Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Σε super pose με σταθερά τσοκ 1*3 και αυλο 18.3 πέστε κανενα φυσιγγι που να είναι δοκιμασμένο για περπατητο και μπιχτες τουφεκιες
Σε αυτό το θέμα, κανένα συμβατικό φυσίγγι δεν θα σε καλύψει απόλυτα. Είτε με συγκεντρωτήρα, είτε μαλλινόταπο ή μισόταπο, όλα σφιχτές τουφεκιές θα βγάζουν ... ειδικά η πάνω κάννη.
Εγώ προτείνω φυσίγγια διασποράς. Αυτά που έχω δοκιμάσει και μου αρέσουν είναι τα Lambro Dispersante Classic 32 σε Νο.9 ή 10, και το Direct 32 No.9,5 ... Μαλακά φυσίγγια, φονικά, και αφήνουν καθαρή την κάννη. Για περπατητό, στην πάνω κάννη (1*) το πρώτο (classic disp. ) και στην κάτω (3*) είτε το ίδιο, είτε ένα κανονικό φυσίγγι (όχι απαραίτητα μαλλινόταπο) και θα παίζεις πρώτα την πάνω κάννη, όπως είπε κι ο Παντελής.
Για μπηχτές πολύ κοντινές στο πέρασμα (αργά το βράδυ ή το πρωί) μόνο διασποράς και στις δυο κάννες, είτε ένα Classic κι ένα Direct, είτε Direct και τα δυο, ανάλογα το πως περνάνε οι τσίχλες.
Βέβαια είναι αρκετά ακριβά για τσιχλοφύσεκα (σήμερα πήρα πάλι δυο κουτιά, 9,30€ το πρώτο και 10€ το δεύτερο) αλλά άμα παίρνεις περισσότερα πουλιά, από ότι με συμβατικά φυσίγγια των 5,50-6,50€, σου έρχεται το ίδιο ...
Y.Γ. Επίσης πολύ καλό και το Lambro Tordo dispersante, 32γρ. κι αυτό, το είχα δουλέψει αρκετά πέρυσι, αλλά βγαίνει μόνο σε 8,5 Νο, και είναι και αισθητά πιο "δυνατό" από το Classic disp. Περίπου στις ίδιες τιμές παίζει κι αυτό...
 
Σε αυτό το θέμα, κανένα συμβατικό φυσίγγι δεν θα σε καλύψει απόλυτα. Είτε με συγκεντρωτήρα, είτε μαλλινόταπο ή μισόταπο, όλα σφιχτές τουφεκιές θα βγάζουν ... ειδικά η πάνω κάννη.
Εγώ προτείνω φυσίγγια διασποράς. Αυτά που έχω δοκιμάσει και μου αρέσουν είναι τα Lambro Dispersante Classic 32 σε Νο.9 ή 10, και το Direct 32 No.9,5 ... Μαλακά φυσίγγια, φονικά, και αφήνουν καθαρή την κάννη. Για περπατητό, στην πάνω κάννη (1*) το πρώτο (classic disp. ) και στην κάτω (3*) είτε το ίδιο, είτε ένα κανονικό φυσίγγι (όχι απαραίτητα μαλλινόταπο) και θα παίζεις πρώτα την πάνω κάννη, όπως είπε κι ο Παντελής.
Για μπηχτές πολύ κοντινές στο πέρασμα (αργά το βράδυ ή το πρωί) μόνο διασποράς και στις δυο κάννες, είτε ένα Classic κι ένα Direct, είτε Direct και τα δυο, ανάλογα το πως περνάνε οι τσίχλες.
Βέβαια είναι αρκετά ακριβά για τσιχλοφύσεκα (σήμερα πήρα πάλι δυο κουτιά, 9,30€ το πρώτο και 10€ το δεύτερο) αλλά άμα παίρνεις περισσότερα πουλιά, από ότι με συμβατικά φυσίγγια των 5,50-6,50€, σου έρχεται το ίδιο ...
Y.Γ. Επίσης πολύ καλό και το Lambro Tordo dispersante, 32γρ. κι αυτό, το είχα δουλέψει αρκετά πέρυσι, αλλά βγαίνει μόνο σε 8,5 Νο, και είναι και αισθητά πιο "δυνατό" από το Classic disp. Περίπου στις ίδιες τιμές παίζει κι αυτό...
Ευχαριστώ Στέλιο για την απάντηση σου θα παίξω ένα setup Lambro Dispersante Classic 32 και Direct και βλέπουμε.. ελπίζω να έχει πουλάκια το Σ/Κ να βγάλω σίγουρα συμπεράσματα
 
