Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Mόλις αγόρασα όλη τη νέα σειρά "Speciale Collezione" της NobelSport, καθώς και τη νέα "Mygra Collezione" της Βaschieri & Pellagri (σε cal 12 πάντα)...!!! :D
Είναι σκέτη κ@ύλ@ τα άτιμα, με διαφανείς κάλυκες και χρωματιστά σκάγια...!!! Δεν μπορούσα να αντισταθώ...!!!
Το έκανα περισσότερο για συλλεκτικό λόγο, παρά για να τα ρίξω...!
Βέβαια, κάποτε και όλο και κάπου θα τα ρίξω, αλλά σίγουρα θα κρατήσω κάνα δυο φυσιγγάκια απ' το κάθε κουτάκι για πάντα, για να τα "κάνω χάζι", αλλά και να τα "χουφτώνω" πού και πού και να γουστάρω (σαν το κομπολόι ένα πράμα - αγχολυτικό)...!!!
Αποτελούν τα ομορφότερα και πιο "λαχταριστά" φυσιγγάκια ever...!!! :);)
Ε βαλε και και καμμια φωτο ;)

Ορίστε, λοιπόν φίλοι μου, τα "καλούδια" μας: www.nobelsport.it/en/products-en/hunting/collection
www.baschieri-pellagri.com/en/catalogo/cartucce+da+caccia/mygra/1/index.aspx
(Πατήστε το {+INFO} σε κάθε φυσιγγάκι, για να δείτε "λαχταριστές" φωτό...!)
 
Last edited:
Σε ένα από τα απογευματινά μου καρτέρια, εδώ και δυο - τρία χρόνια, έχω ανακαλύψει κάτι λιγοστούς, ριγμένους παλαιόθεν κάλυκες, χρώματος κίτρινου, με πολύ κοντό πάφιλα 8χιλ., οι οποίοι αναγράφουν 67mm "TUNET Challenge"...
Tα γνωρίζει κανείς αυτά τα φυσίγγια...; Πούθε προέρχονται...;
Eυχαριστώ!
 
Σε ένα από τα απογευματινά μου καρτέρια, εδώ και δυο - τρία χρόνια, έχω ανακαλύψει κάτι λιγοστούς, ριγμένους παλαιόθεν κάλυκες, χρώματος κίτρινου, με πολύ κοντό πάφιλα 8χιλ., οι οποίοι αναγράφουν 67mm "TUNET Challenge"...
Tα γνωρίζει κανείς αυτά τα φυσίγγια...; Πούθε προέρχονται...;
Eυχαριστώ!
Γαλλική εταιρεία Νικόλα που ανήκει και αυτή στον όμιλο nobel sport . Δωδεκαρια είναι ?
 
Ναι είναι ένα μαγαζι που φερνει φυσιγγια αλλα γ κάποιο λόγο είναι πάντα ο ποιο φθηνός στη τριπολη....δεν είναι κυνηγομαγαζο εχει διάφορα μέσα...μαλλον παίρνει ποσότητα κ βαραει τιμη....
Στην Τρίπολη είναι η γύρω από κει;;;
 
Κάποιος που δουλεύει τα συγκεκριμένα φυσίγγια εκτός από τη διαφορά ύψους του μετάλλου που παρατήρησα......έχει δει διαφορά στην ανάκρουση και στη βλητικότητά του;
Εμένα μου φάνηκαν γλυκά πολύ στην ανάκρουση....ταχύτατα κ με πολύ καλά σκοτώματα....Τελείως διαφορετική η συμπεριφορά τους προς το καλύτερο...
 
Κάποιος που δουλεύει τα συγκεκριμένα φυσίγγια εκτός από τη διαφορά ύψους του μετάλλου που παρατήρησα......έχει δει διαφορά στην ανάκρουση και στη βλητικότητά του;
Εμένα μου φάνηκαν γλυκά πολύ στην ανάκρουση....ταχύτατα κ με πολύ καλά σκοτώματα....Τελείως διαφορετική η συμπεριφορά τους προς το καλύτερο...
Δεν τα έχω ρίξει φέτος, και νομίζω ούτε πέρυσι. Ποιο είναι το πιο καινούργιο; Το αριστερό ;;; Τι κάλυκας είναι; Το γυρνάει τώρα σε κάλυκες ΜΑΧΑΜ και η LAMBRO ;;;
Γιατί βλέπω να έχει μάλλον 10 mm μέταλλο, και έχω την εντύπωση ότι τέτοιους βγάζουν μόνο οι Ισπανοί ... Ενώ η NSI, όπως και οι άλλες ιταλικές (CHEDDITE, B&P, Fiem) βγάζουν 8 - 12 - 16 mm κλπ., μπορεί να κάνω και λάθος ...
 
Εξαιρετικό καλοκαιρινό φυσιγγι, ίσως από τα καλύτερα εμπορικά φυσίγγια για την έναρξη αλλά μέχρι εκεί. Από Οκτώβριο και μετά πολύ μεγάλες μεταπτώσεις ανάλογα με τις καιρικές συνθήκες. Προσπαθώ να τελειώσω τα τελευταία κουτιά από μια μεγάλη αγορά που είχα κάνει και να μην τα ξαναπάρω. Μόνο κάνα κουτάκι για την έναρξη.
 
