Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Όχι φίλε, λογικά απ' τη νέα σεζόν! Ακόμα είναι στο σπίτι του φίλου στην Αθήνα. Πήραμε 25 κουτάκια και δε μπορούσε να τα κουβαλήσει όλα χωριό με το ΚΤΕΛ. Μου είπε μήπως ήθελα να μου φέρει ένα κουτάκι για δοκιμή, αλλά έχω ακόμα σπίτι μου αρκετό στοκ και του είπα όχι, μία και καλή όταν τα φέρει έξω με το αμάξι. Εκείνος δοκίμασε ένα κουτάκι και του πήγαν καλά με Μπενελι κρύο 3*, τώρα πριν 5-6 μέρες, καλό διψήφιο αριθμό έκανε.
Ποσα έριξε;
 
Όχι φίλε, λογικά απ' τη νέα σεζόν! Ακόμα είναι στο σπίτι του φίλου στην Αθήνα. Πήραμε 25 κουτάκια και δε μπορούσε να τα κουβαλήσει όλα χωριό με το ΚΤΕΛ. Μου είπε μήπως ήθελα να μου φέρει ένα κουτάκι για δοκιμή, αλλά έχω ακόμα σπίτι μου αρκετό στοκ και του είπα όχι, μία και καλή όταν τα φέρει έξω με το αμάξι. Εκείνος δοκίμασε ένα κουτάκι και του πήγαν καλά με Μπενελι κρύο 3*, τώρα πριν 5-6 μέρες, καλό διψήφιο αριθμό έκανε.
Ελπίζω να τα δοκιμάσω και εγώ σε λίγες μέρες που θα ανέβω στο χωριό άμα έχει πουλιά και φύγει το στοκ.
 
Πιστεύω να κάνουν και σε εμένα τα κέφια.Θα είναι η νέα δοκιμή μαζί με τα express του Δορκά.
Ένα κουτάκι Τζίμη δοκιμαστικά, δεν κουβάλησε κι αυτός άλλα, πήρε μια 15αρια στο χέρι περίπου.
Και για να μπαίνουμε λίγο στο κλίμα των ημερών... .sarcastic.
addtext_com_MTMyMDEwMTExOTg.jpg
 
https://www.artemis-sport.gr/kunigi/navaro-30.html
Νομίζω ο Γιαλιτακης Ηράκλειο είναι.
Ίσως σου κάνει καλύτερη τιμή στη κούτα.
6.10 τελική τιμή ο Γιαλιτακης και είναι διαθέσιμο μέχρι 9 νούμερο.

Εγώ τσίχλα ριχνω 10.

Και η αμέσως επόμενη τιμή που βρίσκω Ηράκλειο είναι 6.20

Οπότε μάλλον θα αγοράσω 6.20

Αν δεν βρω ωστόσο κάτι άλλο.

Θα κοιτάξω και τα τορντο λαμπρο 30 γρμ
 
View attachment 7646Δούλεψαν ανέλπιστα καλά σμρ με το κρύο, τρομερό setup αυτό το φυσίγγι. Κράτησα ένα για ενθύμιο γτ δεν ξαναδίνω 15€
15 για την τσιχλα μόνο αν ήταν τηλεκατευθυνομενο ακολουθώντας τη θερμότητα του πουλιού.

Μπορεί να είναι καλό όπως λες αλλά δεν απευθύνεται στον Έλληνα κυνηγό αυτό το φυσιγγι.
Ίσως για λίγους μόνο.
 
15 για την τσιχλα μόνο αν ήταν τηλεκατευθυνομενο ακολουθώντας τη θερμότητα του πουλιού.

Μπορεί να είναι καλό όπως λες αλλά δεν απευθύνεται στον Έλληνα κυνηγό αυτό το φυσιγγι.
Ίσως για λίγους μόνο.
Κοιτά υποκειμενικό αυτο που λες, θα σου εξηγήσω γτ, πρώτον λες 15 για την τσίχλα και είναι σαν να μιλάς απαξιωματικα γι αυτό το πουλί ο λόγος; Έχει κάτι ανώτερο η μπεκάτσα η πέρδικα; Μπορεί για κάποιους η τσίχλα να είναι ανώτερη ως θήραμα.δευτερον τα πουλιά φέτος είναι λίγα γτ να μην πάρεις κάποιο φυσίγγι που θα ανεβάσει τις επιτυχίες σου; Και τρίτο και τελευταίο κάτι που δεν κατάλαβα ποτέ γτ ενώ παίρνουμε όπλα χιλιάδων ευρώ στα φυσίγγια κάνουμε τσιγκουνιές;
υστερογραφο: και εγώ το θεωρώ πανάκριβο για καθημερινό φυσίγγι αλλά χάζεψα με τις τουφεκιές που βγαζει( όλα τα παραπάνω τα λέω με φιλική διάθεση, μην παρεξηγηθώ )
 
Κοιτά υποκειμενικό αυτο που λες, θα σου εξηγήσω γτ, πρώτον λες 15 για την τσίχλα και είναι σαν να μιλάς απαξιωματικα γι αυτό το πουλί ο λόγος; Έχει κάτι ανώτερο η μπεκάτσα η πέρδικα; Μπορεί για κάποιους η τσίχλα να είναι ανώτερη ως θήραμα.δευτερον τα πουλιά φέτος είναι λίγα γτ να μην πάρεις κάποιο φυσίγγι που θα ανεβάσει τις επιτυχίες σου; Και τρίτο και τελευταίο κάτι που δεν κατάλαβα ποτέ γτ ενώ παίρνουμε όπλα χιλιάδων ευρώ στα φυσίγγια κάνουμε τσιγκουνιές;
υστερογραφο: και εγώ το θεωρώ πανάκριβο για καθημερινό φυσίγγι αλλά χάζεψα με τις τουφεκιές που βγαζει( όλα τα παραπάνω τα λέω με φιλική διάθεση, μην παρεξηγηθώ )
Αφού σου έκαναν τα κέφια και το ευχαριστηθηκες το κυνήγι σου αρχηγός είσαι.
 