Ευχαριστώ Στέλιο για την απάντηση σου θα παίξω ένα setup Lambro Dispersante Classic 32 και Direct και βλέπουμε.. ελπίζω να έχει πουλάκια το Σ/Κ να βγάλω σίγουρα συμπεράσματα
Μακάρι να βρεις πουλιά και θα δεις άλλο έργο με αυτο τον συνδυασμό
 
Φοβερό πραγματικά, αλλά για μπασιματα...και η ίδια η Νόμπελ Σπορτ το προτείνει για μετά τα 36.5μ!
Δεν ξέρω τι το προτείνει η nobel και δεν αντιλέγω βέβαια....εγώ το έχω βρει με την 302 μακριά...κοντά. Βέβαια τώρα που το λες 2-3 φορές είχα παρατηρήσει κάποιες "εξωπραγματικές" βολές. Για μπασιματα δεν θα το επερνα......εκεί κόλησσα με το imperial 30gr.
 
Λοιπόν.Παμε ένα απολογισμό της φετινής χρονιάς με τα φυσίγγια που έριξα.
Όπλο: baikal mp 155
1ο θα βάλω τα Ρουμελιώτης κλασσικά τα 32γρ γιατι απλά μου κάνει όλα τα χατίρια αυτό το φυσιγγι με όλους τους καιρούς και είναι σε πολύ καλή τιμή.
•2ο Τα cheditte sporting/tordo 28 και 32 γραμμάρια αντίστοιχα.Πολυ καλά ειδικά τα 28αρια με δικανακι πολύ γλυκές τουφεκιές και πολύ καλά σκοτωματα αλλά και τα 32αρια πολύ σταθερά φυσίγγια 0 τραυματισμένα.
•3ο Τα rocket junior καλα φυσίγγια καλά σκοτωματα ελάχιστες φορές τραυματισμένα αλλά με υγρασία πολύ χάνουμε.
•4ο Τα hit dorkas 30gr και τα express 32γρ.Τα hit καλά φυσιγγακια με ωραία σκοτωματα λίγα τραυματισμένα.Τα express καλά φυσίγγια με καλό καιρό χαλιά με κακό καιρό.Αμα δεν έχει υγρασία κάνουν δουλιτσα.
__Έχω δοκιμάσει αρκετά αλλα της lambro της nsi του δορκα και γενικά αρκετα και δεν έμεινα ευχαριστημένος τα ποιο πολλά τραυματισμένα και η τιμή τους ότι νανε.Τα μόνα από τις εν λόγο εταιρίες που έκανα στην άκρη αλλά ήταν καλά ήταν τα nsi uno prima αν και πέταγε ακαυτη μπαρουτη από το κλείστρο και τα labro επαιτιακα.
Γράψτε και εσεις έτσι μια κατάταξη στα φυσίγγια που χρησιμοποιείται από το αγαπημένο βασικό φυσιγγι μέχρι το (στην χειρότερη περνώ αυτό) για να δούμε πάνω κάτω τι παίζει.
 
