Φυσίγγια για τρυγόνι

Πήρα φέτος τα black edition optima hp της beretta και σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω τα 4*
Με το 4 μαμά της m2 στις τσιχλες έκανα παπάδες με τα classica. Σε τρυγονι δεν τα έχω ρίξει αλλά πολλά παιδιά και εδώ έχουν πει και γράφει καλα λογια!
 
Στην κυπρο τα 28αρια ειναι το νουμερο ενα σε καταναλωση φυσιγγι
Δεν ξερω εαν οι καραμπινες εκει τα δουλευουν και αντιλαμβανομαι πληρως την ελειψη εμπιστοσυνης που εχει ο μεσος κυνηγος εκει
Απλα τονιζω οτι δεν ειναι καθολου θεμα σκοπευτικης δεινοτητας


Το 28αρι σαν γομωση κατ εμενα ειναι ενα μεγαλο κεφαλαιο και συμπεριφερεται πολυ διαφορετικα απο τις γομωσεις 30 και πανω
Κραταει μια μεση ατρακτο ουτε μακρια ουτε τρελα ανοικτη , διατηρει τα κεντρα χωρις ανεξελεκτεκτη περιφερεια, κραταει πολυ καλα τις ταχυτητες του και εχει μια αμεσοτητα στην σχεση ανακρουσης- ταχυτητας- κατανομης
Ολα αυτα δεν μπορω να τα αποδειξω αλλα ειναι εμπειρικες διαπιστωσεις μετα απο πολλα χρονια που τα δουλευω
Το σκαγι που του ταιριαζει πολυ σαν γομωση ωστε να εχεις την καλυτερη σχεση κατανομης και βεληνεκους ειναι το 8 και το 9
επισης γενικα ειναι πολυ σταθερο στα μεσα ορια ενος ευρυτερου συνολου καιρικων συνθηκων

εαν θελει καποιος να το κανει χρηση σε σκαγια χοντρα πχ 6-5 η πιο λεπτα απο το 10 θελει προσοχη γιατι οι ισοροπιες που εχω πει πιο πανω αλλαζουν
 
Εγώ νομίζω ότι το 28αρι μπήκε από το παράθυρο στο χώρο του κυνηγιού μέσο του σκοπευτηρίου και της Τρόικας στην Ελλάδα.
Στην Αγγλία που ξεκίνησε το κυνήγι μιας ουγγιας στα καρτερια οι φασιανοί είναι κουρδιστοι από εκτροφείο και δεν ενδιαφέρει κανένα λόρδο το ποσοστό που θα τραυματιστεί σε κάθε drive.O κάθε ένας μας είναι διαφορετικός και έχει τις δικές του απόψεις.Προσωπικα από την θέση του ιδιογομωτη,δεν βρίσκω κανένα λόγο να βάλω 28Χ7 σε ένα καρτέρι τρυγονιου.Θα βάλω 32Χ7 γιατί αυτή η αναλογία θεωρώ ότι είναι πιο ορθή για την κατανομή-αποσταση-μεγεθος και δερματική αντίσταση θηράματος.Στην τσίχλα επίσης 32Χ10.Ντουφεκια σκόνη μέχρι τα 35 χωρίς τραυματισμούς και χωρίς να χαλάω και τα διπλανα καρτερια που είναι στα 70-80 μέτρα.Αν δεν είσαι κέντρο,δεν σε σώζουν τα 4-γρ, όμως αυτά τα γραμμάρια θα σου φτιάξουν την κατανομή τόσο ώστε να ελλαχιστοποιησεις τον τραυματισμό.Τα θηράματα δεν είναι δεξαμενής και καλό είναι να τα σκεφτόμαστε όλα.Το έχω ξαναπεί και παλιότερα...Το να αφήνουμε θηράματα να περάσουν αντουφεκιστα δεν μας κάνει λιγότερο κυνηγούς,το αντίθετο.
 
