω ότι συνέβη.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top