Φυσίγγια για τρυγόνι

Μια χαρά νουμερο το βρισκω εγω. Συνηθως χρησιμοποιείς πιο χοντρά ή πιο ψιλα σκάγια στο τρυγόνι;
Εγω πάντως πέρυσι όσα βάρεσα τα χτύπησα με κάτι 28αρια 8 νούμερο και πάντα 1* πάνω.....αφού σκέφτομαι να του πατήσω καμία ηλεκτροκολληση να μην παιδεύομαι και σφίγγω-ξεσφιγγω κάθε φορά που καθαρίζω το όπλο χαχαχα
Πάντα με Νο8 πήγαινα...αλλά το 8 με το 8.5 έχει μικρή διαφορά στην ουσία,αλλά αυτή η μικρή διαφορά ίσως κάνει τη διαφορά κ δν με καλύψει... ;)
 
Κουβέντα να γίνεται!!
Τη Νο σκάγια ρίχνεται στην έναρξη;;
Σκέφτομαι φέτος,για 1η φορά να ρίξω Νο:8,5 στην έναρξη....
Είναι ιδανική αυτή η διάμετρος σκαγίου για το τρυγόνι, σε νορμάλ αποστάσεις από
0 ως 35-40m κ με τη τσοκάρισμα προτιμάται ...;;;
Καλύτερα 7αρια.Θα τα έχεις και μετά στα περάσματα.Μπορει να περνάνε και αγριοπερίστερα.
 
Καλύτερα 7αρια.Θα τα έχεις και μετά στα περάσματα.Μπορει να περνάνε και αγριοπερίστερα.
Εκείνα του Σεπτέμβρη,μαζί με τα αγριοπερίστερα που συνήθως εμφανίζονται ελάχιστα βιαστεικά τότε, τα περιμένει η Sipe με 6+7 mix....
 
Πάντα με Νο8 πήγαινα...αλλά το 8 με το 8.5 έχει μικρή διαφορά στην ουσία,αλλά αυτή η μικρή διαφορά ίσως κάνει τη διαφορά κ δν με καλύψει... ;)
Δεν πρόκειται να σε προδώσει μια τόσο μικρή διαφορά, κυρίως παίζει ρόλο ο ψυχολογικός παράγοντας κατά τη γνώμη μου.
 
9 αρακι καλο και μοντ τσοκ ο ιδανικος συνδυασμος για μενα 32γρ σε καλυπτει εως και 40 μετρα στανταρ εαν ντουφεκας σωστα και παιρνεις και κοντινο πουλι πιο ευκολα απο το 1 η το 2 αστρα και σκοτωνει και περιστερια
 
Πολύ καλό,το έχεις δοκιμάσει ποτέ αργότερα;;;σε τσίχλες;;;
Έχω ρίξει πολλά κουτιά σε νο8 απ' το Φλεβάρη του 2015 έως και πέρσι (φέτος δεν προλάβαμε...) πάντοτε εξαιρετικό, σε όλες τις καιρικές συνθήκες δε με άφησε ποτέ παραπονεμένο, για μένα είναι ίσως το αγαπημένο μου φυσίγγι. Δεν άλλαζα ούτε νούμερο (το 8), σε νο9 έριξα μόνο ένα κουτάκι για δοκιμή, να δω αν θα μου αρέσει και το βρήκα εξίσου άψογο. Παρόλα αυτά δεν έχει τύχει να το ρίξω καλοκαίρι ποτέ!
 
Το ειχα δοκιμασει οταν πριν καμια 5ετια περιπου οταν αρχισαν να ερχονται εδω
Μου ειχε αρεσει πολυ
Κρατουσε μετρα ηταν συγκεντρωτικο
Στις τσιχλες
Με καλες μερες ηλιολουστες γενναρη- φλεβαρη
Μετα ακριβωσε και δεν το ξαναπηρα
 
Eγω κύριοι ξεκινάω για τρυγονια με δύο φυσίγγια. Ένα 32αρι νο9 και ενα 28αρι νο8. Φασσες εμείς δεν έχουμε εδώ αρα τα 8αρια και τα 9αρια νομίζω καλύπτουν καλά το ντοπιαρικο και σε καλό εύρος αποστασεων. Πιο μετά που μπορεί να πετύχουμε τίποτα περαστικά που είναι και πιο μπαμπατσικα μπαίνουν στο γιλέκο και μερικά 32αρια νο7.
 
Όσο για το εικονιζόμενο πιο πάνω πυρομαχικο, οταν το είχα πρωτοπαρει για τρυγόνια ηταν καταπληκτικό. Ότι ακουμπούσε έπεφτε στουπι. Αλλά στις τσιχλες με κρέμασε ανεπανόρθωτα οπότε δεν ξαναπηρα.
 
