Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Όντως, η D20 μπαρούτη που "φοράει" το TORDO 30 της Lambro, τελικά δεν φαίνεται και τόσο "ικανή" στα κρύα και τις υγρασίες...! Μάλλον πρόκειται για ένα... "καλοκαιρινό" φυσιγγάκι...!
www.lambro.gr/product/tordo-30/
http://www.idiogomosi.com/pages/posts/d20-vs-d20x28-554.php
Πάντως με τα επετειακά Tordo 32γρ (D20 έχουν κι αυτά) που δουλεύω από την προηγούμενη σεζόν τουλάχιστον στα κρύα δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο. Εκτός αν μιλάς για θερμοκρασίες υπό του μηδενός που δεν έχει τύχει να τα δουλέψω αρκετά για να έχω εικόνα. Σε θερμοκρασίες 2-4 βαθμούς μια χαρά μου έχουν πάει. Όσο για την υγρασία είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο...
 
Μόλις πρωτοκυκλοφόρησε το Tordo 30 και πήρα για δοκιμή,έμεινα ενθουσιασμένος και από απόδοση και από τιμή!
Έριξα γύρο στα 10 κουτιά και ήταν πολύ καλά χωρίς μεταπτώσεις.
Την επόμενη περίοδο πήρα πάλι για τσίχλες σε νούμερα 9 και 10 και δεν ήταν το φυσίγγι που ήξερα!
Του έδωσα πολλές ευκαιρίες αλλά δεν.
Βέβαια ένας φίλος που έριξε αρκετά από αυτά στα τρυγόνια και τα μπασίματα έμεινε ευχαριστημένος.
 
https://www.nobelsport.it/en/products-en/components/cases
"... The range of cases breaks down in 12 - 16 - 20 gauges with brass-colored metal head heights of 8 - 12 - 16 - 23 mm and silver-coloured metal heads of 12 - 16 - 23 mm height only in 12 gauge ..."
think
Τι να πω με αυτά π βλέπω...Μας κρατάνε πάντα όλοι τους μυστικά κ ντοκουμέντα....sarcastic.
Πέρισυ έριξα με 3oC θερμοκρασία σε περπατητό 7 κουτιά σύνολο σε τρεις μέρες με το κρύο......παρατήρησα μόνο λίγα αίματα παραπάνω κ μισοζωντανά πουλιά....
Σίγουρα πιστεύω στην έναρξη θα κεντάει!!Χωρίς να το έχω ρίξει βέβαια.
 
Last edited:
Μόλις πρωτοκυκλοφόρησε το Tordo 30 και πήρα για δοκιμή,έμεινα ενθουσιασμένος και από απόδοση και από τιμή!
Έριξα γύρο στα 10 κουτιά και ήταν πολύ καλά χωρίς μεταπτώσεις.
Την επόμενη περίοδο πήρα πάλι για τσίχλες σε νούμερα 9 και 10 και δεν ήταν το φυσίγγι που ήξερα!
Του έδωσα πολλές ευκαιρίες αλλά δεν.
Βέβαια ένας φίλος που έριξε αρκετά από αυτά στα τρυγόνια και τα μπασίματα έμεινε ευχαριστημένος.
Ακριβώς!
 
Κάποιος που δουλεύει τα συγκεκριμένα φυσίγγια εκτός από τη διαφορά ύψους του μετάλλου που παρατήρησα......έχει δει διαφορά στην ανάκρουση και στη βλητικότητά του;
Εμένα μου φάνηκαν γλυκά πολύ στην ανάκρουση....ταχύτατα κ με πολύ καλά σκοτώματα....Τελείως διαφορετική η συμπεριφορά τους προς το καλύτερο...
Εριξα 2 κουτιά σε μια μερα
Κάποιος που δουλεύει τα συγκεκριμένα φυσίγγια εκτός από τη διαφορά ύψους του μετάλλου που παρατήρησα......έχει δει διαφορά στην ανάκρουση και στη βλητικότητά του;
Εμένα μου φάνηκαν γλυκά πολύ στην ανάκρουση....ταχύτατα κ με πολύ καλά σκοτώματα....Τελείως διαφορετική η συμπεριφορά τους προς το καλύτερο...
Εριξα 2 κουτιά φέτος σε 9 νουμερο το πρωι είχα ζοντανα πουλιά μετα κάναμε περπατητητο με ηλιόλουστη μερα και κενταγαν. Δεν τα ξαναπηρα λογο του οτι έχω αλλά φισιγγια στοκ. Επισης για τα σιγκεκριμενα έχω ακούσει οτι έχουν διάφορα με τα νούμερα δηλαδή τυχαίνει να πάρουν ενα νουμερο και να γαζονει και μετα να πάρουν πχ. Ποιο χοντρό και να έχουν θεμα τη να πω. Δοκιμαζεις και βλεπεις.
 
Εριξα 2 κουτιά σε μια μερα

Εριξα 2 κουτιά φέτος σε 9 νουμερο το πρωι είχα ζοντανα πουλιά μετα κάναμε περπατητητο με ηλιόλουστη μερα και κενταγαν. Δεν τα ξαναπηρα λογο του οτι έχω αλλά φισιγγια στοκ. Επισης για τα σιγκεκριμενα έχω ακούσει οτι έχουν διάφορα με τα νούμερα δηλαδή τυχαίνει να πάρουν ενα νουμερο και να γαζονει και μετα να πάρουν πχ. Ποιο χοντρό και να έχουν θεμα τη να πω. Δοκιμαζεις και βλεπεις.
Αυτό που λες για τα νούμερα δε το πίστευα ότι γίνεται κι όμως κι εγώ που δουλεύω τα Lambro classic για κάποιο λόγο που δεν έχω καταλάβει μου πανε καλύτερα τα 8 άρια από τα 9 άρια!
 
