Φυσίγγια για το βάλτο

γεια αρχη θα βγαλω μια φωτο την κανη και θα την ανεβασω, και αν δεν βγει ακρη, θα παρω τον κυργια. οπως και να εχει σας ευχαριστω.
 
γεια αρχη θα βγαλω μια φωτο την κανη και θα την ανεβασω, και αν δεν βγει ακρη, θα παρω τον κυργια. οπως και να εχει σας ευχαριστω.
βάλε φωτό να φαίνεται το έτος κατασκευής
είναι 2 ψηφία μέσα σε τετραγωνάκι κοιτώντας από κάτω την κάννη και είναι γραμμένο τέρμα δεξιά προς την θαλάμη π.χ. BM,BL
αν είναι κατασκευασμένο μετά το 1997 ρίχνει ατσάλινα
το επιβεβαιώνεις και από τον Κύργια και είσαι σίγουρος
ίσως να χρειαστεί να πάρεις ένα τσοκάκι για ατσάλινα αν τα δικά της δεν γράφουν <<steel shot>>
 
βγαζει και φοβερο σεμι διασπορα αν θυμαμαι καλα. ενα με μπλε καλυκα. φοβερη ντουφεκια.
Πραγματικά πολύ καλό φυσίγγι
Σας βλέπω όλους στα πολλά γραμμάρια. Με 32 -33 34 gr δοκιμάσατε; Προσωπικά πιστεύω πως έχουν καλύτερα αποτελέσματα...
 
Πραγματικά πολύ καλό φυσίγγι
Σας βλέπω όλους στα πολλά γραμμάρια. Με 32 -33 34 gr δοκιμάσατε; Προσωπικά πιστεύω πως έχουν καλύτερα αποτελέσματα...
Εγω στα 33 και 34 γεμιζω, οπου πλεον επιτρεπονται τα μολυβδινα... ;) Εσενα ποια σου αρεσουν στα λιγα γραμμαρια? Οσο μεγαλωνει το θηραμα λιγοστευουν τα γραμμαρια...:cool:
 
Πραγματικά πολύ καλό φυσίγγι
Σας βλέπω όλους στα πολλά γραμμάρια. Με 32 -33 34 gr δοκιμάσατε; Προσωπικά πιστεύω πως έχουν καλύτερα αποτελέσματα...

Γιώργο βρίσκεις σε ελληνικά μαγαζιά φυσίγγια 32γρ σε χοντρά νούμερα; Αν ναι, πες μας ποια είναι γιατί θα ήθελα να δοκιμάσω.
 
Μόνος μου γεμίζω. Και το πιό χοντρό που ρίχνω είναι Νο 6
Γιά το τι υπάρχει στα μαγαζιά,δηλώνω πλήρη άγνοια
Αναρμόδιος δηλαδή
Δοκιμάζοντας όμως φυσίγγια φίλων που έρχονται γιά κυνήγι, ξεχώρισα τα JB, τα Rotweill και τα Best
Πάρα πολύ καλά και κάτι μαύρα του Κουτουμάνου στα 33gr
Γιά μολύβια μιλάω πάντα. Με τα ατσάλια δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη ακόμη
 
Γιωργο με τι μπαρουτι αν επιτρεπεται?
Εγω γεμιζω με την Mb32, τα 33αρια του Κουτουμανου ( ο οποιος ειναι βιοτεχνης της πολης μου) με αυτη γεμιζονται...
 
Γιωργο με τι μπαρουτι αν επιτρεπεται?
Εγω γεμιζω με την Mb32, τα 33αρια του Κουτουμανου ( ο οποιος ειναι βιοτεχνης της πολης μου) με αυτη γεμιζονται...
Με το ίδιο γεμίζω κι εγώ, Άρη. Δοκίμασε καψούλι Remington No 57, θα πάθεις πλάκα
 
Έμαθα απο φιλο οτι η fly target έχει μετονομαστεί σε dynamic ΝΟΜΙΖΩ θα εμφανίσει τα νέα προϊόντα στην έκθεση και θα ξαναβγάλει το premier με τα 5% αντιμονουχα σκάγια ... Το καλό υλικό .... Για όπου επιτρέπεται ;-)
Γνωρίζει κάποιος κάτι σίγουρο;;;;
 
Έμαθα απο φιλο οτι η fly target έχει μετονομαστεί σε dynamic ΝΟΜΙΖΩ θα εμφανίσει τα νέα προϊόντα στην έκθεση και θα ξαναβγάλει το premier με τα 5% αντιμονουχα σκάγια ... Το καλό υλικό .... Για όπου επιτρέπεται ;-)
Γνωρίζει κάποιος κάτι σίγουρο;;;;

Τολη μακαρι να ξαναβγουνε εχω ακουσει τα καλυτερα γιαυτα. Ακομη και αν δεν επιτρεπονται για υδροβια στην Ελλαδα θα ξαναβρουν φιλους σε φασα και λαγο.
 
