Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μια χαρά αναγομώνονται, το ίδιο εύκολα όσο και τα 6άστερα. Εξάλλου οι αμερικανικές μηχανές, που στην ουσία είναι μηχανές "αναγόμωσης" (Reloading presses), συνοδεύονται από 2 μαχαίρια, 6αρι και 8αρι. Ακόμη και η "φτηνή και ταπεινή" LEE ... ;)
Ακριβώς
 
Επειδή δεν έχω καμία επαφή με τέτοια φυσίγγια πόσο κοστίζουν ανά τεμάχιο δίχως να υπολογίσεις εργαλεία και χρόνο απασχόλησης?
Σε σχέση με τα εμπορικά εάν θες να φτιάξεις ένα ίδιο πόσο θα σου κοστίσει ποσοστιαία?
 
Έχουμε εικόνα σε τι καιρούς δουλεύουν;

Επειδή το έχω ρίξει πολύ το συγκεκριμένο αλλά και εφάμιλλα του όπως του φάντομ το tordo csb το express 32 του Ρουμελιώτη csb το ρίχνεις άφοβα από έναρξη μέχρι λήξη της σεζόν δουλεύει εξίσου καλά σε όλους τους καιρούς

Αν βρεις 30γρ με ίδια πυρίτιδα προτιμησε το θα είναι πιο γλυκιά η τουφεκιά αν το θες για έναρξη,,,το imperial βγαίνει σε 30γρ αλλά με αλμυρή τιμή
 
Επειδή το έχω ρίξει πολύ το συγκεκριμένο αλλά και εφάμιλλα του όπως του φάντομ το tordo csb το express 32 του Ρουμελιώτη csb το ρίχνεις άφοβα από έναρξη μέχρι λήξη της σεζόν δουλεύει εξίσου καλά σε όλους τους καιρούς

Αν βρεις 30γρ με ίδια πυρίτιδα προτιμησε το θα είναι πιο γλυκιά η τουφεκιά αν το θες για έναρξη,,,το imperial βγαίνει σε 30γρ αλλά με αλμυρή τιμή
Παύλο ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.Για κρύο και υγρασία έχω βολεύει με gm3fast και sipe για αρκετά χρόνια. Θα ήθελα κάτι "allwether" γιατί βλέπουμε ότι τα τελευταία χρόνια έχει ζέστη μέχρι τα Χριστούγεννα.........
 
Παύλο ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.Για κρύο και υγρασία έχω βολεύει με gm3fast και sipe για αρκετά χρόνια. Θα ήθελα κάτι "allwether" γιατί βλέπουμε ότι τα τελευταία χρόνια έχει ζέστη μέχρι τα Χριστούγεννα.........
Οτι σου ειπε ο παυλος,το 30 αρι παει με τους περισοτερους καιρους ειναι πιο σταθερο.για παγους πας στο 34 αρι.
 
Επειδή δεν έχω καμία επαφή με τέτοια φυσίγγια πόσο κοστίζουν ανά τεμάχιο δίχως να υπολογίσεις εργαλεία και χρόνο απασχόλησης?
Σε σχέση με τα εμπορικά εάν θες να φτιάξεις ένα ίδιο πόσο θα σου κοστίσει ποσοστιαία?
3.50 ευρώ περίπου του κουτί των 25 φυσιγγίων στα 32 γρ με αναγομωμένο κάλυκα κ ισπανική πυρίτιδα .
 
Και επειδή στην Ελλάδα η αναγόμωση απαγορεύεται διά νόμου πρόσθεσε άλλα 2€ για κάλυκες
Άρα σου μένει μόνο η ικανοποίηση της ιδιοκατασκευής και το ότι ξέρεις τι έχει μέσα γιατί από πλευράς οικονομίας αν υπολογίσεις εργατοώρες και εργαλεία δεν μπορείς να πετύχεις τόσο καλή τιμή που θα πάρεις αν κανεις μια καλή αγορά σε ποσότητα.
 
