Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εγω εχω χρησιμοποιησει μ' επιτυχια το Lambro Tordo 30gr σε Νο7.Αλλα σε μεγαλα υψομετρα και πολυ χαμηλες θερμοκρασιες,δεν ξερω τι αποδοση θα εχει.Αλλιως,πολυ καλη επιλογη,οπως ανεφεραν και καποιοι συναδελφοι πιο πριν,ειναι το Lambro A1 Speciale 34gr σε Νο7.Για το νεοτερο αδερφακι του τελευταιου στα 32gr,δυο χωριανοι μου που μιλησα,δεν ενθουσιαστηκαν.
 
ρεεε παιδεςςςς το τσιχλονιιιι τι γραμαριααααα θεληηηη αμαννν λες και τι θα κατεβασουμεεεεε απο 24 εως 30 γρ ειναι οκ ειτε καρτερι η περπατιτο,,τωρα απο τσοκαριζματαααα .think. καρτερι κυλιντροςςςς και περπατιτοοο 4 αστρα,,τα αλα που ακουω ειναι μαλακιεςςςςς 1 2 3 τσοκαριζματαααα.sarcastic.
 
Εγω εχω χρησιμοποιησει μ' επιτυχια το Lambro Tordo 30gr σε Νο7.Αλλα σε μεγαλα υψομετρα και πολυ χαμηλες θερμοκρασιες,δεν ξερω τι αποδοση θα εχει.Αλλιως,πολυ καλη επιλογη,οπως ανεφεραν και καποιοι συναδελφοι πιο πριν,ειναι το Lambro A1 Speciale 34gr σε Νο7.Για το νεοτερο αδερφακι του τελευταιου στα 32gr,δυο χωριανοι μου που μιλησα,δεν ενθουσιαστηκαν.
Σωτήρη το Tordo 30 το έριχνα πριν αρχίσω να γεμίζω...το είχα δουλέψει με όλους τους καιρούς κ μου έκανε τα χατήρια....ακόμη κ σε πάγο το είχα ρίξε,ΑΛΛΑ είχα πετύχει παρτίδα με καψούλι 688 κ κένταγε...όταν ξανά πείρα ξανά,βρείκα 686 κ τότε δν είχα τα σκοτώματα όπως πριν....είχα αιματάκια κ ξεπουπουλιάσματα....το Τόρντο 30 σε περπατητό κ το mezzo 30 στα απογευματινά με είχε βολέψει ΠΟΛΥ.
τα αλα που ακουω ειναι μαλακιεςςςςς 1 2 3 τσοκαριζματαααα.sarcastic.
Αυτό που λες Σάκη δν ισχύει ουδενί...το λες γιατί έχεις όπλα με τσοκ...όταν όμως κάποιος έχει όπλα "παλιάς κοπής" με σταθερά κ στενά τσοκαρίσματα θα την κυνηγίσει κ με 1 κ 2 άστρα.....δηλαδή εγώ,λες να είμαι μαλάκας που την κυνηγάω περπατητό με 1 κ 2 άστρα λόγο που τα όπλα μου είναι παλιά;;;; :rolleyes: :rolleyes:
Ο κάθε ένας,όπως έχει συνηθίσει και με ότι έχει θα τουφεκίσει...:);)
 
ρεεε παιδεςςςς το τσιχλονιιιι τι γραμαριααααα θεληηηη αμαννν λες και τι θα κατεβασουμεεεεε απο 24 εως 30 γρ ειναι οκ ειτε καρτερι η περπατιτο,,τωρα απο τσοκαριζματαααα .think. καρτερι κυλιντροςςςς και περπατιτοοο 4 αστρα,,τα αλα που ακουω ειναι μαλακιεςςςςς 1 2 3 τσοκαριζματαααα.sarcastic.
Σωτήρη το Tordo 30 το έριχνα πριν αρχίσω να γεμίζω...το είχα δουλέψει με όλους τους καιρούς κ μου έκανε τα χατήρια....ακόμη κ σε πάγο το είχα ρίξε,ΑΛΛΑ είχα πετύχει παρτίδα με καψούλι 688 κ κένταγε...όταν ξανά πείρα ξανά,βρείκα 686 κ τότε δν είχα τα σκοτώματα όπως πριν....είχα αιματάκια κ ξεπουπουλιάσματα....το Τόρντο 30 σε περπατητό κ το mezzo 30 στα απογευματινά με είχε βολέψει ΠΟΛΥ.

