Φυσίγγια για τρυγόνι

καλούς σκοπευτές. Δεν πειράζει...
Δν υπάρχει καλός σκοπευτής.
Υπάρχει με το ΤΗ έχει συνηθίσει ο κάθε ένας να ρίχνει....εγώ αποκλειστικά στο τρυγόνι δν ΜΟΥ έχω εμπιστοσύνη στν εαυτό μου να ρίξω 28gr γιατί πρόκειται για λίγες τουφεκιές κ περί εκλεκτού θηράματος. Τα 28gr κ 30gr μόνο στην τσίχλα και ολα αυτά επιδή δν υπάρχει πληθώρα τρυγονιών εδώ...αν υπήρχε θα έριχνα κ 30gr....γι'αυτό τα 33gr είναι μονόδρομος...δν χρειάζεται να κάνω προπόνηση σκόπευσης πάνω στο τρυγόνι....
 
Δν υπάρχει καλός σκοπευτής.
Υπάρχει με το ΤΗ έχει συνηθίσει ο κάθε ένας να ρίχνει....εγώ αποκλειστικά στο τρυγόνι δν ΜΟΥ έχω εμπιστοσύνη στν εαυτό μου να ρίξω 28gr γιατί πρόκειται για λίγες τουφεκιές κ περί εκλεκτού θηράματος. Τα 28gr κ 30gr μόνο στην τσίχλα και ολα αυτά επιδή δν υπάρχει πληθώρα τρυγονιών εδώ...αν υπήρχε θα έριχνα κ 30gr....γι'αυτό τα 33gr είναι μονόδρομος...δν χρειάζεται να κάνω προπόνηση σκόπευσης πάνω στο τρυγόνι....
Κώστα δεν είμαι από αυτους που ξέρουν ποια ειναι η διαφορά των 28 από τα 32γρ στον πινακα,που χάνεις που κερδίζεις κ ποιο από τα δυο θα με σώσει στα....σίγουρα αν εισαι ορτσα.....
Αυτο που ξέρω είναι ότι παλιά κ έπειτα από δοκιμή στην τσίχλα τα έβαλα κ σε κάτι λίγα τρυγόνια που συνάντησα κ πραγματικα δεν είδα να μειονεκτούν...
Τώρα αν κάποιος τυγχάνει να έχει αστοχίες με 28γρ για χίλιους δυο λόγους και πει ότι αν είχα 32γρ θα τους επινα το αίμα τότε εκεί υπάρχει "χοντρό κόλλημα" κ ποτε του δεν θα καταφέρει να τα εμπιστευτεί.....
Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι σε προτρεπω να κατεβείς σε γραμμάρια, μια χαρά είσαι...
Όπως δεν θα προετρεπτα να κατέβει αρκετά ακόμα κ εκείνον που χρησιμοποιει στο τρυγονι 40γρ...και σε αυτον λέω με γεια σου κ χαρα σου......

Αυτό που θέλω να πω είναι πολλές φορές όλα στον εγκέφαλο* βρίσκονται.........
Και εγώ είδα θαυματα τις προαλλες με τα 24γρ σε περπατητο τσίχλας αλλά για να ρίχνω αποκλειστικά αυτα τα γραμμάρια σε αυτό το κυνήγι δεν θα το έκανα ποτε κ παρολες τις επιτυχίες...
θα νομίζω ότι με τα 32γρ πεφτουν....... καλυτερα

*....τρέχα γυρευε κ βρες άκρη....
 
Δν υπάρχει καλός σκοπευτής.
Υπάρχει με το ΤΗ έχει συνηθίσει ο κάθε ένας να ρίχνει....εγώ αποκλειστικά στο τρυγόνι δν ΜΟΥ έχω εμπιστοσύνη στν εαυτό μου να ρίξω 28gr γιατί πρόκειται για λίγες τουφεκιές κ περί εκλεκτού θηράματος. Τα 28gr κ 30gr μόνο στην τσίχλα και ολα αυτά επιδή δν υπάρχει πληθώρα τρυγονιών εδώ...αν υπήρχε θα έριχνα κ 30gr....γι'αυτό τα 33gr είναι μονόδρομος...δν χρειάζεται να κάνω προπόνηση σκόπευσης πάνω στο τρυγόνι....
33 for all ...
 
