Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Να σημειώσω κι εγώ εκ πείρας τα κάτωθι, αφού είμαι λάτρης και αποκλειστικός χρήστης των σκοπευτικών γομώσεων (24 & 28 γρ.) στα τσιχλοκότσυφα... Έχω ρίξει "φορτηγά" από δαύτα στα τσιχλοκάρτερά μου...!!!

Tα ποιοτικά 24άρια φουσέκια σε νούμερο 9,5 (σκάι διαμέτρου 2,00mm), τα λεγόμενα και skeetοφύσιγγα, αποδίδουν άριστα στην τσιχλίτσα και τον κότσυφα, τόσο στο περπατητό, όσο και στο καρτέρι...! Εξίσου άριστα αποδίδουν, φυσικά, και τα 28άρια...! Και μάλιστα, σε ένα ευρύτατο φάσμα καιρικών συνθηκών...!

Προσφέρουν ένα κάλλιστο βλητικό αποτέλεσμα, λόγω της επωφελούς "τετράγωνης" γόμωσης που περιέχουν (πιο συμμαζεμένο, πυκνό και άρα φονικό σύννεφο σκαγιών)...

Είναι οικονομικότατα σε σύγκριση με άλλα βαρύτερα σε γομώσεις φυσίγγια...

Έχουν ανεπαίσθητο/αμελητέο κλώτσημα (ειδικά για τους δικαννάκηδες όπως εγώ), αφού παράγουν πολύ λίγες πιέσεις...!

Προσωπικά λοιπόν, τις σκοπευτικές γομώσεις τις θεωρώ "ταμάμ" στην τσίχλα και τον κότσυφα (αλλά και στο ορτύκι, τη σιταρήθρα, το μπεκατσίνι)...!

Αποτελούν μία πανέξυπνη επιλογή για τα ανωτέρω θηράματα από πάσης απόψεως...!!!

Έτσι λοιπόν, βγείτε από τα καθιερωμένα σας "ταμπού" και "στεγανά" και ρίχτε τα ξέγνοιαστα κι απροβλημάτιστα! Δεν θα χάσετε...!!!
 
Last edited:
Το ποιό μαπα που εχω δοκιμάσει ειναι το επετειακό τις lambro το βρήκα προσφορά 6 ευρώ παίρνω 2 κουτάκια για δοκιμή (θυμουμενος το καλο τορντο που το έπαιρνα με τις κούτες πριν το χαλάσουν) και νομίζοντας ότι έκανα την ανακάλυψη του επόμενου μου φυσιγγιου εφαγα τέτοια φόλα που το φυσαγα και δεν κρύωνε,ακόμα και σε καθιστά δεν σκότωνε. Πυρκαλ μαύρο. Τορντο τα παλια Άρτεμις, ροτβαιλ το παλιό βελοξ και δύο τρία ακόμη που δεν θυμάμαι δεν ξαναβγαινουν.Απο ότι θυμάμαι παλιά στο γιλέκο η στην ζώνη υπήρχε μόνο μία μάρκα άντε να άλλαζε κάνα νούμερο, τώρα πας και έχεις2 με 3 μάρκες και κάνεις και το σταυρό σου αν θα σου κάτσουν
 
Εγω φετος δοκομασα τα euromix κ εμεινα ευχαριστημενος σε ολες τις αποστασεις υ.γ. κυνηγαω με σταθερο full
Τα euromix είναι τελείως αναξιόπιστα για μένα είναι η του ύψους η του βάθους δοκίμασε 28 γραμμάρια από 7,5 έως 9 και θα με θυμηθείς
 
Εγώ με τα γιουρομιχ δεν τα βρήκα ποτέ, ούτε όταν γαζωναν από λόφο σε λόφο ούτε μετά που έγιναν κοπρια για λίπασμα.
Και 8-9 και 9-10 δοκίμασα, δεν.
Το 9-10 που δοκίμασα έκοβε κυρίως μόνο κοντά και ήταν όλες ζωντανές.Το 8-9 δεν ξέρω αν τα πάει καλύτερα,πάντως αυτή η μίξη δημιουργεί μια διασπορά που ίσως θέλει άλλα κόλπα για να δουλέψει ικανοποιητικά!
 
Τα είχα πρωτοδουλεψει Φλεβάρη του '15, όταν διάβαζα διθυραμβικά σχόλια. Ένα πρωινό με ντάλα ήλιο και ζεστή, θυμάμαι χαρακτηριστικά να κάνει οβερκιλλ, η τσίχλα έπαιρνε σκάγια πετούσε μερικά μέτρα και έπεφτε ξαφνικά ξερή και μέσα στο αίμα. Και γενικά πολύ απότομο λάκτισμα, και δεν μπόρεσα να βρω ποτέ τις προσκοπευσεις τους, υποψιάζομαι ότι ήταν πολύ γρήγορα για τα γούστα μου και τον τρόπο που τουφεκω. Τα ξαναδοκιμασα άλλες 2-3 φορές έκτοτε τυχαία.
Καλοκαίρι που τα είχα βάλει είχαν πάει καλύτερα είχα τεζαρει μια αλουπα .sarcastic. μάλλον είναι τριχωτού θηράματος
 
Δν υπάρχει Euromox ούτε Tordomix...... .sarcastic.
Σαν το μαύρο Euromix στο fiem κάλυκα
(προ Ναυπλιώτη) δν θα ξανά βγει ποτέ τέτοιο Euromix.....ήμουν τυχερός που βρείκα κάμποσα κ τα έριξα σε μπασίματα συγκεκριμένα σε
8-9......όσοι θυμούντε,σαν παλιότεροι ας το αναλύσουν.
 
