Φυσίγγια για το βάλτο

Σκέφτηκα κάτι αλλά παρακαλώ μην γελασετε..:):) Δοκιμάζουμε τα φυσιγγια σε ντενεκέδες καταλόγους κ η πιο παλιοί κυνηγοι σε κεραμίδια..Θα μπορούσαμε να δούμε την διατρηση σε ένα ρεταλι από φύλλο γυψοσανίδας?ΟΚ μην βαρατε...smashfrak..smashfrak.
 
Last edited:
Το κεραμιδι που λέει ο τασοσ ειναι μια πολυ ακριβής μέτρησησ τησ ντουφεκιασου αν τα σκαγια το σκαψουνε η το σπασουνε εχεισ πολυ καλη ντουφεκια.αν δεισ μονο μολιβιεσ δεν σου κανει.το βαζουμε στα 30/35 μετρα.το μονο κακω ειναι οτι Πρέπει να κετροντουφεκασ λόγω μικρου στοχου
 
Όποτε Ηλία κάτι ήξεραν η παλιοί..;)είναι θα έλεγα και αυτό μια μπακαλιστικη μέθοδος..όμως κάτι μπορεί να δεις..ΥΓ Μπορεί η παλιοί κυνηγοι ειδικα στα χωριά να μην γνώριζαν πολλά..(Θυμαμε έλεγαν ότι η αριστερή κάννη του δίκαννου κόβει πιο μακρυα.χωρις όμως να γνωρίζουν τον λόγο..)Όμως είχαν ανακαλύψει κάτι καλές τεχνικές,.
 
Όποτε Ηλία κάτι ήξεραν η παλιοί..;)είναι θα έλεγα και αυτό μια μπακαλιστικη μέθοδος..όμως κάτι μπορεί να δεις..ΥΓ Μπορεί η παλιοί κυνηγοι ειδικα στα χωριά να μην γνώριζαν πολλά..(Θυμαμε έλεγαν ότι η αριστερή κάννη του δίκαννου κόβει πιο μακρυα.χωρις όμως να γνωρίζουν τον λόγο..)Όμως είχαν ανακαλύψει κάτι καλές τεχνικές,.
Τασο Εγω δεν θα την ελεγα μπακαλιστικη μεθοδοσ αλλα παρα πολυ έξυπνη και τρομερα ακρηβεσ για την διατριση.για μενα πολυ Καλύτερη απο τον πίνακα.που εχω πάρει πολυ καλεσ κατανομεσ και οταν παω για κυνήγι μαζεβα πουπουλα .guitar.
 
Αυτό το έχω ακούσει κ από άλλους,φυσιγγια μάπα στον πίνακα,αποδεικτικαν καλά στο κυνηγι..και το αντίθετο βεβαια..Το πιο πιθανό να ήταν θέμα διατρησης..
 
(Θυμαμε έλεγαν ότι η αριστερή κάννη του δίκαννου κόβει πιο μακρυα.χωρις όμως να γνωρίζουν τον λόγο..)
Η πιο σφιχτή κάννη στα δίκανα είναι κατά βάση η αριστερή, όπως και στο δικό μου. Εξού και η διαπίστωση ;)
 
Έτσι ακριβως Βασιλη.Απλά οι παλιοί δεν γνώριζαν από τσοκαρισματα κλπ.. Είχαν άλλες χαρές..Γνώριζαν τους Καιρούς και τα σημάδια τους από πριν..Γνώριζαν που θα βρουν το κάθε θήραμα ανάλογα τον καιρό..και μιλάμε για θηράματα που τώρα κυνηγιούνται μόνο με σκύλους φερμας και σκύλους ιχνηλατες..Τότε ήταν και πληθώρα όμως..
 
Φιλε μου ο πινακας δεν δειχνει διατρηση,μονο κατανομη,τα υπολοιπα στο χρονογραφο και στα υλικα διατρησεις,εννοειται οτι το φυσσιγκι σου πρεπει να εχει σωστες ταχυτητες,και ικανο να ανταπεξελθει στις συνθηκες που κυνηγας.Ενα τετοιο φυσσιγκι εχει κατανομη-σωστες ταχυτητες, εχει κανει το δικο του κομματι προς την επιτυχια,η δουλεια του τελειωσε.shake hands.
Το ξερω αυτο φιλε μου αλλα δεν με περνει για χρονογραφο.τα φυσηγγια μου τα δοκιμαζω κατευθείαν στο κυνηγι και ασ χασο και μια μερα.μετα απο τοσα χρονια που γεμιζω εχω βρει τησ στανταρ ντουφεκεσ μου αλλα το μερακη του πειραματισμου που εχουμε δεν μασ αφηνει ευκολα στην ησυχία μασ
 
Lambro wetland μηδενικά (1/0,3/0,5/0)τα έχετε δοκιμάσει ποτε για χηνες?λέω για χηνες γιατι δεν νομίζω να κάνουν για αλλο κυνηγι..Κουβέντα να γίνεται..
 
