Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
έβαλα και αυτή με τα 32 gr no 7 , για να αρχίσει ο φίλος μου ο ALTAIR να μου τα "χώνει" γιατί ρίχνω στα τσιχλάκια με 7άρια ...... .yel. .yel. .yel.
Τι 7αρια, εδώ μας έλεγες πέρσι ότι έριχνες 5αρια σε ένα απογευματινό.... .tired. .
Επιτρέπεται άνθρωπος που "ξημεροβραδιάζεται" στα σκοπευτήρια, να τουφεκάει τις τσίχλες με 5άρια; ... .cofee.
 
Τι 7αρια, εδώ μας έλεγες πέρσι ότι έριχνες 5αρια σε ένα απογευματινό.... .tired. .
Επιτρέπεται άνθρωπος που "ξημεροβραδιάζεται" στα σκοπευτήρια, να τουφεκάει τις τσίχλες με 5άρια; ... .cofee.

α) όταν η τσίχλα περνάει και φαίνεται σαν .......... σκνίπα , τι θα ρίξω ............ skeet ????????????? .yel. .yel. .yel.

β) τώρα τέλος τα πιατάκια , έχουν έλθει τα τσιχλάκια
του χρόνου πάλι πιατάκια μόλις τελειώσουν τα τσιχλάκια ............

φοβερό δίστιχο ........ έτσι !!!!!!!!!!!!!!
 
Για προτείνετε ποιο φυσιγγι του Όσκαρ θα προτιμούσατε φέτος στα μπασιματα; θα ήθελα τη γνώμη και παιδιών που τα έχουν ρίξει φέτος.
Καλησπέρα Μάνο! Εγώ έχω δουλέψει τα double mix no8/9 30gr και τα red fire no8 32gr φέτος. Ευχαριστημένος και από τα δύο. Όντως τα double mix μαλακά και ωραία σκοτώματα. Τα red fire πιο δυνατά αλλά είναι εγγύηση για όλη τη σεζόν.
 
Καλησπέρα Μάνο! Εγώ έχω δουλέψει τα double mix no8/9 30gr και τα red fire no8 32gr φέτος. Ευχαριστημένος και από τα δύο. Όντως τα double mix μαλακά και ωραία σκοτώματα. Τα red fire πιο δυνατά αλλά είναι εγγύηση για όλη τη σεζόν.

Για τα μαύρα διαμάντια έχει άποψη φίλε μου; σε ευχαριστώ πολύ.
 
Όταν φαίνεται σαν σκνίπα δεν ρίχνεις, μέχρι τα 50 μέτρα την σκοτώνουν τα 8αρια για να μην πω εννιαροδεκάρια και έχουμε αναγούλες....:cool:.

Όταν φαίνεται σαν σκνίπα δεν ρίχνεις,----------------- άμα δεν περνάει τίποτα άλλο , ρίχνεις 7άρια ( και μερικά 28γρ νο 5 για δοκιμή ) και που και που πέφτει και καμμιά...............

να μην πω εννιαροδεκάρια και έχουμε αναγούλες. ------------- με έπιασαν οι αναγούλες , μην σου πω κοντεύω να κάνω και εμετό ...... .yel. .yel. .yel.
 
Επειδή νοιωθω οτι κατα καποιο τροπο ξεκίνησε η κουβεντα εξαιτιας κάποιου προβληματισμού μου, σχετικά με τις επιλογές γραμμαρίων στο κυνηγι της τσίχλας, μπορω να πω οτι επιβεβαιώθηκαν καποια πραγματα που ειχα στο μυαλο μου αλλα παράλληλα προέκυψαν και νεα συμπεράσματα. Σας ευχαριστω!

Ειρήνη υμίν συνάδελφοι!
441052_e23cb.gif
 
Εχω κανει καλα κυνηγια για τα δεδομενα μου με 32 γρ, καθως με αυτα κυνηγαω κατα κορον. Εχει τυχει ομως και σε συνθηκες ακραιες για το μερος (χιονοκαλυψη) να κυνηγησω με δικα μου 24αρια, επισης με ακαριαιες καταβολες, ομοιως και σε συνεχες ψιλοβροχο αι υγρασια με τα due που ριχνω στο σκοπευτηριο, ή δικα μου βασισμενα στην ιδια συνταγη. Κυριως ομως ριχνω τα 32 που γεμιζω. Η διαφορα ειναι πως κυνηγαω με δικανο, και ναι, σε συνθηκες υγρασιας παρατηρησα διαφορετικο ηχο στα φυσιγγια, οχι ομως μονο στα 24ρια αλλα σε ολα.

Η μονη φορα που με προδωσαν τα δικα μου ηταν σε ενα απογευματινο με εξαιρετικη ζεστη και υγρασια, που ομως εκει με προδωσαν 3 διαφορετικες συνταγες με 3 πυριτιδες, και το ιδιο και εναν που κυνηγουσε παραδιπλα με αγοραστα
Εκεί είναι ποιο δύσκολο να βρεις φυσιγγια ! Για Κρύο βρίσκεις
 
Εγώ ρε παιδιά εδώ στην περιοχή μου όσους κάλυκες έχω δει σε τσίχλα ήταν από 30-32 γρ δεν έχω βρει 28αρι ακόμα....ενώ ακούω πολλούς εδώ που ρίχνουν αλλά κάλυκα ακόμα δεν βρήκα
Συνηθωs αυτοι που ρίχνουν 28 δεν αφήνουν καλυκεs πισω για λογουs αποκρυψηs..
 
Τεσπά περί ορεξεως κολοκυθόπιτα.
Σε κάθε περίπτωση όμως μόνο το σπορτίφ του πράγματος μπορώ να δεχτώ ως λόγο για 28αρια και 24αρια λόγω του αυξημένου βαθμού δυσκολίας. Είπαμε όμως, γούστα είναι αυτά και σεβαστά πρέπει να είναι .
Συνηθωs αυτοι που ρίχνουν 28 δεν αφήνουν καλυκεs πισω για λογουs αποκρυψηs..
Τι εννοείς φίλε; Γιατί δηλαδή να κρύβονται;
 
Τεσπά περί ορεξεως κολοκυθόπιτα.
Σε κάθε περίπτωση όμως μόνο το σπορτίφ του πράγματος μπορώ να δεχτώ ως λόγο για 28αρια και 24αρια λόγω του αυξημένου βαθμού δυσκολίας. Είπαμε όμως, γούστα είναι αυτά και σεβαστά πρέπει να είναι .

Τι εννοείς φίλε; Γιατί δηλαδή να κρύβονται;
Μαζεύουμε τουs καλυκεs για να μην ξεμασκαρωνουμε το περασμα
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top