Αυτό που λες Σάκη δν ισχύει ουδενί...το λες γιατί έχεις όπλα με τσοκ...όταν όμως κάποιος έχει όπλα "παλιάς κοπής" με σταθερά κ στενά τσοκαρίσματα θα την κυνηγίσει κ με 1 κ 2 άστρα.....δηλαδή εγώ,λες να είμαι μαλάκας που την κυνηγάω περπατητό με 1 κ 2 άστρα λόγο που τα όπλα μου είναι παλιά;;;; :rolleyes: :rolleyes:
Ο κάθε ένας,όπως έχει συνηθίσει και με ότι έχει θα τουφεκίσει...:);)

Και ανάλογα και τον τόπο, το καρτέρι και την εποχή... Σε μπασιματα η μερικά καρτέρια το 5* και το 4* δεν θα την πλησιάσουν καν εκεί που πέτα και όπως πέτα...
 
ρεεε παιδεςςςς το τσιχλονιιιι τι γραμαριααααα θεληηηη αμαννν λες και τι θα κατεβασουμεεεεε απο 24 εως 30 γρ ειναι οκ ειτε καρτερι η περπατιτο,,τωρα απο τσοκαριζματαααα .think. καρτερι κυλιντροςςςς και περπατιτοοο 4 αστρα,,τα αλα που ακουω ειναι μαλακιεςςςςς 1 2 3 τσοκαριζματαααα.sarcastic.
Σάκη πήγαινε και κάνα πρωινό εκεί στα μέρη σου εκεί με -10 και μετά έλα να μας ξαναπείς πάλι.στο απόγευματινο και με σφεντόνα της ρίχνω.
 
Σάκη πήγαινε και κάνα πρωινό εκεί στα μέρη σου εκεί με -10 και μετά έλα να μας ξαναπείς πάλι.στο απόγευματινο και με σφεντόνα της ρίχνω.
δηλαδη ρε φιλαρακι με πλιν 10 θα παω για τσιχλεςς;; για παπια θα παω και χηνες ,,τελως παντων, εγω πρωσοπικα στην τσιχλα πανο απο 25 μετρα δεν σηκωνο τουφεκι και τι θα βαλω 36γρ να της ρηξω .sarcastic. σιγα το θυραμα που θα ξωδεψω και ευρω στα φυσιγκιααα,,τωρα εση αμα της τουφεκας με σφεντονα τι να πω εισαι μαγκαςςς ;) ;)
 
Σωτήρη το Tordo 30 το έριχνα πριν αρχίσω να γεμίζω...το είχα δουλέψει με όλους τους καιρούς κ μου έκανε τα χατήρια....ακόμη κ σε πάγο το είχα ρίξε,ΑΛΛΑ είχα πετύχει παρτίδα με καψούλι 688 κ κένταγε...όταν ξανά πείρα ξανά,βρείκα 686 κ τότε δν είχα τα σκοτώματα όπως πριν....είχα αιματάκια κ ξεπουπουλιάσματα....το Τόρντο 30 σε περπατητό κ το mezzo 30 στα απογευματινά με είχε βολέψει ΠΟΛΥ.

Αυτό που λες Σάκη δν ισχύει ουδενί...το λες γιατί έχεις όπλα με τσοκ...όταν όμως κάποιος έχει όπλα "παλιάς κοπής" με σταθερά κ στενά τσοκαρίσματα θα την κυνηγίσει κ με 1 κ 2 άστρα.....δηλαδή εγώ,λες να είμαι μαλάκας που την κυνηγάω περπατητό με 1 κ 2 άστρα λόγο που τα όπλα μου είναι παλιά;;;; :rolleyes: :rolleyes:
Ο κάθε ένας,όπως έχει συνηθίσει και με ότι έχει θα τουφεκίσει...:);)
μακακας δεν εισαι φιλε κωστααα,αλα εαν την παρη ολη η τουφεκιααα μετα θα φας τα αντιδιασουυυυ .sarcastic. .sarcastic.
 
