Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ναι εγω πυρενη δεν εχω προλάβει αλλα έλεγαν οτι ειχε πολυ καλα φυσιγγια ! Εδω στο μαρουσι πλέον δεν έχουμε και άλλο μαγαζι με φυσιγγια !
.shake hands.
είναι στο ίδιο σημείο το μαγαζί Βαγγέλη;;;;
 
Όταν μειώνεται η θερμοκρασία και αυξάνεται η υγρασία (παράδειγμα κυνηγότοπου : λίμνη πλαστήρα ) δεν θα ήταν καλύτερα ένα φυσίγγι στα 34γρ ;;
 
Όταν μειώνεται η θερμοκρασία και αυξάνεται η υγρασία (παράδειγμα κυνηγότοπου : λίμνη πλαστήρα ) δεν θα ήταν καλύτερα ένα φυσίγγι στα 34γρ ;;
Εγώ πάω σε ποιο χοντρά σκάγια! Και μάλιστα πολλές φορές πέφτω σε γραμμάρια...
 
Όταν μειώνεται η θερμοκρασία και αυξάνεται η υγρασία (παράδειγμα κυνηγότοπου : λίμνη πλαστήρα ) δεν θα ήταν καλύτερα ένα φυσίγγι στα 34γρ ;;

Υπερβολή. Πάνω από 32γρ στην τσίχλα δεν χρειάζεται ακόμα και στους -15.
 
Όταν μειώνεται η θερμοκρασία και αυξάνεται η υγρασία (παράδειγμα κυνηγότοπου : λίμνη πλαστήρα ) δεν θα ήταν καλύτερα ένα φυσίγγι στα 34γρ ;;

Καλυτερα να πεφτεις ενα νουμερο στα σκαγια η να κλεινεις λιγο το τσοκ σου...Είναι σωτηριες κινησεις κ κανουν τη διαφορα... Ενα φυσιγγι επειδη ειναι 34 γραμαρια δεν σημαινει οτιθα αποδιδει κατα αναγκη καλυτερα απο ενα 32αρι σε δυσκολες συνθηκες... Παιζουν πολλα αλλα πραγματα ρολο για να συμβει αυτο...
 
Παιδια συμφωνω μαζι σας οτι η τσιχλα δεν χρειαζεται παραπανω απο 32 γρ και στις πιο αντιξοες καιρικες συνθηκες. Το προβλημα εστιαζεται στο πιο (εμπορικο) φυσιγγι θα χρησιμοποιησω σε αυτες τις συνθηκες.
Ο ιδιογωμωτης δεν εχει προβλημα μεχρι να καταληξει στο set up που θα χρησιμοποιησει σε αυτες οι συνθηκες. Ολοι εμεις οι υπολοιποι που αγοραζουμε εμπορικα φυσιγγια εξαρτωμαστε απολυτα απο τη πολυ εμπορικη
και πολυ συχνα μετρια ποιοτικη γομωση του καθε κατασκευαστη. Τα φυσιγγια 32 γρ ειναι τα πιο εμπορικα με οτι αυτο συνεπαγεται. Ελαχιστη αναλογια πυριτιδος , αυξημενες στατικες πιεσεις, συχνη αλλαγη υλικων κλπ.
Τα 34 και παραπανω γρ στην τσιχλα δεν ειναι η λυση, αλλα καποιος που ικανοποιηθηκε απο την αποδοση ενος τετοιου φυσιγγιου στη φασα η στο παπι και το δοκιμασε κατ αναγκη στην τσιχλα στο κρυο και στην πυκνη ομιχλη και τον αφησε ικανοποιημενο
και εκει δυσκολα θα το αλλαξει.
 
Αυτη ειναι η πργαματικοτητα Παυλο... Γι αυτο σε μερικες τετοιες περιπτωσεις πολλες φορες συμφερει να στρεφεσαι κ σε τοπικους κατασκευαστες που διακινουν μικροτερες ποσοτητες φυσιγγιων αλλα σε πολλες περιπτωσεις ενδιαφερονται περισσοτερο για το γοητρο παρα για το κερδος κ φορτωνουν λιγο παραπονω τα φυσιγγια τους...
 
Αυτη ειναι η πργαματικοτητα Παυλο... Γι αυτο σε μερικες τετοιες περιπτωσεις πολλες φορες συμφερει να στρεφεσαι κ σε τοπικους κατασκευαστες που διακινουν μικροτερες ποσοτητες φυσιγγιων αλλα σε πολλες περιπτωσεις ενδιαφερονται περισσοτερο για το γοητρο παρα για το κερδος κ φορτωνουν λιγο παραπονω τα φυσιγγια τους...

Το θέμα ειναι οτι οι μικροί απο κάποια στιγμή και μετά δεν αντέχουν την πίεση του αναταγωνισμού και αρχίζουν τις αλχημείες χωρίς ο καταναλωτής να γνωρίζει .
Και αλοίμονο αν εχει πουλιά και φας φόλα .Γιατί τα εχουμε δει και αυτά.
 