Δν υπάρχει Euromox ούτε Tordomix...... .sarcastic.
Σαν το μαύρο Euromix στο fiem κάλυκα
(προ Ναυπλιώτη) δν θα ξανά βγει ποτέ τέτοιο Euromix.....ήμουν τυχερός που βρείκα κάμποσα κ τα έριξα σε μπασίματα συγκεκριμένα σε
8-9......όσοι θυμούντε,σαν παλιότεροι ας το αναλύσουν.
Αυτο ηταν το mix κανελα-τζιντζερ.Κατι θυμαμαι.....
 
Τα τωρινά ναι πριν κάποια χρόνια όταν πρωτόβγηκαν γάζωναν
Ειμαι πολυ προσεκτικος οταν λεω οτι ενα φυσιγγι γαζωνε-γαζωνει γιαυτο δεν το
πολυαναφερω αυτο το ρημα.Αν θελετε να μιλησουμε για φυσιγγια που "γαζωναν"
πολυ ευχαριστως!Ας αφησουμε τα σαλεπια απεξω ομως.
 
Τα πρώτα euromix που είχαν βγει τα είχα ρίξει παρα πολύ με 3 όπλα. Κυρίως με την τιταν όμως. Ήταν πολύ καλό φυσιγγι που μου έκανε τα γούστα πολύ. Μιλάω για το 8-9. Με το 9-10 δεν τα βρήκα ποτε. Δεν ξέρω τον λόγο αλλά δεν το έψαξα και ιδιαίτερα. Με την αλλαγή της σύστασης της πυρίτιδας gm3 τα φυσίγγια δεν μου έκαναν καθόλου. Δεν ξέρω τι εφταιγε αλλά στο Ίντερνετ που το έψαξα και από κουβέντες εδώ είχα βρει πως αν και η εταιρεία έδινε την πυρίτιδα να γεμιζεται στις ίδιες δοσολογίες, στην πραγματικότητα δεν τραβούσε. Δεν είχε δύναμη. Μετά από λίγο καιρό η σύσταση της πυρίτιδας άλλαξε πάλι κάτι που μου λέει πως αναγνώρισαν ένα λάθος στη σύσταση. Τα τωρινά euromix δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά η gm3 ήταν η αγαπημένη μου πυρίτιδα και θα την δοκιμάσω πάλι.
 
Τα euromix τα ειχα δουλέψει παράλληλα με τα classic 32 το 2016 που ειχε πολλα πουλιά. Δεν ηταν άσχημα αλλα δεν ηταν τοσο καλά οσο τα classic. Αν φέτος μπουν πουλια θα δωσω ακομα μια ευκαιρία σε 28 άρια. Πάντως 2 διαφορετικά 28αρια που δοκίμασα στα μπασιματα δε μου έκαναν αυτά που ήθελα και ξανάεβαλα τα 32 άρια.
 
Τα euromix τα ειχα δουλέψει παράλληλα με τα classic 32 το 2016 που ειχε πολλα πουλιά. Δεν ηταν άσχημα αλλα δεν ηταν τοσο καλά οσο τα classic. Αν φέτος μπουν πουλια θα δωσω ακομα μια ευκαιρία σε 28 άρια. Πάντως 2 διαφορετικά 28αρια που δοκίμασα στα μπασιματα δε μου έκαναν αυτά που ήθελα και ξανάεβαλα τα 32 άρια.
Το 28 είναι μαγεία!.love.
 
τώρα όμως θέλω βοήθεια σε ένα θέμα που με καίει, τόσα χρόνια στην τσίχλα παω με καραμπίνες,m2 και Α400 τωρα που θα κυνηγαω και με pose (πριν ενα μηνα+ παραγγειλα καινουριο) αλλαζω φυσεκια; παω σε πιο μαλακα ή συνεχιζω παλι πχ ας πουμε με τα 3Α;
 
Last edited:
τώρα όμως θέλω βοήθεια σε ένα θέμα που με καίει, τόσα χρόνια στην τσίχλα παω με καραμπίνες,m2 και Α400 τωρα που θα κυνηγαω και με pose (πριν ενα μηνα+ παραγγειλα καινουριο) αλλαζω φυσεκια; παω σε πιο μαλακα ή συνεχιζω παλι πχ ας πουμε με τα 3Α;
Τι ποζέ πήρες?
 
Το αυθεντικό είναι αυτό που έχει τον συγκεντρωτηρας της maxam, οτιδήποτε άλλο είναι μαϊμού.
View attachment 14306
Σε τέτοιο κουτί ήταν 34γρ. Μου άρεσε πολύ σε περδικα. Με τα κρύα δεν το δοκιμασα. Πρόσφατα ανοιξα ένα από 2-3 που έχω στην άκρη κι αν θυμάμαι καλά ηταν γεμισμένο με psb1. Αυτά είναι γεμισμένα στην Ισπανία;
Κι αυτό συγκεντρωτηρα maxam είχε.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top