δηλαδη ρε φιλαρακι με πλιν 10 θα παω για τσιχλεςς;; για παπια θα παω και χηνες ,,τελως παντων, εγω πρωσοπικα στην τσιχλα πανο απο 25 μετρα δεν σηκωνο τουφεκι και τι θα βαλω 36γρ να της ρηξω .sarcastic. σιγα το θυραμα που θα ξωδεψω και ευρω στα φυσιγκιααα,,τωρα εση αμα της τουφεκας με σφεντονα τι να πω εισαι μαγκαςςς ;) ;)
Ο καθένας με τά γούστα του, τώρα για μένα άμα είναι τσίχλα η άμα είναι χήνα με τον ίδιο σεβασμό και το ίδιο πάθος θα τά κυνηγήσω και με τα καλύτερα φυσίγγια.( Το ότι ένα θήραμα είναι πολυπληθής και μικρό δεν σημαίνει ότι δεν έχει καί την δυσκολία του και το σεβασμό μας)
 
Ο καθένας με τά γούστα του, τώρα για μένα άμα είναι τσίχλα η άμα είναι χήνα με τον ίδιο σεβασμό και το ίδιο πάθος θα τά κυνηγήσω και με τα καλύτερα φυσίγγια.( Το ότι ένα θήραμα είναι πολυπληθής και μικρό δεν σημαίνει ότι δεν έχει καί την δυσκολία του και το σεβασμό μας)
συγουρα φιλαρακι με το ιδιο παθος τα κυνηγαω και δεν τα ξεχωριζωωω σαν θυραμα,,,αλα δεν θελω υπερβωλεςςςςς επανω στην τσιχλιτσα σε αμαν τα γραμαρια που θεληηη ;) αυτο ειναι μωνοοο,,τωρα εαν θελη ο καθενασμας εας ριξη και 40γρ την τσιχλα στα 50 μετρααααα,,εαν αυτο τον ικανοπειηηηη;)
 
Τι ψάχνεστε ρε? 28αρια κυνηγετικα Ρουμελιώτης 8αρια από μπασιμο μέχρι και ψοφοκρυο! Εμένα προσωπικά με έχουν καλύψει απολύτως. Όταν κάνει κρύο δουλεύουν καλύτερα απο όταν έχει ζέστη.
Έχω φίλους φανατικούς τσιχλοκυνηγους που κυνηγάνε μόνο με Ρουμελιώτη 30 κ 32 και είναι υπερευχαριστημενοι! Πήρα και μια κούτα φέτος κ γω για τον πατέρα μου αλλά δυστυχώς δεν άφησε ο Χαρδαλιάς να τα δοκιμάσει ο γεράκος μου!
 
Έχω φίλους φανατικούς τσιχλοκυνηγους που κυνηγάνε μόνο με Ρουμελιώτη 30 κ 32 και είναι υπερευχαριστημενοι! Πήρα και μια κούτα φέτος κ γω για τον πατέρα μου αλλά δυστυχώς δεν άφησε ο Χαρδαλιάς να τα δοκιμάσει ο γεράκος μου!
Γιάννη εγώ ριχνω 70% τα 28άρια του και 30% τα csb32. Δοκιμάζω και άλλα του ίδιου και άλλων , αλλά αυτά τα δύο τα έχω λατρέψει και έχω στοκαρει πολλά!!!!
 
Γιάννη εγώ ριχνω 70% τα 28άρια του και 30% τα csb32. Δοκιμάζω και άλλα του ίδιου και άλλων , αλλά αυτά τα δύο τα έχω λατρέψει και έχω στοκαρει πολλά!!!!
Αν δεν είχα την τρέλα με το 20αρι κ για μένα θα ήταν μόνη επιλογή! Τα δοκιμάσαι κ φίλος στην μπεκάτσα κ αυτός ενθουσιασμένος! Νομίζω πως δεν υπάρχει λόγος να περνούμε εισαγωγής με τόσο καλές επιλογές σε δικά μας!
 