Άρα σου μένει μόνο η ικανοποίηση της ιδιοκατασκευής και το ότι ξέρεις τι έχει μέσα γιατί από πλευράς οικονομίας αν υπολογίσεις εργατοώρες και εργαλεία δεν μπορείς να πετύχεις τόσο καλή τιμή που θα πάρεις αν κανεις μια καλή αγορά σε ποσότητα.
Ακόμα και την υπέρτατη ευχαρίστηση της δημιουργίας να αφαιρέσουμε,ακόμα και ΄΄΄΄εργατοώρες΄΄΄΄να βαπτίσουμε την ψυχική ανάταση και αποφόρτιση,να καθεσαι το βραδάκι να γεμίζεις τα φυσίγγια της επόμενης μέρας,ακόμα κι ετσι,ειναι πολύ δύσκολο να βρεις με 5,5 ευρω τσιχλοφύσιγγο σα το δικό σου...Φιλικά πάντα :):)
 
Άρα σου μένει μόνο η ικανοποίηση της ιδιοκατασκευής και το ότι ξέρεις τι έχει μέσα γιατί από πλευράς οικονομίας αν υπολογίσεις εργατοώρες και εργαλεία δεν μπορείς να πετύχεις τόσο καλή τιμή που θα πάρεις αν κανεις μια καλή αγορά σε ποσότητα.
Δεν μπορεί ποτέ να συγκριθεί ένα αγοραστό με ένα της ιδιογωμοσης, ούτε στα όνειρα τους οι εταιρείες δεν μπορούν να κάνουν τις ( πατέντες) του κάθε ιδιογωμοτη.αν ήταν να σκεφτούμε την τιμή τους τότε φίλε μου Ναι,δεν συμφέρει να γεμίζεις, αλλά να αγοράζεις.!!!!
 
Πριν από πολλά χρόνια ένας γνωστός ασχολούνταν με αυτό μου πρότεινε να δοκιμάσω μερικά από αυτά που έφτιαχνε αλλά δεν τόλμησα γιατί όλα ήταν με το μάτι από ότι είχα καταλάβει. Καμία σχέση με τα σημερινά που φτιάχνει ο καθένας σας. Ασε που κανένα θήραμα δεν σου μιλάει για την εμπειρία του και ποια σκάγια προτιμά αν το πετύχεις.
 
Πριν από πολλά χρόνια ένας γνωστός ασχολούνταν με αυτό μου πρότεινε να δοκιμάσω μερικά από αυτά που έφτιαχνε αλλά δεν τόλμησα γιατί όλα ήταν με το μάτι από ότι είχα καταλάβει. Καμία σχέση με τα σημερινά που φτιάχνει ο καθένας σας. Ασε που κανένα θήραμα δεν σου μιλάει για την εμπειρία του και ποια σκάγια προτιμά αν το πετύχεις.
Σε αυτό θα συμφωνήσω μαζί σου φίλε μου, παλιά γέμιζαν με το μάτι και έκλειναν με το μάτι, βέβαια τα έκαναν όλα ρελιαστα και όσο να το κάνεις δεν ανέβαζαν και πολλάBar, τώρα είναι ζυγαριές ακριβείας και παχυμετρο που σου δίνουν το τέλειο αποτέλεσμα, όσο για την εμπειρία του κάθε θηράματος,ναι δεν μπορεί ποτέ να στο πει, απλά το μόνο σίγουρο στου χεριού τα φυσίγγια είναι ότι όταν φτιάχνουμε 200 φυσίγγια είτε για τσίχλες ή για οτιδήποτε άλλο θήραμα είναι ότι 1,50χ32 gr είναι και τα 200 ίδια,ποτέ τα ογκομετρικα των μηχανών δεν έχουν απόλυτη ακρίβεια, αυτό στο λέω γιατί έχω πολλά ογκομετρικα και γεμίζω στο χέρι
 
Skeetakia Λαμπρο κιτρινα, στο περπατητο 4 η 3 αστρα στο καρτερακι φουλ και να καιει,
εδωσα μια φορα σε ενα φιλαρακι...τι να αυτα ρα δεν εχουν ντιπ σκαγια μεσα και γελουσε
μετα μολις φευγαμε μεσα στο αμαξι με κοιταγε σαστισμενος και μονολογουσε,ειναι δυνατον....
ειναι δυνατον.very funny.
Απλα μερικα πραγματα θελουνε ριζικο restart;)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top