Στο τέλος θα τα πούμε όλα, έκανες και περπατητο και καρτέρι?
Στο τέλος θα τα πούμε όλα, έκανες και περπατητο και καρτέρι?
Ναι κυρίως περπατητο φετος τα πρωινά και τα απογευματινά καρτερι αλλά συνήθως πήγαινα μόνος μου στο περπατητο και φευγαν σε οριακές αποστάσεις 35μ+.Εκεί κυρίως είδα αλλαγή στα φυσίγγια γιατί στα ρέματα με νερά υγρασία κλπ τα περισσότερα χαναν.
Στο περπατητο 3*τσοκ.Αμα έπαιζα ποιο ανοιχτό τσοκ θα είχα τα μισά θηραματα στις μακρινές βολές.
Και καρτέρι στο πρωινό 1* στα απογευματινά το 3* με έχει αφήσει φουλ ικανοποιημένο σε αποστάσεις από 10-40 μέτρα που θα τύχει να ρίξω σε μια μακρινή
 
Επαγγελματίες στο φεισμπουκ κατηγορούν τα (φτηνά) φυσίγγια, μίας και το κυνήγι έφτασε στο τέλος του,να ξέρετε από του χρόνου να παίρνουμε τσιχλοφυσιγγα από 10.00€ το κουτί και πάνω, ένα έχω να πω, Η ΦΤΏΧΙΑ ΦΈΡΝΕΙ ΓΚΡΊΝΙΑ, και η χρονιά ήταν σχετικά φτωχή σε πουλιά και άρχισαν τις παπαριές .very funny..very funny..very funny.ρεεεεεε;;;;;εμείς εδώ στην Πελοπόννησο τα δουλεύουμε από 2-3 γενιές και παράπονο κανένα.very funny.
 
ριξαμε πολλα φυσιγγια φετος ,πολλες μαρκες απο ολα τα γραμμαρια ετσι για την αλητεια και βγαλαμε μερικα προσωπικα συμπερασματα.ρουμελιωτης απο 28γρ εως 34γρ ,πολυ ωραια φυσιγγια με πολυ καλες τιμες .τα 28 μεχρι τα 32γρ τα προτεινω και για καρτερι και για περπατητο.το 34 αρι μονο καρτερι με κρυο.chettide tordo 32gr ,πολυ ωραιο φυσιγγακι αλλα στην τιμη το εχουν παει στα υψη ,και για καρτερι και για περπατητο.nsi206 32gr ,αυτο το φυσιγγι δεν με ενθουσιασε πολυ καμμια σχεση με το παλιο ,καλυτερο το 33γρ ηταν πιο σταθερο ,τα προτεινω μονο για καρτερι γιατι μου φανηκαν αργα σαν φυσιγγια.lambro serie2 28γρ ,ωραιο φυσιγγακι μαλακο αλλα μονο για καλο καιρο το προτεινω μονο για περπατητο μετα της 9 το πρωι.lambro sporting28γρ ,πολυ πιο σταθερο φυσιγγακι οχι πολυ συγκεντρωτικο μου αρεσε και στο περπατητο και στο καρτερι.κενταυρος sporting28γρ ,τιμιο φυσιγγακι αρκετα συγκεντρωτικο ,το προτεινω για καρτερι απογευματινο και για περπατητο ,δεν θελει παγο ,με υγρασια δεν εχει θεμα.nsi s4 32γρ ,ωραιο φυσιγγι μονο για καρτερι ,δεν θελει πολυ ζεστο καιρο.lambro tordo 30gr ,πολυ ωραιο φυσιγγι και για περπατητο και για καρτερι ξεκουραστω πολυ και ευχαριστω στην ανακρουση ,δεν θελει παγο.nsi speed ,αυτο το φυσιγγι ειναι τουφεκια και πουλι ,πολυ ωραιο για καρτερι, παντως καιρου παντως θηραματος.ελπιζω να μην ξεχασα κανενα ,αυτα ειναι προσωπικες εμπειριες σε αλλους μπορει να ταιριαζουν και σε αλλους οχι ,παιζει ρολο και που κυνηγαμε με ποιες συνθηκες και με τον τροπο που κυνηγαμε.
 