Last edited:
Λόγω έλλειψης κατάλληλου εξοπλισμού τα φυσίγγια τα δοκιμάζω σε 2 στάδια:
α. Σε ένα χαρτόνι ή χαρτί κατά προτίμηση 1μ.Χ1μ. τουλάχιστον (έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν και χαρτινα τραπεζομάντηλα ταβέρνας), όπου και αξιολογώ την κατανομή του φυσιγγίου σε μια συγκεκριμένη απόσταση.
β. Στον κλασικο τενεκέ λαδιού ή τυριού, όπου αξιολογώ την διατρηση του φυσιγγίου από τις οπές και τα βαθουλόματα που αφήνουν τα σκαγια, την ταχύτητα των σκαγιώναπό το χρόνο που κανει ο θόρυβος της προσκρουσης των σκαγιών να φτάσει στα αυτιά μου αλλά και το μήκος της ατράκτου των σκαγιών από το πόσο μακροσυρτος ή όχι είναι αυτός ο ήχος.
Βέβαια ο παραπάνω τρόπος είναι εντελώς εμπειρικός και δίνει καλυτερα στοιχεία όταν δοκιμάζουμε και συγκρίνουμε ομοειδή τύπους φυσιγγίων τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή.
 
Λόγω έλλειψης κατάλληλου εξοπλισμού τα φυσίγγια τα δοκιμάζω σε 2 στάδια:
α. Σε ένα χαρτόνι ή χαρτί κατά προτίμηση 1μ.Χ1μ. τουλάχιστον (έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν και χαρτινα τραπεζομάντηλα ταβέρνας), όπου και αξιολογώ την κατανομή του φυσιγγίου σε μια συγκεκριμένη απόσταση.
β. Στον κλασικο τενεκέ λαδιού ή τυριού, όπου αξιολογώ την διατρηση του φυσιγγίου από τις οπές και τα βαθουλόματα που αφήνουν τα σκαγια, την ταχύτητα των σκαγιώναπό το χρόνο που κανει ο θόρυβος της προσκρουσης των σκαγιών να φτάσει στα αυτιά μου αλλά και το μήκος της ατράκτου των σκαγιών από το πόσο μακροσυρτος ή όχι είναι αυτός ο ήχος.
Βέβαια ο παραπάνω τρόπος είναι εντελώς εμπειρικός και δίνει καλυτερα στοιχεία όταν δοκιμάζουμε και συγκρίνουμε ομοειδή τύπους φυσιγγίων τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή.
Αυτό με το τραπαζομαντηλο εστιατορίου ωραίο ακούγετε και βρίσκετε και πανεύκολα κ οι διαστάσεις ειναι κατάλληλες..:)
 
βρε παιδια τι ειναι το νεο Gorilla OVER & MAX , το βλεπω σε ολο το fb , αλλα δεν αναφερει στοιχεια κ τι "πατεντα" φερει. Καλα φαινεται να ειναι το V1 420 για 40 γρμ παντως ... κ καλη τιμη επισης .. ειδικα ενα ειναι "πατενταρισμενο" :) :)
 
βρε παιδια τι ειναι το νεο Gorilla OVER & MAX , το βλεπω σε ολο το fb , αλλα δεν αναφερει στοιχεια κ τι "πατεντα" φερει. Καλα φαινεται να ειναι το V1 420 για 40 γρμ παντως ... κ καλη τιμη επισης .. ειδικα ενα ειναι "πατενταρισμενο" :) :)
Μπήκα στην ιστοσελίδα του Gorilla και αν κατάλαβα καλά, πρέπει να έχει κάποιο βύσμα τύπου gualandi super g tube που προορίζεται, κυρίως, για ατσάλινα σκάγια και είναι μονοκόματος κλειστός με αμορτισερ, προκειμένου να κρατάει τα σκάγια μέσα στο κυάθιο για περισσότερο χρόνο μετά την έξοδο από την κάννη και να δίνει πιο ''σφιχτές'' συγκεντρώσεις. Πιθανό οι ιδιογομωτές του φόρουμ να έχουν πειραματιστεί με αναλογου τύπου ''πατέντες'';)
 
Έχω ένα κουτί beretta 34gr και ένα κουτί lambro μπλε και τα δυο σε νούμερο 5. Ελπίζω να με βγάλουν ασπροπρόσωπο στα παπάκια στην έναρξη, αν φυσικά έχει παιχνίδι… .hunter.
 
Με την ευκαιρία να πω ότι η lambro το μπλε(και όχι μόνο)σε όλα τα νούμερα σκαγιων δίνει 700 μπαρ ανώτατη πίεση.Οποτε στα χοντρά σκάγια η πίεση ειναι όπως και στα ψιλά..(ασχέτως πυρίτιδας)κάτι που παλιά δεν ισχυε..
 
Back
Top