Παίδες καλημέρα!
Γνωρίζει κανείς σας τι μπαρούτι "φοράνε" τα, γαλλικής προέλευσης, FOB UHV 35g...;
www.google.gr/search?rlz=1C1CHVZ_elGR514GR514&q=FOB+U.H.V+35gr&tbm=isch&source=univ&sa=X&ved=2ahUKEwjB8uHckb3gAhUJsqQKHRyHAiQQsAR6BAgFEAE&biw=1920&bih=938#imgrc=AvMvcOkmQBaFsM:
Ευχαριστώ!

Πιθανόν vectan
Και εγώ θα στοιχημάτιζα ότι έχουν κάποια Vectan ... Πιθανότατα A1 Special ή A1-36 (A6 Sp. τη λένε τώρα νομίζω) ... Γάλλοι, και να μη χρησιμοποιούν "μπαρούτι από τον τόπο τους" (τα οποία μπαρούτια μάλιστα είναι φημισμένα και χρησιμοποιούνται παγκοσμίως), το θεωρώ εντελώς-εντελώς απίθανο !!!! ;):)
 
Καλησπερα στην ομαδαρα νεο μελος απο κεντρικη ευβοια !! Το οπλο μου ενα baikal πλαγιοκαννο δισκανδαλο της δεκαετιας του 50 ! Φετος ξαναπηγα για τσιχλες μετα απο 2 χρονια απουσιας . Θα σας πω τα φυσιγγια που χρησιμοποιησα στις λιγοστες εξορμησεις !! 1) lambro trap 24gr no7 1/2 εξαιρετικο φυσιγγι με χαμηλο λακτισκα και καθαρα σκοτωματα (εριξα ενα κουτι ) . 2) j&b fast 3

Καλώς ήρθες φίλε μου, πέρασε και από εδώ να μας συστηθείς https://www.hunterslife.gr/forums/threads/to-know-us-better-Γνωριμία.17/page-387#post-369742
 
Καλησπερα στην ομαδα !! Νεο μελος απο ευβοια ! Κυνηγαω με ενα πλαγιοκαννο baikal της δεκαετιας του 50 απο τον προπαππου μου σε αριστη κατασταση ! Τα φυσιγγια που δοκιμασα φετος στα ελαχιστα και δυσκολα πουλια ηταν : lambro trap 24 No 7 1/2 πολυ καλο φυσιγγι με χαμηλο λακτισμα ! J&b fast 30gr No7 πολυ κακες εντυπωσεις τα πουλια εφευγαν αφηνωντας μονο πουπουλα !! J&b plus διασπορας 33gr No8 πολυ καλο φυσιγγι αλλα με υψηλο λακτισμα ακαταλληλο για το κυνηγι της τσιχλας. Lambro tordo 32gr No7 πολυ καθαρα σκοτωματα και σχετικα μαλακο με το κρυο αλλα αρκετα "σκληρο" με τον νοτια ! Jordan 34gr διασπορας No8 πολλα ξεπουπουλιασματα υψηλο λακτισμα και υπερβολικη καπνα μετα την βολη ωστε να μην φαινεται καν το πουλι .(με νοτια δουλευε κανονικα ).. jordan 32gr No8 επισης πολλα ξεπουπουλιασματα !!
 
J&b plus διασπορας 33gr No8 πολυ καλο φυσιγγι αλλα με υψηλο λακτισμα
Ετσι.....Μηπως προσεξες τους αδειους καλυκες?
Εχει χαθει η φωτο αλλα δες την περιγραφη..
Δεν εχω ετυχε να βρω αλλον να εχει ριξει αυτο το φυσιγγι για να δω αν ηταν κατι τυχαιο..
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Γνώμες-φυσιγγίων.1142/page-43
 
Τα γερατζούλια ρε εμείς μπέχρους τα λέμε
Εγώ αντί για Κιρκίρι που λέγεται κανωνικά..τα ξέρω κ τα λέω γερατζούλια...
Τώρα για μπέχρους και (μπέκρους..beer)
δν το είχα ξανά ακούσει...sarcastic.
Αλήθεια...topic.
 
Ετσι.....Μηπως προσεξες τους αδειους καλυκες?
Εχει χαθει η φωτο αλλα δες την περιγραφη..
Δεν εχω ετυχε να βρω αλλον να εχει ριξει αυτο το φυσιγγι για να δω αν ηταν κατι τυχαιο..
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Γνώμες-φυσιγγίων.1142/page-43
Φιλε μου η αληθεια ειναι οτι το παρατηρησα και εγω !! Μερικοι μαλιστα διογκωνωνταν και το οπλο ανοιγε με δυσκολια ! Τα jordan διασπορας 34gr εχουν το ιδιο θεμα σε λιγο μικροτερο βαθμο αλλα το λακτισμα ειναι υπερβολικο για πλαγιοκαννο !! Αλλα τα j&b ηταν μακραν καλυτερα των jordan τα οποια με απογοητευσαν γενικοτερα σαν φυσιγγια .
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top