Φυσίγγια για Τσίχλες

Εναλλακτικά αν για κάποιο λόγο θες να δοκιμάσεις κάτι άλλο για κρύο και υγρασία, θα σου πρότεινα Lambro super tordo 32gr με sipe. Έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος.
εχω ακουσει καλα λογια και εγω αλλα δεν τα εχω δοκιμασει ,θα δουμε φετος.
 
με αυτα τα 2 εφοσον εισαι και ευχαριστημενος με τα σιπε εισαι καλα.
Τα Hit δεν τα έχω βάλει ποτέ στη θαλάμη και φέτος κοιτάζω με πολύ σκεπτικισμό τα Navaro ( που χρησιμοποιούσα και ήμουν πολύ ευχαριστημένος) επειδή ακούω ότι τα μπασταρδέψανε. Στα 30άρια ψάχνομαι.
Τα Rio σίγουρα θα αντικαταστήσουν τα Imperial που δεν εισάγονται πλέον.
 
Εναλλακτικά αν για κάποιο λόγο θες να δοκιμάσεις κάτι άλλο για κρύο και υγρασία, θα σου πρότεινα Lambro super tordo 32gr με sipe. Έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος.
Ευχαριστώ, τα έχω υπόψη μου. Νομίζω ότι είναι η ελληνική έκδοση του nsi sipe. Σίγουρα είναι επιλογή, αλλά ευτυχώς έχω από πέρσι κάμποσα (ιταλικά).
 
9,50 €…για κυχλα είναι παρά πολλά
ΝΑΙ! Είναι εξωπραγματική η τιμή. Προσωπικά εμένα με σώνει ότι καλώς, ή κακώς ρίχνω λίγα (στα 32άρια 4-5 κουτιά το χρόνο). Περισσότερο χρησιμοποιώ 30άρια και στην υγρασία/κρύο Sipe.
Ευχαριστώ για τις συμβουλές.
 
Αυτό που με εκνευρίζει περισσότερο δεν είναι ότι οι κατασκευαστές, Έλληνες και ξένοι αλλάζουν τις συνταγές τους και άρα τη συμπεριφορά των φυσιγγίων για οικονομικούς τους λόγους. Το βρίσκω απόλυτα θεμιτό.
Αυτό που εξοργίζει και το θεωρώ απάτη είναι ότι δεν αλλάζουν το όνομα του προϊόντος για να μην χάσουν τους ευχαριστημένους πελάτες.
Αν στη μηλόπιτα αντί για μήλο βάλεις πορτοκάλι βαφτίστηκε πορτοκαλόπιτα. Μπορεί να είναι καλή, αλλά άλλη γεύση. Σε άλλους αρέσει, σε άλλους όχι. Είναι όμως τίμιο.
 
Τα Hit δεν τα έχω βάλει ποτέ στη θαλάμη και φέτος κοιτάζω με πολύ σκεπτικισμό τα Navaro ( που χρησιμοποιούσα και ήμουν πολύ ευχαριστημένος) επειδή ακούω ότι τα μπασταρδέψανε. Στα 30άρια ψάχνομαι.
Τα Rio σίγουρα θα αντικαταστήσουν τα Imperial που δεν εισάγονται πλέον.
Εγώ στην θέση σου θα έπαιρνα 2 κουτακια hit και 2 κουτάκια ναβαρο. Τώρα στα μπασιματα που δινουν ευκαιριες τα πουλια για βολες σε ολα τα υψη θα τα δοκίμαζα και τα 2. Νωρίς το πρωί με την δροσούλα και πιο μετά με πιο ζέστη. Έτσι θα έχεις ένα μπούσουλα. Ούτε πολλά χρήματα θα ξοδέψεις με την αγορά τεσσάρων κουτιών και ότι σου κάτσει καλύτερα πας και αγοράζεις την ποσότητα που θέλεις την επομενη μερα. Δεν νομίζω τόσο νωρίς να φέρουν διαφορετικές παρτίδες τα μαγαζιά. Πιστεύω πως είναι μια λύση αυτή στο δίλημμα σου!
 
Εγώ στην θέση σου θα έπαιρνα 2 κουτακια hit και 2 κουτάκια ναβαρο. Τώρα στα μπασιματα που δινουν ευκαιριες τα πουλια για βολες σε ολα τα υψη θα τα δοκίμαζα και τα 2. Νωρίς το πρωί με την δροσούλα και πιο μετά με πιο ζέστη. Έτσι θα έχεις ένα μπούσουλα. Ούτε πολλά χρήματα θα ξοδέψεις με την αγορά τεσσάρων κουτιών και ότι σου κάτσει καλύτερα πας και αγοράζεις την ποσότητα που θέλεις την επομενη μερα. Δεν νομίζω τόσο νωρίς να φέρουν διαφορετικές παρτίδες τα μαγαζιά. Πιστεύω πως είναι μια λύση αυτή στο δίλημμα σου!
Εκεί θα καταλήξω συν δύο κουτάκια Rio 20. Αν έχει πουλάκια εύκολα τα καταλάβω. Αν όχι....
 
