Φυσίγγια για τρυγόνι

Πρώτα βρίσκουμε το τρυγόνι,μετά να είμαστε τυχεροί να μπει σε απόσταση βολής και δεν βαριέσαι.... Ότι έχει η θαλαμη μεσα .sarcastic.
αν ειναι να βρουμε ενα τρυγονι ,να κανουμε το σταυρο μας να περασει απο πανω μας ,να του ριξουμε μια και να γεμισει ο τοπος πουπουλα να παει 200 μετρα και να πεσει και μεσα στα βατα τοτε αστο καλυτερα να κατσουμε σπιτι .sarcastic. .sarcastic. !
 
@outlander Κώστα πέρσι έναρξη κυνήγησα με imperial 30 9αρια και gorilla eco 8.
Μια χαρά και τα δύο με ωραία σκοτωματα.
Φέτος μάλλον θα ξαναπάρω το imperial σε 8αρι και ψαχνομαι για ακόμα ένα φυσιγγι ως εναλλακτική.
Ένα φυσιγγι που ποτε δεν με έχει προδωσει στα τρυγόνια και πάντα έχω μαζί μου είναι τα nsi classica 7,5
 
Ένα φυσιγγι που ποτε δεν με έχει προδωσει στα τρυγόνια και πάντα έχω μαζί μου είναι τα nsi classica 7,5
Ωραίο και το classica Ηλία.Το είχα ρίξει πριν κάποια χρόνια σε 8 στην έναρξη και πήρα και κάποιες φασσες με αυτό.Οντως καλή επιλογή για τρυγόνια.
 
@outlander Κώστα πέρσι έναρξη κυνήγησα με imperial 30 9αρια και gorilla eco 8.
Μια χαρά και τα δύο με ωραία σκοτωματα.
Φέτος μάλλον θα ξαναπάρω το imperial σε 8αρι και ψαχνομαι για ακόμα ένα φυσιγγι ως εναλλακτική.
κουτεςςςςς τα δουλευα φιλεμουυυ και 28αρια γραμαρια ν8 ;)
 
αν ειναι να βρουμε ενα τρυγονι ,να κανουμε το σταυρο μας να περασει απο πανω μας ,να του ριξουμε μια και να γεμισει ο τοπος πουπουλα να παει 200 μετρα και να πεσει και μεσα στα βατα τοτε αστο καλυτερα να κατσουμε σπιτι .sarcastic. .sarcastic. !
Δεν ξερω για εσας επανω αλλα περιξ της Αττικης,πρωτα θα παρεις 4 κιλα απο τις τυροπιτες
και τα κουλουρια και μετα θα το χουφτωσεις.Δοκιμασμενα φυσιγγια στα δικανα εχω να πω
τα RIO target 28,game 30 και SAGA sporting 28γρ.
 
@outlander Κώστα πέρσι έναρξη κυνήγησα με imperial 30 9αρια και gorilla eco 8.
Μια χαρά και τα δύο με ωραία σκοτωματα.
Φέτος μάλλον θα ξαναπάρω το imperial σε 8αρι και ψαχνομαι για ακόμα ένα φυσιγγι ως εναλλακτική.
Πολύ καλή επιλογή,πάρε και ένα nsi clasica και είσαι εντάξει,τα ίδια φυσίγγια δουλεύω και εγώ.
 
Καλησπέρα μάγκες τι προτείνετε για έναρξη τρυγόνια λεω να ρίξει που μου έμειναν απο πέρυσι 3 κουτια λαμπρο κιτρινο διασπορας 36γρ διασποράς 10 αρακι και vendetta 34 γρ 9 αρι. Να τα ρίξω αυτά θα κάνουν στα τρυγόνια?
Βάλε λίγο ακόμη ελαφρά μου φαίνονται!!!!! .think.
 
Καλησπέρα μάγκες τι προτείνετε για έναρξη τρυγόνια λεω να ρίξει που μου έμειναν απο πέρυσι 3 κουτια λαμπρο κιτρινο διασπορας 36γρ διασποράς 10 αρακι και vendetta 34 γρ 9 αρι. Να τα ρίξω αυτά θα κάνουν στα τρυγόνια?

Καλημέρα Κώστα. Μετέφερα το μήνυμα σου εδώ σαν πιο σχετικό θέμα.
Θα σου πω την άποψη μου. Τα 10άρια και τα 9άρια για εμένα είναι μικρά σκάγια για το τρυγόνι.
Προτιμώ τα 8άρια. Τα πάντα εξαρτώνται βέβαια και από το μέρος που κυνηγάς. Εγώ στην έναρξη τα τελευταία χρόνια κυνηγάω σε ένα κλειστό μέρος με δέντρα τριγύρω μου όπου χρειάζομαι καλή και γρήγορη διασπορά.
Τα Lambro 36 διασποράς που αναφέρεις τα έχω ρίξει σε νούμερο 8 με πολύ καλά αποτελέσματα. Η αλήθεια είναι βέβαια ότι τα 36 γραμμάρια είναι υπερβολή στο τρυγόνι.
Για τα vendetta δεν έχω άποψη. Το τρυγόνι σαν θήραμα καταβάλλεται εύκολα παρόλα αυτά δεν θα έβαζα 10 νούμερο σκάγια. Με 9 ξέρω παιδιά που κυνηγάνε κανονικά χωρίς κάποιο θέμα.

Από περιέργεια, τα Lambro 36 διασποράς σε τι θήραμα τα έριχνες;
 
Last edited:
Καλησπέρα μάγκες τι προτείνετε για έναρξη τρυγόνια λεω να ρίξει που μου έμειναν απο πέρυσι 3 κουτια λαμπρο κιτρινο διασπορας 36γρ διασποράς 10 αρακι και vendetta 34 γρ 9 αρι. Να τα ρίξω αυτά θα κάνουν στα τρυγόνια?
Απο καθαρα προσωπικη εμπειρια ξαναλεω, IMPERIAL εισαγωγης 30gr-9ρια, 32gr-8αρια. Δοκιμασμενα και σε Β. Ελλαδα και σε Στερ. Ελλαδα και σε Κυκλαδες. Σταθερη συμπεριφορα..
 
Εγώ σε ντοπιαρικα περπατητο και καρτέρι φυσιγγι και τσοκ skeet τις πρώτες μέρες, μετά που πονηρευουν τσοκ 4* και sporting φυσιγγι. Περασματιαρικα η με φυσιγγι sporting η με τσιχλοφυσιγγο 32γραμ και νο8-9 πάντα τσοκ lm.
 
Back
Top