Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Τα sipe τα έριχνα παλιά όταν είχαν τον κοντο παφυλα. Αψογα!
Έτσι, και πολυ γλυκιά τουφεκιά....


IMG_20211126_232356.jpg
Εγώ τα έριξα με βροχή και κρύο καιρό και τα πουλιά είχαν αίματα. Μπορεί να είναι και τυχαίο γεγονός το αίμα αλλά δεν με εντυπωσίασαν κιόλας
Αίματα είχα δει κ εγώ σε πρωινο περπατητο με υγρασία..αλλα δεν με πειραζει αυτό γιατί όπως λες μπορεί να ήταν τυχαίο..
Το λάκτισμα ρε φίλε, το εγραψα κ προσφατα..

Η προσωπική μου αντίληψη είναι το αντίθετο. Σε τέτοιους καιρούς μόνο αυτά μου κάνανε τα κέφια μου. Γι΄αυτό και μου αρέσαν.
Υπηρχαν, υπαρχουν κ θα υπάρχουν "διαφωνίες" στα φυσίγγια..
Όλες οι περιοχες τις χώρες μας δεν εχουν το ίδιο κλίμα...
Εγώ παντως τα συγκεκριμένα όπως κ τα gm3 fast tordo δεν θα τα ξαναεπερνα για κανενα λογο...
Κάποιος άλλος βέβαια μπορεί να τα προσκυναει... Ότι βλέπει ο καθένας...
 
Last edited:
Το λάκτισμα ρε φίλε, το εγραψα κ προσφατα
Από λάκτισμα Τάσο δεν κατάλαβα τιποτα με την μαξους. Αλλά με υγρασία που υποτίθεται ότι είναι ο καιρός τους δεν το περίμενα. Ακόμα και μερικά τορντο 30γρ που είχα μαζί μου τα πήγαν καλύτερα.
 
Τα Sipe τα δούλευα παλιά ως τα μοναδικά φυσίγγια που χρησιμοποιούσα....Παλαιότερα ήταν θάνατος σκέτος...ασχέτως με τον καιρό που επικρατούσε....μετέπειτα όταν άλλαξε και συσκευασία το κουτί επειδή όπως γράφω τα χρησιμοποιούσα αποκλειστικά κατάλαβα οτι κάτι άλλαξαν οι Ιταλοί....δεν γνωρίζω τί ακριβώς δεν ψάχτηκα αλλά τα φυσίγγι ήταν ...διαφορετικό χωρίς να είναι κακό, απλά δεν ήταν ..τέλειο όπως πριν.
Ακριβώς τα ίδια κ εγώ συνάδελφε! Μπεκάτσα πέρδικα κ τσίχλα το βασικό μου φυσίγγι! Με το ταπεινό μου bettinsoli αλλά μετά κάτι άλλαξε πού δεν!!! Σαν κάτι να του λείπει χωρίς να μπορώ κ καταλάβω!!!
 
Έτσι, και πολυ γλυκιά τουφεκιά....


View attachment 36623

Αίματα είχα δει κ εγώ σε πρωινο περπατητο με υγρασία..αλλα δεν με πειραζει αυτό γιατί όπως λες μπορεί να ήταν τυχαίο..
Το λάκτισμα ρε φίλε, το εγραψα κ προσφατα..


Υπηρχαν, υπαρχουν κ θα υπάρχουν "διαφωνίες" στα φυσίγγια..
Όλες οι περιοχες τις χώρες μας δεν εχουν το ίδιο κλίμα...
Εγώ παντως τα συγκεκριμένα όπως κ τα gm3 fast tordo δεν θα τα ξαναεπερνα για κανενα λογο...
Κάποιος άλλος βέβαια μπορεί να τα προσκυναει... Ότι βλέπει ο καθένας...
Τα gm3 fast Είναι καλά γθα γάμο...κάνουν δυνατό μπαμ .yel.
 
Τα gm3 fast Είναι καλά γθα γάμο...κάνουν δυνατό μπαμ .yel.
Δεν μπορώ να σου πω ότι έχεις άδικο.......
Ανάσταση, Πάσχα και κάθε χαρμόσυνο γεγονος.. Χωρίς ωτοασπίδες για να μην απολαμβάνουν μόνο οι άλλοι....
Να το ευχαριστιέσαι ρε φίλε...
 
Αυτά βαράνε καλά ;;;;; ... παραγγέλθηκαν ανεξάρτητα με την απάντηση :)

View attachment 36601
Τα s4 σε νο8 είναι για μένα το πιο θανατηφόρο τσιχλοφυσιγγο που έχω ρίξει ποτέ με διαφορα όπλα. Πολύ καλό σε μακρυνες αποστάσεις με ακαριαιες καταβολές. Με 302, 690,μπενελλι με 18.4 αυλο απλά θερίζει. Έχω πάρει κ κάμποσες πέρδικες με αυτά.
Με s4 στο1.50κ 32 γρ σκάγια με gt21.
Με το sipe δεν τα βρηκα.
 
