Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Οι Ισπανικοι κάλυκες maxam προορίζονται να δουλευτουν με Ισπανικα καψουλια maxam που έχουν μεγαλύτερη διάμετρο από τα Ιταλικα...γι'αυτό και "κολυμπάνε"...
Τα 688-686--684 είναι οκ ,τα cheditte πέφτουν από πάνω .
 
Τα 688-686--684 είναι οκ ,τα cheditte πέφτουν από πάνω .
Δεν έχω δοκιμάσει Λάμπη, κανένα ιταλικό καψουλι σε Ισπανικό καλυκα...
Τώρα που το λες θα δοκιμάσω σε κάτι καλυκες maxam που εχω να δω...
Πάντως τα καψουλια cheddite και σε Nobel sport καλυκα...χαλαρά μπαίνουν...
 
Τα τελευταία χρονια μάθαμε τη λειτουργεία ενός Υπερθεσμού στην οργάνωση της ανθρωπότητας. Ανεξάρτητου και απολύτως αντικειμενικού. Ειναι οι ΑΓΟΡΕΣ. Αυτες με αντικειμενικό και δίκαιο τροπο ανταποκρίνονται σε αιτήματα (ζήτηση) που τα συνδυάζουν άριστα με δεδομενα (δυνατοτητες)
Εμεις εδω μεσα πιέζουμε για χαμηλότερες , εως εξευτελιστικές τιμες. Επειδη το ατομικό μας οικονομικό επίπεδο , αλλα και το συλλογικό μας, της χωρας μας δεν μας επιτρέπει να προσεγγίσουμε το μεσο (ή άνω )επίπεδο των προϊόντων που προσφέρονται. Και οι αγορές προσαρμόζονται ...κυριως στην ποιοτητα ....ο,τι πληρωνεις παιρνεις , τα γνωστά .
Καλα κανουμε ως καταναλωτές , αλλα να περιμενουμε τις συνέπειες.
Όταν θελουμε φυσίγγια με κατω απο 6 ευρω και αρβύλα με 30 , θα τα παρουμε
Marketing θα κανει και η πολυεθνική και ο μικρος . Και ´γω εχω αγοράσει απο e shop με έδρα χωριο στην άκρη της Ελλαδας και φυσίγγια απο μικρο και απο κυνηγομάγαζο οσο η κουζινα μου με 10 μεσα και αλλους τόσους απεξω. Ήξερα ακριβως γιατι ημουνα εκει. Θα παω στα lidl για μια προσφορά αλλα θα ξερω οτι μαλλον θα ειναι μάπα και θα εκπέμπει καρκινογόνες ουσίες οσο το φοράω ή χειροτερα οςοθακρέμεται στην ντουλάπα μου .
Και τι ειναι η ζωη; Με ποιους δουλεύουμε , με ποιους ψωνίζουμε , με ποιους διασκεδάζουμε .
Κάνοντας αυτα ας κοιτάξουμε γύρω μας να δουμε αν θελουμε να ειμαστε σαν αυτούς που μας περιβάλλουν. Αν οχι , φεύγουμε μακρυα. (Δεν προσβάλουμε) Δεν θα αλλάξουμε εμεις τον κοσμο , δεν προλαβαίνουμε
Όλα θεμα αισθητικής ειναι .... και σε ποιο forum γραφεις και αν γραφεις στο Facebook
Ωραια εγγλέζικη παροιμία : Οσο περναει ο καιρος , ολο και περισσότερο μοιάζει ο χασάπης με το γουρούνι

ΥΓ μονο αφορμή το topic για ευρύτερες σκέψεις μου αυτον τον καιρο
Ευχαριστω για την κατανοηση
 
o maxam καλυκας ειναι απαραδεκτος?μηπως τους μπερδευεις με τους fiem?[με maxam εχω ριξει χιλιαδες καλυκες απο ελληνικα και ξενα φυσιγγια δεν μου εχουν παρουσιασει τιποτα!μπορει να ειμαι και τυχερος:)]
Και γω μια χαρά τους έχω βρει...
Και σε φυσιγγια εμπορίου...Ισπανικά, Ελληνικά και κάποια Ιταλικά RM σκοπευτικά...
Αλλά και μια παρτίδα που πήρα για ιδιογόμωση...πολύ καλοί μου φάνηκαν...
Μάλιστα έχουν και πραγματικό ύψος 70χιλ...όλοι κυμαίνονται από 70 εως 70,20χιλ.
 
o maxam καλυκας ειναι απαραδεκτος?μηπως τους μπερδευεις με τους fiem?[με maxam εχω ριξει χιλιαδες καλυκες απο ελληνικα και ξενα φυσιγγια δεν μου εχουν παρουσιασει τιποτα!μπορει να ειμαι και τυχερος:)]
Ο αποκαψουλωτής λέει πάντα την αλήθεια. Πρώτη φορά αποκαψούλωσα Saga (κάλυκα με αστεράκια) με πολύ μέταλλο και έπαθα πλάκα. Τα καψούλια φεύγαν με τη μία και ότι καψούλι και να έβαζα κολυμπούσε. Γενικά όλοι οι κάλυκες με τα αστεράκια (εταιρία δεν ξέρω) αποκαψουλώνονται χωρίς δύναμη. Αρκετά καλύτεροι είναι αυτοί που γράφουν Ammo Rio, που έχουν τα Rio Target Load. Στην αντίπερα όχθη είναι οι B&P-μιλάμε για πολύ σφήνα καψουλώματα και πολύ άριστους κάλυκες. Η πατάτα που έπαθε ο φίλος ήταν - κατά τη γνώμη μου πάντα - αναμενόμενη, το έχω παρατηρήσει εδώ και καιρό στους κάλυκες με τα αστεράκια. Δοκιμάστε τον αποκαψουλωτή σε ριγμένους κάλυκες και θα με θυμηθείτε. Εκτός αν έτυχαν όλες οι αστοχίες σε μένα και στον φίλο απ' τα Γιάννενα.:):)
 