ριξαμε πολλα φυσιγγια φετος ,πολλες μαρκες απο ολα τα γραμμαρια ετσι για την αλητεια και βγαλαμε μερικα προσωπικα συμπερασματα.ρουμελιωτης απο 28γρ εως 34γρ ,πολυ ωραια φυσιγγια με πολυ καλες τιμες .τα 28 μεχρι τα 32γρ τα προτεινω και για καρτερι και για περπατητο.το 34 αρι μονο καρτερι με κρυο.chettide tordo 32gr ,πολυ ωραιο φυσιγγακι αλλα στην τιμη το εχουν παει στα υψη ,και για καρτερι και για περπατητο.nsi206 32gr ,αυτο το φυσιγγι δεν με ενθουσιασε πολυ καμμια σχεση με το παλιο ,καλυτερο το 33γρ ηταν πιο σταθερο ,τα προτεινω μονο για καρτερι γιατι μου φανηκαν αργα σαν φυσιγγια.lambro serie2 28γρ ,ωραιο φυσιγγακι μαλακο αλλα μονο για καλο καιρο το προτεινω μονο για περπατητο μετα της 9 το πρωι.lambro sporting28γρ ,πολυ πιο σταθερο φυσιγγακι οχι πολυ συγκεντρωτικο μου αρεσε και στο περπατητο και στο καρτερι.κενταυρος sporting28γρ ,τιμιο φυσιγγακι αρκετα συγκεντρωτικο ,το προτεινω για καρτερι απογευματινο και για περπατητο ,δεν θελει παγο ,με υγρασια δεν εχει θεμα.nsi s4 32γρ ,ωραιο φυσιγγι μονο για καρτερι ,δεν θελει πολυ ζεστο καιρο.lambro tordo 30gr ,πολυ ωραιο φυσιγγι και για περπατητο και για καρτερι ξεκουραστω πολυ και ευχαριστω στην ανακρουση ,δεν θελει παγο.nsi speed ,αυτο το φυσιγγι ειναι τουφεκια και πουλι ,πολυ ωραιο για καρτερι, παντως καιρου παντως θηραματος.ελπιζω να μην ξεχασα κανενα ,αυτα ειναι προσωπικες εμπειριες σε αλλους μπορει να ταιριαζουν και σε αλλους οχι ,παιζει ρολο και που κυνηγαμε με ποιες συνθηκες και με τον τροπο που κυνηγαμε.
Καλημέρα φίλε, πολύ καλή η ανάρτηση σου, πιστεύω ότι θα βοηθήσει πολύ όλους τους φίλους της τσίχλας,και όχι μόνο...
 
IMG_20200306_165540.jpg IMG_20200306_165646.jpg IMG_20200306_165622.jpg IMG_20200306_170014.jpg
Δυο (30άρια) έριξα φέτος, μια μέρα με το σ/π SKB, που μου είχαν μείνει από πέρυσι, και ο ένας κάλυκας βγήκε έτσι. Ενώ πέρυσι που έριξα 2-3 κουτιά, συν άλλα 2-3 από τα 28αρια και τα 32άρια CSB, και μια κούτα σκοπευτικά του στο σκοπευτήριο, τέτοιο πράγμα δεν μου είχε ξανασυμβεί.
Μάλιστα δεν το είδα όταν το έριξα, έβαλα τον κάλυκα στην τσέπη μαζί με τους υπόλοιπους και όταν γύρισα σπίτι τους έριξα σε μια σακούλα, όπως έκανα φέτος μετά από κάθε κυνήγι. Την περασμένη Δευτέρα έκατσα και τους ξεχώριζα και τους μετρούσα, και μόνο τότε το είδα !!!
Δεν το βάζω για να κατηγορήσω τα φυσίγγια του, που τα βρίσκω πάρα πολύ καλά, μάλλον τυχαίο γεγονός είναι πιστεύω ... Εξάλλου μόλις προχθές συνέβη το ίδιο περιστατικό στο σκοπευτήριο σε ένα παιδί που παίζαμε μαζί, με φυσίγγι Lambro Sporting πράσινο !! Αυτός μάλιστα μου είπε ότι είδε το κομματάκι μέσα στην κάννη όταν άνοιξε το δίκαννο, το φύσηξε κι έπεσε, και μετά κοίταξε τον κάλυκα και είδε πως ήταν κομμένος στο χείλος!
Συμπέρασμα, πάντα υπάρχει η πιθανότητα (πάρα πολύ μικρή, αλλά υπάρχει) να μας κάτσει στραβή, και πρέπει όσο μπορούμε να προσέχουμε ...
 