Εγώ νομίζω ότι το 28αρι μπήκε από το παράθυρο στο χώρο του κυνηγιού μέσο του σκοπευτηρίου και της Τρόικας στην Ελλάδα.
Στην Αγγλία που ξεκίνησε το κυνήγι μιας ουγγιας στα καρτερια οι φασιανοί είναι κουρδιστοι από εκτροφείο και δεν ενδιαφέρει κανένα λόρδο το ποσοστό που θα τραυματιστεί σε κάθε drive.O κάθε ένας μας είναι διαφορετικός και έχει τις δικές του απόψεις.Προσωπικα από την θέση του ιδιογομωτη,δεν βρίσκω κανένα λόγο να βάλω 28Χ7 σε ένα καρτέρι τρυγονιου.Θα βάλω 32Χ7 γιατί αυτή η αναλογία θεωρώ ότι είναι πιο ορθή για την κατανομή-αποσταση-μεγεθος και δερματική αντίσταση θηράματος.Στην τσίχλα επίσης 32Χ10.Ντουφεκια σκόνη μέχρι τα 35 χωρίς τραυματισμούς και χωρίς να χαλάω και τα διπλανα καρτερια που είναι στα 70-80 μέτρα.Αν δεν είσαι κέντρο,δεν σε σώζουν τα 4-γρ, όμως αυτά τα γραμμάρια θα σου φτιάξουν την κατανομή τόσο ώστε να ελλαχιστοποιησεις τον τραυματισμό.Τα θηράματα δεν είναι δεξαμενής και καλό είναι να τα σκεφτόμαστε όλα.Το έχω ξαναπεί και παλιότερα...Το να αφήνουμε θηράματα να περάσουν αντουφεκιστα δεν μας κάνει λιγότερο κυνηγούς,το αντίθετο.
+ άπειρα like
 
Στην κυπρο τα 28αρια ειναι το νουμερο ενα σε καταναλωση φυσιγγι
Δεν ξερω εαν οι καραμπινες εκει τα δουλευουν και αντιλαμβανομαι πληρως την ελειψη εμπιστοσυνης που εχει ο μεσος κυνηγος εκει
Απλα τονιζω οτι δεν ειναι καθολου θεμα σκοπευτικης δεινοτητας


Το 28αρι σαν γομωση κατ εμενα ειναι ενα μεγαλο κεφαλαιο και συμπεριφερεται πολυ διαφορετικα απο τις γομωσεις 30 και πανω
Κραταει μια μεση ατρακτο ουτε μακρια ουτε τρελα ανοικτη , διατηρει τα κεντρα χωρις ανεξελεκτεκτη περιφερεια, κραταει πολυ καλα τις ταχυτητες του και εχει μια αμεσοτητα στην σχεση ανακρουσης- ταχυτητας- κατανομης
Ολα αυτα δεν μπορω να τα αποδειξω αλλα ειναι εμπειρικες διαπιστωσεις μετα απο πολλα χρονια που τα δουλευω
Το σκαγι που του ταιριαζει πολυ σαν γομωση ωστε να εχεις την καλυτερη σχεση κατανομης και βεληνεκους ειναι το 8 και το 9
επισης γενικα ειναι πολυ σταθερο στα μεσα ορια ενος ευρυτερου συνολου καιρικων συνθηκων

εαν θελει καποιος να το κανει χρηση σε σκαγια χοντρα πχ 6-5 η πιο λεπτα απο το 10 θελει προσοχη γιατι οι ισοροπιες που εχω πει πιο πανω αλλαζουν
πεστααα ρε χρυσανθε να καταλαβουν μερικηηηη .my man.
 
Δώστε ευκαιρίες στα λίγα γραμμάρια δεν μειονεκτούν πουθενά….Μαλακές ντουφεκιές γρήγορες και συγκεντρωτικές….Αν θα έπρεπε να κυνηγάω μικρά φτερωτά με ένα φυσίγγι θα ήταν αποκλειστικά με NSI Prima
Το ειχα δοκιμασει περυσι κ μου φανηκε σκληρο (για 28αρι). Διαβασα οτι αλλαξε η συνταγη του πριν 2-3 χρονια.
Το αγορασες τελευταια?
 
Το ειχα δοκιμασει περυσι κ μου φανηκε σκληρο (για 28αρι). Διαβασα οτι αλλαξε η συνταγη του πριν 2-3 χρονια.
Το αγορασες τελευταια?
Πέρυσι φιλαράκι…Δεν κατάλαβα κάποια διαφορά ούτε το βρήκα σκληρό…Γενικά στο θέμα ανάκρουση είμαι λίγο αναίσθητος δύσκολα θα με ξενίσει φυσίγγι…Φαντάσου με ντάλα ήλιο και σχετικά ζέστη έριχνα τα Όλυμπους του Κουτουμάνου και δεν καταλάβαινα τίποτα και υπόψην έχω μια μ2 χωρίς κόμφορτ με ένα απλό τζελ πέλμα
 
