Φυσίγγια για τρυγόνι

Καλημέρα Κώστα. Μετέφερα το μήνυμα σου εδώ σαν πιο σχετικό θέμα.
Θα σου πω την άποψη μου. Τα 10άρια και τα 9άρια για εμένα είναι μικρά σκάγια για το τρυγόνι.
Προτιμώ τα 8άρια. Τα πάντα εξαρτώνται βέβαια και από το μέρος που κυνηγάς. Εγώ στην έναρξη τα τελευταία χρόνια κυνηγάω σε ένα κλειστό μέρος με δέντρα τριγύρω μου όπου χρειάζομαι καλή και γρήγορη διασπορά.
Τα Lambro 36 διασποράς που αναφέρεις τα έχω ρίξει σε νούμερο 8 με πολύ καλά αποτελέσματα. Η αλήθεια είναι βέβαια ότι τα 36 γραμμάρια είναι υπερβολή στο τρυγόνι.
Για τα vendetta δεν έχω άποψη. Το τρυγόνι σαν θήραμα καταβάλλεται εύκολα παρόλα αυτά δεν θα έβαζα 10 νούμερο σκάγια. Με 9 ξέρω παιδιά που κυνηγάνε κανονικά χωρίς κάποιο θέμα.

Από περιέργεια, τα Lambro 36 διασποράς σε τι θήραμα τα έριχνες;
Καλημέρα Κώστα. Μετέφερα το μήνυμα σου εδώ σαν πιο σχετικό θέμα.
Θα σου πω την άποψη μου. Τα 10άρια και τα 9άρια για εμένα είναι μικρά σκάγια για το τρυγόνι.
Προτιμώ τα 8άρια. Τα πάντα εξαρτώνται βέβαια και από το μέρος που κυνηγάς. Εγώ στην έναρξη τα τελευταία χρόνια κυνηγάω σε ένα κλειστό μέρος με δέντρα τριγύρω μου όπου χρειάζομαι καλή και γρήγορη διασπορά.
Τα Lambro 36 διασποράς που αναφέρεις τα έχω ρίξει σε νούμερο 8 με πολύ καλά αποτελέσματα. Η αλήθεια είναι βέβαια ότι τα 36 γραμμάρια είναι υπερβολή στο τρυγόνι.
Για τα vendetta δεν έχω άποψη. Το τρυγόνι σαν θήραμα καταβάλλεται εύκολα παρόλα αυτά δεν θα έβαζα 10 νούμερο σκάγια. Με 9 ξέρω παιδιά που κυνηγάνε κανονικά χωρίς κάποιο θέμα.

Από περιέργεια, τα Lambro 36 διασποράς σε τι θήραμα τα έριχνες;
Συμφωνώ μαζί σου Βασίλη το οτι το 36 ειναι υπερβολή για έναρξη κ για τρυγόνια αλλά επειδή ειναι 67χιλ κάλυκα λίγο μας δικαιολογεί. Επίσης το αυτογεμες 89χιλ θαλαμη κ εμείς οι Έλληνες λίγο το έχουμε για " σιγουρια βαριές γομωσεις " χαχαχα
 
Νουμερα 9 και 10 σε σκαγια ξεχασε τα για τρυγονι.....το Ν7 - 7,5 - 8 - ειναι οτι καλυτερο...παντα κατα την
γνωμη μου. :)
Γιατί λες ξέχασε δεν θα κόψει το 10 αρι εγώ έχω πάρει με φασσα με 9 αρι στις απόστασεις τρυγόνια εννοείται απλά στην έναρξη πρωινά πετάνε τα τρυγόνια χαμηλά κ το 10 αρακι σε καλύπτει περισσότερο λόγω παραπάνω σκαγιων. Άποψη μου δηλ.ο καθένας σκέφτεται διαφορετικά
 
Γιατί λες ξέχασε δεν θα κόψει το 10 αρι εγώ έχω πάρει με φασσα με 9 αρι στις απόστασεις τρυγόνια εννοείται απλά στην έναρξη πρωινά πετάνε τα τρυγόνια χαμηλά κ το 10 αρακι σε καλύπτει περισσότερο λόγω παραπάνω σκαγιων. Άποψη μου δηλ.ο καθένας σκέφτεται διαφορετικά


Εγραψα την γνωμη μου....μονο αυτο.....σιγουρα ο καθε ενας μας σκεφτεται διαφοτερικα...χωρις αυτο να σημαινει
οτι το σκεπτικο το δικο μου.....ειναι ποιο σωστο απο το δικο σου..........γνωμες ανταλλασσουμε!!!
 
