Φυσίγγια για τρυγόνι

Στο τραπέζι τι έχει?.my man.Άστα τα φυσίγγια τώρα...
Στο τραπέζι εχει, κατσικάκι δικό μου , γρουνι δικό μου , τυράκι δικό μου , πίτες από μυζήθρα δικιά μου , κρασί δικό μου και μπύρες από το σούπερ μάρκετ και γλυκά από το ζαχαροπλαστείο και ψωμί από τον φούρνο του χωριού! Νομίζω καλα θα περνάγαμε αν ερχόσουν!!!! Θα θαβαμε και τα λαμπρο....
 
Στο τραπέζι εχει, κατσικάκι δικό μου , γρουνι δικό μου , τυράκι δικό μου , πίτες από μυζήθρα δικιά μου , κρασί δικό μου και μπύρες από το σούπερ μάρκετ και γλυκά από το ζαχαροπλαστείο και ψωμί από τον φούρνο του χωριού! Νομίζω καλα θα περνάγαμε αν ερχόσουν!!!! Θα θαβαμε και τα λαμπρο....
Για δώσε στίγμα.
 
Στο τραπέζι εχει, κατσικάκι δικό μου , γρουνι δικό μου , τυράκι δικό μου , πίτες από μυζήθρα δικιά μου , κρασί δικό μου και μπύρες από το σούπερ μάρκετ και γλυκά από το ζαχαροπλαστείο και ψωμί από τον φούρνο του χωριού! Νομίζω καλα θα περνάγαμε αν ερχόσουν!!!! Θα θαβαμε και τα λαμπρο....
Με καθάρισες σαν αυγό τώρα...
 
Στο τραπέζι εχει, κατσικάκι δικό μου , γρουνι δικό μου , τυράκι δικό μου , πίτες από μυζήθρα δικιά μου , κρασί δικό μου και μπύρες από το σούπερ μάρκετ και γλυκά από το ζαχαροπλαστείο και ψωμί από τον φούρνο του χωριού! Νομίζω καλα θα περνάγαμε αν ερχόσουν!!!! Θα θαβαμε και τα λαμπρο....
Ω ρε φιλε..Ολος τυχαιως,θα βρισκομαι τριημερο στις 26/10 στην Στενη...
Κοιτα να δεις κατι συμπτωσεις...
Λογικα περναω απο το χωριο σου...
Θα περασω για ενα "γεια"....
 
Στο τραπέζι εχει, κατσικάκι δικό μου , γρουνι δικό μου , τυράκι δικό μου , πίτες από μυζήθρα δικιά μου , κρασί δικό μου και μπύρες από το σούπερ μάρκετ και γλυκά από το ζαχαροπλαστείο και ψωμί από τον φούρνο του χωριού! Νομίζω καλα θα περνάγαμε αν ερχόσουν!!!! Θα θαβαμε και τα λαμπρο....
Κοψε αδερφε δυο φουσεκια λαμπρο κ αρτησε κατσικακι κ γουρουνι
Θα λεει λαμπρο ο Αλεξ και θα του τρεχουν τα σαλια .sarcastic.
 
C7 cx2000 1.60x30 No8 aquila 24 κλείσιμο στο 60.2 με 60 ρελακι
Για όποιον ιδιογομωνει φοβερό και χωρίς ανακρουση... Και στην πρωινή υγρασία και στην ζέστη του μεσημεριού!! Για όποιον το δοκιμάσει προτείνω να ανοίξει τσοκ μη νομίζει ότι ρίχνει ασφαιρα .sarcastic. .sarcastic.
Κώστα Καλησπέρα!

Με το θάρρος να ρωτήσω , αν το 'κανες με Ζ2Μ 24αρι και 31 γρ. Νο 7, θα ήταν εξίσου καλό λες;

Η ερώτηση είναι "υποθετική"!

Εγώ ψάχνω να το στήσω στο Cal.16...(31 gr=26,5 γρ. στο 16αρι/ 1,60=1,36 οσο δίνει η ΝSI...)

Ευχαριστώ,

Γιάννης
 
από τα ωραιότερα 30αρια που έχω ρίξει, το γουστάρω πολύ αλλά η τιμή το ήταν υπερβολική για μένα, αν θυμάμαι καλά πάνω από 7,5 ευρώ κ δεν το προτίμησα ποτέ
Άρη Καλησπέρα!