Εκεί θα καταλήξω συν δύο κουτάκια Rio 20. Αν έχει πουλάκια εύκολα τα καταλάβω. Αν όχι....
Αν και δεν τα βλέπω ρόδινα τα πράγματα όλο και κάτι θα έχει. Ειδικά για όποιον μπορεί να πάει συνεχόμενα πρωινά σίγουρα θα πεσει και σε μέρες που κάτι θα κουνιέται.....
 
Εκεί θα καταλήξω συν δύο κουτάκια Rio 20.
Αν προκειται για 1-2 κουτακια έτσι γιατί μας έκαναν κλικ κ θέλουμε να τα δοκιμάσουμε οκ, γιατί με τις τιμες που πηγαν κ αυτα είναι εντελώς ασυμφορα για τσιχλα....

Αν και δεν τα βλέπω ρόδινα τα πράγματα όλο και κάτι θα έχει. Ειδικά για όποιον μπορεί να πάει συνεχόμενα πρωινά σίγουρα θα πεσει και σε μέρες που κάτι θα κουνιέται.....
Εξαρτάται...
Μου εχει τύχει περιπτωση να ρίξω συνολικά τρεις(!!) τουφεκιές έχοντας γράψει πανω απο 15 μέρες στο καρτέρι...

Ασχετο αλλά κ σχετικό (γιατί μας θυμίζει την τσίχλα κ πως όπου να ναι θα αρχίσουν τα περασματα) σημερα το μεσημερακι άκουσα τους πρωτους κοκκινολαιμηδες..
Άργησαν πολυ.... Εδώ σε εμάς τουλάχιστον....
 
Last edited:
Το θέμα είναι ότι αυτά που μου αρέσαν έχουν αλλοιωθεί, ή δεν είναι διαθέσιμα. (Navaro 30, Imperial 32).
Η ζητούμενη αντικατάσταση ίσως θα είναι Hit 8 & Rio 20, που δεν έχω ρίξει ούτε ένα.
Άλλο ζευγάρι θα ήταν NSI Ok 30 & MB Classic 32 και για τα κρύα και υγρασία NSI Sipe 32gr.
Για αυτά ψάχνομαι.
Μην σπας το κεφάλι σου και μπαίνεις σε προβληματισμούς...Πάρε εκεί ό,τι σε βολεύει από πολλές απόψεις εσύ θα το κρίνεις και προσπαρμόσου.Η λέξη προσαρμοστικότητα είναι αυτή που συνοδεύει το μέλλον στην νέα τάξη πραγμάτων.Και επίσης αυτά που λέω πλέον όποιος γυρίζει κερδίζει-μυρίζει και όποιος κάθεται βρωμάει...
 
Εναλλακτικά αν για κάποιο λόγο θες να δοκιμάσεις κάτι άλλο για κρύο και υγρασία, θα σου πρότεινα Lambro super tordo 32gr με sipe. Έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος.
Από του Λάμπρου όλα τα τσιχλοφύσιγγα μου αρέσει μόνο το κίτρινο tordo 30
 
Μην σπας το κεφάλι σου και μπαίνεις σε προβληματισμούς...Πάρε εκεί ό,τι σε βολεύει από πολλές απόψεις εσύ θα το κρίνεις και προσπαρμόσου.Η λέξη προσαρμοστικότητα είναι αυτή που συνοδεύει το μέλλον στην νέα τάξη πραγμάτων.Και επίσης αυτά που λέω πλέον όποιος γυρίζει κερδίζει-μυρίζει και όποιος κάθεται βρωμάει...
Γενικά συμφωνώ. Η διαφορά μου από πολλούς άλλους συναδέλφους είναι ότι εγώ για κάποιους λόγους ρίχνω λίγα φυσίγγια το χρόνο (15-20 κουτιά).
Όταν κατά Μ.Ο. σε μία έξοδό μου ρίχνω 15 -20 τουφεκιές, μέχρι να καταλάβω ποιο μου κάνει και ποιο όχι πέρασε η μισή σεζόν. Για αυτό επικαλούμαι "τη βοήθεια του κοινού".
Τα (αρκετά) προηγούμενα χρόνια αυτό δεν ίσχυε, διότι η ποιότητα ήταν σταθερή και περίπου το ίδιο και οι τιμές. Για παράδειγμα έχω ρίξει κατά χιλιάδες (τότε έριχνα πολλά) Neo Velox και 2001 της Δορκάς. Είχα βρει τη συνταγή και ήμουν ευτυχισμένος. Καν΄το και τώρα....
 
Συναδελφοι εχει δοκιμασει καποιος απο εσας τα φυσιγγια alectoris στη τσιχλα? Τι γνωμη εχετε?
Στο μαυρουλη φτιαχνονται πλέον και αυτά έχει ανέβει πάρα πολύ η τιμή Όχι κάτι το ιδιαίτερο για μένα.
 
Back
Top