Φυσίγγια για τρυγόνι

Όνομα
Λευτέρης
Γιάννη, μην το πάρεις στραβά δεν σου κάνω υποδείξεις αλλοίμονο . Ο πίνακας αυτός δείχνει αναλογία για να έχουμε ίδιο ύψος στήλης σκαγιων, όμως έτσι όσο στενεύει το διαμετρημα με ίδιο ύψος στήλης σκαγιων οι πιέσεις ανεβαίνουν. Γιαυτό στα μικρά οι πιέσεις έχουν ψηλότερα όρια, και οι κανες τους χοντρυτερα τοιχώματα, χάνεται όμως έτσι η αίσθηση στα χέρια.

Περιοχή
γορτυνια - πετρουπολη
Όνομα
τακης
Κώστα Καλησπέρα!

Ευχαριστώ πολύ!

Ατυχώς για το 16αρι δεν έχουμε την ποικιλία υλικών του 12αριου...Να φανταστείς ότι το Ζ2Μ 24 τον παρήγγειλα από Ιταλία και ήταν ο μοναδικός τόσο ψηλός!
Βλέπεις κλείνω μόνο ρέλι...
Αυτή είναι η καλύτερη μου δόκιμη με την C7... View attachment 35222

Η ΝSI το δίνει 1,35 Χ 28(28 γρ=33 του 12αριου) με 686 σε 70αρι κάλυκα, αστέρι, 390 μ/δλ, 720 bar!
To δικό μου το κόβω 650 bar Pmax. και 380-390 μ/δλ περίπου...πάντως ήταν ελαφρύ σχετικά , και έκανε και ζέστη όταν το έριξα....
Είναι και στενό το 16άρι 17 χιλ. αυλός και κοντοί κώνοι, Γαλλικό Vervey Caron Pionnier, St.Ettienne...

View attachment 35227

Όπως και νάχει σ'ευχαριστώ πολύ και παλι...

Φιλικά,

Γιάννης
Μέχρι πέρυσι ο Φάντομ είχε ότι βύσμα κυκλοφορεί σε 16αρι...παρτον τηλέφωνο!

Περιοχή
Λέρος - Δωδεκάνησος
Όνομα
ioannis
Γιάννη, μην το πάρεις στραβά δεν σου κάνω υποδείξεις αλλοίμονο . Ο πίνακας αυτός δείχνει αναλογία για να έχουμε ίδιο ύψος στήλης σκαγιων, όμως έτσι όσο στενεύει το διαμετρημα με ίδιο ύψος στήλης σκαγιων οι πιέσεις ανεβαίνουν. Γιαυτό στα μικρά οι πιέσεις έχουν ψηλότερα όρια, και οι κανες τους χοντρυτερα τοιχώματα, χάνεται όμως έτσι η αίσθηση στα χέρια.
Λευτέρη μου Καλησπέρα!

Ούτε να το συζητάς , τουναντίον χαίρομαι να ανοίγω τέτοιες συζητήσεις! Συμφωνώ μαζί σου αλλά...μερικώς! Οσο αφορά το Cal.16 αυτό με τις χοντρότερες κάνες ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ! Ουσιαστικά ο πίνακας σταματά στα 32 γρ. που είναι η ΜΑΧ γόμωση του 16αριου(=38 γρ στο 12αρι) γιατί στο διαμέτρημα αυτό ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ MAGNUM ΕΚΔΟΣΗ! Οπότε οι κάννες δεν χρειάζεται να είναι ΕΞΤΡΑ ΠΑΧΙΕΣ, άρα δεν χάνεται η αίσθηση και το ΟΠΛΑ αυτά είναι καλύτερα ζυγισμένα και ελαφρύτερα! Το ίδιο γίνεται και σε ένα ακόμα διαμέτρημα: το Cal.28 που δεν έχει και αυτό MAGNUM ΕΚΔΟΣΗ!Aντιθέτως το 20αρι και το 36αρι που "μπουσταρίστικαν"(συγνώμη για το greeklish!) "εμπορικά" για να αντικαταστήσουν τα Cal.16 και Cal.28 ρίχνοντας γομώσεις αυτών των διαμετρημάτων σε στενότερες κάννες, βγαίνουν σε MAGNUM εκδόσεις (ειδικά ΟΛΑ ΣΧΕΔΟΝ ΤΑ ΝΕΑ ΟΠΛΑ!) , για να υποστηρίξουν τα προαναφερμένα...και να "εξαφανίσουν" τα 16αρια και τα 28αρια!
Δες τον καινούργιο πίνακα...έχει και το 20αρι!

αντιστοιχίες 12-16-20.png

Υ.Γ 1:Εγώ προσωπικά είμαι γενικά λάτρης της "τετράγωνης γόμωσης" , 26,5 γρ. είναι για το 16αρι ...27 γρ. γεμίζω για τα μεσαία τουλάχιστον θηράματα που κυνηγάω...
Υ.Γ 2:Θα μπορούσαμε να πούμε πολλά ακόμα σήμερα , αλλά θα τα λέμε....

Φιλικότατα,

Γιάννης

Όνομα
Λευτέρης
Γιάννη με πρόλαβες, συμφωνώ σε όλα, δυστυχώς τώρα παράγονται και 16αρια και 28αρια μαγκνουμ. Τα μικρά διαμετρηματα έχουν την χρησιμότητα τους σε ορισμένα κυνήγια και όταν τηρούνται οι αναλογίες ( πχ δίκανο 16αρι όχι σε βάση 12αριου αλλά σε κλίμακα) είναι πολύ ξεχωριστά.

Περιοχή
Λέρος - Δωδεκάνησος
Όνομα
ioannis
Αυτό με τα 16αρια και 28αρια μαγκνουμ δεν το ηξερα...
Εγώ μόνο με 16αρι κυνηγάω πέρδικα & κουνέλι. Ξεκινήσα με 28αρι...και θα ξαναπάρω ένα(παλιό εννοείτε, ΟΧΙ μαγκνουμ) να ξεκινήσω...τα εγγόνια μου. Αν μας έχει ο Θεός καλά!