Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μιχάλη είπα να τη γράψω αυτή τη φράσει αλλά στο τέλος ή θα με μπανάρει η ίδια η διαχείριση ή θα μπαναριστώ μόνος μου... .sarcastic.
εντάξει δεν είναι υβριστικό ούτε πρόστυχο απλά μια σοφή παροιμία ας πούμε χααχαχ
 
Ας είχε πουλιά και τίποτα απο τα παραπάνω δεν θα είχε ειπωθεί.
Έτσι ακριβώς είναι Χρήστο.....και πάω κ στοίχημα πως είναι πολύς ο κόσμος που θα κατηγορίσει ένα φθηνό φυσίγγι αλλά "κρυφά" το ρίχνει και κάνει κ τουμπεκί....τέλος πάντων.....topic.topic.topic.
 
εγώ πιστεύω ότι μας λείπει ένα σταθερό φυσεκι, δλδ να ξέρεις ότι αυτό είναι το setup του ετσι ανοιγει οι τουφεκια ειναι αργο ή γρηγορο κτλ με λιγα λογια ο κατασκευαστης να μην αλλαζει καθε λιγο και λιγακι την συνταγη του, γι αυτο εχω ψιλοκολλησει με τα 3Α. τα βρισκω ιδιαιτερα σταθερα αρκετο καιρο τωρα και τα εχω ''μαθει'' καπως
 
εγώ πιστεύω ότι μας λείπει ένα σταθερό φυσεκι, δλδ να ξέρεις ότι αυτό είναι το setup του ετσι ανοιγει οι τουφεκια ειναι αργο ή γρηγορο κτλ με λιγα λογια ο κατασκευαστης να μην αλλαζει καθε λιγο και λιγακι την συνταγη του, γι αυτο εχω ψιλοκολλησει με τα 3Α. τα βρισκω ιδιαιτερα σταθερα αρκετο καιρο τωρα και τα εχω ''μαθει'' καπως
Στα εμπορικά μόνο στα 33,34 γρ βρίσκεις σταθερά φυσίγγια , έτσι όπως ρίχναμε παλιά Με της δραχμουλες .sarcastic. , τώρα πλέον γίνανε ασύμφορα.ειχαμε ένα φυσιγγι για όλα, μόνο νούμερο αλλάζαμε.
 
Στα εμπορικά μόνο στα 33,34 γρ βρίσκεις σταθερά φυσίγγια , έτσι όπως ρίχναμε παλιά Με της δραχμουλες .sarcastic. , τώρα πλέον γίνανε ασύμφορα.ειχαμε ένα φυσιγγι για όλα, μόνο νούμερο αλλάζαμε.
δυστυχώς είναι έτσι ακριβώς όπως τα λες
 
Έχω διαφορετική άποψη στο ότι η τσίχλα πέφτει με οτιδήποτε. Η τσίχλα όπως κι όλα τα υπόλοιπα θηράματα θέλει ένα φυσίγγι που να κόβει και να χει σταθερή απόδοση, καθώς μπορεί να κυνηγηθει με 28 βαθμούς τον Οκτώβριο ή -5 τον Ιανουάριο, όταν μιλάμε ότι με έναν τύπο θα βγει η χρονιά. Χρησιμοποιώ χρόνια τώρα στην τσίχλα το lambro classic 32 και κάνει τη δουλειά καλά σε όλο το φάσμα της θερμοκρασίας. Ξέρω ότι όταν είμαι επάνω θα πέσει σωστά σχεδόν πάντα ακαριαία κι αυτό για μένα είναι το βασικό. Ακόμα κι αν κοστίζουν 2 ευρώ το κουτί παραπάνω από το Χ φυσίγγι δε με ενδιαφέρει καθόλου. Κυνήγι βγαινω το σκ τον χειμώνα. Αν ήμουν στην επαρχία και κάθε απόγευμα πήγαινα για καρτέρι, εκεί να κοιτάξω το οικονομικό αλλά να μην είναι και μάπα, να μην κυνηγάω τα κοψοφτερα με σπριντ 100αρι...
 
Γυρίστε το στα 28 γραμμάρια και ψαχτειτε.συνηθως τα σκοπευτικά για μας που δε γεμίζουμε είναι πιο σταθερά και αξιοπρεπή απ' οποιοδήποτε 32αρι των 7 και 8 ευρώ.υπαρχει ποικιλία σκοπευτικών φυσιγγίων για όλα τα γούστα.ημουνα πολύ αρνητικός στα 28 γραμμάρια μέχρι που τα δοκίμασα.στα κρύα απλά σφιξτε τσοκ χωρίς ν αλλάζετε νούμερα σκαγιων.πλεον ειδικά για μένα στη τσίχλα τα πάνω από 28 γραμμάρια τελειώσανε.δοξα τον κύριο υπάρχουν 28αρια σε ποικιλία από 5 μέχρι 6 ευρώ.δεν χρειάζεστε τίποτα παραπάνω.φετος έχω αποφασίσει να κάνω το μεγάλο πείραμα με 28 γραμ νο 7,5 στα αγριοπερίστερα κι ότι βρέξει ας κατεβάσει.γι αρχή θα έχω ένα κουτάκι μαζί μου να δω πως θα πάει και μετά τα φυσίγγια που ξέρω.το μόνο θέμα είναι το ψυχολογικο
 
Last edited:
View attachment 14306
Σε τέτοιο κουτί ήταν 34γρ. Μου άρεσε πολύ σε περδικα. Με τα κρύα δεν το δοκιμασα. Πρόσφατα ανοιξα ένα από 2-3 που έχω στην άκρη κι αν θυμάμαι καλά ηταν γεμισμένο με psb1. Αυτά είναι γεμισμένα στην Ισπανία;
Εγψ αυτα εριχνα και ειταν θανατος πλεων δε τα φερνουν τα εδω κυνηγομαγαζα
 
Η ψυχολογια του κυνηγου .....μεγαλη υποθεση.........οταν εχει αυτοπεποιθηση και με 24 γραμμαρια τις κατεβαζει!!!