Φέτος στο τρυγόνι θα ρίξω ότι έχει περισσέψει από τα προηγούμενα χρόνια.
Αν έχει τόσα πολλά τρυγόνια και τελειώσουν τα παλιά, θα πάρω NSI 206 formula 33 gr και B&P MB CLASSIC 32gr.
Εκτός και βρω σε ψιλό σκάγι RC JK6 T2 33 gr σε Νο8
 
32 7 αρι ή 8αρι 3*-2* κατα προτίμηση s4 κι αφήνω τα 28 αρια για τους...καλούς σκοπευτές. Δεν πειράζει...
Δεν είναι θέμα καλού σκοπευτή η κακού σκοπευτή. Είναι πως θα σου κάτσει κατι. Εγώ με τα 32 εχω συνεχώς overkill. Σκάει το πουλί στο αέρα και πάει και πέφτει πιο μακρια. Αν δεν έχεις σκύλο πολλές φορές πάει χαμένο και είναι αμαρτία τέτοιο πουλί να χανεται. Εγώ προσωπικά ριχνω 3 χρόνια συγκεκριμενα 28αρια στα τρυγόνια και τα πουλιά χτυπάνε τοίχο κοντά μακρια. Δεν θεωρώ τον εαυτό μου καλό σκοπευτή αλλά επειδή την έχω πατήσει με πολλά 32άρια το καλοκαίρι καλύτερα να αστοχησω παρα να το χάσω τραυματισμένο μέσα στα ρεματα. Προσωπική μου άποψη εκφράζω χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης:)
 
Δεν είναι θέμα καλού σκοπευτή η κακού σκοπευτή. Είναι πως θα σου κάτσει κατι. Εγώ με τα 32 εχω συνεχώς overkill. Σκάει το πουλί στο αέρα και πάει και πέφτει πιο μακρια. Αν δεν έχεις σκύλο πολλές φορές πάει χαμένο και είναι αμαρτία τέτοιο πουλί να χανεται. Εγώ προσωπικά ριχνω 3 χρόνια συγκεκριμενα 28αρια στα τρυγόνια και τα πουλιά χτυπάνε τοίχο κοντά μακρια. Δεν θεωρώ τον εαυτό μου καλό σκοπευτή αλλά επειδή την έχω πατήσει με πολλά 32άρια το καλοκαίρι καλύτερα να αστοχησω παρα να το χάσω τραυματισμένο μέσα στα ρεματα. Προσωπική μου άποψη εκφράζω χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης:)

Εγω μεχρι κ τα πρωτα μπασιματα του Οκτωβρη (στις τσιχλες) τα παω καλυτερα με το nsi europa 28γρ απο οτι με διαφορα 32αρια.
Ιδιως με το δικανο, αυτο το φυσιγγι μου "εκατσε". Μεγαλο ρολο κ η ψυχολογια...
 
Εγω μεχρι κ τα πρωτα μπασιματα του Οκτωβρη (στις τσιχλες) τα παω καλυτερα με το nsi europa 28γρ απο οτι με διαφορα 32αρια.
Ιδιως με το δικανο, αυτο το φυσιγγι μου "εκατσε". Μεγαλο ρολο κ η ψυχολογια...
Ακριβώς! Όταν έχεις επιτυχίες και μάλιστα συνεχόμενες γιατί να ανέβεις γραμμαρια ειδικά με το δικανο?
Εντάξει , μπορεί σε άλλες περιοχές λόγω συνθηκών τα ελαφριά να μην τραβανε. Εδώ όμως με ξερή ζέστη πανε πολύ καλα. Μετά στα περασματιαρικα τρυγόνια βέβαια πάντα έχω 32αρια νο7 μαζι.
 
Κώστα δεν είμαι από αυτους που ξέρουν ποια ειναι η διαφορά των 28 από τα 32γρ στον πινακα,που χάνεις που κερδίζεις κ ποιο από τα δυο θα με σώσει στα....σίγουρα αν εισαι ορτσα.....
Αυτο που ξέρω είναι ότι παλιά κ έπειτα από δοκιμή στην τσίχλα τα έβαλα κ σε κάτι λίγα τρυγόνια που συνάντησα κ πραγματικα δεν είδα να μειονεκτούν...
Τώρα αν κάποιος τυγχάνει να έχει αστοχίες με 28γρ για χίλιους δυο λόγους και πει ότι αν είχα 32γρ θα τους επινα το αίμα τότε εκεί υπάρχει "χοντρό κόλλημα" κ ποτε του δεν θα καταφέρει να τα εμπιστευτεί.....
Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι σε προτρεπω να κατεβείς σε γραμμάρια, μια χαρά είσαι...
Όπως δεν θα προετρεπτα να κατέβει αρκετά ακόμα κ εκείνον που χρησιμοποιει στο τρυγονι 40γρ...και σε αυτον λέω με γεια σου κ χαρα σου......

