Φυσίγγια για τρυγόνι

Παιδια συγνωμη που ξεφευγω απο το topic, αλλα τιθεται ενα πολυ πολυ σοβαρο ζητημα επι του οποιου θα ηθελα την αποψη σας μιας και μας αφορα/επηρεαζει αμεσα... Εφαρμοζεται απαγορευση κυκλοφοριας σε δασικες εκτασεις λογω κινδυνου πυρκαγιας. Τι γινεται σε αυτη την περιπτωση? Καλως ή κακως τα τρυγονακια δε τα συνανταμε μονο σε λιοσπορα, ουτε εχουμε λεφτα να τρεχουμε απ την Αθηνα στη Δραμα. Θα κανουμε εναρξη σε δασικες εκτασεις που απαγορευεται η κυκλοφορια??? Ειναι πολυ σοβαρο σαν ζητημα και δεν ξερω τι ισχυει για εμας που βγαζουμε αδεια και παμε να κανουμε 3 ωριτσες το πρωι το χομπυ μας.
Καλημέρα συνάδελφε. Πράγματι είναι off topic. Αν θέλεις άνοιξε ένα θέμα στην ενότητα ειδήσεις αναφέροντας την πηγή να διαβασουμε και εμείς. Είναι πολύ σοβαρό το θέμα και επάνω στην έναρξη.
Σε ευχαριστώ.
 
Φέτος το χειμώνα κυνηγούσα τσίχλες με 24γρ 9.5...οποτε αδερφέ τα 32 πλέον δεν θα τα ακουμπήσω....άσε που βλέπω κάτι τιμές...τρελές....
Α γεια σου!!
Κι εγώ τα ρίχνω κατά καιρούς τα 24άρια τα 9μισάρια (skeet-οφούσεκα) στα τσιχλο-καρτεράκια μου...!!! Και επέρυσι έριξα κάμποσα κι εφέτο θα τα ξαναρίξω...!
Πέρυσι επίσης, έριξα και 24άρια σε 7μισυ νούμερο (trap-οφούσεκα) και στις κυριαρίνες (turdus viscivorus) στα έλατα...!!! Μια χαρούλα κι αυτά, αρκεί να φεύγει η ντουφεκιά καλοζυγιασμένη...!
Είναι κι αρκετά φτηνότερα τα 24αρια φυσιγγάκια του skeet και του trap, σε σύγκριση με τα αμιγώς κυνηγετικά...! Για τις τσιχλίτσες κάνουν και παρακάνουν...!!
 
Last edited:
Α γεια σου!!
Κι εγώ τα ρίχνω κατά καιρούς τα 24άρια τα 9μισάρια (skeet-οφούσεκα) στα τσιχλο-καρτεράκια μου...!!! Και επέρυσι έριξα κάμποσα κι εφέτο θα τα ξαναρίξω...!
Πέρυσι επίσης, έριξα και 24άρια σε 7μισυ νούμερο (trap-οφούσεκα) και στις κυριαρίνες (turdus viscivorus) στα έλατα...!!! Μια χαρούλα κι αυτά, αρκεί να φεύγει η ντουφεκιά καλοζυγιασμένη...!
Είναι κι αρκετά φτηνότερα τα 24αρια φυσιγγάκια του skeet και του trap, σε σύγκριση με τα αμιγώς κυνηγετικά...! Για τις τσιχλίτσες κάνουν και παρακάνουν...!!
Η αλήθεια είναι φίλε μου το 24αρι δεν συγχωρεί θέλει καλή σκόπευση και ειδικά το 7.5 είναι θανατος.....το έχω ρίξει και εγώ στο καρτέρι δουλευω πολύ το nsi το japan μου το έχει συστήσει ένας φίλος trapαδορος.....λίγο σφιχτό τσοκ με το 391 και τελείωσε....
 