Κοιτά υποκειμενικό αυτο που λες, θα σου εξηγήσω γτ, πρώτον λες 15 για την τσίχλα και είναι σαν να μιλάς απαξιωματικα γι αυτό το πουλί ο λόγος; Έχει κάτι ανώτερο η μπεκάτσα η πέρδικα; Μπορεί για κάποιους η τσίχλα να είναι ανώτερη ως θήραμα.δευτερον τα πουλιά φέτος είναι λίγα γτ να μην πάρεις κάποιο φυσίγγι που θα ανεβάσει τις επιτυχίες σου; Και τρίτο και τελευταίο κάτι που δεν κατάλαβα ποτέ γτ ενώ παίρνουμε όπλα χιλιάδων ευρώ στα φυσίγγια κάνουμε τσιγκουνιές;
υστερογραφο: και εγώ το θεωρώ πανάκριβο για καθημερινό φυσίγγι αλλά χάζεψα με τις τουφεκιές που βγαζει( όλα τα παραπάνω τα λέω με φιλική διάθεση, μην παρεξηγηθώ )
πιστεύω πως ο φίλος παραπάνω δεν μειώνει την τσίχλα σαν πουλί απλά στην τσίχλα συνήθως Ρίχνουμε τουλάχιστον 2 κουτιά σε κάθε έξοδο....Ενώ στη μπεκατσα με το ζόρι 2 το μήνα....15 ευρώ ειναι πολλά....κ με 8 ευρώ υπάρχουν φυσιγγια πολυ Καλά πιστεύω....Αλλά φέτος με του Ρουμελιώτη τα 32 γρ στα 6.20 την έχω βρει μέχρι στιγμής..
 
πιστεύω πως ο φίλος παραπάνω δεν μειώνει την τσίχλα σαν πουλί απλά στην τσίχλα συνήθως Ρίχνουμε τουλάχιστον 2 κουτιά σε κάθε έξοδο....Ενώ στη μπεκατσα με το ζόρι 2 το μήνα....15 ευρώ ειναι πολλά....κ με 8 ευρώ υπάρχουν φυσιγγια πολυ Καλά πιστεύω....Αλλά φέτος με του Ρουμελιώτη τα 32 γρ στα 6.20 την έχω βρει μέχρι στιγμής..
Μια απλή δοκιμή έκανε...
 
Κοιτά υποκειμενικό αυτο που λες, θα σου εξηγήσω γτ, πρώτον λες 15 για την τσίχλα και είναι σαν να μιλάς απαξιωματικα γι αυτό το πουλί ο λόγος; Έχει κάτι ανώτερο η μπεκάτσα η πέρδικα; Μπορεί για κάποιους η τσίχλα να είναι ανώτερη ως θήραμα.δευτερον τα πουλιά φέτος είναι λίγα γτ να μην πάρεις κάποιο φυσίγγι που θα ανεβάσει τις επιτυχίες σου; Και τρίτο και τελευταίο κάτι που δεν κατάλαβα ποτέ γτ ενώ παίρνουμε όπλα χιλιάδων ευρώ στα φυσίγγια κάνουμε τσιγκουνιές;
υστερογραφο: και εγώ το θεωρώ πανάκριβο για καθημερινό φυσίγγι αλλά χάζεψα με τις τουφεκιές που βγαζει( όλα τα παραπάνω τα λέω με φιλική διάθεση, μην παρεξηγηθώ )
Φίλε δεν μιλάω καθόλου απαξιωτικά για την τσιχλα.

Είναι από τα αγαπημένα μου κυνηγια εξάλλου.
Το λέω λόγω αριθμού φυσιγγιων που Ρίχνουμε σε αυτό το κυνήγι και για την συχνότητα τουφεκισματος που απαιτεί.

Μα γιατί έχετε τη διάθεση ορισμένοι να παρεξηγειτε και δεν σκέφτεστε λίγο παραπάνω τι θέλει να πει ο αλλος;

Γιατί να απαξίωσω την τσιχλα;

Απλώς θέλει 2-3 κουτιά σε κάθε βόλτα και κάνουν 30 με 50 ευρώ.

Αυτό λέω για το φυσιγγι αυτο.
 
Τα βρήκα σε καλή τιμή κι επειδή με ξύνει ο κ....πολύ καιρό τώρα να ρίξω ατσάλινα τα πήρα για δοκιμή
gvE0UQp.jpg

y5NIKJj.jpg

e8xZwkj.jpg
 
Τα βρήκα σε καλή τιμή κι επειδή με ξύνει ο κ....πολύ καιρό τώρα να ρίξω ατσάλινα τα πήρα για δοκιμή
gvE0UQp.jpg

y5NIKJj.jpg

e8xZwkj.jpg
Είχα ρίξει πριν χρόνια ατσάλινα στις τσίχλες και δεν είχα μείνει καθόλου ευχαριστημένος.πουλια ζωντανά και πολλά μαδουσαν και έφευγαν
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top