Φυσίγγια για τρυγόνι

δηλαδη το 28αρι για το σκοπευτηριο που σπαζηηη τα δισκακια ειναι καλοοοο,,και για το τρυγονι δεν κανηηη.think.:cool:.sarcastic.αλα λογια να αγαπιωμαστεεεε λεω αντε να μην πω το αντιθετοοοο:cool:
Tο 28αρι εγινε 28 και24 αρι για καποια αγωνίσματα για να ανεβασει το βαθμο δυσκολιας διοτι εφταναν οι σκοπευτες στο απολυτο στα δισκάκια .Ενοειται οτι κανει και αμα ριχνεις καλα σκοτωνεις και φασες στα 50 μετρ με 28αρι 6αρι και 81 εχτρα φουλ .Αλλα τα πουλια δεν ειναι δισκακια που σπανε με ενα σκακι και δευτερον οι κυνηγοί δεν ειναι όλη μέρα με ενα ντουφεκι στο χέρι χαλοντας 50ευρα στο σκοπευτήριο.Ουτε κυνηγανε με ντουφεκιες συγκεκριμενων αποστάσεων γιαυτο και οι περισσότεροι ριχνουν 30 και πανω γραμ σε γενικες γραμμές για την πλειοψηφία ειναι καλύτερα η μεση ουτε 28 αλλα ουτε και 36 άποψη μου βέβαια για τρυγονι μιλαω πάντα .
 
Τα φυσίγγια σκοποβολής sporting -skeet -trap είχαν μια μείωση του επιτρεπόμενου ορίου γόμωσης διαχρονικά .
Για ένα και μόνο λόγο .
Για να αυξήσουν το βαθμό δυσκολίας του αθλήματος .
Καλό το 28άρι ,ίσως σε κάποιες συνθήκες (αέρα -μεγάλο υψόμετρο κλπ) καλύτερο απο ένα 32άρι .Ναί
όχι όμως πάντα ειδικά σε ιδανικές για κυνήγι συνθήκες .
Παντα παντου και παντοτε δεν υπαρχει Λαμπη φυσιγγι να φτιαχτηκε ακομη φιλε

Εκτος απο το ενδοξο golden wing το κοκκινο .big smile.
Γιαυτο προσωπικα ποτε δεν ειμαι απολυτος
Ο καθε ενας εχει το τροπο που ριχνει , το μερος που κυνηγα και τις ιδιαιτεροτητες του θηραματος που κυνηγα στον εκαστοτε τοπο
Πχ Αλλιως ειναι το τρυγονι στο λιοσπορο και στις συσταδες που το καρτερας και αλλιως σε ενα κλειστο μερος με ελιες και νερο που το βλεπεις μια στιγμη στο σβησιμο του ενω εχει κλεισει φτερα για να πιασει στο κλεισιμο της πλευρας μεσα στα δεντρα
Δεν υπαρχει σωστο λαθος
Υπαρχει σωστη έπιλογη λαμβανοντας τα πιο πανω υποψην
Ακομη και εκει ομως θα πεξει ρολο η εμπειρια του καθε ενος μας αλλα και η αυτοπεποιθηση που του δινει το πυρομαχικο του
Ποσες φορες εχω δει ατομα σε τεροια καρτερια να ριχνουν με κλειστα τσοκ και συγκεντρωτικα φουσεκια και να μην χανουν ευκολα πουλι δεν μπορω να περιγραψω!
Και ομως
Ετσι ενιωθαν καλα!
Ετσι εμαθαν
Και ετσι ειχαν αποτελεσμα
 