Εγώ νομίζω ότι το 28αρι μπήκε από το παράθυρο στο χώρο του κυνηγιού μέσο του σκοπευτηρίου και της Τρόικας στην Ελλάδα.
Στην Αγγλία που ξεκίνησε το κυνήγι μιας ουγγιας στα καρτερια οι φασιανοί είναι κουρδιστοι από εκτροφείο και δεν ενδιαφέρει κανένα λόρδο το ποσοστό που θα τραυματιστεί σε κάθε drive.O κάθε ένας μας είναι διαφορετικός και έχει τις δικές του απόψεις.Προσωπικα από την θέση του ιδιογομωτη,δεν βρίσκω κανένα λόγο να βάλω 28Χ7 σε ένα καρτέρι τρυγονιου.Θα βάλω 32Χ7 γιατί αυτή η αναλογία θεωρώ ότι είναι πιο ορθή για την κατανομή-αποσταση-μεγεθος και δερματική αντίσταση θηράματος.Στην τσίχλα επίσης 32Χ10.Ντουφεκια σκόνη μέχρι τα 35 χωρίς τραυματισμούς και χωρίς να χαλάω και τα διπλανα καρτερια που είναι στα 70-80 μέτρα.Αν δεν είσαι κέντρο,δεν σε σώζουν τα 4-γρ, όμως αυτά τα γραμμάρια θα σου φτιάξουν την κατανομή τόσο ώστε να ελλαχιστοποιησεις τον τραυματισμό.Τα θηράματα δεν είναι δεξαμενής και καλό είναι να τα σκεφτόμαστε όλα.Το έχω ξαναπεί και παλιότερα...Το να αφήνουμε θηράματα να περάσουν αντουφεκιστα δεν μας κάνει λιγότερο κυνηγούς,το αντίθετο.
Συμφωνώ απόλυτα με τα γραφόμενα σχετικά με τις αποστάσεις που πρέπει να τουφεκάμε τα θηράματα.
Ναι είναι σεβασμός στο θήραμα και τους κοντινούς κυνηγούς, να σηκώνουμε το όπλο μόνο σε αποστάσεις που δεν είναι οριακές.
Όσον αφορά τα gr των φυσιγγίων στα τρυγόνια έχω ξαναγράψει ότι τα δύο καλύτερα φυσίγγια που έβαλα στο πλάγιο που τότε κυνηγούσα ήταν τα ΛΑΜΠΡΟ τα λευκά (31 gr αν θυμάμαι καλά νο 7) και τα super X (με 28gr νο 7 1/2) που αγόρασα από ανάγκη (μόνο αυτά βρήκα στο χωριό που πριν λίγο καιρό είχα μετακομίσει) και που με άφησαν τόσο έκπληκτο με την απόδοσή τους που τα θυμάμαι ακόμα! Μετά τα άλλαξα γιατί δεν τα έβρισκα!!!
Νομίζω ότι ως και 32 gr no 7 δεν είναι υπερβολή, αλλά τουφεκώντας τρυγόνια, κυρίως στα περάσματα (μεγάλα μαύρα πουλιά) σε κανονικές αποστάσεις τα 28gr σε καλοφτιαγμένο φυσίγγι δεν κάνει τραυματισμούς. Τα 8άρια ή και ποιο ψιλά σκάγια κάποιες φορές τα έριχναν ζωντανά ειδικά κάποια πολύ παχιά μεγάλα πουλιά...
Όσα σας γράφω προέρχονται από κυνήγια τρυγονιών δύο δεκαετιών (1980 - 2002).
 
πεστααα ρε χρυσανθε να καταλαβουν μερικηηηη .my man.
Δεν ειναι θεμα καλυτερου χειροτερου Σακη
Ο καθε ενας οπως και οτι γουσταρει
Απλα λεω την γνωμη μου φιλε
Εκει εχετε καραμπινες
Ριχνετε 34-36 γρ και δεν υπαρχει ανακρουση
Τα 28αρια σας ειναι σχετικα λιγα
Και σε τιμες παραπλησια των 32-34
Αρα το θεωρω πολυ λογικο καποιος να μην τα προτιμα απο θεμα τιμης πρωτον και δευτερον να μην τολμα να τα εμπιστευθει
Εμεις εδω τα 28αρια τα περνουμε συχνα στα 5 ευρω
Και Εχουμε μονο δικαννα
 
