Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Η γνωμη η δικια μου ειναι οτι πρεπει παντα να πηγαινουμε για κυνηγι με εναν τυπο φυσιγγιων, ειδικα αν ειναι αυτος που εμπιστευομαστε κ εχουμε ριξει με επιτυχια στο παρελθον... Απλα καλο θα ειναι καποια απο τα κουτια αυτα να ειναι κ 8αρακια για τις μερες κ ωρες που η υγρασια μας θελει να πεταξουμε το οπλο... Ακομα κ ενα φυσιγγι που δεν θα μας κανει τα κεφια, θα το συνηθισουμε εμτα απο καποιες τουφεκιες κ θα βρουμε τη χρυτση τομη για να εχουμε επιτυχιες... Με πολλα διαφορετικα κουτια απλα θα αναλονωμαστε σε αστοχιες κ προσπαθεια να συνηθισουμε οτι νεο βαζουμε στο οπλο μας...
Πολλες φορες δεν μετραει μονο αν ενα φυσιγγι ειναι καλο, μετραει κ κατα ποσο ταιριαζει στον τροπο κ το χρονο που σκοπευουμε...
 
Καλησπέρα σε όλους.
Ψάχνω φυσίγγια από 30 έως 34 γραμμάρια,τα οποία να βγαίνουν και σε νούμερο 7,5.
Θέλω το συγκεκριμένο νούμερο σκαγιών για τις μεγάλες τσίχλες.
Ξέρω ότι υπάρχουν τα NSI Classica και τα Mygra Tortora αλλά είναι ακριβά.
Βέβαια υπάρχουν και τα Sporting διαφόρων εταιριών,αλλά διστάζω να τα χρησιμοποιήσω.
Έχετε υπόψιν σας κάποιο τέτοιο φυσίγγι;
Και κάτι άλλο...Μπορούν τα ανταποκριθούν τα φυσίγγια του Sporting στις καιρικές συνθήκες που συναντάμε στον βιότοπο των μεγάλων τσιχλών;
 
Γιώργο δοκίμασε σκοπευτικό σε 7,5 και θα με θυμηθείς..Οχι μονό ανταποκρίνονται αλλά και με το παραπάνω..Μια χρονιά μου χε πει ενας μπάρμπας οτι κάποιοι ρίχναν 32 και 34 gr στις τσαρτσάρες και δεν πέρναν πουλιά ενώ κάποιοι άλλοι δίπλα τις είχαν σακατέψει..Στο τέλος του κυνηγιού πήγαν να ρωτήσουν τι φυσίγγια δούλευαν και είχαν τέτοια αποτελέσματα..Η απάντηση ήταν 2αρι τσοκ και 7,5 νούμερο φυσίγγια sporting..
 
Γιώργο δοκίμασε σκοπευτικό σε 7,5 και θα με θυμηθείς..Οχι μονό ανταποκρίνονται αλλά και με το παραπάνω..Μια χρονιά μου χε πει ενας μπάρμπας οτι κάποιοι ρίχναν 32 και 34 gr στις τσαρτσάρες και δεν πέρναν πουλιά ενώ κάποιοι άλλοι δίπλα τις είχαν σακατέψει..Στο τέλος του κυνηγιού πήγαν να ρωτήσουν τι φυσίγγια δούλευαν και είχαν τέτοια αποτελέσματα..Η απάντηση ήταν 2αρι τσοκ και 7,5 νούμερο φυσίγγια sporting..
.xm.Αξιοπεριεργον...
 
Καλησπέρα σε όλους.
Ψάχνω φυσίγγια από 30 έως 34 γραμμάρια,τα οποία να βγαίνουν και σε νούμερο 7,5.
Θέλω το συγκεκριμένο νούμερο σκαγιών για τις μεγάλες τσίχλες.
Ξέρω ότι υπάρχουν τα NSI Classica και τα Mygra Tortora αλλά είναι ακριβά.
Βέβαια υπάρχουν και τα Sporting διαφόρων εταιριών,αλλά διστάζω να τα χρησιμοποιήσω.
Έχετε υπόψιν σας κάποιο τέτοιο φυσίγγι;
Και κάτι άλλο...Μπορούν τα ανταποκριθούν τα φυσίγγια του Sporting στις καιρικές συνθήκες που συναντάμε στον βιότοπο των μεγάλων τσιχλών;

Όπως σου τα είπε ο Γεράσιμος, θα εκπλαγείς
 
Γιωργο δεν ξερω αν εχεις το ψυχολογικο σθενος να πεσεις στα 28 γαρμμαρια, σιγουρα θα εκπλαγεις οντως... Αν παλι οχι τα Nsi Classica ειναι πολυ καλο φυσιγγι και κανουν εξαιρετικα μακρινες τουφεκιες αρκει να μην κλεισεις πολυ τα τσοκ...
Εχω παντως θα χρησιμοποιουσα 7αρακια κ ενα βαθμο πιο κλειστο τσοκ αν δεν εβρισκα το 7,5αρι που ψαχνεις...
 
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας .cool.
Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας για τα 28άρια από το επόμενο κυνήγι κιόλας...
Έχετε να μου προτείνετε κάποιο φυσίγγι του Sporting που σας έχει ικανοποιήσει στο κυνήγι;
 
Πήρα σήμερα για να δοκιμάσω τα Imperial στα 28 γραμμάρια.
Δεν είχε όμως σε 7,5 και έτσι πήρα οχτάρι...:(
Θα πρέπει να φέρω από Αθήνα....xm.
 
φοβάμαι ότι αν αρχίσω τα 28άρια και αποδειχθούν "ελαφριά" στην ανάκρουση σε σχέση με τα EuroMIx... θα ρίχνω 10 κουτιά σε κάθε έξοδο !!! .shoot.
 
Ελληνικό φυσίγγι σε 7αρι αντιστοιχεί σε 7μιση εισαγωγής αν θυμάμαι καλά
Οχι κατα αναγκη Μακη, αναλογα με την χωρα προελευσης κυριως...
Γιωργο γραψε μας τις εντυπωσεις σου απο το Imperial αν τα ισπανικα φυσιγγια εχουν ελαφρα πιο ψιλα σκαγια σε σχεση με τα ευρωπαικα... Καλυτερα να πηγαινεις στο 7 την επομενη φορα...
 
Ποια απο τα φυσιγγια σας ειχαν την καλυτερη αποδοση στις τσιχλες τις μερες με παγωνια και χιονι?
 
Ποια απο τα φυσιγγια σας ειχαν την καλυτερη αποδοση στις τσιχλες τις μερες με παγωνια και χιονι?
Παύλο εγώ θα σου πω για τις πολύ κακές αποδόσεις απο το φυσίγγια που εμπιστεύομαι χρόνια, το RC32.
Σχεδον όλα τα πουλιά ζωντανά .....η σκυλίτσα μου τα κυνήγαγε για να τα πιάσει..
Δεν σου λεω καθόλου για αυτά που συνέχιζαν την πτήση τους και έπεφταν νεκρά μετα απο αρκετα μέτρα.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top