Δεν τα έχω ρίξει φέτος, και νομίζω ούτε πέρυσι. Ποιο είναι το πιο καινούργιο; Το αριστερό ;;; Τι κάλυκας είναι; Το γυρνάει τώρα σε κάλυκες ΜΑΧΑΜ και η LAMBRO ;;;
Γιατί βλέπω να έχει μάλλον 10 mm μέταλλο, και έχω την εντύπωση ότι τέτοιους βγάζουν μόνο οι Ισπανοί ... Ενώ η NSI, όπως και οι άλλες ιταλικές (CHEDDITE, B&P, Fiem) βγάζουν 8 - 12 - 16 mm κλπ., μπορεί να κάνω και λάθος ...
Το ποιό καινούρια είναι τα δεξιά με τα 10mm...αλλά είναι Nobel Sport Στέλιο...(το ίδιο μέταλλο στα 10mm το είχα βρει κ στα nsi S4 πέρυσι). <<Μήπως βγάζει κ η nobelsport τώρα λες; Τη να πώ. Μου έκανε φοβερή εντύπωση η: Καταβολή,Ταχύτητα κ η γλυκιά ανάκρουση σε σχέση με το Νο:8 π είναι δίπλα.
 
Το ποιό καινούρια είναι τα δεξιά με τα 10mm...αλλά είναι Nobel Sport Στέλιο...(το ίδιο μέταλλο στα 10mm το είχα βρει κ στα nsi S4 πέρυσι). <<Μήπως βγάζει κ η nobelsport τώρα λες; Τη να πώ. Μου έκανε φοβερή εντύπωση η: Καταβολή,Ταχύτητα κ η γλυκιά ανάκρουση σε σχέση με το Νο:8 π είναι δίπλα.
Δεν ξέρω ρε Κώστα. Σίγουρα είναι τα κοντά 8 και το άλλο 10 mm ;;;; Μήπως είναι 10 και 12 ;;;;
Μπορεί να βγάζει και η Nobelsport 10αρια, τι να πω ... Πάντως όταν τα είχα πάρει εγώ (2014, 2015, 2016) όλα είχαν μέταλλο 12 mm. Nobelsport πάντα. Όπως επίσης δεν είχα συναντήσει ποτέ φυσίγγι Lambro με μέταλλο πιο κοντό από 12 mm, ακόμη και στα ελαφρά σκοπευτικά skeet & trap 24gr.
 
Δεν ξέρω ρε Κώστα. Σίγουρα είναι τα κοντά 8 και το άλλο 10 mm ;;;; Μήπως είναι 10 και 12 ;;;;
Μπορεί να βγάζει και η Nobelsport 10αρια, τι να πω ... Πάντως όταν τα είχα πάρει εγώ (2014, 2015, 2016) όλα είχαν μέταλλο 12 mm. Nobelsport πάντα. Όπως επίσης δεν είχα συναντήσει ποτέ φυσίγγι Lambro με μέταλλο πιο κοντό από 12 mm, ακόμη και στα ελαφρά σκοπευτικά skeet & trap 24gr.
Όπως κοιτάμε τη φωτό το φυσίγγι Νο:8 είναι 12mm κ τα Νο:9 είναι με 10mm.....πάντως κ τα sporting 12mm μέταλλο τα είχα πάρει...τη να πεις....πάντως από Lambro ακόμη συμπαθώ το Τordo 30gr το Sporting 28gr & το Mezzo 30gr.....Με τα υπόλοιπα φυσίγγια του Ναυπλιώτη απέχω κάποια χιλιόμετρα....Απλά για μένα ΔΕΝ.....
 
Δεν ξέρω ρε Κώστα. Σίγουρα είναι τα κοντά 8 και το άλλο 10 mm ;;;; Μήπως είναι 10 και 12 ;;;;
Μπορεί να βγάζει και η Nobelsport 10αρια, τι να πω ... Πάντως όταν τα είχα πάρει εγώ (2014, 2015, 2016) όλα είχαν μέταλλο 12 mm. Nobelsport πάντα. Όπως επίσης δεν είχα συναντήσει ποτέ φυσίγγι Lambro με μέταλλο πιο κοντό από 12 mm, ακόμη και στα ελαφρά σκοπευτικά skeet & trap 24gr.
https://www.nobelsport.it/en/products-en/components/cases
"... The range of cases breaks down in 12 - 16 - 20 gauges with brass-colored metal head heights of 8 - 12 - 16 - 23 mm and silver-coloured metal heads of 12 - 16 - 23 mm height only in 12 gauge ..."
think
 
Κι όμως ο θείος μου φέτο με Navaro 32gr No:6 έκανε έναρξη στα υδρόβια με ένα μονόκανο Baikal 71cm κ με έκανε ρεζίλη σε κάποιες περιπτώσεις.......sarcastic.
Γούστα φίλε μου γούστα.
Εγώ με τα πορτοκαλί σε 5 νούμερο ένα πρωί σακάτεψα τις ψαλίδες και τους μπέχρους πάρα πολύ καλό
 
Κάποιος που δουλεύει τα συγκεκριμένα φυσίγγια εκτός από τη διαφορά ύψους του μετάλλου που παρατήρησα......έχει δει διαφορά στην ανάκρουση και στη βλητικότητά του;
Εμένα μου φάνηκαν γλυκά πολύ στην ανάκρουση....ταχύτατα κ με πολύ καλά σκοτώματα....Τελείως διαφορετική η συμπεριφορά τους προς το καλύτερο...
και εμενα σαν φυσιγγι μου αρεσει ,και στο περπατητο ειναι πολυ καλο γιατι εχει και γλυκια τουφεκια ,στους παγους δεν το εχω δοκιμασει και ουτε το δοκιμαζω.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top