Συμφωνώ απόλυτα με τα γραφόμενα σχετικά με τις αποστάσεις που πρέπει να τουφεκάμε τα θηράματα.
Ναι είναι σεβασμός στο θήραμα και τους κοντινούς κυνηγούς, να σηκώνουμε το όπλο μόνο σε αποστάσεις που δεν είναι οριακές.
Όσον αφορά τα gr των φυσιγγίων στα τρυγόνια έχω ξαναγράψει ότι τα δύο καλύτερα φυσίγγια που έβαλα στο πλάγιο που τότε κυνηγούσα ήταν τα ΛΑΜΠΡΟ τα λευκά (31 gr αν θυμάμαι καλά νο 7) και τα super X (με 28gr νο 7 1/2) που αγόρασα από ανάγκη (μόνο αυτά βρήκα στο χωριό που πριν λίγο καιρό είχα μετακομίσει) και που με άφησαν τόσο έκπληκτο με την απόδοσή τους που τα θυμάμαι ακόμα! Μετά τα άλλαξα γιατί δεν τα έβρισκα!!!
Νομίζω ότι ως και 32 gr no 7 δεν είναι υπερβολή, αλλά τουφεκώντας τρυγόνια, κυρίως στα περάσματα (μεγάλα μαύρα πουλιά) σε κανονικές αποστάσεις τα 28gr σε καλοφτιαγμένο φυσίγγι δεν κάνει τραυματισμούς. Τα 8άρια ή και ποιο ψιλά σκάγια κάποιες φορές τα έριχναν ζωντανά ειδικά κάποια πολύ παχιά μεγάλα πουλιά...
Όσα σας γράφω προέρχονται από κυνήγια τρυγονιών δύο δεκαετιών (1980 - 2002).
Στα πουλιά των περασμάτων που είναι σαν μπάλες απο λίπος το 32 σε 7αρι είναι το νούμερο τους. Στα πουλιά της έναρξης που είναι και ατουφεκιστα με 9αρι μέχρι τα 30 μέτρα είσαι άρχοντας. Δεν το βάζω αλλά σκοτωνει.
 
Επίσης πρέπει να μην ξεχνάμε ότι όσο ποιο βαριές γομώσεις έχουν τα φυσίγγια που ρίχνουμε το καλοκαίρι, τόσο αυξάνει η πιθανότητα να δούμε τουφεκιές που σκορπούν τα σκάγια και φυσικά μειώνουν και την ταχύτητα -διάτρηση τους (μεγάλη παραμόρφωση).
Προσωπικά πιστεύω ότι για την ζεστή περίοδο, θα βρω καλύτερα φυσίγγια με χαμηλές γομώσεις (<32gr) παρά με βαριές. :)
 
Συμφωνώ απόλυτα με τα γραφόμενα σχετικά με τις αποστάσεις που πρέπει να τουφεκάμε τα θηράματα.
Ναι είναι σεβασμός στο θήραμα και τους κοντινούς κυνηγούς, να σηκώνουμε το όπλο μόνο σε αποστάσεις που δεν είναι οριακές.
Όσον αφορά τα gr των φυσιγγίων στα τρυγόνια έχω ξαναγράψει ότι τα δύο καλύτερα φυσίγγια που έβαλα στο πλάγιο που τότε κυνηγούσα ήταν τα ΛΑΜΠΡΟ τα λευκά (31 gr αν θυμάμαι καλά νο 7) και τα super X (με 28gr νο 7 1/2) που αγόρασα από ανάγκη (μόνο αυτά βρήκα στο χωριό που πριν λίγο καιρό είχα μετακομίσει) και που με άφησαν τόσο έκπληκτο με την απόδοσή τους που τα θυμάμαι ακόμα! Μετά τα άλλαξα γιατί δεν τα έβρισκα!!!
Νομίζω ότι ως και 32 gr no 7 δεν είναι υπερβολή, αλλά τουφεκώντας τρυγόνια, κυρίως στα περάσματα (μεγάλα μαύρα πουλιά) σε κανονικές αποστάσεις τα 28gr σε καλοφτιαγμένο φυσίγγι δεν κάνει τραυματισμούς. Τα 8άρια ή και ποιο ψιλά σκάγια κάποιες φορές τα έριχναν ζωντανά ειδικά κάποια πολύ παχιά μεγάλα πουλιά...
Όσα σας γράφω προέρχονται από κυνήγια τρυγονιών δύο δεκαετιών (1980 - 2002).
Και γω συμφωνω οτι δεν εχεια τραυματισμενα με τα 28 εναντι του 32
Αν δεν εισαι πανω του σωστα ειτε με το ενα ειτε το αλλο θα εχεις
Ολη η ουσια της κουβεντας ειναι η αυτοπεποιθηση που σου εμπνεει το φουσεκι που εχεις μεσα
Και αυτη η αυτοπεποιθηση ερχετε μονο με τις εμπειριες που εχεις στο συνολο σαν κυνηγος με την εκαστωτε γομωση
Εχω ξαναπει για ενα φυσιγγιο με 25γρ ν 10 που κυνηγαω τα ορτυκια αλλα και την τσχιλα στο περπατητο
Στα ματια ενος ελληνα κυνηγου φανταζει αδιανοητο συνηθως
Ειναι πολυ φυσικο!!!
Για μενα ειναι υπεροχο γιατι βρηκα ενα φτσιγγιο φτηνο σκοτωστρα που δεν καταπονει το πλαγιο μου και το ριχνω απο σεπτεμβρη μεχρι φλεβαρη χωρις προβλημα στο ορτυκι και στην τσιχλα στις καιρικες συνθξκες που εχουμε στα μερη μου
 
