Φυσίγγια για το βάλτο

Τα φυσίγγια που έχω ξεχωρίσει στο παπί που ειναι το θήραμα που έχω εμμονή είναι το b&p mb winter και πάλι της ίδιας εταιρείας το m92s baby magnum για ημερήσιο.Οταν χρειαζεται και όπου χρειάζεται χρησιμοποιώ και το semi magnum 38gr διασπορας του zotos.

ΥΓ.οπλο benelli supersport με aftermarket 6,5cm κωνο ,τσοκ kicks .35,.20 και πρωινό απογευματινό πάω στο 4* τσοκ μαμά.

Τα παραπάνω και οι συνδυασμοί αυτών μου έχουν χαρίσει πολλά θηράματα.Θηραματα που κάποτε απλά τα κοίταζα και δεν σηκωνα.Ολα όμως είναι προσωπική εκτίμηση και ίσως σε κάποιον να μη ταιριάζουν .
Να είσαι καλά Δημήτρη , και σ ευχαριστω για την ενημέρωση , .shake hands.
 
Και τά αlfa game , είναι πολύ καλά και του Jordan και του Όσκαρ όλα με ελικοειδή.
Φετος που ξέμεινα σε κάποια φάση δοκίμασα τα alfa game σε νο6 και με πρόδωσαν μπορώ να πω.Με πάγο όλο ζωντανά πουλιά και φουλ αίμα...
 
To 38αρι διασποράς του Ζώτου Τόλη είναι τρομερό για πρώτη τουφεκιά σε φάσσες και παπιά.
Δρ δουλευω διασπορας ουτε στη μπεκατσα φιλε δε τα γουσταρω καθολου αν το παρω καλος αλιως ας φυγει καθαρο
 
Με 4* και ένα καλό νο 6, στα πρωινά είσαι καλυμμένος και χωρίς διασποράς.
Το πεντε το χω δωσει δε κανει για τπτ το 4 σε καλυπτει και σε καπιες αποστασεις πολυ μακρυνες αναλογα και το φυσιγγι αλλα δε θα εχουμε και τπτ θεαματα
 
Το πεντε το χω δωσει δε κανει για τπτ το 4 σε καλυπτει και σε καπιες αποστασεις πολυ μακρυνες αναλογα και το φυσιγγι αλλα δε θα εχουμε και τπτ θεαματα
Αναφέρομαι πάντα για την ώρα πριν χαράξει. Άμα φέξει καλά το 4* δεν σε καλύπτει. Στο σούρουπο μπορεί να κάνεις δουλειά και με μούφα (5*) στα τελευταία, όταν αρχίζουν και εμφανίζονται από παντού σαν τα κουνούπια.
 
Στο χάραμα και στο σούρουπο πάντως προσωπική εμπειρία , και όχι τυχαίο γεγονός , με το διασποράς του labro σε Νο 6 είδα καλά αποτελέσματα , και σε κρύο , όχι κάτω από 0 , όπως και στην υγρασία .
οντως ,καλο ,καθαρα σκοτωματα.
 
Στο χάραμα και στο σούρουπο πάντως προσωπική εμπειρία , και όχι τυχαίο γεγονός , με το διασποράς του labro σε Νο 6 είδα καλά αποτελέσματα , και σε κρύο , όχι κάτω από 0 , όπως και στην υγρασία .
Έχεις δικιο.πολύ καλό για νορμάλ συνθήκες.Ωραια και δυνατά σκοτωματα.Το δούλευα με ένα briley LM και έκανε δουλεια καλή.
 
Έχει κανείς γνώμη για τα mythos bp στα 38 γραμμάρια;μου δώσανε ένα κουτί κ γράφει επάνω για 1320 πιέσεις.δεν μπορώ να το ρίξω με την montefeltro;νομίζω ότι είναι σφραγισμένη στις 1200
Μάλλον εννοείς την ταχύτητα. Λογικά 1320 fps δηλαδή πόδια ανά δευτερόλεπτο.
 
Μάλλον εννοείς την ταχύτητα. Λογικά 1320 fps δηλαδή πόδια ανά δευτερόλεπτο.
Βασίλη, δε νομίζω να εννοεί ταχύτητα. Δεν το ξέρω το φυσίγγι αυτό, αλλά στην ιστοσελίδα της B&P αναφέρει ταχύτητα 1410 fps (430 m/s).
Αλλά λέει επίσης πίεση 800 bar. Και σύμφωνα με τους κανονισμούς της CIP όποιο φυσίγγι ξεπερνά τα 740 bar (το ανώτατο όριο πιέσεων για κανονικά φυσίγγια 70 χιλ.) πρέπει υποχρεωτικά να αναγράφει τις ενδειξεις "max 1050 bar" ή "Only for guns proofed at 1370 bar" ... Υποθέτω ότι κάτι τέτοιο γράφει και το παραπάνω, που λέει ο συνάδελφος.
 
Βασίλη, δε νομίζω να εννοεί ταχύτητα. Δεν το ξέρω το φυσίγγι αυτό, αλλά στην ιστοσελίδα της B&P αναφέρει ταχύτητα 1410 fps (430 m/s).
Αλλά λέει επίσης πίεση 800 bar. Και σύμφωνα με τους κανονισμούς της CIP όποιο φυσίγγι ξεπερνά τα 740 bar (το ανώτατο όριο πιέσεων για κανονικά φυσίγγια 70 χιλ.) πρέπει υποχρεωτικά να αναγράφει τις ενδειξεις "max 1050 bar" ή "Only for guns proofed at 1370 bar" ... Υποθέτω ότι κάτι τέτοιο γράφει και το παραπάνω, που λέει ο συνάδελφος.
Μου φαίνεται υπερβολικά μεγάλο νούμερο για πίεση. Ίσως ο συνάδελφος αν έβαζε τις μονάδες μέτρησης που αναγράφονται δίπλα στο νούμερο να μας διαφώτιζε. Αν αυτό το νούμερο αναφέρεται σε πιέσεις και χωρίς την ένδειξη max, τότε δεν ξέρω....τι να πω;
 
Τελικά γράφει καθαρά ότι πρέπει να χρησιμοποιηθούν μόνο από όπλα πιστοποιημένα στα 1320 bar.μαλλον θα τα βάλω για πούλημα.δε νομίζω ότι μπορώ να τα ριξω με την montefelro.κριμα
Άρα λογικά θα πρέπει να αναγράφουν επάνω στο κάθε φυσίγγι max 1050 bar δηλαδή ότι μπορεί να αναπτύξει πίεση μέχρι 1050 bar. Απλά δεν είχα ξανακούσει για φυσίγγι εμπορίου να αναπτύσσει 1320 bar.
 
Back
Top