Φυσίγγια για τρυγόνι

Γιάννη, μην το πάρεις στραβά δεν σου κάνω υποδείξεις αλλοίμονο . Ο πίνακας αυτός δείχνει αναλογία για να έχουμε ίδιο ύψος στήλης σκαγιων, όμως έτσι όσο στενεύει το διαμετρημα με ίδιο ύψος στήλης σκαγιων οι πιέσεις ανεβαίνουν. Γιαυτό στα μικρά οι πιέσεις έχουν ψηλότερα όρια, και οι κανες τους χοντρυτερα τοιχώματα, χάνεται όμως έτσι η αίσθηση στα χέρια.
 
Κώστα Καλησπέρα!

Ευχαριστώ πολύ!

Ατυχώς για το 16αρι δεν έχουμε την ποικιλία υλικών του 12αριου...Να φανταστείς ότι το Ζ2Μ 24 τον παρήγγειλα από Ιταλία και ήταν ο μοναδικός τόσο ψηλός!
Βλέπεις κλείνω μόνο ρέλι...
Αυτή είναι η καλύτερη μου δόκιμη με την C7... View attachment 35222

Η ΝSI το δίνει 1,35 Χ 28(28 γρ=33 του 12αριου) με 686 σε 70αρι κάλυκα, αστέρι, 390 μ/δλ, 720 bar!
To δικό μου το κόβω 650 bar Pmax. και 380-390 μ/δλ περίπου...πάντως ήταν ελαφρύ σχετικά , και έκανε και ζέστη όταν το έριξα....
Είναι και στενό το 16άρι 17 χιλ. αυλός και κοντοί κώνοι, Γαλλικό Vervey Caron Pionnier, St.Ettienne...

View attachment 35227

Όπως και νάχει σ'ευχαριστώ πολύ και παλι...

Φιλικά,

Γιάννης
Μέχρι πέρυσι ο Φάντομ είχε ότι βύσμα κυκλοφορεί σε 16αρι...παρτον τηλέφωνο!
 
Γιάννη, μην το πάρεις στραβά δεν σου κάνω υποδείξεις αλλοίμονο . Ο πίνακας αυτός δείχνει αναλογία για να έχουμε ίδιο ύψος στήλης σκαγιων, όμως έτσι όσο στενεύει το διαμετρημα με ίδιο ύψος στήλης σκαγιων οι πιέσεις ανεβαίνουν. Γιαυτό στα μικρά οι πιέσεις έχουν ψηλότερα όρια, και οι κανες τους χοντρυτερα τοιχώματα, χάνεται όμως έτσι η αίσθηση στα χέρια.
Λευτέρη μου Καλησπέρα!

Ούτε να το συζητάς , τουναντίον χαίρομαι να ανοίγω τέτοιες συζητήσεις! Συμφωνώ μαζί σου αλλά...μερικώς! Οσο αφορά το Cal.16 αυτό με τις χοντρότερες κάνες ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ! Ουσιαστικά ο πίνακας σταματά στα 32 γρ. που είναι η ΜΑΧ γόμωση του 16αριου(=38 γρ στο 12αρι) γιατί στο διαμέτρημα αυτό ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ MAGNUM ΕΚΔΟΣΗ! Οπότε οι κάννες δεν χρειάζεται να είναι ΕΞΤΡΑ ΠΑΧΙΕΣ, άρα δεν χάνεται η αίσθηση και το ΟΠΛΑ αυτά είναι καλύτερα ζυγισμένα και ελαφρύτερα! Το ίδιο γίνεται και σε ένα ακόμα διαμέτρημα: το Cal.28 που δεν έχει και αυτό MAGNUM ΕΚΔΟΣΗ!Aντιθέτως το 20αρι και το 36αρι που "μπουσταρίστικαν"(συγνώμη για το greeklish!) "εμπορικά" για να αντικαταστήσουν τα Cal.16 και Cal.28 ρίχνοντας γομώσεις αυτών των διαμετρημάτων σε στενότερες κάννες, βγαίνουν σε MAGNUM εκδόσεις (ειδικά ΟΛΑ ΣΧΕΔΟΝ ΤΑ ΝΕΑ ΟΠΛΑ!) , για να υποστηρίξουν τα προαναφερμένα...και να "εξαφανίσουν" τα 16αρια και τα 28αρια!
Δες τον καινούργιο πίνακα...έχει και το 20αρι!

αντιστοιχίες 12-16-20.png

Υ.Γ 1:Εγώ προσωπικά είμαι γενικά λάτρης της "τετράγωνης γόμωσης" , 26,5 γρ. είναι για το 16αρι ...27 γρ. γεμίζω για τα μεσαία τουλάχιστον θηράματα που κυνηγάω...
Υ.Γ 2:Θα μπορούσαμε να πούμε πολλά ακόμα σήμερα , αλλά θα τα λέμε....

Φιλικότατα,

Γιάννης
 
Γιάννη με πρόλαβες, συμφωνώ σε όλα, δυστυχώς τώρα παράγονται και 16αρια και 28αρια μαγκνουμ. Τα μικρά διαμετρηματα έχουν την χρησιμότητα τους σε ορισμένα κυνήγια και όταν τηρούνται οι αναλογίες ( πχ δίκανο 16αρι όχι σε βάση 12αριου αλλά σε κλίμακα) είναι πολύ ξεχωριστά.
 
Αυτό με τα 16αρια και 28αρια μαγκνουμ δεν το ηξερα...
Εγώ μόνο με 16αρι κυνηγάω πέρδικα & κουνέλι. Ξεκινήσα με 28αρι...και θα ξαναπάρω ένα(παλιό εννοείτε, ΟΧΙ μαγκνουμ) να ξεκινήσω...τα εγγόνια μου. Αν μας έχει ο Θεός καλά!
 