Ακριβώς τα ίδια κ εγώ συνάδελφε! Μπεκάτσα πέρδικα κ τσίχλα το βασικό μου φυσίγγι! Με το ταπεινό μου bettinsoli αλλά μετά κάτι άλλαξε πού δεν!!! Σαν κάτι να του λείπει χωρίς να μπορώ κ καταλάβω!!!
Άλλαξαν κάτι στο φυσίγγι φίλε μου κσι...γεια σας...το μεγαλύτερο πρόβλημα στα φυσίγγια...να τα αλλάζουν ξαφνικά και να μένεις με το παράπανο...τα ίδια έκαναν και στο percorso di caccia στα 36γρ. με teckna....όταν έγινε NSI από Nobel απλά..τότε έπεσαν αλλαγές.
 
Έτσι, και πολυ γλυκιά τουφεκιά....


View attachment 36623

Αίματα είχα δει κ εγώ σε πρωινο περπατητο με υγρασία..αλλα δεν με πειραζει αυτό γιατί όπως λες μπορεί να ήταν τυχαίο..
Το λάκτισμα ρε φίλε, το εγραψα κ προσφατα..


Υπηρχαν, υπαρχουν κ θα υπάρχουν "διαφωνίες" στα φυσίγγια..
Όλες οι περιοχες τις χώρες μας δεν εχουν το ίδιο κλίμα...
Εγώ παντως τα συγκεκριμένα όπως κ τα gm3 fast tordo δεν θα τα ξαναεπερνα για κανενα λογο...
Κάποιος άλλος βέβαια μπορεί να τα προσκυναει... Ότι βλέπει ο καθένας...

Άλλαξαν κάτι στο φυσίγγι φίλε μου κσι...γεια σας...το μεγαλύτερο πρόβλημα στα φυσίγγια...να τα αλλάζουν ξαφνικά και να μένεις με το παράπανο...τα ίδια έκαναν και στο percorso di caccia στα 36γρ. με teckna....όταν έγινε NSI από Nobel απλά..τότε έπεσαν αλλαγές.
Συμφωνώ αλλά εγώ παρατήρησα αυτή την αλλαγή από πιο παλιά όταν από maionchi εξαγοράστηκε νομίζω από την Nobel! Όπου τα φυσίγγια της σαν maionchi νομίζω ότι καλύτερο!
 
Συμφωνώ αλλά εγώ παρατήρησα αυτή την αλλαγή από πιο παλιά όταν από maionchi εξαγοράστηκε νομίζω από την Nobel! Όπου τα φυσίγγια της σαν maionchi νομίζω ότι καλύτερο!
Φίλε Γιάννη θυμάμαι που είχαμε ξανακανει κ παλαιοτερα αυτή την συζήτηση...

Η maionchi είχε φροντίσει (και) στα τσιχλοφυσιγγα της, sipe, s4, tordo, ok να χρησιμοποποιει την πατεντα της δλδ τον συγκεντρωτηρα αποσπωμενου πατου γνωστό σε πολλους κ ως antigelo..
Οταν ανέλαβε..δραση η nsi αφαίρεσε τον εν λόγω κ έδωσε την σκυτάλη στον gt, κ έτσι πορευεται μέχρι σήμερα...

θεωρώ ότι αυτο ήταν το πρωτο κ βασικότερο "πειραγμα" που εκανε....
από τα πολλα "πειραγματα" που ακολουθησαν στην πορεια...........
 
Άλλαξαν κάτι στο φυσίγγι φίλε μου κσι...γεια σας...το μεγαλύτερο πρόβλημα στα φυσίγγια...να τα αλλάζουν ξαφνικά και να μένεις με το παράπανο...τα ίδια έκαναν και στο percorso di caccia στα 36γρ. με teckna....όταν έγινε NSI από Nobel απλά..τότε έπεσαν αλλαγές.
Όντως προσυπογράφω και εγώ πλέον το percorso από εκεί που το είχα ως βασικό φυσιγγιο πλέον δεν μου κάνει τα κέφια και σταματάω να το δουλεύω. Κριμα να πειράζουν κάτι που έχεις βολευτεί και να σε βάζουν σε διαδικασία αναζήτησης ξανά
 
Όντως προσυπογράφω και εγώ πλέον το percorso από εκεί που το είχα ως βασικό φυσιγγιο πλέον δεν μου κάνει τα κέφια και σταματάω να το δουλεύω. Κριμα να πειράζουν κάτι που έχεις βολευτεί και να σε βάζουν σε διαδικασία αναζήτησης ξανά
Τι επαθες με το περκορσο; εγω δεν εχω παρατηρησει καποια αλλαγη τα τελευταια 4 χρονια, αν αφαιρεσεις βεβαια την τιμη που καθε χρονο ανεβαινει 1 ευρω πανω, για μενα ειναι φυσιγγαρα.
 