δηλαδή, στο βωμό του κέρδους, σε τί δεν ανταποκρίνεται ένα εμπορικό φυσίγγι ??? σε αριθμό σκαγιών ή σε κακής ποιότητας πυρίτιδα ???? τα νούμερα πιέσεων και άλλα συναφή που αναγράφονται είναι για τον ...λούτσο ???? .hair..hair..hair.
 
Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω ,με ποσα κουτια ξεκινάτε για ενα τσιχλοκυνηγι,και ειναι συνήθως τα ιδια η διαφορετικές εταιρίες! ;Σκέφτομαι απο τα γραφόμενα οτι οσο κ αν εμπιστεύεσαι ενα φυσιγγι πρεπει ν εχεις μαζι κ την δεύτερη επιλογή για την μέρα που θα εχει πουλια κ το φυσιγγι θα σε ξενερώνει!
 
Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω ,με ποσα κουτια ξεκινάτε για ενα τσιχλοκυνηγι,και ειναι συνήθως τα ιδια η διαφορετικές εταιρίες! ;Σκέφτομαι απο τα γραφόμενα οτι οσο κ αν εμπιστεύεσαι ενα φυσιγγι πρεπει ν εχεις μαζι κ την δεύτερη επιλογή για την μέρα που θα εχει πουλια κ το φυσιγγι θα σε ξενερώνει!
σε εκτός έδρας κυνήγι παίρνω πάντα 6-8 κουτιά φυσίγγια ανάλογα τον καιρό και τις πληροφορίες
μια μάρκα πάντα για να μην ψάχνομαι
σε μέρες με αυξημένη υγρασία έχω μαζί μου 2 κουτιά με s4
 
Εγώ ιδιογομώνω αλλά και πάλι θα πάρω 2 πυρίτιδες μαζί μου. Στο αμάξι παίρνω κασελάκι αλλά μαζί μου αναλόγως και την εποχή και αν έχει πουλιά στο καρτέρι θα πάρω 2-4 κουτιά συν τη φυσιγγιοθήκη. Φέτος επειδή πουλιά βρίσκω μόνο στο περπατητό παίρνω 1 κουτί στην πλατή και τη φυσιγγιοθήκη. Στο κάτω κάτω αν χρειαστώ παραπάνω επιστρέφω στο αμάξι και παίρνω...
 
Επίσης, την S4 που λέει και ο Μάκης εγώ τη δουλεύω σε όλα τα κυνήγια, είναι για μένα η καλύτερη πυρίτιδα ενώ για πολύ υγρασία δουλεύω και τη SIPE η οποία όσοσ εκπληκτική είναι στην υγρασία άλλο τόσο ρεζίλι με κάνει στους ξηρούς καιρούς. Αλλά στον ξηρό καιρό δεν έχουμε θέμα υπάρχουν πολλές καλές πυρίτιδες και φυσίγγια του εμπορίου...
 
Χαχα όχι ρε πάνω σου έχεις 7-8 κουτιά;;; Άφηνε τα στο αμάξι και αν χρειαστεί πας και παίρνεις. Δε νομίζω να κυνηγάς τοσο μακρυά από αυτό. Τώρα αν πηγαίνεις με μηχανή, παίρνε τα σε τσαντούλα όταν πρόκειται να κάνεις καρτέρι. Ε αν στο περπατητό τραβάς τόσα πολλά κουτιά τι να πω θα τα κουβαλούσα κι γω κι ας στραβώσει η μέση...
 
Όχι πανω μ 7-8 κουτια στο βαλιτσάκι στο αμαξι :) το κουβαλιμα ειναι απο το σπιτι πρωι πρωι με την τσίμπλα στο κατι ,που με 2 χερια πρεπει ν κουβαλάς καφε οπλο μπουφάν φυσιγγια κλπ μεχρι το αμαξι ! Και ολα αυτα χωρις σηκώσεις και την πολυκατοικία στο πόδι!
 
Όχι πανω μ 7-8 κουτια στο βαλιτσάκι στο αμαξι :) το κουβαλιμα ειναι απο το σπιτι πρωι πρωι με την τσίμπλα στο κατι ,που με 2 χερια πρεπει ν κουβαλάς καφε οπλο μπουφάν φυσιγγια κλπ μεχρι το αμαξι ! Και ολα αυτα χωρις σηκώσεις και την πολυκατοικία στο πόδι!
Χαχα σαν να με βλέπω αλλά ευτυχώς δεν έχω καφέ στο χέρι εγώ. Ε εντάξει μια χαρά είσαι τότε. Εγώ πάντως ποτέ δεν έχω ξεμείνει από φυσίγγια, τι δεν έχω ξεμείνει ούτε στα μισά δεν έχω φτάσει αλλά και πάλι το βαλιτσάκι το γεμίζω...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top