Φυσίγγια για τρυγόνι

Τα εριχνα κι εγω παλιοτερα με τβν benelli αλλα αφενος κλοτσαγαν πολυ αφετερου σε μερη οπως τα λεγρενα πχ θες καλυτερα οχι τοσο συγκεντρωτικο φυσιγγι.
 
εχθες μπηκα στο site της nsi και το tortora το εχει και με tecna και με s4
Πρώτη και τελευταία φορά που έριξα το tortora της BP .. στην περσινή έναρξη
Πραγματική απογοήτευση φίλε... ένα και μοναχικό τρυγόνι...το οποίο έφαγε όλο το σμπάρο και έπεσε μετά από αρκετά μέτρα... ξερό.. και μέσα στο αίμα...
 
Πρώτη και τελευταία φορά που έριξα το tortora της BP .. στην περσινή έναρξη
Πραγματική απογοήτευση φίλε... ένα και μοναχικό τρυγόνι...το οποίο έφαγε όλο το σμπάρο και έπεσε μετά από αρκετά μέτρα... ξερό.. και μέσα στο αίμα...
Πανούτσο μου, δεν φταίει το φυσίγγι. Το κάθε φυσίγγι είναι φτιαγμένο για κάποιες συγκεκριμένες συνθήκες και εποχή. Θεωρώ και είναι προσωπική μου άποψη, ότι τα φυσίγγια tortora ανεξαρτήτου εταιρίας αναφέρονται στο κυνήγι του τρυγονιού κατά την διάρκεια της μετανάστευσης, δηλαδή τον Σεμπτέβρη. Για ένα δροσερό και υγρό πρωινό του Σεμπτέμβρη που μπορεί τα τρυγόνια να μπαίνουν από την θάλασσα σε αρκετό ύψος, τα φυσίγγια tortora είναι μια εξαιρετική επιλογή. Για κυνήγι τρυγονιού στις 20 Αυγούστου, με θερμοκρασίες να φλερτάρουν κατά τις 10 η ώρα με τους 40 βαθμούς, δεν είναι και η καλύτερη επιλογή. :)
 
Πανούτσο μου, δεν φταίει το φυσίγγι. Το κάθε φυσίγγι είναι φτιαγμένο για κάποιες συγκεκριμένες συνθήκες και εποχή. Θεωρώ και είναι προσωπική μου άποψη, ότι τα φυσίγγια tortora ανεξαρτήτου εταιρίας αναφέρονται στο κυνήγι του τρυγονιού κατά την διάρκεια της μετανάστευσης, δηλαδή τον Σεμπτέβρη. Για ένα δροσερό και υγρό πρωινό του Σεμπτέμβρη που μπορεί τα τρυγόνια να μπαίνουν από την θάλασσα σε αρκετό ύψος, τα φυσίγγια tortora είναι μια εξαιρετική επιλογή. Για κυνήγι τρυγονιού στις 20 Αυγούστου, με θερμοκρασίες να φλερτάρουν κατά τις 10 η ώρα με τους 40 βαθμούς, δεν είναι και η καλύτερη επιλογή. :)
.shake hands.
 
Πανούτσο μου, δεν φταίει το φυσίγγι. Το κάθε φυσίγγι είναι φτιαγμένο για κάποιες συγκεκριμένες συνθήκες και εποχή. Θεωρώ και είναι προσωπική μου άποψη, ότι τα φυσίγγια tortora ανεξαρτήτου εταιρίας αναφέρονται στο κυνήγι του τρυγονιού κατά την διάρκεια της μετανάστευσης, δηλαδή τον Σεμπτέβρη. Για ένα δροσερό και υγρό πρωινό του Σεμπτέμβρη που μπορεί τα τρυγόνια να μπαίνουν από την θάλασσα σε αρκετό ύψος, τα φυσίγγια tortora είναι μια εξαιρετική επιλογή. Για κυνήγι τρυγονιού στις 20 Αυγούστου, με θερμοκρασίες να φλερτάρουν κατά τις 10 η ώρα με τους 40 βαθμούς, δεν είναι και η καλύτερη επιλογή. :)

Η καλυτερη αναλυση που εχω διαβασει για φυσιγγια τρυγονιου ever και συμφωνω απολυτα μαζι σου. Το κυνηγι τρυγονιου στα γνωστα παραθαλασσια περασματα της Ελλαδας γυρω στις 10 του Σεπτεμβρη και το κυνηγι στην εναρξη στους ηλιοσπορους ειναι εντελως διαφορετικα. Στα μπασιματα τα τρυγονια που μπαινουν απο θαλασσα με θερμοκρασιες κατα 10 με 15 βαθμους συνηθως χαμηλοτερες απο αυτες του Αυγουστου δεν σου δινουν και μεγαλες ευκαιριες για κοντινες τουφεκιες εκτος απο κατι ισως πουλια που εχουν πιασει στα δεντρα απο βραδυς και φευγουν το χαραμα. Οι τουφεκιες στα 40+ μετρα ειναι πολυ συνηθισμενες και οι απαιτησεις τοσο στις σκοπευτικες ικανοτητες του κυνηγου οσο και στο φυσιγγι ειναι αυξημενες. Ολα τα ειδικα φυσιγγια τρυγονιου ειναι φτειαγμενα γιαυτο το σεναριο. Επισης το κυνηγι τρυγονιου στην Ιταλια απο οπου προερχονται τα ειδικα φυσιγγια τρυγονιου ανοιγει την 1η του Σεπτεμβρη.
 