Μαζεύω πληροφορίες για την C7 γενικά!

Το έριχνες "πρώιμα";

Από λάκτισμα τι έλεγε; φονικότητα; σε τι αποστάσεις;

Σκοπεύω στο μέλλον να το "στήσω" ιδιογόμωση για το 16αρι σε δίκαννο(26 γρ=30 του 12αριου!) για το ενδημικό μετά τις 15 Σεπτεμβρίου...

Οι πρώτες δοκιμές ήταν ενθαρρυντικές...

Για πες...

Φιλικά,

Γιάννης
 
Καλημέρα Γιάννη, εμένα μου άρεσε πολύ όταν το είχα ρίξει αλλά γενικά δεν έχω ασχοληθεί με αυτή την πυρίτιδα κ δεν έχω άποψη...
Στα 30 γρ δεν με είχε προβληματίσει κάτι αρνητικά...
Καλημέρα Γιάννη, εμένα μου άρεσε πολύ όταν το είχα ρίξει αλλά γενικά δεν έχω ασχοληθεί με αυτή την πυρίτιδα κ δεν έχω άποψη...
Στα 30 γρ δεν με είχε προβληματίσει κάτι αρνητικά...
Άρη Καλημέρα!

Ευχαριστώ πολύ!

Είναι λίγο "ιδιότροπη", και "τσιμπάει" πιέσεις...αλλά στα χαμηλά (τουλάχιστον!) είναι νορμάλ...
Να καταλάβεις εδώ στο νησί, έχουμε ιδιογομωτές "περδικάδες" που την ρίχνουν με τα 12αρια στα 30 γρ. ρελιαστό στην έναρξη...και με ζέστη!

Και πάλι ευχαριστώ!

Φιλικά,

Γιάννης
 
Κώστα Καλησπέρα!

Με το θάρρος να ρωτήσω , αν το 'κανες με Ζ2Μ 24αρι και 31 γρ. Νο 7, θα ήταν εξίσου καλό λες;

Η ερώτηση είναι "υποθετική"!

Εγώ ψάχνω να το στήσω στο Cal.16...(31 gr=26,5 γρ. στο 16αρι/ 1,60=1,36 οσο δίνει η ΝSI...)

Ευχαριστώ,

Γιάννης
Γιαννη καλημερα,
δεν προλαβαίνω να παρακολουθω πολυ το φορουμ ...
δεν το εχω δοκιμάσει ετσι οπως λες αλλα δεν χανεις κατι να δοκιμασεις.... εμενα με ακουιλα 24 και gt24 μου αρεσει και ετσι το στηνω.
 
Γιαννη καλημερα,
δεν προλαβαίνω να παρακολουθω πολυ το φορουμ ...
δεν το εχω δοκιμάσει ετσι οπως λες αλλα δεν χανεις κατι να δοκιμασεις.... εμενα με ακουιλα 24 και gt24 μου αρεσει και ετσι το στηνω.
Κώστα Καλησπέρα!

Ευχαριστώ πολύ!

Ατυχώς για το 16αρι δεν έχουμε την ποικιλία υλικών του 12αριου...Να φανταστείς ότι το Ζ2Μ 24 τον παρήγγειλα από Ιταλία και ήταν ο μοναδικός τόσο ψηλός!
Βλέπεις κλείνω μόνο ρέλι...
Αυτή είναι η καλύτερη μου δόκιμη με την C7... Δοκιμή C7,No 7 ,26 gr.30 μετρα 2 αστρα-Cal.16.jpg

Η ΝSI το δίνει 1,35 Χ 28(28 γρ=33 του 12αριου) με 686 σε 70αρι κάλυκα, αστέρι, 390 μ/δλ, 720 bar!
To δικό μου το κόβω 650 bar Pmax. και 380-390 μ/δλ περίπου...πάντως ήταν ελαφρύ σχετικά , και έκανε και ζέστη όταν το έριξα....
Είναι και στενό το 16άρι 17 χιλ. αυλός και κοντοί κώνοι, Γαλλικό Vervey Caron Pionnier, St.Ettienne...