View attachment 10302 View attachment 10303 View attachment 10304 View attachment 10305
Δυο (30άρια) έριξα φέτος, μια μέρα με το σ/π SKB, που μου είχαν μείνει από πέρυσι, και ο ένας κάλυκας βγήκε έτσι. Ενώ πέρυσι που έριξα 2-3 κουτιά, συν άλλα 2-3 από τα 28αρια και τα 32άρια CSB, και μια κούτα σκοπευτικά του στο σκοπευτήριο, τέτοιο πράγμα δεν μου είχε ξανασυμβεί.
Μάλιστα δεν το είδα όταν το έριξα, έβαλα τον κάλυκα στην τσέπη μαζί με τους υπόλοιπους και όταν γύρισα σπίτι τους έριξα σε μια σακούλα, όπως έκανα φέτος μετά από κάθε κυνήγι. Την περασμένη Δευτέρα έκατσα και τους ξεχώριζα και τους μετρούσα, και μόνο τότε το είδα !!!
Δεν το βάζω για να κατηγορήσω τα φυσίγγια του, που τα βρίσκω πάρα πολύ καλά, μάλλον τυχαίο γεγονός είναι πιστεύω ... Εξάλλου μόλις προχθές συνέβη το ίδιο περιστατικό στο σκοπευτήριο σε ένα παιδί που παίζαμε μαζί, με φυσίγγι Lambro Sporting πράσινο !! Αυτός μάλιστα μου είπε ότι είδε το κομματάκι μέσα στην κάννη όταν άνοιξε το δίκαννο, το φύσηξε κι έπεσε, και μετά κοίταξε τον κάλυκα και είδε πως ήταν κομμένος στο χείλος!
Συμπέρασμα, πάντα υπάρχει η πιθανότητα (πάρα πολύ μικρή, αλλά υπάρχει) να μας κάτσει στραβή, και πρέπει όσο μπορούμε να προσέχουμε ...
Στέλιο αυτό μου έχει τύχει και σε μ'ένα πριν 4 χρόνια όταν μου είχαν χαρίσει 2 κούτες των (10 κουτάκια) από κάποια φυσίγγια "Μπουτσελάκος Hunter" από το Χαϊδάρι.
Μάλιστα τα συγκεκριμένα είχαν αισθητή ανάκρουση κ σε αρκετά από τα κουτάκια είχα αυτό το περιστατικό και το διαπίστωσα σε καρτέρι μαζεύοντας τους άδειους κάλυκες.
Προφανώς η βλάβη αυτή διμιουργείται από "υπερβολικό" χάραγμα αρχικά στο αστέρι και έπειτα συνδιάζεται με ένα παραπανίσιο πάτημα την ώρα που ρελιάζεται, με αποτέλεσμα να δέχεται τριβή και να γίνεται λεπτότερο σε πάχος το πλαστικό του κάλυκα και την ώρα της πυριδότησης να κόβετε από την πίεση που δέχεται.........τουλάχιστο αυτό υποθέτω...:rolleyes:
 