Πραγματι το nsi20 ειναι πολυ καλο φυσιγγι.Ειναι ομως αρκετα ακριβο και δω πανω δεν το βρισκω παντα.Αλλο φυσιγγι που δοκιμασα και μου αρεσε στο τρυγονι με την αποτελεσματικοτητα του ηταν το derby τις ΠΥΡΚΑΛ.Ηταν ομως λιγο "δυνατο".Φετος για πρωτη φορα δοκιμασα το nova του Κυρια σε νο8 και πραγματικα εντυπωσιαστικα.Μαλλον θα το δουλεψω και του χρονου...
 
Αλλο φυσιγγι που δοκιμασα και μου αρεσε στο τρυγονι με την αποτελεσματικοτητα του ηταν το derby τις ΠΥΡΚΑΛ.Ηταν ομως λιγο "δυνατο".
Ξέχνα τα Πυρκάλ Μήτσο, που να είχες δοκιμάσει και τα Ideal στα 30γρ. Είχα κυνηγήσει έναρξη πριν κάτι χρόνια με τον Ρουβά και του είχα δώσει 1-2 κουτιά, τους έκανε κάτι σμπάρα απίστευτα. :)
 
Στα μερη που τα κυνηγαω εδω, συν το οτι μιλαμε για πρωινα πουλια, δεν ειχα ποτε προβλημα με φυσιγγι, ισα ισα που αρκετα απο αυτα μου φαινοντουσαν δυνατα. Αλλα μιλαμε για καρτερι πρωινο που σπανια παει μετα τις 9-9:30, εκτος τα τελη του περασματος που ερχονται τα μικρα τα οποια συνηθως μπαινουν λιγο πιο αργα στη μερα. Αλλιως οτι πουλι περασει θα ειναι με το σκασιμο της μερας ως τις 8 το πολυ
 
Κριμα για την ΠΥΡΚΑΛ Γιωργο.Αν και δεν εριξα το φυσιγγι που λες σε γενικες γραμμες εφτιαχνε πολυ καλα φυσιγγια.
Βικτορα ουτεκαι γω ειχα ποτε καποιο σοβαρο προβλημα.Απλα καποια φυσιγγια σε κανουν ανελπιστα να σκασεις μερικα χαμογελα ευτυχιας..
 
Όταν ακούω τρυγόνι δύο φυσίγγια έρχονται στο μυαλό μου, Lambro Tordo32 & ΝΕΟ VELOX, φέτος εγώ θα τους παίξω πρώτα ο Θεός και τα Tordo30 που με ενθουσίασαν στις τσίχλες.
 
Αλλο κυνηγι τα τοπιαρικα του Αυγουστου κ αλλο τα περασματιαρικα του Σεπτεμβρη... Για τα περασματα ειναι φτιαγμενα τα διαφορα Tortora και συμφωνω με Γιωργο κ Παυλο απολυτα...
Πολυ καλα και τα Neo Velox για κατι πιο οικονομικο... Τα εριχνα πολυ παλιοτερα...
 
μπραβο drv συμφωνω απολυτα φοβερο το 30αρακι το κιτρινο πραγματικα κενταει και σε διαφορετικες καιρικες συνθηκες μακαρι να μη το χαλασει
 
  • Like
Reactions: DrV
Αλλο κυνηγι τα τοπιαρικα του Αυγουστου κ αλλο τα περασματιαρικα του Σεπτεμβρη... Για τα περασματα ειναι φτιαγμενα τα διαφορα Tortora και συμφωνω με Γιωργο κ Παυλο απολυτα...
Πολυ καλα και τα Neo Velox για κατι πιο οικονομικο... Τα εριχνα πολυ παλιοτερα...

Αυτά τα φυσίγγια τα έριχνα για πολλά χρόνια Πολύ ικανοποιημένος απο την απόδοσή τους.
Παλιότερα όμως γεμίζονταν με την Τσέχικη πυρίτιδα Lοvex ενώ τώρα με την ισπανική CSB-1.
 
Αυτά τα φυσίγγια τα έριχνα για πολλά χρόνια Πολύ ικανοποιημένος απο την απόδοσή τους.
Παλιότερα όμως γεμίζονταν με την Τσέχικη πυρίτιδα Lοvex ενώ τώρα με την ισπανική CSB-1.
γενικα ο δορκας τη τελευταια 5ετια ολα του τα φυσιγγια τα γεμιζει με ισπανικες πυριτιδες αν δεν κανω λαθος
 
Eυρυπιδη ενα που ειχα ανοιξει πριν 2 χρονια ειχε S4 1.47 και 33.5 γρ σκαγια
αρα σωστα γραφεις παραπανω οτι ειναι για πρωινα με υγρασια και οχι μετα πoυ θα βγει ζεστη και αν θυμαμαι καλα γιατι ειμαι και μεγαλος ανθρωπος παλιοτερα ειχα δει ενα dvd με το λοβερδο και ελεγε κι αυτος το ιδιο πραγμα οτι τα χρησ. σε πρωινα με πολλη υγρασια αν και προσωπικα δεν τα εχω ριξει ποτε βλεπεις κολλλησα στα ns 20
 
Ενα καλο τραποφυσιγκο στα 28γρ θελει το τρυγονι, και τιποτε αλο.Τα αλλα ειναι τρικ του καθε κατασ.;)
πανω σ αυτο το θεμα εχω κυνηγησει με το baikal που εχω με το τραποφυσιγγο του λαμπρου με αρκετα καλα αποτελεσματα
 
Back
Top