Η B&P παρουσιασε στην IWA το καινουργιο της non toxic για το κυνηγι υδροβιων. To DUAL SHOCK. To φυσιγγι ειναι γεμισμενο με 2 νουμερα σκαγιων που διαφερουν μεταξυ τους κατα 2 νουμερα, Η κατω στρωση που ειναι το πιο μικρο νουμερο
εχει σκαγια χαλκου με επιστρωση ψευδαργυρου και το πανω στρωμα με χοντροτερα σκαγια καθαρου χαλκου. Ο χαλκος εχει ειδικο βαρος 9 και βρισκεται μεταξυ μαλακου σιδηρου και μολυβδου.
Η εταιρεια υποστηριζει οτι η βλητικη αποδοση ειναι τουλαχιστον εφαμιλλη του μολυβδου και οι συγκεντρωσεις σφιχτες. Οτι υπολειπεται σε ειδικο βαρος το αντισταθμιζει το φυσιγγι με τη μεγαλη αρχικη ταχυτητα που ειναι πανω απο 440 μ/δ και απο την ειδικη σκληροτητα του χαλκου που ειναι ανωτερη του μολυβδου. Για την ωρα η εταιρεια θα το κυκλοφορησει σε 3 τυπους. 70mm, 32 g, 6/4, 70 mm 34 g 5/3, 76mm 36 g 5/3. To τελευταιο το συνιστα η εταιρεια για μεγαλα παπια και χηνες και βολες στα 45+, ακομη και σε αγριες καιρικες συνθηκες.

http://www.all4shooters.com/en/spec...015/ammunition/baschieri-pellagri-dual-shock/


Οι περισσοτερες πληροφοριες ειναι ακομη στα ιταλικα. Το κειμενο στα αγγλικα ειναι περιληψη του ιταλικου.

Περιμενουμε νεωτερα τις επομενες μερες, εγω ειμαι ηδη στη πριζα να τα παρω στα χερια μου για δοκιμη!!!
 
Ωραια ανταποκριση Παυλο...;)
Βεβαια απο την ελαχιστη μου εμπειρια με τα ατσαλινα, εχουν ενα μονο θετικο για μενα... Την μικρη ατρακτο των σκαγιων την οποια εγω αποζητω στα φυσιγγια μου γιατι παρα τα οσα εχουν συζητηθει προσφερουν πολυ μεγαλυτερη δυναμη κρουσης...
Τα συγκεκριμενα βεβαια με ειδικο βαρος κοντα στο 9 θα εχουν περισσοτερο συμπεριφορα μολυβδινων παρα ατσαλινων οποτε το παραπανω επιχειρημα ειναι μαλλον σχετικα αστοχο... Το 6 +4 θα ηθελά πολυ να το δοκιμασω, οπως και το 3ιντσο...
 
Xρονια πολλα σε ολους.θα ηθελα να μηραστω μασεισας μια συνταγη για παπια και φασες σε κοντινες και μεσαιες αποστασεις¨¨καλ.κομενος 67χιλ.cx2000/2.05mb36/38gr no6/σηγκ.θωδη 20 εληκας.Ρελι στα 63,5χιλ. Βασικος παιχτης;););)
 
Γιωργο παρομοια συνταγη γεμιζει ενας τοπικος κατασκευαστης φυσιγγιων κ ομολογω πως ειναι απο τα φονικοτερα φυσιγγια που εχω ριξει... Τοσο σε κοντινες αλλα ακομα και σε περιπτωσεις που εχει χρεαιστει να τουφεκισω κ μετα τα 35 μετρα η φονικοτητα ειναι εκπληκτικη...
 
Api αυτο μου εχει σημβει πολλες φορες με αυτα.Δεν το αναφερα μηπως νομισουν οτι ειμαι υπερβ. Ακομη και μεγαλα παπια,ισος ειναι το νο6
 
Το non-toxic αδελφακι του Nitro magnum. Ατσαλινα με επιστρωση ψευδαργυρου. Εντελως αδιαβροχα με στεγανοποιηση τοσο στο καψουλι οσο και στο αστεροειδες κλεισιμο.shake hands.
Βαλσαμο στη καρδια του βαλτοκυνηγου που θελει αποδοση απο το φυσιγγι του ακομη και χωμενος στο βουρκο και στο νερο μεχρι τον οφαλο!!!

http://viewer.zmags.com/publication/27f2b9ad#/27f2b9ad/107

Για την καινοτομια τους και τα καινουργια στανταρντ που οριοθετουν στο βαλτοκυνηγι τους βγαζω το καπελο.
 
Το non-toxic αδελφακι του Nitro magnum. Ατσαλινα με επιστρωση ψευδαργυρου. Εντελως αδιαβροχα με στεγανοποιηση τοσο στο καψουλι οσο και στο αστεροειδες κλεισιμο.shake hands.
Βαλσαμο στη καρδια του βαλτοκυνηγου που θελει αποδοση απο το φυσιγγι του ακομη και χωμενος στο βουρκο και στο νερο μεχρι τον οφαλο!!!

http://viewer.zmags.com/publication/27f2b9ad#/27f2b9ad/107

Για την καινοτομια τους και τα καινουργια στανταρντ που οριοθετουν στο βαλτοκυνηγι τους βγαζω το καπελο.
.fff. Ξερουμε τιμη ετσι απο περιεργεια???
 
Back
Top