Φυσίγγια για τρυγόνι

Για μένα δεν υφίσταται καν το... "overkill"...! Aποτελεί και δαύτο ένα "παραμύθι" του κυνηγετικού καφενείου...!!!

Το εκάστοτε πουλί, για να πέσει ακαριαία (ή, έστω, σχεδόν ακαριαία) και όχι απλώς να τραυματιστεί και να πέσει μετά από 100 μέτρα, πολύ απλά, θα πρέπει να φάει "γεμάτα" (όχι "ξυστά") αρκετά σκάγια (πολλαπλό τραύμα) και μάλιστα σε ζωτικά σημεία του κορμού του (όχι στις φτερούγες ή στην ουρά του)... Ζωτικά σημεία θεωρούνται: ο εγκέφαλος, η καρδιά, τα πνευμόνια, το συκώτι, ο λαιμός, η σπονδυλική στήλη...

Απεναντίας όταν τα σκάγια το "ξύσουνε" ή το βρούνε στον "ποπουδάκο" του, ή μόνο στο ψαχνό (σκέτος μυϊκός ιστός) φυσικά και δεν θα πέσει ακαριαία/αμέσως...

Τόσο απλά είναι τα πράγματα...!!! Μην τα δυσκολεύουμε από μόνοι μας, δίχως κανέναν απολύτως αντικειμενικό λόγο...!

Αυτό με το "overkill", μου θυμίζει και το άλλο... "ανέκδοτο" του κυνηγετικού καφενείου: ότι δηλαδή, τάχα μου - τάχα μου ευθύνεται το φυσίγγι για το ότι το χτυπημένο πουλί εμφανίζει αυξημένη αιμορραγία...!

Έλεος βρε παιδιά...! Έχουμε μπλέξει τη βούρτσα με τη...!!!

(Πάντα φιλικά και συναδελφικά διατυπώνω τις διαφωνίες μου και όχι επί προσωπικού... Μην με παρεξηγείσετε...)
Δε σε παρεξυγει κάνεις φιλέ είναι ποτε θα σου τύχει και σου λέω ότι έχει παρει σκαγια το πουλι το διευκρινιζω.όταν εισουνα μικρός ειχες αεροβολο για να σου δώσω ένα παράδειγμα
 
Δε σε παρεξυγει κάνεις φιλέ είναι ποτε θα σου τύχει και σου λέω ότι έχει παρει σκαγια το πουλι το διευκρινιζω.όταν εισουνα μικρός ειχες αεροβολο για να σου δώσω ένα παράδειγμα
Τόλη με τον όρο overkill εννοείς διαμπερές γιατί από όσο ξέρω αν το πάρει και το κάνει διαμπερές τότε δεν πέφτει επιτόπου αλλά μετά από λίγο
 
Για μένα δεν υφίσταται καν το... "overkill"...! Aποτελεί και δαύτο ένα "παραμύθι" του κυνηγετικού καφενείου...!!!

Το εκάστοτε πουλί, για να πέσει ακαριαία (ή, έστω, σχεδόν ακαριαία) και όχι απλώς να τραυματιστεί και να πέσει μετά από 100 μέτρα, πολύ απλά, θα πρέπει να φάει "γεμάτα" (όχι "ξυστά") αρκετά σκάγια (πολλαπλό τραύμα) και μάλιστα σε ζωτικά σημεία του κορμού του (όχι στις φτερούγες ή στην ουρά του)... Ζωτικά σημεία θεωρούνται: ο εγκέφαλος, η καρδιά, τα πνευμόνια, το συκώτι, ο λαιμός, η σπονδυλική στήλη...

Απεναντίας όταν τα σκάγια το "ξύσουνε" ή το βρούνε στον "ποπουδάκο" του, ή μόνο στο ψαχνό (σκέτος μυϊκός ιστός) φυσικά και δεν θα πέσει ακαριαία/αμέσως...

Τόσο απλά είναι τα πράγματα...!!! Μην τα δυσκολεύουμε από μόνοι μας, δίχως κανέναν απολύτως αντικειμενικό λόγο...!

Αυτό με το "overkill", μου θυμίζει και το άλλο... "ανέκδοτο" του κυνηγετικού καφενείου: ότι δηλαδή, τάχα μου - τάχα μου ευθύνεται το φυσίγγι για το ότι το χτυπημένο πουλί εμφανίζει αυξημένη αιμορραγία...!

Έλεος βρε παιδιά...! Έχουμε μπλέξει τη βούρτσα με τη...!!!

(Πάντα φιλικά και συναδελφικά διατυπώνω τις διαφωνίες μου και όχι επί προσωπικού... Μην με παρεξηγείσετε...)
Φιλέ μου εχει τύχει και σε εμενα παιρνει σκάγια σε όλο το σωμα και λαιμό και μετα απο καποια μετρα πέφτει ξερω και πολλές φορες μου εχει τύχει και στα τρυγινια γίνεται συχνα όλοι το έχουμε πάθει φιλικα και χωρίς παρεξήγηση.
 
Τα συννεφάκια φίλε τα δίνει μόνο το φρενατο.. βιδω και smoke πάνω να δεις πως σύννεφιαζει...weather1
Εγώ το συνεφακι το είδα και με το μαμά το 3στερο φίλε μου.... πιστεύω είναι πιο πολύ θέμα πώς θα το πάρει η τουφεκιά!!!
 