Verney Carron - Saint Ettiene-,Pionnier,Cal.16.jpg

Όπως και νάχει σ'ευχαριστώ πολύ και παλι...

Φιλικά,

Γιάννης
 
Καλημέρα, Γιάννη νομίζω πως αν θέλεις να κάνεις αντιστοιχία τις πιέσεις από 12αρι σε άλλο διαμετρημα ίσως είναι προτιμότερο να υπολογίζεις το κλάσμα πχ 16(17,0)/12(18,3) υψωμενο στον κύβο και όχι στο τετράγωνο. Τα 28 δηλαδή γραμμάρια στο 16αρι αντιστοιχούν με 34,5 στο 12αρι περίπου.
 
Κώστα Καλησπέρα!

Ευχαριστώ πολύ!

Ατυχώς για το 16αρι δεν έχουμε την ποικιλία υλικών του 12αριου...Να φανταστείς ότι το Ζ2Μ 24 τον παρήγγειλα από Ιταλία και ήταν ο μοναδικός τόσο ψηλός!
Βλέπεις κλείνω μόνο ρέλι...
Αυτή είναι η καλύτερη μου δόκιμη με την C7... View attachment 35222

Η ΝSI το δίνει 1,35 Χ 28(28 γρ=33 του 12αριου) με 686 σε 70αρι κάλυκα, αστέρι, 390 μ/δλ, 720 bar!
To δικό μου το κόβω 650 bar Pmax. και 380-390 μ/δλ περίπου...πάντως ήταν ελαφρύ σχετικά , και έκανε και ζέστη όταν το έριξα....
Είναι και στενό το 16άρι 17 χιλ. αυλός και κοντοί κώνοι, Γαλλικό Vervey Caron Pionnier, St.Ettienne...

View attachment 35227

Όπως και νάχει σ'ευχαριστώ πολύ και παλι...

Φιλικά,

Γιάννης
γιαννη η τουφεκια απο συγκεντρωση ειναι παρα πολυ καλη...απο φονικοτητα εσυ μονο μπορεις να το δεις....
δεν εχω ασχοληθει καθολου με αλλα διαμετρηματα οποτε οτι και να προσπαθησω να σου πω θα ειναι λαθος μαλλον ....
εχουν ασχοληθει ομως αλλα παιδια εδω μεσα με μικροτερα διαμετρηματα οποτε σιγουρα θα βοηθησουν!!
 
Καλημέρα, Γιάννη νομίζω πως αν θέλεις να κάνεις αντιστοιχία τις πιέσεις από 12αρι σε άλλο διαμετρημα ίσως είναι προτιμότερο να υπολογίζεις το κλάσμα πχ 16(17,0)/12(18,3) υψωμενο στον κύβο και όχι στο τετράγωνο. Τα 28 δηλαδή γραμμάρια στο 16αρι αντιστοιχούν με 34,5 στο 12αρι περίπου.
Καλημέρα Λευτέρη!

Να σου πω , ακολουθώ αυτό όσον αφορά τα γραμμάρια.... από το ιταλικό huntingsport...

Αναλογία γομώσεων Cal.12-16.jpg

Τώρα για τις πιέσεις, η CIP έχει όριο τα 740 bar για το 12αρι και τα 780 bar για το 16αρι...
Γενικά στο 16αρι και στα μικρότερα διαμετρήματα καλύτερα δουλεύουν οι ιμι-προοδευτικές η προοδευτικές πυρίτιδες ΠΑΡΑ οι ταχύκαυστες...ΒΑΣΙΚΑ λογο στενότερων αυλών, χωρίς αυτό να είναι απόλυτο...


Να είσαι καλά , και ευχαριστώ πολύ!

Φιλικά,

Γιάννης
 
γιαννη η τουφεκια απο συγκεντρωση ειναι παρα πολυ καλη...απο φονικοτητα εσυ μονο μπορεις να το δεις....
δεν εχω ασχοληθει καθολου με αλλα διαμετρηματα οποτε οτι και να προσπαθησω να σου πω θα ειναι λαθος μαλλον ....
εχουν ασχοληθει ομως αλλα παιδια εδω μεσα με μικροτερα διαμετρηματα οποτε σιγουρα θα βοηθησουν!!
Κώστα Καλημέρα!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!

Φιλικά,

Γιάννης
 
Back
Top