A1 CX 2000 1.67 X31 Το μόνιμο φυσίγγι πολλών εδώ για πέρδικα -φάσσα .Best seller που λένε στοχωριό μου πάντα σε δίκανο
pnc bank near me now
Λάμπη Καλημέρα! Χριστός Ανέστη!:)

Έψαχνα τις παλιές αναρτήσεις...

Αυτο το φυσίγγι το ρίχνεις εσύ? είναι σε 67αρι κάλυκα?...έχεις τίποτα παραπάνω λεπτομέρειες...?
 
Λάμπη Καλημέρα! Χριστός Ανέστη!:)

Έψαχνα τις παλιές αναρτήσεις...

Αυτο το φυσίγγι το ρίχνεις εσύ? είναι σε 67αρι κάλυκα?...έχεις τίποτα παραπάνω λεπτομέρειες...?
Αυτό το φυσίγγι το ρίχνουν πολλοί εδώ .Όχι εγώ ,μόνο ιδιογόμωση .
Ναί ο κάλυκας είναι 12/68.90 αλλά λόγω υψηλού πυθμενίου ουσιαστικά αντιστοιχεί σε 67άρη .
Αυτό καί το europa la perdrix 32 beige πάλιν με Α1 στα 32γρ 1.65 με cx 2000
 
Καλησπέρα συνάδελφοι,αν και είναι νωρίς σκέφτομαι να προλάβω τις ανατιμήσεις,για την έναρξη στα τρυγόνια λέω να πάρω τα s4 της nsi για τα πρωινά γιατί στο μέρος που κάνω έναρξη έχει φουλ υγρασία μέχρι να βγει ο ήλιος και για μετά τα g3 ή τα velox της ίδιας εταιρείας,γνώμες;
 
Καλησπέρα συνάδελφοι,αν και είναι νωρίς σκέφτομαι να προλάβω τις ανατιμήσεις,για την έναρξη στα τρυγόνια λέω να πάρω τα s4 της nsi για τα πρωινά γιατί στο μέρος που κάνω έναρξη έχει φουλ υγρασία μέχρι να βγει ο ήλιος και για μετά τα g3 ή τα velox της ίδιας εταιρείας,γνώμες;
Μάνθο δεν τα ξερω, αλλα η S4 είναι οτι πεις για την υγρασία, αλλα μόνο πρωί θα σου έλεγα...

27γρ. στο 16αρι (~32 του 12αριου) ρίχνω ιδιογόμωση στο νησί στην Πέρδικα και στο Αγριοκούνελο....ρελιαστό βέβαια αλλα είναι ταμάμ...όλες τις ώρες αλλα καλύτερα όταν δεν έχει πολύ ζέστη...
 
Έμαθα ότι θα βγάλουν στα σκοπευτήρια ειδικό δισκάκι τρυγόνι, μάλλον για εκεί τα θες τα Φουσέκια, μην τρελένεστε και πολύ στο Σκοπευτηριο έως 28 γραμμαρια
Αφηστε να δούμε τι θα γίνει, με αυτούς που έχουμε μπλέξει, θα το αφήσουν η θα το κόψουν τελείως .
φουσεκια όσα θες
 
Καλησπέρα συνάδελφοι,αν και είναι νωρίς σκέφτομαι να προλάβω τις ανατιμήσεις,για την έναρξη στα τρυγόνια λέω να πάρω τα s4 της nsi για τα πρωινά γιατί στο μέρος που κάνω έναρξη έχει φουλ υγρασία μέχρι να βγει ο ήλιος και για μετά τα g3 ή τα velox της ίδιας εταιρείας,γνώμες;
Τα velox της nobel 1 κουτι ειχα ριξει κ δεν μου γουσταρε...κλωτσαγε σα μουλαρι...με Α1 ειναι.
Εγω θα σου πρώτεινα τα gm3....
 
προτιμησε της nsi clasicca για μενα ,παντου στα τρυγονια δουλεψε εξαιρετικα ,παρε με ν7,5.
τα ριχνω αργοτερα,στα μπασιματα,εξαιρετικα,δεν ειναι ομως αρκετα συγκετρωτικα για την εναρξη στον ηλιοσπορο που ειναι πιο κοντινες οι ντουφεκιες?
 
τα ριχνω αργοτερα,στα μπασιματα,εξαιρετικα,δεν ειναι ομως αρκετα συγκετρωτικα για την εναρξη στον ηλιοσπορο που ειναι πιο κοντινες οι ντουφεκιες?
οχι μην το φοβασαι ,με 4 αρι τσοκ ριξτα ,μετα της 8 το πρωι ριχτα και σε ν8.
 
Καλησπέρα συνάδελφοι,αν και είναι νωρίς σκέφτομαι να προλάβω τις ανατιμήσεις,για την έναρξη στα τρυγόνια λέω να πάρω τα s4 της nsi για τα πρωινά γιατί στο μέρος που κάνω έναρξη έχει φουλ υγρασία μέχρι να βγει ο ήλιος και για μετά τα g3 ή τα velox της ίδιας εταιρείας,γνώμες;
Προτείνω αυτά γνωρίζοντας τις γομώσεις τους .
 
Τα gm3 τα έχω ρίξει έναρξη και μου άρεσαν,απλά έλεγα να δοκιμάσω και τα velox, ευχαριστώ
αμα ξερεις καποιο φυσιγγι που το ξερεις και εισαι ευχαριστημενος με αυτο να πας ,ποτε μην κανεις πειραματα με τα τρυγονια στα φυσιγγια ,το καλυτερο φυσιγγι στο τρυγονι ειναι αυτο που ξερουμε.
 
Back
Top