Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Πως συμπεριφέρεται στις τσίχλες; Έχεις δοκιμάσει;
Πρώτη φορά έριξα σήμερα τ απόγευμα.σε κανονικές ως μακρινές αποστάσεις χάρος τουλάχιστον το συγκεκριμένο.2 κοντινές με μουφα λιγο χαλια αλλά θα το ξαναδω
 
Ορίστε και τα σωθικά του clever.οι έμπειροι ας βοηθήσουν με την πυρίτιδα.σαν τουφεκιά σε αερίων ανεκτή η ανάκρουση.σε αδράνειας και δίκανα δε νομίζω ότι τη λες μαλακή
eAZuCox.jpg

tkkcHZY.jpg

Όλα τα σκάγια ήταν μέσα στον συγκεντρωτηρα αλλά δυστυχώς δεν έχω ζυγαριά να ζυγισω πυρίτιδα
 
Πήρα για δοκιμή ένα κουτάκι diva 32gr σε νούμερο 8..δν ξέρω αν το έχει δοκιμάσει κανείς...εμένα πάντως με έχει αφήσει άφωνο...τρομερό φυσίγγι κατά τη γνώμη μ πάντα με καθαρά σκοτωματα κ Μ έχει δουλέψει πολύ καλά κ σε κοντινές κ σε μακρινές αποστάσεις...ειδικά σμρ με τρελό αέρα κ πάλι ήταν απίστευτο...κ δν το είχα καθόλου σε υπόληψη....
 
Πήρα για δοκιμή ένα κουτάκι diva 32gr σε νούμερο 8..δν ξέρω αν το έχει δοκιμάσει κανείς...εμένα πάντως με έχει αφήσει άφωνο...τρομερό φυσίγγι κατά τη γνώμη μ πάντα με καθαρά σκοτωματα κ Μ έχει δουλέψει πολύ καλά κ σε κοντινές κ σε μακρινές αποστάσεις...ειδικά σμρ με τρελό αέρα κ πάλι ήταν απίστευτο...κ δν το είχα καθόλου σε υπόληψη....
ωντος φιλε τα diva ειναι και καλα και φτηνα.shake hands. δουλεψετα τον χειμωνα;)
 
Tα ατσάλινα σκάγια είναι σαφώς πιο ελαφριά από τα κλασικά, μολύβδινα και, άρα, διατηρούν μικρότερη κινητική ενέργεια σε σύγκριση με τα μολύβδινα, με ό,τι αυτό συνεπάγεται στους μακρινούς στόχους...

Επίσης, λόγω του ότι είναι αρκετά πιο ελαφριά από τα σκάγια μολύβδου, τα ατσάλινα σκάγια θα είναι πολύ περισσότερα από τα μολύβδινα πάντα στην ίδια γόμωση π.χ. 32 γραμμάρια...

Απ' την άλλη, λόγω της ιδιαίτερης σκληρότητάς τους, διατηρούν απόλυτα τη σφαιρικότητά τους κατά τη βίαιη διέλευσή τους από την κάννη, αλλά και καθώς σχίζουν τον ατμοσφαιρικό αέρα, με επακόλουθο πιο ομαλές κατανομές...

Από 'κει και πέρα, διαλέχτε και πάρ' τε... Ο καθείς κατά το δοκούν...

Εγώ προσωπικά πάντως, θεωρώ πως βλητικά, το μολυβένιο σκάι είναι αξεπέραστο...!

Eάν, ωστόσο, επιθυμείτε να αντικαταστήσετε σε ένα κυνήγι σας τα μολύβδινα σκάγια με ατσάλινα, συμφέρον και πρέπον θα ήτανε να επιλέξετε 2 νούμερα χονδρότερα ατσάλινα σκάγια απ' ό,τι κυνηγάτε συνήθως με τα μολύβδινα... Δηλαδή, εάν κυνηγάτε με 9άρια σε μολύβδινα, να επιλέξετε 7άρια σε ατσάλινα... Το βάρος γόμωσης να παραμείνει το ίδιο... Κατ' αυτόν τον τρόπο, κάπως εξισορροπείται η κατάσταση ως προς το βλητικό αποτέλεσμα ανάμεσα σε μολύβδινα και ατσάλινα σκάγια...
 