Καλησπέρα,
Θα ήθελα την γνώμη των πιο έμπειρων από εμένα. Σήμερα 2 άτομα, ρίξαμε 2 ζώνες φυσίγγια ο καθένας, για να πάρουμε 10 πουλιά ο καθένας. Είμαι βέβαιος για κάποιες τουφεκιες ότι ήταν πάνω στο θήραμα και έβλεπα πολλά πούπουλα και όλα τα πουλιά που πήραμε ήταν με αίματα και 6/20 ζωντανά. Συνθήκες: 20 βαθμούς και 4 μποφόρ νότια. ΦΥΣΙΓΓΙΑ: B&P 32 gr.
Μήπως αυτά τα φυσίγγια, δεν κάνουν για νότια;
 
Καλησπέρα,
Θα ήθελα την γνώμη των πιο έμπειρων από εμένα. Σήμερα 2 άτομα, ρίξαμε 2 ζώνες φυσίγγια ο καθένας, για να πάρουμε 10 πουλιά ο καθένας. Είμαι βέβαιος για κάποιες τουφεκιες ότι ήταν πάνω στο θήραμα και έβλεπα πολλά πούπουλα και όλα τα πουλιά που πήραμε ήταν με αίματα και 6/20 ζωντανά. Συνθήκες: 20 βαθμούς και 4 μποφόρ νότια. ΦΥΣΙΓΓΙΑ: B&P 32 gr.
Μήπως αυτά τα φυσίγγια, δεν κάνουν για νότια;
Τα MB 32 ειχες Κωστα?Εγω,σχεδον αποκλειστικα,αυτα δουλευω σε νο 9 και δεν με εχουν απογοητευσει σε κανεναν καιρο.
Μονο η τιμη τους με απογοητευει...
Τι νουμερο "παιζεις"?
 
Τα MB 32 ειχες Κωστα?Εγω,σχεδον αποκλειστικα,αυτα δουλευω σε νο 9 και δεν με εχουν απογοητευσει σε κανεναν καιρο.
Μονο η τιμη τους με απογοητευει...
Τι νουμερο "παιζεις"?
Ναι, αυτά! Είχα λίγα νο9 και τα υπόλοιπα νο8. Μου κάνει εντύπωση που συνέβαινε το ίδιο και στους δυο μας! Και εγώ τα ρίχνω και είναι κορυφή θεωρώ. Απλά αυτό που έγινε σήμερα, δεν έχει ξαναγίνει!
 
Ναι, αυτά! Είχα λίγα νο9 και τα υπόλοιπα νο8. Μου κάνει εντύπωση που συνέβαινε το ίδιο και στους δυο μας! Και εγώ τα ρίχνω και είναι κορυφή θεωρώ. Απλά αυτό που έγινε σήμερα, δεν έχει ξαναγίνει!
Φαντασου τα ριχνω απο εναρξη με ζεστη και ξηρασια,μεχρι χειμωνα με νοτια και φουλ υγρασια..
Τι να πω,δεν ξερω..
 
Αυτό δείχνει αν εσείς ήσασταν επάνω στα πουλιά ότι αδυνατούσε το φυσίγγι να ανταπεξέλθει στις καιρικές συνθήκες μη σου φένεται περίεργο και μην θεοποιεις κανένα φυσίγγι για όλα έρχεται η κατάλληλη στιγμή που δεν τραβάνε από αυτές τις στιγμές σε σώζει μόνο η ιδιογομωση .Και θα πω και κάτι σαν συμβουλή ποτέ μην πηγαινεται για κυνήγι με ένα είδος φυσίγγι καλό είναι να υπάρχουν δύο κουτάκια μέσα στο αμάξι από ένα άλλης εταιρίας και δυνατότερο αυτό ισχύει και στην ιδιογομωση ένα φυσίγγι για όλα δεν υπάρχει και ούτε θα υπάρξει ποτέ .
 
Αυτό δείχνει αν εσείς ήσασταν επάνω στα πουλιά ότι αδυνατούσε το φυσίγγι να ανταπεξέλθει στις καιρικές συνθήκες μη σου φένεται περίεργο και μην θεοποιεις κανένα φυσίγγι για όλα έρχεται η κατάλληλη στιγμή που δεν τραβάνε από αυτές τις στιγμές σε σώζει μόνο η ιδιογομωση .Και θα πω και κάτι σαν συμβουλή ποτέ μην πηγαινεται για κυνήγι με ένα είδος φυσίγγι καλό είναι να υπάρχουν δύο κουτάκια μέσα στο αμάξι από ένα άλλης εταιρίας και δυνατότερο αυτό ισχύει και στην ιδιογομωση ένα φυσίγγι για όλα δεν υπάρχει και ούτε θα υπάρξει ποτέ .
Κατανοητό! Αυτό ήθελα να μάθω, είναι αν η mb32 οντως δεν κάνει για νοτιά. Κάποιος από εδώ θα γνωρίζει..
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top