Του Ρουμελιώτη το 32 ειναι πολύ καλό το έχω ρίξει μεχρι με μειον 10'αλλα ηταν τα όρια του σκοτωνε μεχρι 20 μέτρα σ'αυτή τη θερμοκρασία το 30αρι δε το συμπαθησα αλλα απο τοτε που σταματησα να γεμίζω δε λυπαμαι τα λεφτα για το φυσιγγι η τσιχλα θελει καλο φυσιγγι γιατι στην εποχη που κηνηγιεται μπορει να συναντησεις ολων των ειδων τις συνθηκες και κυριως κρυο γιαυτο αγοραζεις το καλο για να εισαι σιγουρος οτι και να. γινει θα σκοτώνει γιατί αν πεσεις σε ασχημο καιρο και ριξεις τρια κουτια για 15 τσιχλες ενω θα μπορουσες να τις εχεις παρει ριχνοντας ενα καλο σου στοθχιζει η τσιχλα 1 ευρω η μια τουλαχιστον γιαυτο πληρωσε αυτο που πρεπει ωστε αν δε τα καταφερεις να ξερεις οτι φταις εσυ και οχι το φυσιγγι.
 
Μια από τα ίδια και εμείς 5 άτομα με διαφορετικά όπλα ο καθενας!
Σκεφτόμουν να μην το πω......
Αλλά θα το πω μια που είπες το παραπανω...

Τα φυσίγγια του Ανδρέα μας έδειξαν κάτι που ίσως να πέρασε απαρατηρητο....

Ποιο είναι αυτό??

Τα φυσιγγια του μπήκαν σε όπλα από 18,2 αυλό μέχρι κ τον πιο διευρυμένο....κοντες και μακριές καννες κ.ο.κ.....
Σε όπλα που έχουν την φήμη ότι σκοτώνουν κ σε όπλα που έχουν φήμη εντελώς αντίθετη...
Το αποτέλεσμα??
Τα φυσιγγια αυτά ικανοποίησαν κ με το παραπανω μια αρκετά μεγάλη μερίδα κυνηγών που τα επέλεξαν......

Το παραπανω φυσικά κ δεν είναι διαφημιση για τον Ανδρεα.....Αλλο είναι το νόημα.......
 
Σκεφτόμουν να μην το πω......
Αλλά θα το πω μια που είπες το παραπανω...

Τα φυσίγγια του Ανδρέα μας έδειξαν κάτι που ίσως να πέρασε απαρατηρητο....

Ποιο είναι αυτό??

Τα φυσιγγια του μπήκαν σε όπλα από 18,2 αυλό μέχρι κ τον πιο διευρυμένο....κοντες και μακριές καννες κ.ο.κ.....
Σε όπλα που έχουν την φήμη ότι σκοτώνουν κ σε όπλα που έχουν φήμη εντελώς αντίθετη...
Το αποτέλεσμα??
Τα φυσιγγια αυτά ικανοποίησαν κ με το παραπανω μια αρκετά μεγάλη μερίδα κυνηγών που τα επέλεξαν......

Το παραπανω φυσικά κ δεν είναι διαφημιση για τον Ανδρεα.....Αλλο είναι το νόημα.......
:cool::cool::cool::cool::cool::cool:
 
Παλληκάρια για βοηθήστε λίγο, ποιά φυσίγγια του Ρουμελιώτη είναι δοκιμασμένα καταλληλότερα για χρήση με το Bell σε περπατητό? Όλα τα τελευταία χρόνια κυνηγάω με NSI Classica και πέρσι δοκίμασα τα Formula. Κυνηγάω με ποζέ (828U, 687SPII) και αδράνεια (Montefeltro).
Ακούω τόσα καλά λόγια και λέω να δοκιμάσω κι εγώ, αλλά όχι με συγκεντρωτήρα, μάλλον μισόταπα κλπ...
 
Παλληκάρια για βοηθήστε λίγο, ποιά φυσίγγια του Ρουμελιώτη είναι δοκιμασμένα καταλληλότερα για χρήση με το Bell σε περπατητό?
Εγώ κάτι κυνηγια που είχα κάνει με το bell έτυχε κ δοκιμασα τα 32γρ csb1σε ν8 και 9 κ μου δουλέψαν άριστα στο περπατητο..
οτι κ να επιλέξεις μια χαρά θα σου δουλέψει με αυτό το τσοκ έτσι νομίζω...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top