Last edited:
Ορίστε και τα σωθικά του clever.οι έμπειροι ας βοηθήσουν με την πυρίτιδα.σαν τουφεκιά σε αερίων ανεκτή η ανάκρουση.σε αδράνειας και δίκανα δε νομίζω ότι τη λες μαλακή
eAZuCox.jpg

tkkcHZY.jpg

Όλα τα σκάγια ήταν μέσα στον συγκεντρωτηρα αλλά δυστυχώς δεν έχω ζυγαριά να ζυγισω πυρίτιδα
90% Μb36 μοιάζει, μια πιο κοντινή καθαρή φωτο θα βοηθουσε
 
90% Μb36 μοιάζει, μια πιο κοντινή καθαρή φωτο θα βοηθουσε
Πόσο έχει το κουτί
απο 5,,εως 5,50 ευρω,,εγω τα αγωρασα φετως και τα κυνηγησα σε ορτυκι και τσιχλα,,,το φυσιγκακι μαμαηηηη,,28γρ ν 8 .shake hands.
Κι εγώ για ΜΒ36 τη βλέπω, και μάλλον αυτή είναι, εξάλλου δεν θα μπορούσε να ήταν κάποια λιγότερο προοδευτική. Αφού πρόκειται για ατσάλινα σκάγια. (θα μπορούσε π.χ. νάναι και PSB-2 ή SSB αλλά σίγουρα δεν είναι, όπως φαίνεται στη φωτο).
Σάκη για τα ατσάλινα λένε τα παιδιά, τα είχε βάλει ο Ευριπίδης εδώ: https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Φυσίγγια-για-τσίχλες.58/post-453098 - 32 γρ. Νο. 9 κι όπως φαίνεται στο κουτί, η τιμή είναι 6,00 €.
Η τιμή της πυρίτιδας είναι παράγοντας που έχει πολύ μικρή επίδραση στο τελικό κόστος ενός φυσιγγίου, οπότε δεν το θεωρώ παράξενο να έχει ΜΒ36 ένα "φτηνό" φυσίγγι. ;)
 
Παίδες προσοχή!
Μην ρίχνετε ατσάλινα σκάγια με συσφίγξεις πιο στενές από το μισό (demi) τσόκ!!! Το μισό τσοκ με ατσάλινα σκάγια ισοδυναμεί με το φουλ τσοκ και μολύβδινα...!
Υπάρχει σοβαρός κίνδυνος να διογκωθεί/παραμορφωθεί μόνιμα η κάννη λίγο πριν από το τσοκ...!!!
 
Παίδες προσοχή!
Μην ρίχνετε ατσάλινα σκάγια με συσφίγξεις πιο στενές από το μισό (demi) τσόκ!!! Το μισό τσοκ με ατσάλινα σκάγια ισοδυναμεί με το φουλ τσοκ και μολύβδινα...!
Υπάρχει σοβαρός κίνδυνος να διογκωθεί/παραμορφωθεί μόνιμα η κάννη λίγο πριν από το τσοκ...!!!

τα τσοκ γράφουν αν είναι για ατσάλινα
καλά κάνεις και το επισημαίνεις όμως
πχ στην Beretta μου το foul και το 2 αστέρια δεν είναι για ατσάλινα
 
Kαλοριχτα Κωστα!
Χωρις πλακα,ειδα χτες βραδυ ενα ονειρο πως ημουν λεει στον Ζωτο και χαζευα τα φυσιγγια του στα ραφια κ τωρα βαζεις κ εσυ αυτη την φωτο..τυχαιο??δεν νομιζω??
Μαλλον η επομενη παραγγελια θα ειναι Ζωτος χαχα..
 
Kαλοριχτα Κωστα!
Χωρις πλακα,ειδα χτες βραδυ ενα ονειρο πως ημουν λεει στον Ζωτο και χαζευα τα φυσιγγια του στα ραφια κ τωρα βαζεις κ εσυ αυτη την φωτο..τυχαιο??δεν νομιζω??
Μαλλον η επομενη παραγγελια θα ειναι Ζωτος χαχα..
Τάσο εύχομαι το επόμενο όνειρο που θα δεις να έχει σχέση με τρελό μπασιμο τσιχλοειδων στους κυνηγοτοπους και εγώ θα σου ανάψω λαμπάδα στο Άγιο όρος .pray to God..sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top