Καλησπερα Κυριοι,
Εχει βαλει προσφορα ο σαλαπατας τα tordo της lampro (πορτοκαλι κουτι 32gr) στα 5,30.
Ειναι καλο φυσιγγι? Αξιζει?
Ευχαριστω εκ των προτερων.
Ήταν πολύ καλό φυσίγγι. Το Zoli μου που ζητάει μαλακά φυσίγγια έκανε παπάδες με το Tordo. Αλλά δεν ξέρω, όπως λέει και ο Νίκος παραπάνω, γιατί πέρυσι δεν το δούλεψα και η Gm3 που έχουν τα Tordo είναι ελαφρώς διαφορετική (λογικά ο Ναυπλιώτης προσάρμοσε το φυσίγγι στη νέα παρτίδα Gm3).
 
Οσοι κανετε αναγομωση (συγνωμη για το οφτοπικ) μην χρησιμοποιητε αλλα καψουλια απο τη μακρα του καλυκα. Εξαιρεση οι Baschieri που τα χωνευουν ολα. Ομως οι Μαξαμ ειναι αρκετα ποιοτικοι ως υλικο, απλα το καψουλι τους ειναι πιο φαρδυ απο τα υπολοιπα, με αποτελεσμα να βαζεις αλλης μαρκας και να μην κανει σωστη εμφραξη

Και παλι σορυ για το οφτοπικ
 
Ήταν πολύ καλό φυσίγγι. Το Zoli μου που ζητάει μαλακά φυσίγγια έκανε παπάδες με το Tordo. Αλλά δεν ξέρω, όπως λέει και ο Νίκος παραπάνω, γιατί πέρυσι δεν το δούλεψα και η Gm3 που έχουν τα Tordo είναι ελαφρώς διαφορετική (λογικά ο Ναυπλιώτης προσάρμοσε το φυσίγγι στη νέα παρτίδα Gm3).
Ναι εκανε ωραια προσαρμογη...:(
 
Πριν αρχίσω την ιδιογόμωση ήταν από τα αγαπημένα μου τσιχλοφύσιγγα, και βέβαια όχι μόνο για μένα. Και πάντα τα κατά γενική ομολογία καλά τσιχλοφύσιγγα και όχι μόνο.............παθαίνουν κάτι ανεξήγητες αλλαγές.think
 
Επέστρεψα τα 2 κουτιά GM3 Fast καθότι ήταν ότι χειρότερο έχω δοκιμάσει.
Στη θέση τους πήρα ένα. Β&P MB32 Classic και ένα NSI Velox.Γνωμες?
To BP classic ν9 το βασικό μου φυσίγγι για τσίχλα τα τελευταια χρονια. Ολο το χρονο για οποιοδήποτε (αττικοβοιωτικο) καιρο. Στα περάσματα εχω και καποια nsi classica 7,5 κυριως για το νούμερο και την υπερσυγκέντρωση. Τελευταια δοκίμασα mezzo 30 στο περπατητό και καθιερώνεται και αυτο.
 
Επέστρεψα τα 2 κουτιά GM3 Fast καθότι ήταν ότι χειρότερο έχω δοκιμάσει.
Στη θέση τους πήρα ένα. Β&P MB32 Classic και ένα NSI Velox.Γνωμες?
ποσο τα πηρες τα κλασικ?επειδη πανω κατω στης ιδιες τιμες ειναι, δοκιμασε cheditte tordo και αριστον και μεινε με οποιο σου αρεσει μην αλλαζεις συνεχεια φυσιγγια.
 
ποσο τα πηρες τα κλασικ?επειδη πανω κατω στης ιδιες τιμες ειναι, δοκιμασε cheditte tordo και αριστον και μεινε με οποιο σου αρεσει μην αλλαζεις συνεχεια φυσιγγια.
Δεν θελω να μεινω σε καποιο φυσιγγι εμποριου καθοτι γεμιζω μονος μου απλα δεν εχω χρονο ουτε για κλ...μο για να γεμισω και ετσι τα πηρα αυτα απλα ρωτησα γνωμες για αυτα τα 2 που πηρα βασιζομενος οτι αλλαζουν συνεχεια τα περισσοτερα ( βλεπε Tordo της Nsi που το αφησα φαρμακι και το GM3 Fast που ουσιαστικα μπηκε στη θεση του ειναι για να ριχνεις φουρνελα).
Για την τιμη δεν θυμαμαι εδωσα πισω 2 κουτια πηρα και κατι αλλα πραματα και εδωσα την διαφορα δε θυμαμαι ειλικρινα
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top