View attachment 10302 View attachment 10303 View attachment 10304 View attachment 10305
Δυο (30άρια) έριξα φέτος, μια μέρα με το σ/π SKB, που μου είχαν μείνει από πέρυσι, και ο ένας κάλυκας βγήκε έτσι. Ενώ πέρυσι που έριξα 2-3 κουτιά, συν άλλα 2-3 από τα 28αρια και τα 32άρια CSB, και μια κούτα σκοπευτικά του στο σκοπευτήριο, τέτοιο πράγμα δεν μου είχε ξανασυμβεί.
Μάλιστα δεν το είδα όταν το έριξα, έβαλα τον κάλυκα στην τσέπη μαζί με τους υπόλοιπους και όταν γύρισα σπίτι τους έριξα σε μια σακούλα, όπως έκανα φέτος μετά από κάθε κυνήγι. Την περασμένη Δευτέρα έκατσα και τους ξεχώριζα και τους μετρούσα, και μόνο τότε το είδα !!!
Δεν το βάζω για να κατηγορήσω τα φυσίγγια του, που τα βρίσκω πάρα πολύ καλά, μάλλον τυχαίο γεγονός είναι πιστεύω ... Εξάλλου μόλις προχθές συνέβη το ίδιο περιστατικό στο σκοπευτήριο σε ένα παιδί που παίζαμε μαζί, με φυσίγγι Lambro Sporting πράσινο !! Αυτός μάλιστα μου είπε ότι είδε το κομματάκι μέσα στην κάννη όταν άνοιξε το δίκαννο, το φύσηξε κι έπεσε, και μετά κοίταξε τον κάλυκα και είδε πως ήταν κομμένος στο χείλος!
Συμπέρασμα, πάντα υπάρχει η πιθανότητα (πάρα πολύ μικρή, αλλά υπάρχει) να μας κάτσει στραβή, και πρέπει όσο μπορούμε να προσέχουμε ...
Στην καραμπίνα είναι το μαράζι .pray to God.
 
Τα φυσίγγια δεν είχαν κανένα απολύτως πρόβλημα, αυτό έγινε γιατί δεν είχε λίπανση το στροφείο ρελιασματος και έκαψε το πλαστικό, πάντα γινόταν και θα γίνετε αν δεν έχει λάδι το στροφείο, απλά μια στιγμή έμεινε και να το αποτέλεσμα
 
Παιδιά έχει χειρουργήσει κανείς τα gorilla tordo 33gr? να μας πει υλικά?
Tα δοκίμασα τις τελευταίες ημέρες της σεζόν και πήγαιναν πολύ καλά με τον κυλινδρο στο περπατητό. Αποκάλυψη ήταν τα nsi nobel speed γάζωναν Κυριολεκτικά στο καρτέρι και σκέφτομαι για φορτωτική
 
Παιδιά έχει χειρουργήσει κανείς τα gorilla tordo 33gr? να μας πει υλικά?
Tα δοκίμασα τις τελευταίες ημέρες της σεζόν και πήγαιναν πολύ καλά με τον κυλινδρο στο περπατητό. Αποκάλυψη ήταν τα nsi nobel speed γάζωναν Κυριολεκτικά στο καρτέρι και σκέφτομαι για φορτωτική
Πανάγο καλησπέρα, Μου το'χε δώσει ο Γιάννης-Χανιά, αλλά πάνε 6 χρόνια !!!
Μην θεωρήσεις δεδομένο ότι και τα σημερινά έχουν τα ίδια υλικά !!! ;)

89. GORILLA SHOOTS – TORDO 33gr (17/02/2014)

ΚΑΛΥΚΑΣ : FIEM - ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ - 12/70/12
ΚΑΨΟΥΛΙ : Μ 688
ΠΥΡΙΤΙΔΑ : CSB 1 => 1,75 gr
ΒΥΣΜΑ : B&P - Z2/M-21
ΣΚΑΓΙΑ : No. 8½ – 32,2 gr - [14,8 p/gr - 420 p/oz] - 477
ΚΛΕΙΣΙΜΟ: Αστεροειδές 6άρι
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top