Εγώ έναρξη πάντα με 2* και άλλοτε 1* και Νο8.....φέτος θα τολμήσω στην έναρξη να ρίξω Νο:8,5 σε 30 ή 31gr...
(λίγες τουφεκιές εξάλλου)...
Στα περάσματα δν έχει μάνα μου,πατέρα μου......33gr No7 το πρωί κ από τις 08:15 κ μετά μπαίνουν και Νο6 στη θαλάμη...
.(στα περάσματα)
Τα καλύτερα σκοτώματα τα έχω κάνει με Νο7!!!
 
Εγραψα την γνωμη μου....μονο αυτο.....σιγουρα ο καθε ενας μας σκεφτεται διαφοτερικα...χωρις αυτο να σημαινει
οτι το σκεπτικο το δικο μου.....ειναι ποιο σωστο απο το δικο σου..........γνωμες ανταλλασσουμε!!!
Ε ναι δεν διαφωνώ για την άποψη όπου Όλοι οι κατασκευαστές φισιγγιων για τρυγόνια εχουν 7-8 νούμερο με συγκεντρωτηρα( λίγοι εχουν κ μαλλινη). Εγώ όμως προτείμω κ περισσότεροι κυνηγοί στην παρεα μου διασποράς στην έναρξη( 1η ημέρα) επειδη πετάνε χαμηλά κ σαν f16 .sarcastic. .sarcastic. .hair.
Ε εντάξει κάποιοι ειναι καλύτεροι σκοπευτες βάζουν συγκεντρωτηρας .sarcastic. .shake hands.
 
Εγώ έναρξη πάντα με 2* και άλλοτε 1* και Νο8.....φέτος θα τολμήσω στην έναρξη να ρίξω Νο:8,5 σε 30 ή 31gr...
(λίγες τουφεκιές εξάλλου)...
Στα περάσματα δν έχει μάνα μου,πατέρα μου......33gr No7 το πρωί κ από τις 08:15 κ μετά μπαίνουν και Νο6 στη θαλάμη...
.(στα περάσματα)
Τα καλύτερα σκοτώματα τα έχω κάνει με Νο7!!!
Γιατί με τόσο σφιχτα τσοκαρισματα αδερφε:eek:
 
Εγω φετος λεω να ξεκινησω με Lambro Euromix no8-9 ή με RC 32 no8..
Οπλο benelli sl80 σταθερο 2*..
Τοσα χρονια χρησιμοποιουσα με κλειστα ματια το express 32 αλλα περισυ ειχα αρκετα ξεπουπουλιασματα..ισως και να ετυχε..απλα λογο ψυχολογιας ειπα να ριξω κατι αλλο..
 
Εγω λεω φετος να κανω εναρξη με σκοπευτικο 28γρ. νο 8 lambro sporting 2 series,με βολεψε παρα πολυ περσυ,οποτε αν δεν εχει αλλαξει ο Ναυπλιωτης τη συνταγη,αυτα θα προτιμησω και φετος!!!!
ωραιο φυσιγκακι βαγκεληη θα τα καψης τα τρυγονακια.terror.;);)
 
Εγω λεω φετος να κανω εναρξη με σκοπευτικο 28γρ. νο 8 lambro sporting 2 series,με βολεψε παρα πολυ περσυ,οποτε αν δεν εχει αλλαξει ο Ναυπλιωτης τη συνταγη,αυτα θα προτιμησω και φετος!!!!
Γνώμη μου είναι να ρίξεις τα lambro sporting τα πράσινα το πρωί και το απόγευμα τα serie 2. Άμα έχει υγρασία το πρωί εκεί που θα κυνηγήσεις θα σου πέφτουν ζωντανά με το serie 2.(τελείως προσωπική γνώμη)
 
Γνώμη μου είναι να ρίξεις τα lambro sporting τα πράσινα το πρωί και το απόγευμα τα serie 2. Άμα έχει υγρασία το πρωί εκεί που θα κυνηγήσεις θα σου πέφτουν ζωντανά με το serie 2.(τελείως προσωπική γνώμη)
Λογω πυριτιδας θα εχω τραυματισμενα;
 
Ρίξε τα άφοβα, σε χειμωνιάτικο καιρό σε τσίχλες έκοβαν μια χαρά.
Μα αυτο ακριβως εννοουσα,περσυ στη βαρυχειμωνια δωσαν ρεστα τα series 2,στις γερακοτσιχλες!
Δεν νομιζω να εχω θεμα με τη ζεστη!
Θα παρω δυο κουτες για αρχη και βλεπουμε!
Περα απο τον Καλκ,γνωριζει κανεις καμια καλυτερη τιμη για τα φυσιγγια;
 
Μία πολύ καλή λύση,χωρίς βέβαια να έχει δοκιμαστεί στο τρυγόνι,είναι το 30αρι του ρουμελιώτη.Απίστευτα γρήγορο εφάμιλλο του πετάγματός του!
Λέω να το ρίξω φέτος, γιατί το 32αρι του (csb1) είναι "λιγάκι" ζωηρό για την έναρξη.
 
Back
Top