Εγώ δεν θεωρώ ότι αυτές οι γομωσεις είναι κυνηγετικές.32 γραμμάρια νούμερο 7 είναι μια χαρά για όλες τις αποστάσεις αλλά και για μετά για τα πουλιά του Σεπτέμβρη
Γιατι οσοι σου λενε οτι κυνηγανε με 24 και 28 γραμμαρια, νομιζεις οτι ολοι λενε την αληθεια? Βαλε 30 γραμμαρια τωρα και 32 τον Σεπτεμβρη και μην ακους κανεναν
 
Τ
Γιατι οσοι σου λενε οτι κυνηγανε με 24 και 28 γραμμαρια, νομιζεις οτι ολοι λενε την αληθεια? Βαλε 30 γραμμαρια τωρα και 32 τον Σεπτεμβρη και μην ακους κανεναν
Τι πάραπανω θα σου δώσουν τα 32 εκτός ότι θα τα πληρώσεις διπλάσια?
 
Τ

Τι πάραπανω θα σου δώσουν τα 32 εκτός ότι θα τα πληρώσεις διπλάσια?
Αντε παλι με τα 2.5 ευρω παραπανω που θα πληρωσεις για να παρεις ενα κουτι το σεπτεμβρη που σιγα τα πολλα τρυγονια που θα βρεις... Αντε παλι με τις τσιγγουνιες...
 
Αντε παλι με τα 2.5 ευρω παραπανω που θα πληρωσεις για να παρεις ενα κουτι το σεπτεμβρη που σιγα τα πολλα τρυγονια που θα βρεις... Αντε παλι με τις τσιγγουνιες...
Δεν είναι ο Σεπτέμβρης και ο Αύγουστος ρε συ το θέμα οι περισσότεροι δεν θα τουφεκισουν καν τρυγόνι το θέμα είναι οι τσίχλες που είναι κάμποσα τα 2.5 άρια και η κοροϊδία τα περισσότερα φυσίγγια που αγοράζουν τώρα είναι στοκ από πέρυσι οι έμποροι δεν τα είχαν πάρει με τις τιμές που τα πουλάνε ε και η κοροϊδία εχει ένα όριο
 
Με τις
Δεν είναι ο Σεπτέμβρης και ο Αύγουστος ρε συ το θέμα οι περισσότεροι δεν θα τουφεκισουν καν τρυγόνι το θέμα είναι οι τσίχλες που είναι κάμποσα τα 2.5 άρια και η κοροϊδία τα περισσότερα φυσίγγια που αγοράζουν τώρα είναι στοκ από πέρυσι οι έμποροι δεν τα είχαν πάρει με τις τιμές που τα πουλάνε ε και η κοροϊδία εχει ένα όριο
Με τις τσιχλες τωρα σοβαρα, θα υπαρξει τεραστιο προβλημα φετος... Οι τιμες ειναι αυξημενες , τα φυσιγγια οπως λες ειναι στοκ και πρεπει να παιζονται και αλλες μπινιες γιατι πως εξηγειται να αγοραζω ευρωπαικο κουτι και τα φυσιγγια μεσα να εχουν ιχνος βελονας επανω στα καψυλια...??? Δεν ξερω εαν το εχεις παρατηρησει... Προσωπικα, θα κινηθω στο 7μησαευρω και οι τουφεκιες θα ειναι διαλεχτες. Δε γινεται αλλιως. Μεχρι να πεσουν οι τιμες. Απο ενα σημειο και μετα δεν θα συμφερει ουτε αυτους να πουλανε ακριβα. Για τα υπολοιπα θηραματα τι να κανω για 4 φορες που θα παω για φασα θα παρω το ροτβαιλ και δε θα παραγγειλω σουβλακια σπιτι, τι να κανω ρε συναδελφε???
 