Συμφωνώ απόλυτα με τα γραφόμενα σχετικά με τις αποστάσεις που πρέπει να τουφεκάμε τα θηράματα.
Ναι είναι σεβασμός στο θήραμα και τους κοντινούς κυνηγούς, να σηκώνουμε το όπλο μόνο σε αποστάσεις που δεν είναι οριακές.
Όσον αφορά τα gr των φυσιγγίων στα τρυγόνια έχω ξαναγράψει ότι τα δύο καλύτερα φυσίγγια που έβαλα στο πλάγιο που τότε κυνηγούσα ήταν τα ΛΑΜΠΡΟ τα λευκά (31 gr αν θυμάμαι καλά νο 7) και τα super X (με 28gr νο 7 1/2) που αγόρασα από ανάγκη (μόνο αυτά βρήκα στο χωριό που πριν λίγο καιρό είχα μετακομίσει) και που με άφησαν τόσο έκπληκτο με την απόδοσή τους που τα θυμάμαι ακόμα! Μετά τα άλλαξα γιατί δεν τα έβρισκα!!!
Νομίζω ότι ως και 32 gr no 7 δεν είναι υπερβολή, αλλά τουφεκώντας τρυγόνια, κυρίως στα περάσματα (μεγάλα μαύρα πουλιά) σε κανονικές αποστάσεις τα 28gr σε καλοφτιαγμένο φυσίγγι δεν κάνει τραυματισμούς. Τα 8άρια ή και ποιο ψιλά σκάγια κάποιες φορές τα έριχναν ζωντανά ειδικά κάποια πολύ παχιά μεγάλα πουλιά...
Όσα σας γράφω προέρχονται από κυνήγια τρυγονιών δύο δεκαετιών (1980 - 2002).
Γιωργη 32.5 γρ ειχε το Lambro ασπρο κ ηταν πραγματικα τουφεκια κ φερετρο στο νο7.
 
Γιωργη 32.5 γρ ειχε το Lambro ασπρο κ ηταν πραγματικα τουφεκια κ φερετρο στο νο7.
Στέλιο καλησπέρα, αν είσαι σίγουρος, θα έχω κάνει λάθος.
Αλλά η εντύπωση που έχω είναι ότι ήταν 31 ή 31,5gr. Ο Στέλιος της Κρήτης ίσως ξέρει σίγουρα (τα έχει σφάξει όλα... :) )
 
Στέλιο καλησπέρα, αν είσαι σίγουρος, θα έχω κάνει λάθος.
Αλλά η εντύπωση που έχω είναι ότι ήταν 31 ή 31,5gr. Ο Στέλιος της Κρήτης ίσως ξέρει σίγουρα (τα έχει σφάξει όλα... :) )

Για αυτό το ΑΣΠΡΟ λέμε ;;;
IMG_20170710_225740.jpg
IMG_20170710_225646.jpg
IMG_20170717_220630.jpg
IMG_20170717_215317.jpg

Το είχα ανεβάσει παλιότερα στα "Παλιά φυσίγγια", αλλά ... γ@μώ το postimage ... χάθηκαν οι φωτογραφίες !!!!:mad::(
 
Τελικα εισαι μεγαλος απατεωνας.yel.
Μας πεταξες ενα 28αρι και ανεβηκες στα 32,5 για σιγουρο θανατο!!
Και τα 28άρια το ίδιο έκαναν !!! εγώ απλά ανέφερα τα δύο καλύτερα φυσίγγια στα τρυγόνια που μου έτυχαν κυνηγώντας με δίκανο!!! :D :D

Αν προσέξεις για τα άσπρα είχα γράψει αν θυμάμαι καλά!!!!
 
Μετά απο μεγάλο ξεσκαρτάρισμα με πολλή προβληματισμό κατέληξα στα οκτώ (8)
set up που πρέπει οπωσδήποτε να πάρω μαζί μου στο τρυγόνι ....o_Oo_O.sarcastic..sarcastic.
Tα set up είναι σαν τα παιδιά για ένα ιδιογομωτή .
Παρε και μια σημαια μαζη σου για τα χερετησματα.... beer
 
Στο Τρυγόνι με την καραμπίνα χρησιμοποιώ τα tordo (πορτοκαλί) του Lambro 32γρ. Νο8 με τσοκ 3* ή 4*, εξαρτάτε το μέρος,
και στο σούπερ ποζέ χρησιμοποιώ τα sporting 28γρ. Νο8 με τσοκ 3*- 4* για ποιο γλυκιά ντουφεκιά.
 
Last edited:
Back
Top