Eγω κύριοι ξεκινάω για τρυγονια με δύο φυσίγγια. Ένα 32αρι νο9 και ενα 28αρι νο8. Φασσες εμείς δεν έχουμε εδώ αρα τα 8αρια και τα 9αρια νομίζω καλύπτουν καλά το ντοπιαρικο και σε καλό εύρος αποστασεων. Πιο μετά που μπορεί να πετύχουμε τίποτα περαστικά που είναι και πιο μπαμπατσικα μπαίνουν στο γιλέκο και μερικά 32αρια νο7.
32 γρ νο 71/2
Σαλατα τις κανει
 

Attachments

  • 907F6B4D-52D9-4D4D-9311-A4C924649F8D.jpeg
    907F6B4D-52D9-4D4D-9311-A4C924649F8D.jpeg
    612,9 KB · Προβολές: 34
Έχω ρίξει πολλά κουτιά σε νο8 απ' το Φλεβάρη του 2015 έως και πέρσι (φέτος δεν προλάβαμε...) πάντοτε εξαιρετικό, σε όλες τις καιρικές συνθήκες δε με άφησε ποτέ παραπονεμένο, για μένα είναι ίσως το αγαπημένο μου φυσίγγι. Δεν άλλαζα ούτε νούμερο (το 8), σε νο9 έριξα μόνο ένα κουτάκι για δοκιμή, να δω αν θα μου αρέσει και το βρήκα εξίσου άψογο. Παρόλα αυτά δεν έχει τύχει να το ρίξω καλοκαίρι ποτέ!
Γιατρέ ,μπορεί άνετα να χαρακτηριστεί ''καλοκαιρινό ''
 
D20 X32 στο 1.50 υπολογίζω
Δεν εχει τιποτα να ζηλεψει απο ενα μιραζ η ενα ροκετ με d20 και παλι και εναμιση ευρω φτηνοτερο το κουτι
Απλα σε αυτα βαζεις ενα τσοκ στενοτερο απο οτι θα εριχνες το κιτρινο λαμπρο- εαν φυσικα δινεις μεγαλη σημασια σε κυαθια και ταχυτητες οταν δεν εχουν τοσο μεγαλες αποκλισεις
 
Κουβέντα να γίνεται!!
Τη Νο σκάγια ρίχνεται στην έναρξη;;
Σκέφτομαι φέτος,για 1η φορά να ρίξω Νο:8,5 στην έναρξη....
Είναι ιδανική αυτή η διάμετρος σκαγίου για το τρυγόνι, σε νορμάλ αποστάσεις από
0 ως 35-40m κ με τη τσοκάρισμα προτιμάται ...;;;
Μια χαρά είναι Κώστα, μην το σκέφτεσαι καθόλου.
Με 8αρια και 9αρια κυνηγάω όλα τα χρόνια και τα τρυγόνια πέφτουν κεραυνοβολημένα από παντού.Με τις θερμοκρασίες του Αυγούστου τα ψιλά νούμερα σκοτώνουν πολύ μακριά.
 
Όποιος δεν το έχει δοκιμάσει ας κάνει τον κόπο και θα με θυμηθει σε νο 7, και 8 ακαριαία και πολύ μακρινά σκοτώματα View attachment 26342
Την πρώτη χρονιά που είχε βγει, είχα ρίξει αρκετά κουτάκια σε τσίχλες τον χειμώνα.Το φυσίγγι σκότωνε παντού χωρίς να μασάει από κρύα και υγρασίες. Αφού είχα μείνει ικανοποιημένος πήρα κάποια κουτιά για την έναρξη στα τρυγόνια. Με τις πρώτες τουφεκιές που ακόμα δεν έχει ξημερώσει και η υγρασία είναι αυξημένη τα πουλιά έπαιρναν σκάγια και συνέχιζαν πέφτοντας παρακάτω. Με το που ανέβηκε η θερμοκρασία και έπεσε η υγρασία ήταν εξαιρετικά.Το είχα συζητήσει μετά και με το μαγαζί που τα είχα αγοράσει και μου είχε αναφέρει ότι και άλλοι δεν είχαν μείνει ικανοποιημένοι με τη νέα παρτίδα και όσοι πήραν ποσότητα ήθελαν να τα αλλάξουν.
Να αναφέρω ότι έναρξη κάνω στο χωριό στη ΒΔ Μακεδονία και εκεί οι συνθήκες ακόμα και τον Αύγουστο είναι διαφορετικές από την κεντρική και νότια Ελλάδα.
 
Back
Top