Με τις

Με τις τσιχλες τωρα σοβαρα, θα υπαρξει τεραστιο προβλημα φετος... Οι τιμες ειναι αυξημενες , τα φυσιγγια οπως λες ειναι στοκ και πρεπει να παιζονται και αλλες μπινιες γιατι πως εξηγειται να αγοραζω ευρωπαικο κουτι και τα φυσιγγια μεσα να εχουν ιχνος βελονας επανω στα καψυλια...??? Δεν ξερω εαν το εχεις παρατηρησει... Προσωπικα, θα κινηθω στο 7μησαευρω και οι τουφεκιες θα ειναι διαλεχτες. Δε γινεται αλλιως. Μεχρι να πεσουν οι τιμες. Απο ενα σημειο και μετα δεν θα συμφερει ουτε αυτους να πουλανε ακριβα. Για τα υπολοιπα θηραματα τι να κανω για 4 φορες που θα παω για φασα θα παρω το ροτβαιλ και δε θα παραγγειλω σουβλακια σπιτι, τι να κανω ρε συναδελφε???
Εγώ προσωπικά θα δώσω μέχρι 6.60 που βρήκα τα skeet και τα trap αν τους μείνουν στα ράφια μια χρονιά θα βάλουν μυαλό. Τώρα για το ροτβαιλ υπερτιμημένο υπάρχουν πολύ ανώτερα φυσίγγια σε 25 αδα το ροτβαιλ ήταν κάποτε που δεν υπήρχαν πολλά για σύγκριση
 
Γιατι οσοι σου λενε οτι κυνηγανε με 24 και 28 γραμμαρια, νομιζεις οτι ολοι λενε την αληθεια? Βαλε 30 γραμμαρια τωρα και 32 τον Σεπτεμβρη και μην ακους κανεναν
Πάλι καλά που εμφανιστηκες εσύ να μας ανοίξεις τα ματια.....
 
Με τις

Με τις τσιχλες τωρα σοβαρα, θα υπαρξει τεραστιο προβλημα φετος... Οι τιμες ειναι αυξημενες , τα φυσιγγια οπως λες ειναι στοκ και πρεπει να παιζονται και αλλες μπινιες γιατι πως εξηγειται να αγοραζω ευρωπαικο κουτι και τα φυσιγγια μεσα να εχουν ιχνος βελονας επανω στα καψυλια...??? Δεν ξερω εαν το εχεις παρατηρησει... Προσωπικα, θα κινηθω στο 7μησαευρω και οι τουφεκιες θα ειναι διαλεχτες. Δε γινεται αλλιως. Μεχρι να πεσουν οι τιμες. Απο ενα σημειο και μετα δεν θα συμφερει ουτε αυτους να πουλανε ακριβα. Για τα υπολοιπα θηραματα τι να κανω για 4 φορες που θα παω για φασα θα παρω το ροτβαιλ και δε θα παραγγειλω σουβλακια σπιτι, τι να κανω ρε συναδελφε???
Αααα εδώ πας για τσίχλες???? Γιατί κάπου αλλού λες ότι δεν πας και κατηγορείς και όσους πανε.....
 
Δεν ειμαι δικαστης κυριε ηρεμηστε. Παω και εγω για τσιχλες 6 φορες το χρονο.
Εχω βεβαια τουφεκισει και γουρουνι στις τσιχλες , εχω τουφεκισει και σηκωτες μπεκατσες στις τσιχλες. Το ψαχνω το πραμα.
 
Εγώ προσωπικά θα δώσω μέχρι 6.60 που βρήκα τα skeet και τα trap αν τους μείνουν στα ράφια μια χρονιά θα βάλουν μυαλό. Τώρα για το ροτβαιλ υπερτιμημένο υπάρχουν πολύ ανώτερα φυσίγγια σε 25 αδα το ροτβαιλ ήταν κάποτε που δεν υπήρχαν πολλά για σύγκριση
Αν αρχισετε ολοι να παιρνετε 24 γραμμαρια (για οσους δεν ξερουν ειναι το διαμετρημα 20 cal) θα ακριβινουν τοσο πολυ που θα μειωθει η τιμη στα 32 γραμμαρια και τοτε ολοι θα παιρνετε 32 γραμμαρια
 
Back
Top