1. Με 24gr στα πόσα μέτρα ? όχι μακρυά ...

2. Δεν σου έχει τύχει ποτέ με συγκεκριμένα φυσίγγια να χτυπάς επανειλημμένα πουλιά να βγάζουν πολλά φτερά και να πέφτουν στα 100m ?
Αλλάζεις φυσίγγι και ξαφνικά πέφτουν όλες τούφα ...
 
Πριν μερικά χρόνια εριχνα το ιμπεριαλ το ελληνικό! Σκοτωνα πολυ καλα, αλλά πετούσε συχνά πυκνα και φλόγα το κλειστό, αυτό το έχω παθει αρκετά και με τα γκοριλα που και αυτά ήταν από τα αγαπημενα μου!
 
Το ωραιότατο θέμα σε πούπουλα τα έχω δει σε εκείνη την μίση ώρα μετά την ανατολή του ηλίου με μπόλικο αίμα. κάποτε ήμουν λάτρεις τον υπερβολικών ταχυτήτων, μέχρι που κατέληξα στις χαμηλές ταχύτητες με ένα ικανοποιητικο ποσοστό συγκέντρωσης και κατανομών με σφιχτά τσοκ, μετά από αυτή την επιλογή κατάλαβα ότι ήθελα κοντάκι. πλέων μπορώ να πω ότι χαίρομαι σαν μικρο παιδί.
 
Όσοι αγοράζουν φυσιγγια για το αγαπημένο τους θήραμα καλό θα ήταν να πάρουν ένα καλό φυσίγγι που θα αποδίδει. Μπορεί φθηνό μπορεί λίγο πιο ακριβό. Είναι κρίμα να παίρνουμε τα πιο φθηνά φυσιγγια του εμπορίου απλά για οικονομία και τα πουλιά να φεύγουν τραυματισμένα. Από σεβασμό στο θήραμα πρέπει να γίνονται τουφεκιές στα μέτρα που πρέπει και με σωστό φυσιγγι. Το να ξεδινουμε πάνω στο θήραμα δεν το θεωρώ σωστό. Και στο κάτω κάτω μπορούμε να κόψουμε έναν καφέ που λέει ο λόγος για να πάρουμε καλύτερο φυσίγγι. Χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν το πιο λογικό αυτό είναι. Τώρα αν ο κάποιος δεν τα βγάζει πέρα τόσο πολύ από θέμα χρημάτων είναι αλλο.. μιλάω γενικά και σε λογικά πλαίσια.
 
1. Με 24gr στα πόσα μέτρα ? όχι μακρυά ...

2. Δεν σου έχει τύχει ποτέ με συγκεκριμένα φυσίγγια να χτυπάς επανειλημμένα πουλιά να βγάζουν πολλά φτερά και να πέφτουν στα 100m ?
Αλλάζεις φυσίγγι και ξαφνικά πέφτουν όλες τούφα ...
Κλεισε ενα αστερι τσοκ κ ολα λυνονται ως δια μαγειας , δεν θελει δυναμη καταβολης η τσιχλα , συγκεντρωση θελει κ κατανομη αλατιερα με ψιλα σκαγια
 
1. Με 24gr στα πόσα μέτρα ? όχι μακρυά ...

2. Δεν σου έχει τύχει ποτέ με συγκεκριμένα φυσίγγια να χτυπάς επανειλημμένα πουλιά να βγάζουν πολλά φτερά και να πέφτουν στα 100m ?
Αλλάζεις φυσίγγι και ξαφνικά πέφτουν όλες τούφα ...


Βασιλη εγραψα για την αυτοποπεποιθηση του κυνηγου.....οταν εχει πιστεψει στον εαυτο του....τα πραγματα
ειναι πολυ ποιο ευκολα.... στην σκοπευση του.
Τωρα οσον αφορα τα φυσιγγια...σαφως και πρεπει να εχει ενα καλο φυσεκι στην θαλαμη του.
Για μενα τα ξεπουπουλιασματα ειναι μακρινο εφιαλτικο παρελθον....γεμιζω εγω τα φυσεκια μου φιλε!!!
 
Ενα "καλο φυσιγγι για την τσιχλα" δεν εχει τιμη.Μπορεις να το βρεις απο 5 μεχρι 55 ευρο.
Μιλαμε για το φυσιγγι και μονο που θα τσεκαριστει σε ταχογραφο-πινακα-διατρηση και
στο τελος στο κυνηγι με διαφορους καιρους.Σε ποια θαλαμη θα βαλει ο καθενας μας αυτο
το φυσιγγι και με τι τσοκ εξαρταται απο το κυνηγι που κανει.Το αν θα εχει κοντακι στα
μετρα του θα το δει στις επιτυχιες του.ΔΕΝ ειναι θεμα σκοπευσης ενα καλο φυσιγγι,ασχετα
εαν οι περισσοτεροι χρεωνουμε την αστοχια σε αυτο.Εδω μιλαμε για φυσιγγι τσιχλας απλα.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top