Αυτό που θέλω να πω είναι πολλές φορές όλα στον εγκέφαλο* βρίσκονται.........
Και εγώ είδα θαυματα τις προαλλες με τα 24γρ σε περπατητο τσίχλας αλλά για να ρίχνω αποκλειστικά αυτα τα γραμμάρια σε αυτό το κυνήγι δεν θα το έκανα ποτε κ παρολες τις επιτυχίες...
θα νομίζω ότι με τα 32γρ πεφτουν....... καλυτερα

*....τρέχα γυρευε κ βρες άκρη....
Εκτός από θέμα ψυχολογίας που είναι και το κυριότερο,στην περίπτωση αυτή παίζει μεγάλο ρόλο και η τιμή του φυσιγγίου, εμείς εδώ έχουμε τσιχοφυσιγγο 32 γραμμάρια με 5€ δεν θα το πάρει ο άλλος το 28αρι,και ας έχει καλύτερα αποτελέσματα με 28αρι, δεν θα το σκεφτεί καθόλου να το αγοράσει, αυτά τα είδα και στο κατάστημα κυνηγετικών που δούλεψα 3 χρόνια, αλλά και στην παρέα στους φίλους εδώ στο χωριό.
 
Αρκετα χρονια τωρα, πλειοψηφια των κυνηγων χρησιμοποιει φυσιγγια 32 γρ σε τρυγονι-τσιχλα.
Με αυτα εχουν μαθει να ριχνουν κ αυτα εμπιστευονται.
Ειναι δυσκολο να αλλαξουν συνηθειες απο την μια μερα στην αλλη.
Φυσικα κ τα φυσιγγια των 28γρ σκοτωνουν οπως κ τα μικροτερα διαμετρηματα 16 / 20 κτλπ.
Ομως αυτα που μας εμαθαν αυτα ριχνουμε...
 
Αρκετα χρονια τωρα, πλειοψηφια των κυνηγων χρησιμοποιει φυσιγγια 32 γρ σε τρυγονι-τσιχλα.
Με αυτα εχουν μαθει να ριχνουν κ αυτα εμπιστευονται.
Ειναι δυσκολο να αλλαξουν συνηθειες απο την μια μερα στην αλλη.
Φυσικα κ τα φυσιγγια των 28γρ σκοτωνουν οπως κ τα μικροτερα διαμετρηματα 16 / 20 κτλπ.
Ομως αυτα που μας εμαθαν αυτα ριχνουμε...

Δεν διαφωνω. Δεκαετια ΄90 ποιος εριχνε με 28 κ 30gr:
Δεν τα εχω επιλεξει για να αποδειξω την σκοπευτικη μου(?) ικανοτητα, ουτε για την τιμη τους, ουτε για να το παιξω μαγκας στην παρεα.
Τα προηγουμενα 2 χρονια στα μπασιματα τις τσιχλας, που εχεις καταναλωση, ειχα καλυτερα αποτελεσματα με τα 28αρια. Αυτο προσπαθω να πω.
 
Δεν διαφωνω. Δεκαετια ΄90 ποιος εριχνε με 28 κ 30gr:
Δεν τα εχω επιλεξει για να αποδειξω την σκοπευτικη μου(?) ικανοτητα, ουτε για την τιμη τους, ουτε για να το παιξω μαγκας στην παρεα.
Τα προηγουμενα 2 χρονια στα μπασιματα τις τσιχλας, που εχεις καταναλωση, ειχα καλυτερα αποτελεσματα με τα 28αρια. Αυτο προσπαθω να πω.
Έτσι ειναι. Δεν είναι κακό να δοκιμάζει καποιος. Και εγώ όταν ξεκίνησα εριχνα 32αρια και 34άρια μονο. Με το πέρασμα του χρονου μπήκα στο τρυπακι να κατέβω στα 30 και μετά στα 28. Όταν πρώτη φορά πήγα σε έναρξη με 28άρια ο ξάδερφος έβαλε τα γελια! Τώρα ρίχνει και αυτός ειδικά στην τσιχλα! Και επαναλαμβάνω ότι δεν είμαστε τα τρελά τουφεκια και σκοπευταραδες. Στο μέσο όρο κινουμαστε! Ο άλλος ομως της παρέας και συνονόματος μου είναι πολυ πιο καλό τουφεκι αποδεδειγμένα , αν και τα καταφερε μια χαρά όταν δοκίμασε 28άρια , επέστρεψε αμέσως στα 32 γιατί όπως είπε δεν ένιωθε άνετα!
 
nsi classica σε ν.7.5 και 8 γνώμες;σκέφτομαι να αγοράσω 3-4 κουτιά,του Κουτουμανου που μου χάρισαν δεν τα ξέρω οπότε δεν θα τα εμπιστευτώ για τα τρυγόνια,ευχαριστώ.
Μια χαρά φυσιγγι το classica. Μην βάλεις πολύ κλειστό τσοκ...
 
Back
Top