Δεν ειναι θεμα καλυτερου χειροτερου Σακη
Ο καθε ενας οπως και οτι γουσταρει
Απλα λεω την γνωμη μου φιλε
Εκει εχετε καραμπινες
Ριχνετε 34-36 γρ και δεν υπαρχει ανακρουση
Τα 28αρια σας ειναι σχετικα λιγα
Και σε τιμες παραπλησια των 32-34
Αρα το θεωρω πολυ λογικο καποιος να μην τα προτιμα απο θεμα τιμης πρωτον και δευτερον να μην τολμα να τα εμπιστευθει
Εμεις εδω τα 28αρια τα περνουμε συχνα στα 5 ευρω
Και Εχουμε μονο δικαννα
και εδω χρυσανθε ηπαρχουνε 28αρια πωλλαααα και σε διαφωρες μαρκεςςς,,εγω πρωσοπικα τα ριχνω με το δικανακι στο ορτυκι,,και τρυγονι τσιχλα με καραμπινα,,ποτε δεν ειχα θεμα και καθαρα σκωτοματα;)τωρα εαν μερικοι υπερβαλουν στης μακρινεςςςςς τουφεκιες συγουρα θα φευγουν πουλια τραυματιζμενα και χιλιαδες πουπουλα να αιωρουντε στον αερα,,παντως χειμωνα καλοκαιρι που τα ριχνω ειμαι αρκαιταααα ευχαριστημενωςςς και ειναι ενα γρηγοροοοοο φυσιγκακι και οικονομικοοοο;)
 
Και γω συμφωνω οτι δεν εχεια τραυματισμενα με τα 28 εναντι του 32
Αν δεν εισαι πανω του σωστα ειτε με το ενα ειτε το αλλο θα εχεις
Ολη η ουσια της κουβεντας ειναι η αυτοπεποιθηση που σου εμπνεει το φουσεκι που εχεις μεσα
Και αυτη η αυτοπεποιθηση ερχετε μονο με τις εμπειριες που εχεις στο συνολο σαν κυνηγος με την εκαστωτε γομωση
Εχω ξαναπει για ενα φυσιγγιο με 25γρ ν 10 που κυνηγαω τα ορτυκια αλλα και την τσχιλα στο περπατητο
Στα ματια ενος ελληνα κυνηγου φανταζει αδιανοητο συνηθως
Ειναι πολυ φυσικο!!!
Για μενα ειναι υπεροχο γιατι βρηκα ενα φτσιγγιο φτηνο σκοτωστρα που δεν καταπονει το πλαγιο μου και το ριχνω απο σεπτεμβρη μεχρι φλεβαρη χωρις προβλημα στο ορτυκι και στην τσιχλα στις καιρικες συνθξκες που εχουμε στα μερη μου
Τα φυσίγγια σκοποβολής sporting -skeet -trap είχαν μια μείωση του επιτρεπόμενου ορίου γόμωσης διαχρονικά .
Για ένα και μόνο λόγο .
Για να αυξήσουν το βαθμό δυσκολίας του αθλήματος .
Καλό το 28άρι ,ίσως σε κάποιες συνθήκες (αέρα -μεγάλο υψόμετρο κλπ) καλύτερο απο ένα 32άρι .Ναί
όχι όμως πάντα ειδικά σε ιδανικές για κυνήγι συνθήκες .
 
Back
Top