Εγώ το συνεφακι το είδα και με το μαμά το 3στερο φίλε μου.... πιστεύω είναι πιο πολύ θέμα πώς θα το πάρει η τουφεκιά!!!
Σαφώς και θα το δεις και με το μαμά ένα πέσει κέντρο στην ντουφεκια το κάνει μαξιλάρι.. απλά με το φρενατο θα το βλέπεις πιο συχνά γιατί εάν δεν μπει κέντρο πολύ απλά δεν πέφτει.. εάν μπει σκάει...
 
Με φρενατο γενικά δεν μένει το κοσκινιζει σε τέτοιες αποστάσεις..... εκτός αν θες Τόλη να βλέπεις να σκάνε στον αέρα αλλά να πηγαίνει άχρηστο από μαγειρικής απόψεως
Εσυ ρε που να το βαλεις το φρενατο αφού έχεις ή ηλεκτροκολλημένο το τριαρι χαχα
 
Το overkilling υπάρχει, δεν είναι καφενειακή θεωρία. Είναι μεγάλη κουβέντα που έχει απασχολήσει πολύ και την πολεμική βλητική.
Το δύσκολο είναι να αντιληφθούμε πότε συμβαινει.
ασ τα πει και καπιός παλιος γτ επιστημονικα τεκμηριωμένη είναι οπος πχ τα βλήματα hollow point τα οπια το ζητούμενο είναι να μείνει μέσα η βολίδα και να δωση όλη την κινιτηκη ενεργεια στο σώμα του θυραματος
 
από όσο ξέρω αν το πάρει και το κάνει διαμπερές τότε δεν πέφτει επιτόπου αλλά μετά από λίγο
Πέφτει και παραπέφτει φίλε μου (αρκεί βέβαια να τρυπήσει ζωτικό σημείο), ίσα - ίσα, που είναι και πιο θανατηφόρα τα διαμπερή τραύματα, και μάλιστα γενικότερα, όχι μόνο στα πουλάκια, αλλά παντού (όπως π.χ. και στο κυνήγι μεγάλων τριχωτών με πανίσχυρα ραβδωτά μεσαίων ή μεγάλων διαμετρημάτων: όλα τα τραύματα εκεί είναι διαμπερή)...!
 
Last edited:
Φιλέ μου εχει τύχει και σε εμενα παιρνει σκάγια σε όλο το σωμα και λαιμό και μετα απο καποια μετρα πέφτει ξερω και πολλές φορες μου εχει τύχει και στα τρυγινια γίνεται συχνα όλοι το έχουμε πάθει φιλικα και χωρίς παρεξήγηση.
Εάν όντως συμβαίνει ενίοτε κι αυτό (πρόκειται για εξαίρεση στον κανόνα), είναι, αποκλειστικά και μόνο, επειδή στραβοντουφεκάμε και βρίσκουν το πουλί τα περιφερικά σκάγια, τα οποία αποδεδειγμένα είναι πιο αδύναμα από αυτά που βρίσκονται στα κεντρικά 2/3 της κατανομής...! Να γιατί πρέπει να ντουφεκάμε σωστά και να στέλνουμε το κέντρο της κατανομής πάνω στον στόχο...! Τότε... και συννεφάκια με πούπουλα θα δούμε (ακούς Τόλη;) που σ' αρέσουνε τα συννεφάκια;) και ακαριαία καταβολή θα υπάρξει...!!!
 
Last edited:
Εγώ το συνεφακι το είδα και με το μαμά το 3στερο φίλε μου.... πιστεύω είναι πιο πολύ θέμα πώς θα το πάρει η τουφεκιά!!!
Τώρα είπες το σωστό...! Πρέπει να το βρουν το πουλί τα κεντρικά σκάγια της κατανομής, που είναι πάντοτε πιο πυκνά, πιο δυνατά και πιο φονικά...! Τότε... και συννεφάκι θα υπάρξει (πολύ πιθανό) και ακαριαία καταβολή (πράγμα σίγουρο)...! Τόσο απλό...!!!
 
Last edited:
Εάν όντως συμβαίνει ενίοτε κι αυτό (πρόκειται για εξαίρεση στον κανόνα), είναι, αποκλειστικά και μόνο, επειδή στραβοντουφεκάμε και βρίσκουν το πουλί τα περιφερικά σκάγια, τα οποία αποδεδειγμένα είναι πιο αδύναμα από αυτά που βρίσκονται στα κεντρικά 2/3 της κατανομής...! Να γιατί πρέπει να ντουφεκάμε σωστά και να στέλνουμε το κέντρο της κατανομής πάνω στον στόχο...! Τότε... και συννεφάκια με πούπουλα θα δούμε (ακούς Τόλη;) που σ' αρέσουνε τα συννεφάκια) και ακαριαία καταβολή θα υπάρξει...!!!
Φιλέ όταν σε δούμε πως κεντροντουφεκας με το καλό να μας κανεις και μάθημα γτ εγώ θέλω πιό πόλα σκαγια στη γωμωση μου και στα κέντρα μου
 
Back
Top